Ana Sayfa

N1MM CONTEST LOG KULLANIMI
 
Yarışmalarda kullanmak üzere ucuz, mümkünse bedava bir program ararken bu LOG programını buldum. Versiyon 1.00 dan başlayarak günümüze kadar tüm versiyonlarını denedim. Ama 2.1.0 dan sonrasını çalıştıramadım.  Niçin, neden çalışmadığını bilemediğim için yaklaşık 3 senedir eski versiyon ile idare ediyordum. Ben genellikle RTTY yarışmalarını takip ettiğim için, yarışmada MMTTY kullanıp, yarışma sonrası puan hesabını WRITELOG'da veya N1MM LOG da yapıyordum. Bu da yarışma sonrası bana eziyet oluyordu. WRITELOG'un ücretli olması nedeniyle kullanırken huzursuz oluyordum. Bence Amatörlerin, amatör kullanımı için ürettiği her şey ücretsiz olmalı, MMTTY, MMVARI, N1MM LOG gibi.. İnternet, bunlar gibi yüzlerce bedava amatör programı dolu. Bu konu ile ilgili olarak 2005 'lerde yazdığım notlara da  göz atabilirsiniz tıklayınız
 
2005 Yılında değerli arkadaşım Haluk, TA2LE ile birlikte TA Contest Club e-posta gurubunu açtık. Geçen süreçte iş yoğunluğu vs nedeniyle maalesef bireysel çalışmalara yöneldik. TRAC Web sayfasında Forum'un uzun süre kapalı kalması, amatörler arasındaki ilişkileri de maalesef zayıflattı. TA8A Bilal Beyin www.bitlik.org yi açması, arayı nispeten ısıttı, ancak iş yoğunluğu nedeniyle gene uzak kaldım. Bu kriz döneminde, dertlerimizi unutmanın tek çaresi hobimiz dedik ve tekrar grubu canlandırmaya başladık. Bu dönemde TRAC İstanbul Şubesi üyesi değerli arkadaşım TA1DC Arman Beyin, pazartesi ve cuma günleri okuduğu QST'de yarışmalar hakkında benden bilgi istemesi de ayrı bir etken.
 
Sonuç olarak, gurubumuz gene canlandı ve aramıza yeni, birbirinden değerli arkadaşlar katıldı. Bunlardan bir tanesi, TB1CI Veli Bey, benim, TA1EE Arif Beyin, TA2IB Ömer Beyin yıllardır çalıştıramadığımız yeni versiyon N1MM LOG'a yarım saat gibi kısa bir sürede çözüm buldu. Sayesinde eski dostum N1MM LOG a tekrar kavuştum. Kendisine çok teşekkür ediyorum. 
 
Geçtiğimiz hafta sonu CQ WW WPX RTTY CONTEST vardı. Bu yarışmaya en son versiyon N1MM LOG ile katıldım. Gerçekten dünya varmış. MMTTY ile girdiğim yarışmaları düşündükçe, arada boşa geçen, girdiğim halde  (vakit ayırıp Cabrillo'ya çevirmediğim için) LOG yollamadığım yarışmalara yanıyorum.. (Bu arada TA1BM İsmail Beyin, bana yardım için birkaç yarışmada cabrillo yardımı yaptığını da anmak isterim) Belki bu programı kullanmak isteyen arkadaşlar olabilir düşüncesiyle, hem ana programın hem da yardımcı programın kurulumunu  anlatmak istiyorum.. Öncelikle belirtmeliyim ki N1MM LOG hem CW, hem SSB hem de digital contestlerin %99 unu destekliyor. Ben RTTY ile uğraştığım için, gerek yazdığım haberler, gerekse aşağıda da görebileceğiniz gibi kullanım anlatımları digital ağırlıklı. Diğer modlarda çalışmak isteyen arkadaşlar, gruba yazarlarsa elimden geldiğince onlara da yardım edebilirim. Programı %100 kullanayım diyorsanız, iki temel şart var, 
 
 
1- Ses Kartı bağlantılarınızı yapın,
2- PC-Cihaz Data bağlantınızı yapın.
 
Genel olarak iki parçadan oluşan programı www.n1mm.com adresinden indirebilirsiniz. Ana program N1MM-FullInstaller.exe ve son versiyon Download latest Update. Ana programı kurun, Sonra da son versiyonu kurun.  N1MM kurulumunu böylece tamamlamış oluyorsunuz. 
Gelelim programın çalıştırılmasına.. 
 
Öncelikle, apploc programını indirip zip dosyayı açıp kurun. 
 
Program kurulduktan sonra BAŞLAT>PROGRAMLAR>MICROSOFTAPPLOCALE  yolu ile çalıştırın.
NEXT..
BROWSE
N1MM LOG u kurduğunuz klasörü bulun, seçin
NEXT..
Dil seçimi yapın.. ENGLISH
tıklamanızı tavsiye ederim, masaüstüne kısa yol yapıyor,  FINISH.. ve N1MM LOG açılıyor.
Burası ANA ekranımız. Şimdi gerekli bilgileri girelim.
 
 
Şimdi Yarışma seçelim. Bu program SSB, CW, SSTV, PSK gibi neredeyse tüm modlarda yapılan yarışmaları destekliyor.
 
DX Cluster ekranını açmak için..
Sağ alttaki işaretinize tıklamanız yeterli..
 
Cihazınızın frekans, mode vs değişimlerini PC ve N1MM ile yapmak isterseniz
 
RTTY Çalışacaksanız MMTTY programını da indirmelisiniz RTTY Burada kurulum ve çalıştırma mevcut.
 
Burada MMTTY  programı ile N1MM programını eşleştiriyorsunuz.
 
 
 
Digital penceresinin açılması
Digital program seçilmesi

Ayarlar

 

Buradaki makrolar, pek sık kullanılmasa da doldurulmasında fayda var.

 

Ve MMTTY

 

Ana ekranımıza dönersek, F1, F2, .. F12 tuşlarına yüklü iki farklı makro var. RUNNING kutucuğunun işaretli olup olmamasına bağlı olarak devreye giriyorlar.

Ve bu makrolar:

 

Tekrar ana ekranımıza dönersek:

Sağ alttaki rakamların açıklamaları: 538 QSO sayısı, 302 Multiplier, 532.728 puan.. Ekranın üstündeki 14,200 cihaz frekansı.

Contestteki ekran görüntüsü:

 

 üzerine tıklarsanız..