Amaterska radio-stanica

   E78CB   

  CQ Zona: 15           Lokator: JN92er           ITU Zona: 28     

 

Srđan Vučinić

Solunska 39                 89101Trebinje                      Republika Srpska

Bosna i Hercegovina

 


   Enlish        Srpski
 
 

 

POČETNA

 OPREMA I LOKACIJE (PREGLED AKTIVNOSTI)

 DXCC/WPX STATISTIKA

MOJE DIPLOME


POŠALJI E-POŠTU ZA E78CB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Proljeće, 2010.

U planinskoj vikendici blizu grada Čajniče u istočnoj Bosni (rodno mjesto moje supruge ;-)  oko 120 km sjevero-istočno od Trebinja u lokatoru JN93MN i na nešto više od 1000m nadmorske visine uspio sam da osposobim "vikend" lokaciju sa jednostavnom Inv-V antenom i mojom "starom" opremom. U početku sam za testiranje lokacije koristio Kenwood TS-430 i 20m dipol ali čast za stalnu postavku je pripala starijem "kolegi" Kenwood-u T-599/R-599 zajedno sa  Inv-V antenom za 40m opseg. Uzimajući u obzir da izlazna snaga nije prelazila 20-50W zbog nešto nižeg napona mreže u čitavom selu, ova lokacija se pokazala kao perspektivna za DX rad.  

 

   

 TS-430 i T-599/R-599 Kenwood-i u akciji na lokaciji blizu Čajniča (JN93MN)

 

   Pogled kroz prozor na napojni dio jednostavnog 40m INV-V podignutog na 7m visine, sa jutarnjom maglom iznad crnogorične šume

 

Zima, 2010.

Kupio sam korišćenu ali očuvanu opremu Kenwood TS-430S i antensku kutiju Kenwood AT-230 i aktivirao sam novu lokaciju na četvrtom spratu stana stambene zgrade u Trebinju. Sa kombinacijom dva ribarska teleskop štapa pričvršćena na balkonsku ogradu uspio sam obezbjediti dovoljno prostora za montažu Inverted-V dipol antene za 20m opseg. Antena se napaja direktno sa RG-58 koaksijalnim kablom i trenutno radi bez elemenata za korekciju asimetrije u napajanju. Nakon dodatnog uzemljenja električnim povezivanjem spoljnjeg štita antenskog kabla sa površinom oluka zgrade do tada umjereno prisutan "brum" u emisiji se značajno smanjio. 

      

 Inverted-V Balkonski Dipol za 20m na četvrtom spratu (žuta boja označava zračeći dio) i pogled sa balkona na sjevero-istok

 

Osnovna postavka opreme u 2010

 

Ova postavka lijepo radi na 30/20/15/10m opsezima sa 50-100W u izlazu. Konfiguracija i ograničenja zbog pozicije antene čine je djelimično zatvorenijom za signale sa jugo-zapada ali i dalje uspijevam ostvariti lijepe DX veze što je veoma prijatno sa ovako relativno skromnom opremom i lokacijom. Odavde aktivnosti baziram najviše na 30m i 20m opsezima sa digitalnim vrstama rada i telegrafijom, a za takmičenja više koristim klupsku opremu i lokacije.

 


2008 - 2009

Od 22. marta 2008 godine, moja DXCC zemlja je dobila novi prefiks - E7 pa sam i ja dobio novi pozivni znak - E78CB. Ostajem aktivan u glavnom na kratkim talasima sa 100W i dipol i GP antenama. Povremeno sam prisutan i na 6m i 2m sa klupskih lokacija. Njaviše radim sa CW i digitalnim vrstama rada mada nastojim biti otvoren i koristiti sve moguće modove ili makar probati ih i raditi sa onima koji mi se više sviđaju. Povremeno "istražujem" i QRP sa svojim starim ali pouzdanim PRC515 (RU-20) vojnim uređajem.

Registrovani sam korisnik eQSL i LoTW službi i član sam digitalnih grupa: EPC, DMC, 30MDG i FHC. Iako volim da radim konteste i takmičim se, sebe više volim da posmatram kao DX operatora.

I dalje sam prisutan u klupskim aktivnostima kao i u SRRS.

   

U klupskom PPS 1, 2009.

