Herkese iyi çalışmalar dilerim

Ömer Kavas   TA2IB
İstanbul, Üsküdar (KN41ma)
    Bütün radyo amatörlerine selam olsun. Sitede yayınlanan konulardan bazıları 1995 yılında başlayıp sonrasında devam eden ve yapımı, sonuçları başarılı olan uygulamalardan, yine bu uygulamalarda bana yardımcı olan başvuru sayfalarından oluşmaktadır. O yıllarda, yaklaşık 20 sene önce, Türkçe kaynak bulmak zor olduğu için, bulabildiğim yardımcı kaynakları tercüme ederek bu açığı kapatmaya çalışmıştım. Şimdi, web sayfalarımı yeni şekliyle ve yeni ekleyeceğim sayfalarla yayınlamaya çalışıyorum, iyi qso lar dilerim, 73.

   Yandaki fotoğrafta görülen 40 m bandı için TAM Boyut (Full Size) X BEAM anten, yıllardan beri yapmayı planladığım, fırsat ve uygun yer aradığım bir amaç olmuştu. Nihayet Mustafa Çelik, TA2RG ile beraber onun QTH te yapmaya karar verdik, malzemeleri temin ettik, çeşitli nedenlerden dolayı yapım uzadı ve tam bir yıl sonra bitirdik. Yine kendi yapımımız olan rotor ile 360 derece yön ayarı yapabiliyoruz.

   X BEAM antenimizin bütün ayarlarını bitirdikten sonra şimdi tuner olmadan bütün 40 m bandında kullanabiliyoruz. Sonuç beklediğimizden de iyi oldu. Anten, 15 m bandında da, tuner ile küçük bir swr düzeltmesi yapılarak kullanılıyor. Fotoğraftaki anten direğinin boş görünen üst kısmına, mono-mono olarak 20 m ve 10 m bandları için MOXON antenler koyacağız.

   Ümit ediyoruz ki, güzel bir Amatör Radyo istasyonu yapabilelim ve iyi günlerde kullanabilelim.