TROJTRANZISTOROVÝ AUDIÓN 4.6 - 38.5MHz

Predný panel - kliknutím zväčši


Zadný panel - kliknutím zväčši


Dlhé roky som sa pohrával s myšlienkou postaviť svoj prvý audión - superreakčný prijímač. Audióny sú omnoho jednoduchšej konštrukcie ako napríklad superhety, citlivosť je výborná a prijímač je schopný prijímať amplitúdovo aj kmitočtovo modulované signály a vie počúvať všetko čo my rádioamatéri potrebujeme: AM, CW, FM, USB aj LSB. A nepotrebuje žiadne kryštály ani MF filtre. Chalani z rádioklubu OM3KZA doniesli na klub ukázať vlastnoručne vyrobené audióny tak som jeden dlhý zimný večer neodolal a po surfovaní na nete objavil veľmi pekné stránky PA2OHH kde ma zaujal tento audión: A GOOD REGENERATIVE RECEIVER WITH SIMPLE FINE TUNING. Presne toto som hľadal a bolo rozhodnuté. Pekná, jednoduchá konštrukcia a dobrý popis. V robote som vyhrabal už nepotrebný prepínač LPT portov a keď som ho vykuchal od konektorov a prepínača tak som mal peknú kovovú krabičku, aj keď trošku malú. Cievku som urobil inak ako v originálnom popise a našiel som malý ladiaci kondenzátor s prevodom ktorý je v OM aj OK dobre dostupný. Prevod nemá žiadny mŕtvy chod lebo má vymedzenú vôľu medzi ozubenými kolieskami v prevode pomocou pružinky. Výborná vec pri veľkej preladiteľnosti audiónu. Pre istotu som pridal ešte malý kapacitný trimer na jemné doladenie prijímača a osvedčil sa. Na osku 4mm so zárezom na skrutkovač sa dal navliecť aj gombík s klieštinou - paráda. Plošný spoj na tých pár súčiastok som neriešil, úplne postačil kúsok univerzálky 50x30mm. Do emitoru BF256c som zapojil miesto odporu 5k6 viacotáčkový trimer 10kohm na najlepšie nastavenie prijímača a kondenzátor 10uF treba použiť kvalitný tantalový, najlepšie nový.


Schéma zapojenia prijímača:

zapojenie audióna

Na prvé pokusy som použil keramickú cievku z nejakého vojenského zariadenia navinutú hrubším postriebreným drôtom. Prijímač s ňou počúval výborne tak som sa rozhodol pridať druhú cievku do série aby sa dali počúvať aj spodné pásma. Druhú cievku som vyrobil z vodovodnej novodurovej rúrky o vonkajšom priemere 20mm, do krajov cievky som vyrezal dva závity M3 na pripevnenie cievky o dno skrinky cez plastové dištančné valčeky dlhé 15mm. Cievku som navinul z postriebreného drôtu s teflonovou izoláciou a pre naletovanie odbočiek som skalpelom odrezal vrchnú vrstvu teflonovej izolácie v dĺžke cca 5mm.


kliknutím zväčši


Na prepínanie odbočiek cievok som použil otočný prepínač ale bola to chyba - prechodové odpory bežca prepínača spôsobili veľkú nestabilitu prijímača a dlhé prívody na prepínač znehodnotili kvalitu cievky a tým aj vlastnosti prijímača. Tak som vymyslel prepínanie rozsahov pomocou pinov z FRB konektora, sú kvalitné, majú nízky prechodový odpor a sú stabilné. Dajú sa vytrhnúť zo starého FRB konektora kliešťami miernym trhnutím. Naletoval som ich priamo na závity cievok a prepínanie odbočiek cievok pomocou flexibilného prívodu so samicou FRB pinu je spoľahlivé. Indukčnosť druhej cievky som navrhol aby prijímač mohol počúvať aj v pásme stredných vĺn, posledný FRB pin pripojí druhú sekciu ladiaceho kondenzátora na koniec cievky. No nepodarilo sa mi nastaviť RX tak aby počúval v celom rozsahu, pod cca 4.6MHz vysadí spätná väzba a RX prestane fugovať. Predpokladám že je to dané konštrukciou prijímača, blízkosť kovových krytov zníži Q cievky. Bolo by lepšie použiť väčšiu krabičku alebo celý RX zmontovať vzdušne na drevenej doske a pod. Cievky samozrejme netreba robiť dve, obidve by sa pohodlne navinuli na jednu dlhšiu rúrku, prvé závity treba vinúť s väčšími medzerami medzi závitmi - tak ako na tej keramickej cievke na obrázku.


