Modelweb

 

Hamradio

CB a PMR

DXing

Technika

Deníček

Homepage

 

17el Tonna pro 144MHz

V současnosti testuji novou anténu pro 144MHz, prozatím pouze na provizorním nízkém stožáru.

Prozatím lze říci, že anténa má v pořádku průběh SWR a směruje jak má, takže je zjevně funkční. Popravdě řečeno mě tato anténa malinko překvapila, v podstatě nemá s anténami F9FT, známými již z období socialismu, až tak moc společného. Rozhodně je lépe řešen zářič, navíc je jeho nedílnou součástí i symetrizační rukáv - to by mělo odstranit potíže s "šilháním" antén. Reflektor je nyní trojitý a obecně by anténa měla mít dobrý předozadní poměr. Nemám možnost podrobného srovnání a je možné, že ani  v současném provedení nepatří Tonna na úplnou špičku, každopádně ale neberte vážně komentáře k anténám F9FT ze starší literatury dostupné v OK, současná F9FT Tonna není totožná!

Mechanické provedení je velmi dobré jak u ráhna, tak u úchytů prvků. Úchyty prvků jsou odstříknuty z plastu plněného skelnými vlákny a budou asi velmi odolné. Krásně je udělaný i zářič se symetrizačním rukávem. Problém ale může nastat se samotnými prvky, které mají průměr pouze 4mm. V mém "nížinném" QTH asi nebude žádná potíž, ale v těžkých horských podmínkách by asi nedopadla anténa dobře.

Praktické testy proběhly v Polním dnu 2004. Stručně se dá říci, že se první dojmy potvrdily. Pracoval jsem převážně formou vyhledávání, takže jsem si stanice dost pečlivě dosměrovával a mohu zodpovědně prohlásit, že jak udaný zisk (15,26dBi), tak i předozadní poměr asi budou celkem v souladu s realitou. Myslím si, že tato anténa bude nějakou dobu mojí primární "výzbrojí" pro 144MHz.

 

Poslední aktualizace 08.07.2004 09:14:57

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2003