          

                          

     Moj PRC515 uređaj (3/30W) u akciji na privremenim lokacijama u  2009 godini, u kombinaciji sa MixWin i UR5EQF programima i         Sangean KT prijemnikom        

                                                                                       

                                                       Glavna kućna postavka u 2009 sa EPC i eDX diplomama u pozadini

 

Za vrijeme IARU R1 VHF takmičenja u septembru 2009 sa klupske lokacije na planini Leotar- Gallery


Klub u 2009

Danas, klub ima tri radne lokacije, jednu u gradu i dvije van grada od kojih je jedna na obližnjem vrhu planine Leotar na 1228 m iznad mora i koja se koristi kao glavna UKT takmičarska lokacija, a druga u blizini planinarskog doma i doma izviđača na Tulima oko 15 km od Trebinja i na 900m nadmorske visine.

Grad Trebinje se nalazi na samom jugu Bosne i Hercegovine, oko 20 km sjevero-istočno od Jadranske obale. Leži na oko 240m iznad mora i broji nešto više od 30000 stanovnika. Grad pripada teritorijalnom entitetu Republika Srpska koji predstavlja srpski dio BiH, a po svojoj lokaciji Trebinje je najveći srpski grad u Hercegovini.

 

                    

                Klupski PPS 1 u 2009 godini sa TS-930,  antenskom kutijom,                                  Klupski PPS 2 u 2009. sa FT-897,                                  antenskim razdijelnikom i Pentium IV                                      IC-7000, ATS, Yaesu rotator za 6m Yagi i Pentium III

                             

                                               Gradska Lokacija Radio-kluba "Trebinje" - E73DPR (PPS 1 i PPS 2) zimi                                                                                                         sa 20/15/10m GP i 6m Yagi na krovu zgrade i KT dipolima razapetim preko starog vojnog poligona

 

 

    Klupska takmičarska lokacija na planini Leotar na 1228 masl (plavi kontejner). Kada se ne koristi za takmičarske svrhe ovo je fiksna lokacija za PPS Leotar - E73ETB. Osnovna KT postavka opreme sa pouzdanim FT-901, W3DZZ i Pentium III računarom prikazana je desno, a fragment iz takmičarske aktivnosti članova kluba iz 2009 godine sa iste lokacije je na donjoj slici.

   Radio-klub "Trebinje" osnovan je još davne 1948 godine. Danas se trudimo da održimo konstantne napore i budemo prisutni na KT,UKT i ST, na digitalnim i svim vrstama rada od 160m do 70cm, da održimo svakodnevnu aktivnost na bandu  a isto tako da se pojavimo u takmičenjima  i da uvijek pravimo bolje antene i lokacije. Neprestani trud u ovome pravcu i borba sa ograničenim mogućnostima i kapacitetima, a predvođeni najviše našim kolegom Zoranom - E73S    doveli su nas do toga da danas predstavljamo najaktivniji i vodeći klub u regiji Hercegovine i južno od Sarajeva i jedan on najaktivnijih klubova u BiH. Više o klupskim aktivnostima na www.radioklub.org

 


2005-2008

Moja značajnija aktivnost sa ličnim znakom počinje krajem 2005 godine (kao YU4CB) kada uspijevam da kupim stari Kenwood "trio" uređaj T-599s/R599s, isti onaj koji je korišten u klubu više od 30 godina ali koji je bio prilično očuvan i vrlo je dobro funkcionisao. Tom prilikom podižem svojeručno pravljen Inverted-V dipol za 40m na visinu od 4m u bašti kućnog dvorišta, a aktivnosti sam bazirao najviše na 40m-10m opsezima sa CW, SSB i nešto RTTY/PSK vrstama rada. Kasnije sam tu istu antenu podigao na 7m visine što ju je učinilo malo boljom za DX rad a ujedno mi omogućilo rad na bandu 80m tako što sam u zimskom periodu dobio dovoljno prostora za "sezonsko" produženje antene "nadovezivanjem".  Kao YU4CB ostvario sam 1,553 veze, sa 124 DXCC zemlje i 528 WPX, od kojih je većina rađena telegrafijom na 7 MHz. U 2006 godini sam izabran za Sekretara Saveza radio-amatera Republike Srpske (SRRS), organizacije koja okuplja radio-amatere iz srpskog entiteta BiH od 1993 godine i koja je jedna od tri zvanične radio-amaterske organizacije u BiH.

                                                                                                                                                    Na kućnoj stanici, 2006.

                                                                                                                 (Kenwood T/R-599s 100W, TM-261 VHF FM-50W, Pentium III)

  

 

 

         Pogled na 7m noseći stub za Inv-V 40m dipol i 10m dipol između stuba i kućnog krova sa sjevera (lijevo) i sa juga (desno)  

 

        

                             10m dipol (bijela tačka je Mjesec)                                               2m 10el. Yagi na stubu visine 4m,  2006.