kliknutím zväčši


Parametre prvej keramickej cievky L1: 10závitov CuAg priemer 1.2mm, dĺžka vinutia 28mm, vonkajší rozmer vinutia je zaoblený štvorec cca 17x17mm. Celková indukčnosť je 0.85uH.


Odbočka na závite 0 1 2 6 8 10
Indukčnosť v uH 0 0.025 0.07 0.42 0.62 0.85
Funkcia zem anténa väzba pin FRB pin FRB pin FRB+spoj L2


Parametre druhej novodurovej cievky L2: 55závitov CuAg priemer 0.48mm/1.14mm včetne teflonovej izolácie, dĺžka vinutia 63mm, dĺžka rúrky je 75mm, priemer rúrky je 20mm a vonkajší priemer vinutia 22.3mm. Celková indukčnosť je 17.8uH.


Odbočka na závite 0 2 5 7 12 21 40 45 48 55
Indukčnosť v uH 0 0.23 0.66 1.2 2.6 5.7 12.8 14.1 15.7 17.8
Funkcia spoj L1 pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB pin FRB spoj na gate BF256c + prepínací prívod cievok


Na výpočet parametrov cievky som použil Výpočet válcové vzduchové cívky a rezonančního kmitočtu (Inductor and resonance frequency calculation) od Petra OK1CFP. Zhoda medzi vypočítanou a nameranou indukčnosťou je obdivuhodná, sedí to skoro presne. Indukčnosť som meral rezonančným LC meračom. Celková indukčnosť cievky je L1+L2=0.85+17.8=18.65uH a spolu s celkovou kapacitou ladiaceho kondenzátora C1+C2=336+390+konštrukčné kapacity a kapacita trimra CT = cca 745pF určujú najnižšiu frekvenciu prijímača cca 1350kHz ale to sa nepodarilo dosiahnuť.


Viac o konštrukcii prijímača povedia fotografie:

kliknutím zväčši


Pin FRB na pripojenie druhej sekcie ladiaceho kondenzátora C2 je priletovaný priamo na kondenzátor ako vidno na obrázku nad týmto textom. Keramický trimer CT 2 - 16pF je pripojený do obvodu cez sériový kondenzátor 1.5pF. Flexibilý kontakt z medeného izolovaného lanka k odbočkám cievok je zaistený kopčekom tavného lepidla aby sa časom neulomil.


kliknutím zväčši


Prevod aj ložisko ladiaceho kondenzátora treba vymyť technickým benzínom lebo po rokoch je z použitého maziva niečo nedefinovateľné a namazať nanovo dobre viskóznou vazelínou, potom ide prevod veľmi pekne, hladko bez zadrhávania.


kliknutím zväčši


kliknutím zväčši


Použité súčiastky sú bežné, na napájanie prijímača som použil 9V batériu 6F22, pekne ešte vošla do rohu krabičky. Odber je zanedbateľný - 5mA - včetne odberu 1.5mA pre indikačnú LED diódu. Takže batéria vydrží roky. Panely s popismi sú vypálené laserom do samolepiacej pokovenej plastovej dosky 0.8mm, tu je vektorová grafika PDF formát a CDR formát. Slúchadlá som použil obyčajné štuple k mobilu Nokia 2x35ohmov zapojené paralelne, žiadne vysokoimpedančné. Hlasitosť je viac než dostatočná. Pri použití menej citlivých slúchadiel je možné ich zapojiť priamo na konektore do série. Prijímač umožňuje kontinuálne počúvať v rozsahu 4.6 až 38.5 MHz - to obsiahne osem rádioamatérskych pásiem od 60m do 10m.


73 Igor OM3CUG G QRP club 5976