Program A-paket podporuje kódování komunikace, které používá můj program PLP terminál. Pokud uživatel PLP terminálu zapne kódování, A-paket jej opětuje a odesílá odpovědi také zakódovaně. Časem A-paketu lze pomocí PLP time synchronization synchronizovat přes síť Packet rádia čas lokálního PC.
Následující příklad demonstruje nejrůznější použití programu A-paket od zábavy až po informace a výpočty pro reálný život. Shora dolů: program počítá dobu od nějakého data nebo mezi dvěma daty, den podle data, vyhodnocuje výrazy a počítá i s proměnnými pro rozsáhlejší výpočty, informuje o jmeninách pro následující dny i podle data, při osazení teplotním čidlem informuje o aktuální i maximální a minimální teplotě od půlnoci a počítá některé bankovní produktry jako úročení nebo splácení. Toto všechno mají všichni uživatelé Packet rádia k dispozici pomocí jejich terminálu, pokud se k A-paketu připojí.
*** connected to CZ0SLP Vita A-paket software v5.02, 20:03:42, `Help` pomoc, `Quit` konec Nova tel. cisla: `PREcislovani` -> kal Dnes je pondeli 26.ledna 2004, cas 20:03:48 -> kal st 17.11.1989 Od 17.listopadu 1989 uplynulo 5183 dni -> kal den 17.11.1989 17.listopadu 1989 je patek -> cal r=0.4; cal v=0.8; cal pi=3.14159 r=0.4 = 0.4 -> v=0.8 = 0.8 -> pi=3.14159 = 3.14159 -> cal vysledek=pi*r^2*v vysledek=pi*r^2*v = 0.402124 -> cal Obloukova mira, DEG-RAD-GRA: Stupne, DEG, degrees Promenne, variables: ans=0.402124, pi=3.14159, r=0.4, v=0.8, vysledek=0.402124 -> sv Dnes (pondeli 26.ledna) ma svatek Zora, zitra Ingrid, pozitri Otylie -> cal 6*(3+5) 6*(3+5) = 48 -> cal uro 10000 1.6 900 6 Vklad 10000.0Kc s urokem 1.600% a mesicnimi vklady 900.0Kc po 6 mesicich (0 letech + 6 mesicich) cini 15505.5Kc -> tep Teplota venku -4.3'C v 20:03, max -2.2'C v 12:33, min -8.7'C v 3:47 -> q Louci se A-paket v5.02, 20:04:52 *** reconnected to CZ0NLP |
Program plně nahrazuje svého předchůdce Autopaket, který již není podporován. Na venek se pro uživatele tváří stejně, na rozdíl od Autopaketu, používajícího služby TNC emulace (tfemu.exe), však pracuje A-paket přímo s ovladači Flexnetu. Tato verze je určena pro DOS (MSDOS 6.22) a Flexnet (3.3g) a požadavky na hardware jsou minimální. V krajním případě postačí i 80386DX/33 s 8MB paměti. Veškerý přístup k programu je jen po síti Packet rádia.
Jak ukazuje obrázek, na vlastní obrazovce je možno pouze sledovat monitor událostí s oddělením uživatelů a systému, na stisknutí Alt-X reaguje program ukončením v nejbližším možném čase. Standardně ihned, v případě rozesílání příkazů může oparace trvat i několik minut.
