Modelweb

 

Hamradio

CB a PMR

DXing

Technika

Deníček

Homepage

 

Něco o mě...

Bývá slušné, aby autor webu napsal i několik slov o sobě. Když nic jiného, tak si pak může čtenář jeho názory lépe zařadit a pochopit, z jakého úhlu pohledu vycházejí. Nuže dobrá, učiním to i já...

Je mi (únor 2003) 30 let, mezi radioamatéry tedy asi patřím spíš k mladším, nicméně něco už mám přeci jen za sebou :-) Živím se poměrně slušně v oblasti high level služeb v oblasti výpočetní techniky, nikdo mě tedy nemůže vinit ze zainteresovanosti ve prospěch jakéhokoli producenta radioamatérské techniky.

Amatérskému rádiu se věnuji s přestávkami již více než 12 let. Posluchačské číslo OKL10 mám od května 1991, koncesi OK1VCB pak tuším od roku 1992. Patřím k lidem (dnes dost ohrožený druh), které na radiomatéřině primárně zajímá to, co je na prvním místě definice radioamatérské služby v prakticky všech zemích, tedy "technické studia a sebevzdělávání". Dnes to většině lidí zní jako fráze, ale já to prostě takhle vnímám. Zajímá mě mnohem více vlastní navázání spojení (nebo poslech) ze zajímavé lokality na zajímavém pásmu různými druhy provozu. Naproti tomu je mi poměrně lhostejné, zda (pro příklad) mám daným druhem provozu potvrzenou celkem běžnou Brazílii nebo nějaký kuriózní ostrov kus vedle... Nicméně i přes tento dost lhostejný přístup mám jako SWL přes 200 zemí odposlechlých a přes 100 i potvrzených (docela by mě zajímalo, kolik bych měl, kdybych opravdu tvrdě honil DXCC...).
Velice mě zajímají nové druhy provozu ať už jde o úzkopásmové režimy jako PSK31 či WSJT nebo  na druhé straně o VHF/UHF věci jako třeba ATV či satelitní provoz. Opět platí to výše uvedené. zkrátka mě baví experimentování s něčím novým.
S tím souvisí i to, že jsem členem CSDXC a do jisté míry se věnuji i DXingu na rozhlasových pásmech, popravdě řečeno ale v téhle oblasti jsem pro nedostatek času dost polevil.

S "klasických" radiomatérských aktivit mám za sebou docela dost VKV závodů jak na sebe, tak i s kolektivkou OK1KZD. Činnosti KZD se momentálně neúčastním, nicméně se k tomuto klubu rád hlásím. Zažil jsem v něm výbornou partu v čele s Otou, OK1FOP (nyní OK1TO), která mi hodně dala. Ostatně nejen mě - v podobném období jako já se členy KZD stalo více mladých hamů (např. OK1UQS, UQY, UMX, VBR, JEF, JZD...) a jsem přesvědčen, že jejich názor na tento klub je stejně kladný jako můj.

Jsem členem ČRK. Aha, oblíbené téma, teď nade mnou leckdo zlomí hůl. Nechci to motat do tohoto článku, stručně ale musím říct, že můj názor na ČRK je velice smíšený. Na jednu stranu jsem přesvědčeným zastáncem toho, že by měla existovat silná národní radioamatérská organizace s pevnou strukturou a pokud možno i nějakým zázemím a  nesouhlasím s názory o "pohrobcích Svazarmu atd.". Na druhé straně se ale netajím tím, že mi činnost ČRK připadá v dost ohledech trochu nevyrovnaná - na jedné straně hodně péče o dost minoritní aktivity, na straně druhé například nevalné výsledky a podle mě i jistá pasivita v jednání se státními orgány... Ale tohle je opravdu na jiný článek a popravdě se mi do rozebírání nechce.

Radioamatérské plány do budoucna? Experimentuji s APRS a vzhledem k mé obecné slabosti pro meteorologii je již jisté, že dám v dohledné době do trvalého provozu trvalou WX stanici napojenou do APRS a asi i do klasického PR.
Dalším cílem je postavit RIG pro ATV a zapojit se do experimentů s tímto provozem.
Patrně i nadále budu vysílat na VKV a postupně chci kromě stávajícího allmode rigu na 144MHz a FM na 434MHz rozšířit vybavení i na některá vyšší pásma.
Trochu rozpačitý jsem kolem KV. Jednak se mi pro nedostatek času příliš nechce tímto směrem investovat, navíc ale jsou v ČR momentálně z celé Evropy až absurdně nejvyšponovanější požadavky na CW i další věci a nějak se mi nechce do přípravy na zkoušky pouštět. Ale nikdy neříkej nikdy, klidně se může stát, že si alespoň na třídu C koncesi v dohledné době zvýším.

Co se CB a PMR týče, tak je to asi takhle: mám k těmto pásmům celkem kladný (na zvyklosti pravověrných hamů až velmi kladný) vztah, ale za aktivního "cébéčkáře" se označit nemohu. Na CB jsem kdysi začínal a na rozdíl od mnoha jiných lidí si myslím, že cesta od CB ke klasické radioamatéřině je velmi dobrá varianta. Nicméně před pár lety jsem CB pásma zcela opustil (tak kolem roku 1993-4 to hlavně v Praze bylo fakt na zblití) a i když jsem si nedávno opět CB vybavení obstaral, k někdejší aktivitě jsem se již nevrátil. Nicméně stavem CB pásma jsem byl docela příjemně překvapen a občas se na pásmu objevím... Vybavení pro DXing na CB SSB pásmu mám taky, ale této činnosti se prakticky nevěnuji (pirátský charakter tohoto provozu bych asi zkousl, ale zkrátka mě to příliš nezaujalo).  PMR mám taky, ale to beru jen jako "kecátko" na chatu :-)

A víc toho zatím neprozradím :-)

 

Poslední aktualizace 19.03.2003 15:12:09

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2003