Bu programı bana öğreten TA9J İsmail Beye teşekkürler..

MM Serisi programları bize kazandıran JE3HHT Mako, Tnx..


JE3HHT, Makoto (Mako) Mori. 

MMTTTY programı ile PC ses kartını kullanarak RTTY çalışabilirsiniz. Cihaz-PC Bağlantıları için tıklayınız. Bu bağlantıları yaptıktan sonra RTTY yanında, ses kartı ile SSTV, PSK ve benzeri programları da kolaylıkla yapabilirsiniz.PSK için tıklayınız. SSTV için MMSSTV programını tavsiye ederim.

  MMTTY programını bilgisayarınıza birden fazla kurabilirsiniz. Ben normal QSO için ayrı, Contest için ayrı MMTTY kullanıyorum. Faydası ise şu: Macro tuşlarının ayarları ile oynamanıza gerek kalmıyor. RTTY contestlerinin takibi için New RTTY Journal

MMTTY programını kurarken, Sizden kişisel bilgilerinizi isteyecek. Kurulumu tamamladıktan sonra çalıştırdığınızda, aşağıdaki ekran karşınıza çıkacak.

Burada yazıların bulunduğu ekran, havayı göreceğiniz ekran, alt bölüm ise yazışma yapacağınız ekrandır. Option kısmını tıkladığınızda SETUP LOGIN ve SETUP MMTTY seçenekleri karşınıza çıkacak. SETUP LOGIN i seçerseniz:

Bu ekran, karşı istasyona vereceğiniz RST raporunu ve katılacaksanız CONTEST modunu ayarlamanızı sağlar. Eğer CONTEST te numara verilmesi gerekiyor ise His RST kısmında 599+001 i seçmeniz gerek. Ayrıca Contest kısmını ON yapmalısınız.

Sabit frekanta durup, CQ Contest diyerek çalışacağınız zaman, QSO Button menüsünden, Auto Macro yu işaretlemenizi tavsiye ederim.  Bu şekilde çalışırken, size çağrı gelince gene çağıran istasyonun işaretini tıklayıp  Call kutusuna alın ve sol baştaki QSO butonuna basın. Makina, hemen QSO yu başlatıp, karşıya cevap ve rapor verecektir. Karşı tarafın cevabını müteakip, tekrar QSO butonuna basarsanız, teşekkür edip QSO yu bitirecek ve yeni çağrıyı bekleyecektir.  Tani tek tuş Contest... Her Contest için ayrı bir log programı açmalısınız..

SETUP MMTTY seçeneğinde yukarıdaki seçeneği seçerseniz MACRO ları ayarlıyabilirsiniz. Mesela 1X2 butonuna tıklarsanız, bu buton altındaki otomatik mesajı ayarlayabilirsiniz. Cihazınız VOX sistemli ise PTT Port   NONE seçin. VOX sistemi yok ise, Ses Kartı ile paket radyo  sayfasında belirttiğim TX devresini yapmanız gereklidir.

Cihazınızı PC ye bağladıktan sonra

BANT FREKANS (KHz)
160 M 1838-1842
80 M 3580-3600
40 M 7035-7045
20 M 14070-14090
17 M 18100-18110
12 M 24920-24930
15 M 21080-21100
10 M 28050-28150

frekanslarından birisini seçip dinlemeye başlayın. Cihazınız LSB modunda olmalıdır.

Alıcınızın ayarı ile oynayarak, RTTY sinyallerini iki sarı çizgiye oturtmalısınız.AFC ve NET tuşlarına basarsanız, bu ayar işini program kendisi yapar.. Sadece AFC yaparsanız, göndermede kayık olabilir, dikkat.. Bu şekilde RTTY sinyallerini çözmeye başlarsınız. Duyduğunuz işarete çağrı yapmak için, onun işaretine tıklayın, Call kısmında o işareti göreceksiniz. Makro butonlarını kullanarak QSO yapabilirsiniz. Makro  butonlarındaki kısaltmaları HELP dosyasında bulabilirsiniz. Sağ tıklayarak da düzenleme yapabilirsiniz. Ctrl-L tuşlarına beraber basarak o an kullandığınız log sayfasını açabilirsiniz..