Terminal Programları

Network Programları

Yardımcı Programlar

Geri

BayCom Terminal

Ünlü BayCom Terminal, amatör paket radyo çalışmalarında kullanım kolaylığı olan bir yazılım paketidir. En büyük başarılarından biri TNC gereksimi duymadan basit modüller ile paket radyo çalışmaya izin vermesidir. (Ekran görünümü için tıklayın...)

BayCom Terminal yazılımı uzun boyutlu bir program olmamasına rağmen bir TNC, bir SlotModem veya bir Ön-Devre ile tüm AX-25 fonksiyonlarının bir PC üzerinde yapılmasını sağlar.

Basit TNC' leri oldukça düşük fiyatlarda almak mümkün. BayCom USCC SlotCard' lar pahalı olmasının yanı sıra bir TNC' ye çok daha hızlı çalışabilmektedirler. Çünkü bu kartlar direk ISA slotlarına takıldıklarından RS-232 üzerindeki hız limitlerinden etkilenmemektedirler.

BayCom' un DOS yazılımı TNC ve Terminal olmak üzere 2 parçadan oluşmaktadır.

TNC bölümü, L2 dosyasını çağırarak alışılmış DOS hafızasının altında bir bellek açar ve çalışmaya başlar, eşzamanlı olarak diğer yazılımlarda devreye girer. Bu anda size bir istasyon bağlanabilir.

Sistemin terminal bölümü SCC dosyasının devreye girmesinden sonra başlar. Ekran görünümü SP ve diğer PR programlarına benzemektedir. Ekran 3 parçadan oluşur. Bunlardan en üstteki giden yazılar için, ortadaki gelen data' lar için ve en alt bölümü de bulunulan frekanstaki hava trafiğini izleme amaçlı olarak kullanılır.

Yazılım ile bir çok PR komutunu kullanabilir, şifre ve remote fonksiyonlarından faydalanabilir, tek tek tüm ekranlarda yazı durdurma, kaydetme yada silme işlemlerini yapabilirsiniz.

Yazılım EGA ve VGA monitörlerde kullanılabilir. Ayrıca Windows ortamında da çalıştırılabilmektedir.

 

Programın Kurulması ve Ayarları

BayCom V1.60

 

 

Sinan ÖZMEN, TA2MBD

21 Mart 2002