SES KARTI İLE PAKET RADYO ÇALIŞALIM

Kenwood TH-D7 ile Winpack kullanalım

Ana sayfa

Çoğu amatör arkadaşım, paket radyo için modem bulamadığından yakınıp, yardım istiyordu. Bu konuda, önce TA1BM İsmail beyden tüyo aldım. Ses kartı ile paket radyo yapılıyordu. Malum, kendisi SSTV ci olduğu için dijital haberleşme programları ile yakından ilgiliydi. Araştırırken,  ilgili web adreslerini  TA2EY Mustafa bey bana verdi. Bu adreslerde yaptığım çalışmalarda belli bir yere gelmişken, TA2MBD Sinan arkadaşımız olaya el koydu ve web sitesinde bu işin püf noktalarını açıkladı.  Bunlardan da faydalanarak  Bilgisayarımdaki ses kartını kullanarak PAKET RADYO çalışmaya başladım. Evet, modemsiz Paket Radyo çalışılıyor. Ancak, nasıl yaptığımı ve yaşadığım sorunları burada anlatmak isterim: Benim Kullandığım programlar için tıklayın.

1- Cihazın mikrofon ve hoparlör çıkışlarını, TA2MBD Sinan Beyin sayfasındaki şekilde Ses kartınıza bağlayın.

2- Cihazınızın VOX devresi yok ise, gene TA2MBD Sinan beyin sayfasındaki PTT devresini yapın, ANCAK 9 pin girişini 7 nolu ayaktan alın. Bu devreyi yapmazsanız, cihazınız  TX yapamaz. Bu PTT devresini yaptım ve transistörün kollektörü ile cihazımın  (YAESU FTH 2005- FT 23 benzeri) mikrofon girişi arasına (yani 100 kiloohm ile 1 kiloohm direncin birleştiği noktaya) 3,3  kiloohm  direnç bağladım. . Bu şekilde, cihazım PC tarafından TX e geçirilebiliyor.  Bu devreyi 9 pin konnektöre uygun plastik kapağın içine monte ettim ve dışarı tek bir tel çıkıp mikrofon Jackına giriyor (TX Kablosu)

3- Ben 9 pin konnektör kullandım, ancak COM1 de mouse takılı olduğu için, COM2 çıkışına 25-9 pin adaptörü ile bağladım. 

4- Bilgisayarınıza internetten 2 adet program indirmeniz gerekli. AGWPE ve Winpack. Bu programların adresleri de TA2MBD Sinan beyin sayfasında mevcut. Aşağıdaki linklerden de download edebilirsiniz. AGWPE programı, ses kartının modem gibi kullanılabilmesini sağlıyor. Bu programı kurmanız şart.. Winpack ise paket  programı. Ben şimdilik Winpack programını kullanıyorum.  Şu anda problemsiz çalışmakta.  Bilgisayarım Pentium II ve 300 MHz, cihazım YAESU FTH 2005.  

Son Dakika: Winpack programının, bilgisayarınızda sağlıklı alma yapabilmesi için, Gerek cihazınızın ses ayarının, gerekse de  Ses kartınızın  ses giriş seviye ayarlarının çok önemli olduğunu farkettim. TA1CID Fehim bey ile çalışırken, cihaz ses ayarını, orta seviyede,  PC ses giriş ayarlarını da (Line veya Mic) 2 seviyesinde ayarladığımızda doğru netice aldık.

TA2MBD  Web Sitesi
TA2EY  Web Sitesi
 
BENİM KULLANDIĞIM PROGRAMLAR:
Winpack Programı
AGW programı
Amatör Program Sayfası 
 
 
 
Winpack Ekranı:
Mavi Ekran MONİTÖR Ekranı, Kırmızı ekran Komut ekranı, OPTIONS seçeneğinden, SPLIT WINDOW u seçerseniz, ortada 3. bir ekran açılır ki bu da  KONNEKT ekranıdır.
Komut satırına ?HELP yazarsanız, Konnekt ekranında yardım başlıkları çıkar..
 
Ayrıca, MONITOR resmine tıklarsanız, kanal ekranları oluşur..

Gene kırmızı ekrana yazılacak komutlar, mavi ekranda havada görülüp, eğer konnekt  olunursa Sarı ekranda sonuç olarak görünecektir.  Bu şekilde 10  port açabiliriz..

 

Kenwood TH-D7 ile Winpack Kullanımı

Diğer Kenwood programları için tıklayınız

Bildiğiniz gibi, TH-D7 cihazın içinde TNC modemi mevcut. Cihaz ile birlikte gelen PG-4W kablosunu bu iş için kullanmalısınız. Bu kabloyu kendiniz de yapabilirsiniz (Link 7)

1- Ara kabloyu  takıp, TH-D7 ve Winpack programını açın
2- Winpack programında  Options - Communications Option kısmını açın (alt resim)
3- Baud: 9600 , Com port: Farenizin takılı olmadığı, boş portunuz, Host Mode: NONE seçip Programı yeniden kapatıp açın. Buradaki 9600 Baud, PC ile TH-D7 arasındaki hızdır. Havada kullanacağınız 1200 Baud seçimini TH-D7 içinden ayarlamalısınız ki buna gerek yok çünkü default 1200 bauddur.
4- Program yeniden açılınca, MH ekranının yanındaki terminal resmi kaybolacaktır. TH-D7 ile ancak 1 port haberleşebilirsiniz.
5- TH-D7 TNC düğmesine 2 kere basarak TNC yi açın ve Paket Radyo moduna geçin. Bu esnada, Winpck, TNC yi açtığınızı hissedecektir.
6- Komut ekranına gerekli komutları yazıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili İngilizce metin için tıklayınız