24 grudnia 2000 - Po ulicach Toronto nie chodzą niedźwiedzie
A skąd taka myśl? Ano stąd, że wielu krótkofalowców kojarzy sobie Kanadę z krajem Północy, pejzażem zimowym, z niedźwiedziami spacerującymi tu i tam. Zaiste, Kanada sięga aż po biegun północny i tak ta Północ tam wygląda. Ale nie tu, w Toronto, bo chociaż w Polsce anteny kierunkowe ustawia się na północny-zachód, aby sięgnąć Toronto, Toronto jest miastem Południa! Toronto leży na równoleżniku 43, a więc na tym samym, co Sofia w Europie. Mamy bliżej do równika, niż do bieguna!

Trzy misie 		polarne
Ale mi błogo!
Około 1000 kilometrów na północ od Toronto, to jest na szerokości geograficznej Warszawy (52 stopnie), faktycznie spotkać możecie białego polarnego misia. To już jest zatoka słonej wody James Bay, część zimnej zatoki Hudson Bay. Tam ziemia w lecie nigdy całkowicie nie odmarza (zmarzlina, ang. permafrost). Co za raj jednak dla misiów, jak widać to wyraźnie z błogiej miny właśnie relaksującego się niedźwiadka!

A więc czy w Toronto jest zimno, czy ciepło? Czy cieplej, niż w Polsce? Czy ja wiem, trudno mi odpowiedzieć. Porównanie zapisów meteorologicznych mogłoby dać prawidłową odpowiedź. Wydaje mi się, że w Toronto lata są cieplejsze, bardziej wilgotne z powodu wpływu Wielkich Jezior, a zimy nieco ostrzejsze. Mamy też chyba więcej dni słonecznych. A te nasze piękne słodkowodne jeziora to są wielkie, jak morza, po których nie tylko pływają żaglówki i jachty, lecz i ogromne pełnomorskie statki. Jezioro Ontario, jedno z mniejszych jezior, nad którym leży Toronto, ciągnie się ponad 300 kilometrów, a szerokie jest na 80 kilometrów. Jeziora nawilżają powietrze tak, że w lecie jest często aż duszno, a w zimie przysparzają nie lada kłopotu wielkimi opadami sniegu szczególnie na terenach przyległych do północno-wschodnich brzegów.

Przyjedźcie i zobaczcie sami - zapraszamy.
(ve3mrm)


22 grudnia 2000 - Nowe linki
Dodałem kilkanaście nowych interesujących linków wartych obejrzenia.
(ve3mrm)
9 grudnia 2000 - Na progu nowego stulecia i milenium
Szczęśliwych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Wszelkiej Pomyślności w Nowym Roku!
(ve3mrm)
4 grudnia 2000 - Packet Radio traci na atrakcyjności?
Gdy w Polsce i innych krajach europejskich Packet Radio rozwija się, tak na tym kontynencie traci już na atrakcyjności. Powodów tego jest kilka, a głównym to jest ogólna dostępność i taniość Internetu. Z naszej grupy na Packet Radio w paśmie 2-metrowym zwykli pracować va3pl, ve3ahn, ve3jzs, ve3mrm, ve3nxo, ve3pex, ve3pij i ve3pol, lecz to już czas przeszły. Pozostały wciąż aktywne stacje Andrzeja ve3mrm i Grzegorza ve3nxo. Zygmunt ve3jzs i Zygmunt ve3zig wciąż obiecują pojawić się na pasie, lecz wiecie jak to jest z obiecankami. Inni koledzy pojawiają się na Packet Radio, lecz bardzo sporadycznie i poprzez Internet.

A oto kilka danych technicznych bramek i BBSów tcp/ip w Toronto i okolicach:

serwer IP adres opis i lokacja MHz
switch.ve3rpi.ampr.org 44.135.88.2 bramka bez BBSu w Toronto (Ryerson University) 144.310
gw.ve3sen.ampr.org 44.135.92.5 bramka i BBS w północnym Toronto (Seneca College) 144.430
gw.ve3tha.ampr.org router.harc bramka i BBS w Milton dostępna przez węzeł VE3TDS 145.010
port.ve3mch.ampr.org 44.135.85.30 pełny serwer w Hamiltonie (Mohawk College) 145.590

Stacja Andrzeja ve3mrm.ampr.org [44.135.88.38], używająca programu WNOS, jest osiągalna na "chat" telnetując tel ve3mrm.ampr.org 87. Czasem korzysta on z serwerów w Seneca College lub w Hamiltonie, lecz wtedy używa innych IP adresów. Jego pakietowy email adres to ve3mrm@gw.ab6qv.ampr.org, skąd poczta jest periodycznie przesyłana (POP3 protokołem) do jego systemu. Również do jego systemu protokołem NNTP, serwer we Włocławku (Polska) przesyła codziennie najświeższe artykuły amatorskich newsgroups.

Grzegorz ve3nxo ma adres ve3nxo.ampr.org [44.135.88.141]. Jego JNOS system (mailbox, chat, telnet...) jest osiągalny telnetując wprost na jego adres. Jego pocztowy adres (email) to ve3nxo@ve3nxo.ampr.org.

Nie rezygnujcie z packet radio (telnet, chat, convers, bbs, email, cluster, etc.). Nie koniecznie trzeba używać protokołu tcp/ip i programu JNOSa. Bramki serwerów ve3sen, ve3tha i ve3mch sa osiagalne również i w protokole ax.25. Zamiast dość drogiego TNC (Terminal Node Controller), można użyć taniego Baycom'a lub karty dzwiękowej (sound card). *
(ve3mrm)


1 grudnia 2000 - Nowy adres i szata graficzna naszej WEB strony
Jak już zauważyliście nasza witryna ma nowy adres. Informujcie swoich korespondentów o zmianie. Alex (ve3gop) i Waldek (n4pl), którzy dotychczas prowadzili tę witrynę, przekazali mi jej kontynuowanie. Dziękuję im za okazaną pomoc w tworzeniu WEB stron, jako że nigdy dotychczas tego nie robiłem. Równocześnie należy nam wszystkim podziękować tym, którzy przyczynili się do jej powstania i tym, którzy zasilali ją w nowiny. Z tymi nowinami jest jednak kłopot: nie to, że mało się dzieje, lecz to, że bardzo niewielu chce się nimi podzielić. Wprowadziłem pewne zmiany i urozmaicenia do naszej witryny. Adam, va3vm skomponował stronę tytułową z wizerunkiem naszego pięknego miasta Toronto. Usunąłem sekcję BBS (packet), jako że tej funkcji Grzegorz (ve3nxo) już nie prowadzi. Wprowadziłem Guest Book, aby zapoznać się z komentarzami naszych gości. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.
(Andrzej, ve3mrm)
20 listopada 2000 - Nowi członkowie
Do listy członków naszej torontońskiej grupy dopisałem następujących kolegów: Andrzeja (va3ara), Bolka (va3bol), Grzegorza (ve3hbz), Jerry'ego (ve3hdh), Jacka (va3koz), Lynn (va3lch), Leszka (va3mea), Tony'ego (ve3ndo) i Zygmunta (ve3aig). Witamy.
(ve3mrm)
Home Members Links Repeater Guest Book Contact Us