Modelweb

 

Hamradio

CB a PMR

DXing

Technika

Deníček

Homepage

 

President Lincoln

S tímhle zařízením jsem dělal nejvíce DX spojení. Ha, teď se někdo, kdo ví, že jsem měl třídu D naježí a začne tvrdit něco o CB SSB pirátech. Jen klid, ty DXy byly v pásmu 144MHz. Ano, ač je to paradoxní, tak Lincolna jsem na CB neužíval téměř vůbec a provozoval jsem ho převážně jen s transvertorem od OK2TIS. Teprve v poslední době občas dochází i na CB a v souvislosti s uvolněním povolovacích podmínek i na 28MHz.
Stanice je to koncepčně stará, nepřekypující funkcemi, ovšem na druhé straně je na ní patrná značná vyzrálost. Ono pokud se nějaký RIG prakticky beze změny vyrábí minimálně 15 let, tak asi úplně špatný nebude... Nicméně pár pamětí a odskok pro převaděče by neuškodilo, proto uvažuji o modernizaci pomocí tzv. Chipswitche, tedy inovovaného procesoru, ale uvidíme... Další možností zdokonalení je výměna SSB filtru za užší, tahle změna je dokonce dost snadná.

Nedá mi to přeci jen nenapsat pár poznámek k Lincolnu obecně. Tato stanice je na jedné straně téměř kultovní, na druhé straně je ale často zatracovaná. Podle mě je problém a příčina nedorozumění v tom, že Lincoln ve své podstatě CB stanice není, jde primárně o přístroj s plynulým laděním pro CW/SSB provoz v radioamatérském stylu. Sice má taky možnost skákat v kanálovém režimu, ale cílen je zkrátka jinam. Tohle samozřejmě pro "pravého" CB uživatele není kladem, i v pirátském pásmu kolem 27,555 se pracuje především kanálově, radioamatér to ale samozřejmě využije. Priorita SSB je patrná i při pohledu na desku, FM díl je jaksi "navíc" na samostatné destičce umístěné na stojato. A otevřeně řečeno vlastnosti při FM jsou sice dobré, ale třeba ve srovnání s Allamatem 296 za poloviční cenu nejsou o nic lepší, možná spíš naopak.
Lincolna mají rádi bastlíři, protože jeho velké vnitřní rozměry a nepříliš hustá montáž je velmi vhodná pro získání zkušeností. Mnoho věcí se dá vylepšit, třeba občas zmiňovaná menší cilivost se dá znatelně zvýšit výměnou vstupního tranzistoru za jiný - výdaje cca 3 koruny, pracnost minimální. Laborovat se dá i s výkonem, zejména u posledních sérií s MRF 455 se dá úpravou budiče dostat na 40-50W. Pozor, nejde o žádné zakroucení trimry na maximum!! Tím byste se dostali tak nejvýš na 30W a s velmi mizerným signálem, chce to opravdu seriózní úpravu!
Přidáním druhého krystalu se dá pokrýt i pásmo 12m, na destičku je opět dost místa, tlačítko na čelním panelu se taky najde. Většina úprav je dobře dokumentována.

Pokud vás podobné hraní baví, tak mohu Lincolna jen doporučit, z druhé ruky se dá koupit běžně kolem 5-6ti tisíc a za tuto cenu určitě stojí. Nákup nového kusu mi ovšem až tak výhodný nepřijde, to už bych se spíše podíval po podobném, ale přeci jen modernějším RCI2950. Pro typického CéBéčkáře ovšem tato stanice podle mého názoru není moc dobrou koupí ani za těch 5 tisíc.


Lincoln - prostě CB klasika

Tady je ovšem sestava s transvertorem pro pásmo 144MHz.

Analogová část

A tady je ve větším detailu...

Pohled zespodu na digitální část

A tady je procesor v detailu. Je tu jasně vidět, co by bylo třeba vyletovat v případě instalace Chipswitche.

Poslední aktualizace 24.05.2005 22:13:55

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2003