Modelweb

 

Hamradio

CB a PMR

DXing

Technika

Deníček

Homepage

 

Moje zařízení

Když už jsem stručně popsal oblast svých amatérských zájmů, tak neuškodí ještě něco málo o technice, kterou užívám.

Začněme od oblasti nejdále od radioamatéřiny, tedy od PMR. Pro toto pásmo mám pár stanic Cobra MT700, ale užívám je spíše jen pro pokec na chatě a s kamarády s oblasti leteckého modelářství je začínáme užívat i pro spojovací účely na soutěžích F3B. Experimenty s dálkovými spojeními na PMR mě ale zatím moc nezaujaly.
Zajímavější jsou už věci kolem CB. Mám momentálně dvě stanice. Ruční Elix SY-101new užívám podobně jako PMR na chatě, navíc ji ale vzhledem k snadnému připojení modemu užívám i pro CB packet. Hlavním zařízením je pro mě na tomto pásmu Allamat 296. Ten mám prakticky trvale v autě pro poslech dopravního kanálu 10, ale vytáhl jsem ho i třeba do CB polního dne atd. V autě užívám anténu Snake 27, pro výjezdy na kopce pak delší Sirio Megawatt 3000. Jako základnovou anténu mám na chatě Sirio 2008, v Praze CB na stálém QTH neužívám.
Někde mezi CB a hamradiem je pro mě allmode President Lincoln. Jak jsem zmiňoval v jeho popisu, užíval jsem ho převážně s transvertorem na 144MHz, na CB pásmech ani moc ne. Po prodeji transvertoru a koupi FT817 ho ale asi prodám.
Takže k transvertoru - jednalo se o výrobek OK2TIS, který je vyloženě ošklivý (v krabici od VR20), nepříliš moderní, zato ale velmi dobře fungující. Podle autora je kombinace Lincolna a tohoto transvertoru na příjmu zcela rovnocenná třeba s IC910H a docela tomu věřím. Výstupní výkon je cca 8W, počítal jsem s možností nasazení koncového stupně zhruba 100W zejména pro provoz WSJT. V sou4asnosti ale již tento XVRT nepoužívám a prodal jsem ho.
Dalším mým RIGem je FM duoband Yaesu FT-90, ten asi nevyžaduje komentář. V FM contestech prokázal až překvapivě slušné parametry, jsem spokojen. Nicméně momentálně uvažuji i o jeho prodeji.
V červnu 2003 jsem si zakoupil přenosný "allmode/allband" TCVR FT817. Asi nemá cenu tento RIG rozebírat, tak jen dodávám, že ho mám doplněný o SSB Collins filtr a PA V/ULA 50 a jsem docela spokojen.
Posledním zařízením je stařičký handheld Albrecht RV100 na 145MHz, který mi poskytuje dobré služby pro APRS a podobné pokusy.
Antén pro VHF-UHF je moc... Tedy v Praze vlastně nemám skoro žádnou, ale v mém druhém QTH ve Mláce a pro výjezdy na kopce jich užívám více. Asi nejvíc jsem užíval 9EL Yagi od firmy ECO, ale před polním dnem 2004 jsem uvedl do chodu 17EL Tonna F9FT. Na portable pak užívám HM Yagi podle DK7ZB (4EL pro 144MHz a 7EL pro 434MHz), případně kolineár Midland V2000. Pro 432MHz mám rovněž 20el QUAGI od firmy ECO. Ale antény se pořád mění :-)
Drobných doplňků je moc - TNC GC12AX a Symek TNC2H, přepínače, počítače, ale to nemá cenu popisovat.
Zato se zjednodušila situace u mé SWL činnosti - odboural jsem všechny přijímače s výjimkou ICOM PCR-1000, ten se mi plně osvědčil. No, ještě mám Sangean ATS909, ale ten užívám dost málo.

Tento dokument se bude jistě průběžně měnit...

 

Poslední aktualizace 27.06.2004 18:58:24

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2003