Instalace
Program je zde k dispozici v podobě ZIP archívu. Oba soubory po rozbalení musí být umístěny v adresáři FLEXNET přímo v kořeni daného disku (C: nebo A:). Klíčový pro spuštění je druhý soubor apkt.cfg, jeho nastavení je nutno věnovat pozornost. Začíná se volačkou MyCall, kterou program bude mít na síti Packet rádia. Pod ní bude posílat majáky a pod ní bude přijímat své uživatele. MyPwd je heslo, pomocí něhož se jakýkoli uživatel programu může stát sysopem. Zpřístupní se mu tímto řada dalších příkazů a celý systém rozesílání zpráv. První dva parametry jsou povinné. Standardně rozesílá program majáky pouze do svého segmentu sítě. Mají-li se posílat dále za nějaký nód, lze definovat se volačky nódů Node1Call a Node2Call. Parametrem CidloCOM adresou sériového COM portu ve formátu 0xNUM lze nadefinovat teplotně-časové čidlo. Tím fungují příkazy teploty a synchronizace času pomocí DCF. Konstrukce čidla je zde. Program je navržen přímo pro modulární systém Flexnet pod DOS. Celý stroj nemusí vůbec být opatřen harddiskem. Vše startuje z diskety a před spuštěním Flexnetu a A-paketu se překopíruje do RAMdisku v operační paměti. V tomto případě A-paket dokáže sledovat vybrané soubory Flexnetu i své a po změně je kopírovat zpět na disketu, aby byly zachovány i po resetu stroje. Toto zajišťuje parametr HlidaniSouboru s parametrem 1 v apkt.cfg. Další parametry se týkají výhradně možnosti připojování A-paketu k Baycom mailboxu (nebo OpenBCM boxu) a rozesílání příkazů uživatelům. V prvé řadě volačka programu BoxUserCall, pod kterou se bude připojovat pro možnost použití odlišné volačky než má program normálně na síti. Může se tímto připojovat například pod mailbox uživatelem sysopa programu. Doporučuji však volačku totožnou. Nadefinovat lze jeden nebo dva mailboxy. Vždy volačku boxu, cestu přes nódy k boxu a heslo pro výše definovaného uživatele. Parametry jsou Conn1Box, Conn1Path, Conn1Password a Conn2Box, Conn2Path, Conn2Password. Volačka uživatele je pro oba boxy společná a před prvním použitím je nutno se na mailbox pod touto volačnou připojit a účet připravit. Především nastavit heslo (heslo `a pw` nutné) a nastavit prompt (`a p %c@%m`)! Poslední parametry se týkají e-mailové brány. Program podporuje bránu, která pracuje v síti pod svojí volačkou a pošta je na její volačku posílána standardně z mailboxu za pomoci první řádky, která má formát `smtp: emailadresa`. Parametry jsou Gate1 a případně Gate2.
Výpis souboru apkt.cfg |
; Tento soubor MUSI byt umisten v adresari \FLEXNET na disku, ; ze ktereho se program A-paket (apkt.exe) spousti ; ZAKLADNI POVINNE PRIKAZY ; Volacka A-paketu pro normalni pripojeni uzivatelu MyCall CZ0SXX ; Sysop heslo A-paketu (min 12 znaku) MyPwd heslohesloheslo ; OSTATNI NEPOVINNE PRIKAZY (LZE ZAKOMENTOVAT STREDNIKEM) ; PRIKAZY CESTY PRO MAJAK ; Nejblizsi nod (neni-li uveden, ignoruje se Node2Call) Node1Call CZ0NXX ; Dalsi nejblizsi nod za nejblizsim nodem Node2Call CZ0NXY ; MOZNOSTI PROGRAMU ; Seriovy port (COM) pro komunikaci s