Modelweb

 

Hamradio

CB a PMR

DXing

Technika

Deníček

Homepage

 

Allamat 296

Tuto stanici jsem zakoupil zčásti pod vlivem nadšených recenzí na některých internetových stránkách. Přirozeně se mi ale zamlouval i na první pohled vysoký komfort obsluhy, bohaté funkce i pěkný vzhled. V tomto článku se pokusím stručně popsat, v čem se tyto předpoklady splnily a v čem naopak už méně.

Vzhled a komfort obsluhy

All296 je opravdu pěkná stanice. Velkoplošný displej působí velice slušně a přehledně, a to nejen na první pohled. Tady trochu narážím na případy jako je třeba Elix Giant, který také vypadá hezky, ale při bližším prohlédnutí se narazí na velmi nerovnoměrné osvětlení atd. Allamat 296 je v tomto směru bezchybný. Nicméně několik vad jsem přeci jen našel.
První vadou je kalibrace S-metru, tedy přesněji jeho popis. S-metr má sice spoustu dílků, ale jejich číselný popis je tak malinkým písmem, že jsem si dlouho myslel, že je úplně nepopsaný. Sice na S-metr u FM modulace moc netrpím, ale přeci jen občas porovnání signálů neuškodí a u All 296 je to dost k vzteku...
Velmi nešťastné je i tlačítko pro přístup do pamětí, jemně řečeno neprakticky řešené. Nenadchlo mě ani tlačítko Power, jednoznačně preferuji kombinaci vypínače s regulací hlasitosti, ale tohle je jen osobní vkus. Chyba ale je to, že otočné ovládače hlasitost, squelch a RF gain nemají označení polohy nějakou viditelnější tečkou nebo podobným zvýrazněním, provedení je dost nenápadné (i když třeba proti Lincolnu ještě dost slušné).
Zajímavý je i mikrofon, který kromě obligátního přepínání kanálů má i další čtyři tlačítka s možností naprogramování až šesti funkcí. Popravdě řečeno ale jsem z těchto funkcí nikdy nevyužil jinou než funkci MON pro odskvelčování a ve výsledku spíš komplikují připojování jiných zařízení ke stanici, o tom ale až později.
Celkově bych ale ergonomii a vzhled hodnotil velmi kladně, pozitiva převažují.

Vnitřní provedení

Allamat 296 je realizován technologií povrchové montáže SMD a působí velmi profesionálním dojmem, nemám co vytknout. Je jen trochu škoda, že v současnosti dodávané stanice nemají osazené součástky pro AM modulaci, což vylučuje rozšíření o tuto funkci.
Na tomto místě je rovněž vhodné uvést, že skutečným výrobcem je firma MAYCOM, původní označení je EM 27.

Provozní zkušenosti

Allamat 296 se poměrně osvědčil. Stanice je poměrně citlivá a přitom přijatelně odolná. Jak v citlivosti, tak i mezikanálové selektivitě a odolnosti proti zahlcení se řadí spíš k tomu lepšímu na trhu. Na druhé straně ale nejde o nějaký zvláštní zázrak, přeci jen při připojení externí antény S2008 jsem některé parazity našel. Výše zmíněné nadšené recenze doporučuji brát s jistou rezervou.
Co se mi naopak docela líbilo je kvalita nízkofrekvenčního dílu a reprodukce. Tohle hodně lidí a bohužel i výrobců podceňuje, ale ve skutečnosti má nf díl na celkový dojem z příjmu i čitelnost slabých signálů vliv značný. V tomto ohledu nemám proti All296 vážné námitky.
Předmětem kritiky je někdy značný odběr při příjmu. Je to dáno žárovkami osvětlení displeje, které se dá jen ztlumit, ne však vypnout. Pokud by to někomu vadilo, mělo by stačit přerušit jednu propojku na plošném spoji (kolektor tranzistoru Q901 nebo Q902) a osvětlení se pak místo ztlumení vypne. Případně lze vyměnit tři SMD rezistory za jinou hodnotu a tím nastavit jinou intenzitu osvětlení podle vlastní úvahy.
Ještě jedna věc - naprosto jsem nepochopil funkci AUTO-Q. Podle popisu by to mělo dělat něco jako ASQ známé ze stanic President, ale podle mě ta funkce prostě nefunguje. Nebo něco nechápu, nevím... Ale dá se žít i bez toho, takže v tom nevidím až tak zásadní vadu (i když u Lincolna to občas používám a není to marné).

