TROJTRANZISTOROVÝ AUDIÓN 800kHz - 35MHz PRE 10 KV RÁDIOAMATÉRSKYCH PÁSIEM

Predný panel - kliknutím zväčši


Zadný panel - kliknutím zväčši


Tento audión som postavil na základe skúseností so stavbou prvého audiónu TROJTRANZISTOROVÝ AUDIÓN 4.6 - 38.5MHz, kde sa mi nepodarilo dosiahnuť preladenie celého spektra krátkych vĺn. Zapojenie prijímača ostalo prakticky totožné ale zmenil som celú mechanickú konštrukciu. Základom prijímača je drevená buková doska 160 x 130 x 15mm s poloduralovým predným panelom na ktorom sú uchytené všetky ovládacie prvky. Najdôležitejšou zmenou je nová cievka z hrubšej novodurovej rúrky, je na nej navinuté celé vinutie ktoré má indukčnosť 52.7 uH. Na ladenie som použil opäť malý ladiaci kondenzátor s prevodom ktorý je v OM aj OK dobre dostupný. Prevod nemá žiadny mŕtvy chod lebo má vymedzenú vôľu medzi ozubenými kolieskami v prevode pomocou pružinky. Výborná vec pri veľkej preladiteľnosti audiónu. Použil som veľký ladiaci gombík takže malý kapacitný trimer na jemné doladenie prijímača už nebol potrebný. Plošný spoj na tých pár súčiastok som neriešil, úplne postačil kúsok univerzálky 50x30mm. Do emitoru BF256c som zapojil miesto odporu 5k6 viacotáčkový trimer 10kohm na najlepšie nastavenie prijímača a kondenzátor 10uF treba použiť kvalitný tantalový, najlepšie nový.


Schéma zapojenia prijímača:

zapojenie audióna

Cievku som vyrobil z vodovodnej novodurovej rúrky o vonkajšom priemere 40mm a dĺžky 144mm, do krajov cievky som vyrezal dva závity M3 na pripevnenie cievky o drevenú základňu cez plastové dištančné valčeky dlhé 15mm. Cievku som navinul z postriebreného drôtu s teflonovou izoláciou a pre naletovanie odbočiek som skalpelom odrezal vrchnú vrstvu teflonovej izolácie v dĺžke cca 5mm.


kliknutím zväčši


Tu je výrobný výkres cievky aj vo formáte PDF pre vytlačenie.


cievka audióna


Na prepínanie odbočiek cievok som použil opäť osvedčené prepínanie rozsahov pomocou pinov z FRB konektora, sú kvalitné, majú nízky prechodový odpor a sú stabilné. Dajú sa vytrhnúť zo starého FRB konektora kliešťami miernym trhnutím. Naletoval som ich priamo na závity cievok a prepínanie odbočiek cievok pomocou flexibilného prívodu so samicou FRB pinu je spoľahlivé. Indukčnosť cievky som navrhol aby prijímač mohol počúvať aj v pásme stredných vĺn, posledný FRB pin pripojí druhú sekciu ladiaceho kondenzátora na koniec cievky. Prvé závity cievky treba vinúť s väčšími medzerami medzi závitmi - tak ako na obrázku. Pri navíjaní treba drôt prevliecť cez predvŕtané otvory na telese cievky a prvé štyri závity závity s väčšími medzerami treba po navinutí celej cievky zafixovať prestrieknutím lakom v spreji aby sa nehýbali.


kliknutím zväčši


Parametre novodurovej cievky L: 64závitov CuAg priemer 1.10mm/1.76mm včetne teflonovej izolácie, dĺžka celého vinutia 128mm, dĺžka rúrky je 144mm, priemer rúrky je 40mm a vonkajší priemer vinutia 43.5mm. Celková indukčnosť je 52.7uH.


Odbočka na závite 0 1 2 4 6 8 13 18 23 28 34 40 46 52 58 64
Indukčnosť v uH 0 0.05 0.3 0.85 1.4 2.1 5.0 8.9 13.2 17.6 23.3 29.2 35.2 40.8 46.6 52.7
Funkcia zem anténa väzba pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB spoj na gate BF256c + prepínací prívod cievok


Na výpočet parametrov cievky som použil Výpočet válcové vzduchové cívky a rezonančního kmitočtu (Inductor and resonance frequency calculation) od Petra OK1CFP. Zhoda medzi vypočítanou a nameranou indukčnosťou je obdivuhodná, sedí to skoro presne. Indukčnosť som meral rezonančným LC meračom. Indukčnosť cievky 52.7uH a spolu s celkovou kapacitou ladiaceho kondenzátora C1+C2=336+390+konštrukčné kapacity = cca 740pF určujú najnižšiu frekvenciu prijímača cca 800kHz, vo večerných hodinách sa dajú počúvať rozhlasové AM stanice v pásme stredných vĺn bez antény - len na samotnú cievku.


Viac o konštrukcii prijímača povedia fotografie:

kliknutím zväčši


Pin FRB na pripojenie druhej sekcie ladiaceho kondenzátora C2 je priletovaný priamo na kondenzátor ako vidno na obrázku nad týmto textom. Flexibilý kontakt z medeného izolovaného lanka k odbočkám cievok je zaistený kopčekom tavného lepidla aby sa časom neulomil.


kliknutím zväčši


Prevod aj ložisko ladiaceho kondenzátora treba vymyť technickým benzínom lebo po rokoch je z použitého maziva niečo nedefinovateľné a namazať nanovo dobre viskóznou vazelínou, potom ide prevod veľmi pekne, hladko bez zadrhávania.


kliknutím zväčši


kliknutím zväčši


Tu je výrobný výkres panelov z poloduralového eloxovaného plechu hrúbky 1mm aj vo formáte PDF pre vytlačenie.


predný panel


Použité súčiastky sú bežné, na napájanie prijímača som použil 9V batériu 6F22. Odber je zanedbateľný - 5mA - včetne odberu 1.5mA pre indikačnú LED diódu. Takže batéria vydrží roky. Slúchadlá som použil obyčajné štuple k mobilu Nokia 2x35ohmov zapojené paralelne, žiadne vysokoimpedančné. Hlasitosť je viac než dostatočná. Pri použití menej citlivých slúchadiel je možné ich zapojiť priamo na konektore do série. Prijímač umožňuje kontinuálne počúvať v rozsahu 800kHz až 35 MHz - to obsiahne všetkých 10 rádioamatérskych pásiem od 160m do 10m a hornú časť pásma SV. Prijímač je veľmi dobre reprodukovateľný, pri dodržaní mechanickej konštrukcie cievky bude počúvať v celom rozsahu. Je to ideálny RX pre začínajúcich amatérov a poslucháčov, musí fungovať na prvé zapojenie a jediným nastavovacím prvkom je trimer v emitore BF256c ktorý sa nastaví podľa ucha. Pri stavbe nie je potrebné žiadne meracie vybavenie! a cena súčiastok je ozaj zanedbateľná.


73 Igor OM3CUG G QRP club 5976