teplotne-casovym cidlem ; (hexadecimalne 0xNUM), neni-li teplotni cidlo, zakomentovat strednikem ;CidloCOM 0x3F8 ; Navrat aktualizovanych souboru Flexnetu a A-paketu z RAMdisku zpet na disketu ; Flexnet i A-paket musi byt v adresari C:\FLEXNET a na diskete A:\FLEXNET ; Neni-li RAMdisk a start z diskety a kopie na RAMdisk, zakomentovat strednikem ;HlidaniSouboru 1 ; PRIPOJOVANI A-PAKETU K BOXU ; Volacka, pod kterou se bude A-paket pripojovat na Baycom mailbox ; Pro funkci vsech prikazu konektu je povinna. Pouze BCM nebo OpenBCM ; Zacatek promptu (prikaz a p boxu) MUSI byt nastaven %c@%m BoxUserCall CZ0SXX ; PRVNI MAILBOX PRO PRIPOJOVANI (neni-li uveden, ignoruje se i DRUHY MAILBOX) ; Pro funkci prikazu s konektem k boxu jsou povinne volacka a heslo) ; volacka boxu Conn1Box CZ0PXA ; nody na ceste k boxu Conn1Path CZ0NXX CZ0NXA ; heslo do boxu Conn1Password heslo1heslo1heslo1 ; DRUHY MAILBOX PRO PRIPOJOVANI ; volacka boxu Conn2Box CZ0PXB ; nody na ceste k boxu Conn2Path CZ0NXX CZ0NXB ; heslo do boxu Conn2Password heslo2heslo2heslo2 ; E-MAIL BRANY PRO MOZNOST POSILANI I DO INTERNETU POMOCI `@` PRED ADRESOU ; prvni e-mail brana Gate1 [email protected] ; druha e-mail brana Gate2 [email protected] |
Po prvním spuštění si program sám v adresáři Flexnet vytvoří další soubory.
Download programu A-paket pro Packet rádio na CB 27MHz
Download programu A-paket pro Packet rádio na radioamatérském pásmu
Konstrukce druhého teplotního čidla k programu A-paket
-
Seznam běžných příkazů programu A-paket
Obecne pokyny programu: ----------------------- - vetsinu prikazu lze zadat ve zkracene forme (velka pismena v prikazu) priklad: `SVatek` lze zadat jen `sv` - prikazu lze zadat vice na radku a oddelit strednikem, pokud to nekde logicky nevadi, vlozene mezery a velka a mala pismena neovlivnuji vyhodnoceni prikazu priklad: `sv ; kALendAR ; eCHo Ahoj` je totez jako `sv;kalendar;echo Ahoj` - pripojeni k programu je indikovano privitanim - konec kazdeho prikazu je indikovan promptem `->` nebo `=>` sysop - program pouziva k jednoznacnemu urceni nekterych dat cisla, tzv. ID Vyhledavani svatku: ------------------- `SVatek` vypise svatek dnes, zitra a pozitri `sv` `SVatek [datum]` vyhleda svatek dle data, napr. `sv 4.3.` `SVatek [jmeno]` vyhleda svatek dle jmena, napr. `sv Ivo` Vyhledavani v kalendari: ------------------------ `KALendar` vypise dnesni datum a aktualni cas PC `kal` `KALendar CIsla` vypise dnesni datum a aktualni cas PC pro software zpracovani `kal cis` `KALendar STari [datum]` vypocita pocet dni od daneho data dodnes, napr. `kal st 5.3.1931` `KALendar ROZdil [datum1] [datum2]` vypocita pocet dni mezi 2 daty, napr. `kal roz 5.3.1931 1.12.2000` `KALendar Den [datum]` spocita den v tydnu (Po, Ut,... Ne) k datu, napr. `kal d 17.4.1998` `KALendar CASOvani` vypise pocet minut behu programu a nejblizsi volne ID `kal caso` `KALendar DCF` stav posledni synchronizace casu s teplotne-casovym modulem `kal dcf` `KALendar RIMsky [rok]` prevod naseho zapisu roku do rimskeho napr. `kal