Rozšiřitelnost

Tady musím začít kritikou firmy Allamat. Procesor All296 umí mimo jiné i režim 80ti kanálů FM přesně podle aktuálních českých předpisů, stanice je však dodávaná jen jako 40ti kanálová. Co dodat, jde jen a pouze o neochotu Allamatu nechat si upravit homologaci a sám za sebe bych to označil za určitou neúctu k zákazníkům...
Rozšíření na 80 kanálů již bylo mnohokrát popsáno a je zcela bezproblémové. Jinak lze All296 rozšířit až na 600 kanálů, já jsem to ale nikdy nepotřeboval, nicméně to funguje (krátce jsem to zkusil). AM lze sice povolit, ale vesměs není osazená, takže nebude fungovat. Údajně lze celkem snadno osadit několik součástek pro plnou funkci AM detektoru pro příjem, s vysíláním je to ale horší, neboť by byl třeba i modulační transformátor. Bohužel jsem přesný popis této úpravy zatím nikde nenašel, většina webserverů jen papouškuje odblokování kanálů, náročnější úpravy už se hledají hůře. Totéž se týká i údajné možnosti zvýšení výkonu na 8 až 10 wattů, ani zde nemohu posloužit vlastní zkušeností, nicméně tato úprava mě tolik nezajímá.
Abych jen nebrblal na ostatní, tak poskytnu jednu radu sám. Často se objevují "tajemná" varování, že po rozšíření prostým proletováním propojek se stanice určitě časem zablokuje a že je třeba cosi více. To tajemství ale již bylo popsáno na více místech, mělo by stačit neužívat proletování, nýbrž spojovat propojky kondenzátorem 100nF. Podotýkám ale, že moje stanice rozšířená na 80 kanálů FM je prostě proletovaná a jede bez problémů již pořádně dlouho. Ale pokud chce být někdo pečlivý, tak ať použije kondenzátory. Popis je například na http://members.tripod.com/~malzev/cb-radio/index.htm. Co se týče dodatečného osazení AM, tak to zatím zjišťuji, v případě úspěchu dám vědět.

Připojování dalších zařízení

Je to bída... Ale vážně, jediný konektor kromě mikrofonu a napájení je sluchátkový výstup. Po konektoru externího S-metru zůstala jen díra se samolepkou, jinak kde nic tu nic. Nadšenci přesných reportů by externí S-metr jistě dokázali snadno oživit (na plošném spoji pořád je, stačí koupit a zaletovat patřičný jack). Ale na stanici luxusnější třídy, u které se počítá i se základnovým použitím to každopádně není nic moc.
Naproti tomu se nepotvrdily zprávy o velmi špatné připojitelnosti jiných mikrofonů, modemu pro packet radio atd. Jde to, jen se musí klíčovat přes odpor a samozřejmě většinou přijdeme o funkce na mikrofonu. Nicméně principiální problém není.

Celkové hodnocení

Já vám nevím... Na typickou mobilku je Allamatu 296 skoro škoda, navíc ho nelze nechat v autě, protože bude příliš přitahovat zloděje. Při použití jako základnová stanice se zase nedají přehlédnout určité nedostatky. Nicméně ale poměr výkon/cena je slušný a i při srovnání s konkurenčními výrobky nedopadne All 296 špatně. Koupě této stanice nelituji. Nečekejte ale zázraky...

   

Poslední aktualizace 31.03.2003 19:27:09

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2003