LOG BOOK Programları
yeni yazım için tıklayınız
 
Biliyorsunuz her amatörün Log Book tutması yasal bir zorunluluk. Hem bu zorunluluğu karşılayacak, hem de zaman zaman değişik raporlara ulaşabilmek için ben, logumu  elektronik ortamda tutuyorum.  Malumunuz, Contest'lere katılmak da çok  kolay. Eğer hafta sonu cihazınızı açarsanız, mutlaka bir contest vardır. Öyle yada böyle conteste katılırsanız ve yaptığınız QSO lar, yüzler ile ifade edilmeye başlarsa, Log'unuzu bilgisayarda tutmanız şart olmuş demektir. Bir çok log programı var.. Bazıları Freeware (tamamen bedava), bazıları shareware (sınırlı süre kullanım izinli) yada tamamen para ile satılanlar.. 
 
 Bir log'dan minimum neler beklenmeli?? Bence en mühim özellik, daha evvel, başka log programlarında tutulmuş kayıtları, yeniden yazmaya gerek bırakmadan, açıp okuyabilmeli. Böylece büyük bir zaman tasarrufu elde edip, log programınızı hemen test etmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra beklenecekler sizin kullanım amacınıza kalmış. DXCC raporları, WAC, WAZ, WAS gibi büyük awardları takip edebilmelisiniz, Contest modu olmalı ki yaptığınız QSO'ları kontrol ederek dupe leri önlemeli,  ve Contest sonunda, sizin puanınızı hesaplayabilmeli.. (Contestlere hiç katılmadıysanız, bunun zorluğunu contestlere katılan arkadaşlarınıza sorunuz) Yeni çıkan dijital mod programları (MMTTY gibi) kendi log'unu kendi tutabilmektedir. Dijital modlarda çok çeşitli alanlara kayarsanız, her mod'un logunun farklı yerde birikmesi problemini yaşamaya başlıyorsunuz.. İşte bu gibi durumlarda,  bütün dataları toparlayıp tek bir log programında toparlayabilmelisiniz. 
 
Ben tüm QSO'larımı bir havuzda topluyorum. Bu havuzun formatı ADIF. Günlük işlerimi Swiss Log ile hallediyorum.  İşim bitince dataları bu havuza, mesela 20021123 ismiyle kaydediyorum. 2-3 ay evvelki böyle kayıtları yavaş yavaş siliyorum. AAlog veya 59 Log VQlog gibi bir programı kullanacaksam, bu havuzdan en son tarihli dataları yüklüyorum.  Yapacağım işlem genellikle Award kontrolu olduğu için, işim bittikten sonra bu ikincil logları kapatırken back up almaya gerek görmüyorum, çünkü dataları değiştirmiyorum. 
 
Ayrıca, RTTY veya SSTV çalışacaksam, bu işler için MMTTY veya MMSSTV kullanıyorum. Bu programlar kendi loglarını otomatik tutuyor ve saklıyor. Fakat ben programı açarken, kendi loglarını silip (zaten bu kayıtları bir önceki seferde havuza atmıştım)  havuzdaki son logumu bu programların içine yüklüyorum.  Bunun faydası şu oluyor, bir amatörle RTTY çalışırken, aynı kişi ile 2-3 sene evvel CW veya SSB görüştüğümü anında farkediyorum ve  sohbet bu yöne ilginç bir kayma gösteriyor. Önemli nokta, bu tip programlarda Auto Save özelliişaretleyiniz ve aklınıza her geldiğinde SAVE DATA NOW yapınız, çünkü beklenmeyen bir elektrik kesintisi, o ana kadarki contest-QSO logunuzun silinmesine neden olabilir. 
 
