Modelweb

 

Hamradio

CB a PMR

DXing

Technika

Deníček

Homepage

 

V-ULA 50

Pořídil jsem si koncový stupeň pro pásma 144 a 433 MHz od italské firmy RM. Koupil jsem ho především pro použití s FT817. K parametrům zesilovače celkem nemám námitky, dělá to, co je slibováno v prospektu. S FT817 je výkon něco málo pod 40W na 2m a necelých 30W na 70cm, při buzení tak 10ti watty by byl jistě dosažen inzerovaný výkon kolem 50ti wattů.
Zásadní problém ovšem činí jiná vlastnost tohoto výrobku. V-ULA50 má totiž vestavěný předzesilovač. To by samo o sobě až tak nevadilo, malér je ale v tom, že se předzesilovač nedá vypnout! Je to asi proto, že výrobce používá jednotnou skříň se třemi spínači. A jelikož tady přibyl přepínač simplex/duplex, tak už nezbylo na vypínač předzesilovače. Hm, blbé... A hlavně se mi chování předzesilovače minimálně ve spojení s FT817 vůbec nelíbí.

Tak jsem začal zkoumat, jak se ho zbavit. Pokud se smíříte s jeho úplným disablováním, tak je to docela jednoduché. Postup je na následujícím obrázku. Je třeba propojit vždy dva kontakty relé pro 144 a 434 MHz. Jsou to ty naznačené kroužkem, prostě ty vnitřní z trojice kontaktů. Musí se bohužel vyndat deska, ale není to problém, jen dejte pozor na tepelně vodivou pastu u výkonových prvků. Pak se ještě musí odpojit napájení zesilovačů, na to stačí odštípnout dva rezistory označené šipkou. To je vše...

Je to docela škoda, že má jinak pěkný výrobek takovouto vadu, hraničící s metodou "dodělej doma". Nicméně dá se to přežít a po této úpravě jsem docela spokojen.

 

Poslední aktualizace 02.07.2003 21:02:07

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2003