rim 1984` `KALendar ARABsky [rok]` prevod rimskeho roku do naseho zapisu napr. `kal arab mcmlxxxiv` Vypocet vyrazu: --------------- `CALculator` vypise nastaveni obloukove miry (Deg, Rad, Gra) a seznam vsech uzivateli nadefinovanych promennych (s hodnotami) `cal` `CALculator DEG` nastavi obloukovou miru na stupne (kruh=360 stupnu) `cal deg` `CALculator RAD` nastavi obloukovou miru na radiany (kruh=2*3.15159 atd) `cal rad` `CALculator GRA` nastavi obloukovou miru na grady (kruh=400 grad) `cal gra` `CALculator [vyraz]` vypocte zadany vyraz. Vyhodnocovani tohoto kalkulatoru je podle spravne priority operatoru napr. `cal 3+4*|-3|/(1+sin(45)^2)` `CALculator [jmeno]=[vyraz]` vypocte zadany vyraz a ulozi jej soucasne do promenne zadaneho jmena. To jde pouzit v dalsich vyrazech. Jmena obsahuji jen pismena napr. `cal obsah=3.14159*45^2` `CALculator DOSOUstavy [cislo] [soustava]` prevede desitkove cislo do zvolene soustavy napr. `cal dosou 47 16` `CALculator ZSOUstavy [cislo] [soustava]` prevede cislo ve zvolene soustave do desitkove napr. `cal zsou 2f 16` `CALculator UROceni [castka] [procento] [vklady] [mesicu]` vypocet uroceni na uctu napr. `cal uro 100000 3 1000 12` `CALculator SPLAceni [castka] [procento] [vklady]` vypocet doby splaceni uveru napr. `cal spla 200000 6 1500` Prehled operatoru a funkci s priklady: -------------------------------------- -zakladni operatory scitani a odecitani 1.2+2=3.2 3.2-2=1.2 -1+4=3 1+2+3=6 90-20-30=40 nasobeni a deleni 2*3.5=7 6/2=3 -2*2=-4 3*5*2=30 deleni modulo 6\3=0 7\3=1 8\3=2 26\5=1 (zbytek po deleni) absolutni hodnota |-3|=3 |3|=3 |10-14|=4 mocnina 2^3=8 7^2=49 (-3)^2=9 2^2^2=16 Pythagorova veta a`b=sqrt(a^2+b^2) 3`4=5 a`b`c=sqrt(a^2+b^2+c^2) - vypocet procent z celku 50%9=4.5 20%9=1.8 30%1=0.3 1.5%34.6=0.519 - zaokrouhlovani dol(2.6)=2 dol(-2.6)=-3 hor(2.6)=3 hor(-2.6)=-2 - sekani cisla des(2.56)=0.56 des(-120.456)=0.456 - druha odmocnina sqrt(9)=3 sqrt(3*12)=6 -logaritmus a exponencialni funkce prirozene exp(1)=2.71828 ln(2.71828)=1 desitkove exd(2)=100 exd(-3)=0.003 log(100)=2 log(0.01)=-2 -goniometricke funkce pri nastaveni DEG: sin(90)=1 cos(0)=1 tg(45)=1 cotg(45)=1 pri nastaveni RAD: arsin(0)=0 arcos(-1)=3.14159 artg(0)=0 -prevod aktualni obloukove miry do RAD a zpet pri nastaveni DEG: rad(180)=3.14159 invrad(3.14159)=180 pri nastaveni RAD: rad(3.14159)=3.14159 invrad(3.14159)=3.14159 pri nastaveni RAD: rad(200)=3.14159 invrad(3.14159)=200 - zavorky 3*(2+4*(4+1)-1)=63 (1+3)/(9-7)=2 3*|4-7|=9 -vyjadreni cisla v semilogaritmickem tvaru jedna se o mantisu nasobenou deset na exponent 1E+3=1000 15E-2=0.015 Hra LOgik: ---------- `LOgik` spusti novou hru, vymysli nova 5 cislic od 0 do 9. Ukolem hrace je tato cisla uhadnout. `lo` `LOgik [c1] [c2] [c3] [c4] [c5]` dalsi tah, dalsi pokus o uhadnuti peti cisel, napr. `lo 4 7 7 3 1` Za kazdou cislici je uzivatel ohodnocovan tremi moznymi symboly '.' cislo neni v petici vubec, tedy neuhadnuto vubec '?' cislo je v petici v jinem sloupci, tedy uhadnuto castecne '!' cislo je v tomto sloupci, tedy uhadnuto Pravidla byla opravena podle toho, jak to zna vetsina. Kazde cislo, pritomno v jinem sloupci, detekuje jeden '?' Hra TREfa: ---------- `TREfa` spusti novou hru, vymysli nove cislo od 0 do 999 `tre` `TREfa [cislo]` dalsi tah, dalsi pokus o uhadnuti cisla, napr. `tre 456` Uzivatel je ohodnocovan, predzvest `moc` znamena odchylku vetsi nez 100. 