2002-2005

U ovom periodu bio sam vrlo malo aktivan sa ličnim znakom a više sa klupskim, radeći u glavnom i sa klupskih lokacija, jer nisam bio u mogućnosti da kupim ili nabavim svoju ličnu opremu. Ovo je dijelom bilo i zbog prirode mog posla koji sam obavljao u to vrijeme kao pomorac i oficir navigacije na  tankerima prekookeanske plovidbe. Sa druge strane, srećom, imao sam prilike da radim kao "maritimme mobile" (mobilna stanica sa broda) sa klupskim znakom YU4ETB/MM, u sklopu čega sam bio aktivan za vrijeme putovanja sa Bliskog Istoka i Arabijskog Zaliva za Daleki Istok i nazad, u toku četiri mjeseca 2002 godine. Na ovome sajtu se nalazi i detaljna i zanimljiva priča o ovoj "ekspediciji".   

 

                        Radio-klub "Trebinje" YU4DPR (2004)                                                      YU4ETB/MM primopredjana "soba" (2002)

        (TS-930, HF 500W poj, Antenska kutija, Dipoli 80/40m, Pentium III,        Radio soba na prekookeanskom tankeru (700W i multiband GP)                      FT-480/FT-225 VHF,  2m Yagi 12el.)

To je bilo stvarno interesantno i korisno operatorsko iskustvo, gdje sam najviše radio praveći SSB "pile-up" (navalu) samo sa papirom i olovkom i sa glomaznom i nikad prije viđenom vrstom radio-konzole sa 700W u izlazu i GP antenom na 30m visine iznad mora. Za vrijeme dok sam bio na kopnu, radio sam sa kluspkih lokacija u Trebinju.


1990-2001

Rođen sam 1977 godine, a svoju radio-operatorsku aktivnost sam započeo 1990. u lokalnom radio-klubu YU4DPR u Trebinju, u tadašnjoj Jugoslaviji, još dok sam bio u osnovnoj školi. Tada sam položio ispit za "C" klasu amaterskog radio-operatora. Moja prva veza bila je sa bugarskom stanicom LZ2KLS na 3.5 MHz, telegrafijomU to vrijeme moja aktivnost u klubu se u glavnom sastojala od povremenog rada i sticanja iskustva na opsezima 80-15m i jurenja DX-ova (dalekih veza) telegrafijom i telefonijom i neobavezne priče sa drugarima na 2m FM u lokalu.  

Oprema koju smo tada koristili u klubu sastojala se iz dva  primopredajnika snage 100W (ICOM IC-745 iz 1984. i Kenwood TR-599s iz 1973 godine) i svojeručno pravljenih dipola za 80m i 40m postavljenih na oko 10m visine. Takodje smo koristili i ručno pravljeno pojačalo od 500W i jednom godišnje smo praktikovali nekoliko dana aktivnosti u sklopu  kampovanja van grada, sa GP i dipol antenama u prirodi, što je bilo vrlo lijepo i korisno iskustvo. Po mojoj procjeni mislim da sam u tom periodu sve do 2001-2002 ostvario oko 8000 veza kao operator "C" klase koristeći klupske pozivne znakove YU4DPR, YZ4T, YU4ETB, 4O4T, (i X5DPR). 2001 godine položio sam  ispit za tadašnju "B" operatorsku klasu i konačno mi je dodijeljen lični pozivni znak YU4CB. Inače, radio-amateri iz srpskog i hrvatskog dijela Bosne i Hercegovine nikada nisu prihvatili zvanično dodijeljeni prefiks za BiH od 1992 godine - T9 i svoju su aktivnost provodili sa prefiksima YU4,YZ4,YT4,4N4,4O4, kao i X5 i 9A11, sve do 22.03.2008 kada je sve "rasčišćeno" dodjelom novog prefiksa E7, od strane ITU.                

PPS Radio-kluba "Trebinje" YU4DPR iz 2002 (TS-930 HF,                                                                                                                             500W amp, Ant. kutija, FT-480/FT-225 VHF, Pentium II,                                                                                                                                 Dipoli 80/40m, 2m 10el Yagi sa rotatorom...)

 

 

 

 

 

 


                                                                                                          * * *

POČETNA

 

 Free Website Hosting

 

 

 

 

MARITIME MOBILE AKTIVNOST YU4ETB/MM (2002)


 

PRIJEM METEO INFORMACIJA ZA PODRUČJE JADRANSKOG MORA NA MF/HF/VHF FREKVENCIJAMA



Free Website Hosting