Contestlerde ise durum biraz daha değişik. CQ WW WPX contestinde Write Log kullanmıştım. Gördüğüm eksiklik şu oldu: bir işareti yazıp enterlemeden o işaretin DUPE olup olmadığını göremiyorsunuz. Bu sebeple, son CQ WW SSB contestte N1MM logu kullandım. Bu programı, öncelikle bilgisayarın ses kartından faydalanarak CQ çektiği için tercih etmiştim. Kendi sesinizle  bir ses dosyası ( örn: cq.wav gibi) doldurup log içindeki Wav klasörüne koyuyorsunuz, ana ekranda sağ tıklayınca açılan pencerede F1= wav\ cq.wav dediğiniz zaman F1 tuşuna her basışınızda PC  ve dolayısıyla aradaki bağlantılar sayesinde cihazınız  CQ çekmeye başlıyor (VOX konumu şart...) Neyse, bunları hallettikten sonra sanal QSO lar ile  test yapmaya başladığımda programın ÇOK İYİ olduğunu farkettim. Şöyleki yarışmanın herhangi bir anında mesela OH2BB ya cevap verecekseniz program şu şekilde çalışıyor:

 

1- Auto CQ çekerken, klavyeye bastığınız ilk anda CQ duruyor,
2- OH2 diye yazmaya başladığınızda, LOG ekranının  altında   OH2 ile başlayan diğer QSO larınızı görüyorsunuz,
3- Eğer içinde OH2BB varsa zaten yazmanıza gerek yok, tekrar F1 basıp Auto CQ ya devam edebilirsiniz, Ctrl W yapıp ekrandaki OH2 yi silebilirsiniz (WIPE) 
4- Eğer OH2BB yu göremedinizse yazmaya devam edin ve OH2BB yazdığınızda, başka bir tuşa basmadan DUPE yazısını hemen görüyorsunuz ve nekadar enterlerseniz enterleyin, log'a kayıt etmiyor. Ayrıca bu durum ile ilgili ses kayıtları yapmışsanız, gene otomatik olarak sizin sesinizle Sorry, QSO before cevabı verebiliyor.
5- OH2BB Dupe değilde 2-3 enter sonrasında bunu Log'a kayıt ediyor, tekrar enter yaptığınızda gene F1 e  basmışsınız gibi Auto CQ çalışmaya başlıyor. 
 
Yani biraz tembel işi bir log. Zaman geçtikçe   daha çok tembel olduğumu hissediyorum, ama ne yapalım, bu teknoloji bizler için değil mi? Neyse, N1MM ın  kurulumu biraz zor. Sitesinde belirtilen yolu adım adım izlemelisiniz.. Programı kurduktan sonra CT1AOZ nun Wav dosyasını da indirip hem Wav hem de Letters klasörüne kopyalayın. Ayrıca kendi sesinizle doldurduğunuz  mesajları (bu işlem için Win 98 içindeki ses kayıt cihazı mükemmel...) Wav klasörüne kopyalamalısınız. Sonra bu dosyaların adreslerini ön menüdeki tuşlara yazmalısınız (sağ tıklayarak..)
 
 Ben contestte kulaklıklı mikrofon kullandım. Kulaklığı tabiki HF in hoparlör çıkışına, mikkrofonumu da PC nin MIC girişine taktım. PC nin HOP çıkışını gerilim bölücü dirençler ile HF in MIC girişine verip, VOX ayarlarını yaptım. Gerek konuşursam, gerekse de AUTO CQ da iken HF e hiç müdahale etmeme gerek kalmadı. Her şeyi klavyeden kontrol ettim, Tabiki benim cihazım eski model olduğu için PC den cihazıma kumanda edemedim, ama TA1EM Salih beyde gördüklerim mükemmeldi (Kenwood TS 570) . Bu program Cihazdan PC yi veya PC den cihazı kumanda edebiliyor..   Neyse iyi günler yakında..
 
Bol DX ler.. 
 
Bazı Log Program Sayfaları
 N1MM Bugünlerdeki FAVORİ contest logum..
Logging Software inceleme
Contest Software inceleme
TR LOG Contesting Logging Software by N6TR
HyperLog
Ham Radio Logging Software
HAM radio logging tools - online registration  59+
Ham Radio Logging Software QSO Manager
DXbase by Scientific Solutions, Inc.
PROADIKON Log conversion
DXKeeper
Homepage R25
EasyLog main page
K9JY WriteLog Web Site Home Page
WriteLog for Windows Home Page
qso_manager
RCKRtty Homepage
 SWISSLOG
 Using the Log search applet on your own site