'velke cislo', 'male cislo', 'moc velke cislo', 'moc male cislo' Programovane upozorneni/vzbuzeni: --------------------------------- `BUDik` vypise nastaveni budiku `bud` `BUDik [hod] [min] [vzkaz]` zadani pozadavku na upozorneni, napr. `bud 19 30 Zacinaji zpravy v TV` V dany cas se program pokusi na uzivatele pripojit, zadat //b a opsat vzkaz. Pouzije stejnou cestu (posloupnost nodu), kterou byl uzivatel pripojen. Jako kazdy jiny budik, provadi tento buzeni kazdy den, dokud neni zrusen. `BUDik Zrus` zruseni nastaveneho budiku `bud z` Predavani vzkazu mezi uzivateli: -------------------------------- `Talk` vypis nedorucenych vzkazy (vcetne ID) od uzivatele `t` `Talk [volacka] [vzkaz]` zadani vzkazu uzivateli, napr. `t CZ1XXX Vecer tu nejsem` Pokud neni adresat prave nakonekten, je vzkaz uschovan az do jeho pripojeni. `Talk Zrus [ID]` zruseni nedoruceneho vzkazu, potrebne ID viz vypis vzkazu, napr. `t z 482` `Echo [vzkaz]` umoznuje zopakovani vzkazu, napr. `e //n A-paket` Mereni venkovni teploty: ------------------------ `TEPlota` aktualni, maximalni a minimalni venkovni teplota. Hodnoty minima a maxima jsou zapomenuty vzdy o pulnoci. Cidlo je umisteno na vychodni (chladnejsi) strane, nevysoko nad zemi. `tep` `TEPlota ?` vypis teploty doplneny o interni pocet taktu odectu cidla a dosavadni rekordy maximalni a minimalni teploty `tep ?` `TEPlota ! [cislo]` prepocet zadaneho poctu taktu cidla pres korekcni charakteristiku. Ciste interni informace, napr. `tep ! 12345` Nektere zakladni funkce programu: --------------------------------- `AUtor` autor programu, verze programu `au` `BIOS` informace biosu PC `bios` `Disk` informace o aktualnim disku `d` `MEMory` zbyvajici rezervovana volna pamet pro dynamicke datove struktury `mem` `UKonceni` pripadne ukonceni programu, je-li dopredu znamo. Nekdy musi byt cele PC restartovano z technickych duvodu. `uk` `Users` vypis momentalniho poctu pripojenych uzivatelu, jejich kanalu `u` `VERze` vypis verze software `ver` `Help` vstup do systemu napoved `h` `Quit` ukonceni pripojeni k programu `q`
-
Seznam sysop příkazů
Prikazy programu A-paket pro sysopa: -------------------------------------- `Help` standartni vstup do systemu napoved. U nekterych napoved pribudou dalsi prikazy pouze pro sysopa. Z hlavni stranky se lze dostat na vsechny ostatni! `h` `Help SYSop` stranka helpu s ostatnimi prikazy pro sysopa, ktere nejsou doplnene na standartnich strankach helpu. `h sys` Doplnene prikazy na standartnich strankach helpu: ------------------------------------------------- `KALendar NAStav [datum] [cas]` nastavi systemove datum a cas PC, pozor na zpozdeni spojeni pri zadavani. napr. `kal nas 25.9.2000 12:35:50` `LOgik UKaz` prehled vysledku a tahu vsech kanalu hry logik `lo uk` `TREfa UKaz` prehled vysledku a tahu vsech kanalu hry trefa `tre uk` `BUDik` vypisuje vsechny nastavene budiky vsech uzivatelu `bud` `BUDik Zrus [volacka]` zruseni budiku libovolneho uzivatele, napr. `bud z CZ1XXX` (POZOR, v rezimu sysop NELZE zrusit vlastni budik klasickym prikazem `bud z`, je NUTNO byt sam sobe sysopem a zadat i svoji volacku `bud z CZ1YYY`) `Talk` vypisuje vsechny nedorucene vzkazy vsech uzivatelu (a jejich ID) `t` `Talk Zrus [ID]` zruseni libovolneho vzkazu (nutno zadat spravne ID), napr. `t z 764` `TEPlota & [t1] [h1]:[m1] [t2] [h2]:[m2]` nastaveni max a min teploty, poradi pocet taktu interniho cidla, hodina, minuta. Nejprve maximum. Potom minimum. A za tim dany cas. Takty cidla lze zjistit zkusmo pomoci `TEPlota ! [pokustaktu]` napr. `tep & 12630 10:12 8952 3:51` Ostatni sysop prikazy: ---------------------- `ULozeni_dat` zaloha dulezitych promennych a datovych struktur na disk pro pripadny restart. Provadi se automaticky pri ziskani sysop stavu. Kdyz se to polozi, provede se reset a znovu najede dle daneho souboru. `ul` `Box` parametry pripojovani programu na boxy `b` `Box [Bo] [Br] [Pok] [sec] [min]` nastaveni pripojovani na box Pocet pokusu: 1 az 39 Lhuta vterin na kazdy pokus: 1 az 54 Pri neuspechu odlozeni minut: 2 az 119 napr. `b 0 0 2 54 12` Informační prikazy: ------------------- `Disk [disk]` zbyvajici misto na jinem disku `d D:` `UKonceni [minut] [kod]` zadani ukonceni programu (za kolik minut a s jakym navratovym kodem pro DOS), NEKONCIT=30000 minut, PC se navic restartuje pri specialnim navratovem kodu 200. napr. `uk 5 0` (normalni konec za 4 minuty) napr. `uk 0 200` (restart PC hned) `MEMory SEGment` hodnota segmentovych registru `mem seg` `MEMory PEek [uk]` vypis operacni pameti dle adresy (hexadecimalne) napr. `mem pe 40:b` `MEMory POke [uk] [hodnota]` zapis do operacni pameti dle adresy (hexadecimalne) napr. `mem po 40:b a3` `MEMory INput [port]` cteni hardware portu (hexadecimalne) napr. `mem in 378` `MEMory OUTput [port] [hodnota]` zapis do hardware portu (hexadecimalne) napr. `mem in 378 7a` Diskove sluzby: --------------- `ZALoz_adresar [adresar]` vytvoreni adresare specifikovane cesty napr. `zal C:\TEMP` `VYListuj_adresar [maska]` vypis specifikovaneho adresare na specifikovanou masku souboru. NEZAPOMENOUT NA MASKU, NAPR *.*! napr. `vyl C:\FLEXNET\*.fpr` `OKOPirovani_souboru [odkud] [kam]` kopie DOS souboru uvnitr PC, ma vyznam u RAM disku, kdyz se provozuje. Program jinak sam (bez moznosti rizeni) muze hlidat zmeny souboru nodu a vracet na disketu z RAMdisku napr. `okop C:\pom.txt A:\pom.txt` `SMAz [soubadr]` smazani souboru nebo adresare napr. `sma C:\TEMP\test.txt` Seznam adres a rozesilani gratulaci: ------------------------------------ `ADResy` vypis vsech pouzitych adres v programu, pripadne s jejich svatky a narozeninami. Cislo nzmena pocet pouziti adresy po programu `ADResy NOva [adresa] [svat] [naroz]` pridani nove adresy, definice dat svatku a narozenin, pokud je znamo jen jedno datum, druhe lze nahradit nulami. napr. `adr no CZ1XXX 4.11. 9.5.` napr. `adr no CZ1XXX 0.0. 2.3.` `ADResy JIna [stara] [nova]` zmena adresy pro nektereho cloveka napr. `adr ji CZ1XXX CZ1YYY` `ADResy NAStav [hod]:[min]` nastaveni casu, kdy se kazdy den zkontroluji data svatku a narozenin a pripadne rozeslou gratulace. napr. `adr nas 6:30` Zkraceni adresy, nektere pripadu lze zde psat: - internetova adresa se predesila zavinacem, napr. `@[email protected]` - mobil se predesila zavinacem a hvezdickou, napr. `@*603123456` Pravidelne rozesilani vysledku prikazu: --------------------------------------- `UDalosti` vypis vsech (vcetne ID) naplanovanych udalosti. Takto lze nadefinovat rozesilani svatku, kalendare, teploty do paketu, do inetu, na mobily. `ud` `UDalosti [hod] [min] [vol] [prikaz]` zadani nove udalosti. Kazdy den v danou dobu bude spusteno jednorazove poslani vysledku prikazu, viz nize. Nove pouzite adresy se pripisuji do seznamu adres a lze k tam priradit data, kdy osoba ma svatek a kdy narozeniny napr. `ud 19 30 CZ1XXX Teplota` `UDalosti Zrus 432` zruseni udalosti (nutno znat ID), napr. `ud z 432` Zkraceni adresy, nektere pripadu lze zde psat: - internetova adresa se predesila zavinacem, napr. `@[email protected]` - mobil se predesila zavinacem a procentem, napr. `@%0603123456` Jednorazove posilani vysledku prikazu: -------------------------------------- `POSli_mail` vypis fronty (vcetne ID) prikazu k odeslani a stavu konektu na box. Program se pripojuje na nektery box a vysledek prikazu posila jako telo mailu. Konekt je dle parametru prikazu `Box`, dokola se snazi konektit na nektery box, ma je nadefinovany, pokus vzdy trva zadany pocet vterin. Jinak to vzda a zkousi dalsi box dokola. Pokud se dany pocet pokusu nedari, je to odlozeno o nastaveny pocet minut a pak znova a dokola. Po konektu postupne odesila maily a uspesne odeslane umazava. Pri padu spojeni se take zkousi konektit na jiny box dokola. Vsechno je pod nastavenou volackou. Jen pro bcm box a prompt MUSI byt na kazdem boxu nastaven (jeho zacatek) %c@%m! `pos` `POSli_mail [vol] [prikaz]` zadani noveho prikazu mailem. Program ve chvili odesilani provede prikaz a jeho vystup bude obsahem mailu. Pokud se ma jednat o vzkaz od sysopa, lze pouzit prikaz echo a dal text. napr. `pos CZ1PLP Svatek Petr` `POSli_mail ALL [prikaz]` zadani noveho prikazu mailem vsem adresam z fronty adres. napr. `pos ALL Echo V nedeli bude PC vypnute.` `POSli_mail USERS [prikaz]` zadani noveho prikazu mailem vsem adresam z fronty adres, ktere maji definovane nejake periodicke zasilani. napr. `pos USERS Echo System vcera nefungoval.` `POSli_mail Zrus [ID]` zruseni prispevku s fronty mailu (nutno znat ID), napr. `pos z 291` `POSli_mail NAStav [ZbPok] [ZbOd]` nastaveni pokusu o konekt, ktere zbyvaji a poctu minut, za ktere se bude konekt zase opakovat, ZADNEPOKUSY=0 a NEPRIPOJOVAT=30000, napr. `pos nas 0 30000` (zrusit uplne) napr. `pos nas 9 0` (ted posilat) napr. `pos nas 0 22` (potom posilat) Zkraceni adresy, nektere pripadu lze zde psat: - internetova adresa se predesila zavinacem, napr. `@[email protected]` - mobil se predesila zavinacem a procentem, napr. `@%0603123456` Ziskani sysop pristupu: ----------------------- `SYSop` prikaz umoznuje ziskat/ztratit sysop privilegia. Pri prvnim zavolani je uzivateli nabidnuto pet klicu k heslu. Uplne stejne jako u Baycom boxu standartniho hesla. Uzivatel se dostava do cekaciho stavu. Pri zavolani prikazu ve stavu sysop prikaz toto privilegium zpet odebere. `sys` `SYSop [mismas]` pouziti v cekacim stavu vraci schovane heslo v dlouhem retezci, uplne stejne jako u Baycom boxu standartniho hesla. napr. `sys nctrvnuiemhkdfmvmdfgdkfjltyiuoerfdkbvdsqertqert` Priklad vstupu do sysop stavu: ------------------------------ heslo je napriklad `libuskabenesova` 123456789012345 uzivatel napise `sys` program odpovi napr. `11 4 10 2 12` (to jest 11.,4.,10.,2. a 12.znak) to jsou z hesla znaky e u n i s (tedy usek retezce eunis) uzivatel jej schova do dlouheho retezce a ten posle jako parametr prikazu `sys rieuqpeorhfhmhrfmpkjfhrfpeunismcxierujhrjhfiogj` (MUSI TAM BYT sys!) pokud se splete, lze opakovat zase prikazem `sys`
-
Konfigurace programu A-paket
Vsechny prikazy konfiguracniho skriptu apkt.ini: --------------------------------------------------- (prvni tri povinne) MyCall - volacka programu, jak se na nej budou konektit ostatni MyPwd - sysop heslo do programu (ostatni nepovinne) Node1Call, Node2Call - dva nejblizsi nody, pro majak, aby se posilal pres ne. Druhy nema vyznam bez prvniho CidloCOM - Seriovy port (COM) pro komunikaci s teplotne-casovym cidlem HlidaniSouboru - PC může bootovat z diskety a vytvařet RAMDISK jako C: a odtud vše spouštět BoxUserCall - pod touto volackou se program bude konektit na box, aby mohl posilat vysledky prikazu dle definic Conn1Box, Conn1Path, Conn1Password - prvni box volacka, cesta k nemu a heslo Conn2Box, Conn2Path, Conn2Password - druhy box, nema vyznam bez prvniho Gate1, Gate2 - brany, aby slo posilat vysledky prikazu i do internetu, druha nema vyznam bez prvni Soubor je napsan jako skript, kazdy prikaz musi zacinat s novym radkem, za nim musi byt alespon jedna mezera a pak jeho hodnota textova nebo cislo. Prazdne radky program vynechava, stejne tak radky zacinajici prvnim znakem strednikem - komentarem. Hodnoty (napr. cesta nodu) muzou obsahovat jen jednu mezeru, pokud tam patri. Zadnou navic. Vsechna hesla musi obsahovat minimalne 12 znaku. Pokud ma fungovat odesilani, je nutno zadat BoxUserCall a alespon Conn1Box+Conn1Password, ale pripadne i Conn1Path. Na boxu je nutno nastavit heslo a pozadovany prompt, aby program se dokazal nakonektit. Z bezpecnostnich duvodu moznost nastaveni bez hesla nebo kratsiho hesla nez 12 znaku zakazuji a program bude hlasit chybu nebo nefungovat. Pokud to ma umet posilat i do internetu, musi byt zadana alespon Gate1. A dana brana musi mit z boxu fungujici forward.