Program yaratıcısı ROGER BAKER, G4IDE (SK)  Anısına.. 

UI-VIEW PROGRAMI ve KULLANIMI

İNTERNET KULLANIMI 
TH-D7 ve TMD-700 ile KULLANIMI

 

UI-View programınızın Türkçe konuşmasını isterseniz tıklayınız..

Hazırladığım ücretsiz APRS CD sinden almak isterseniz tıklayınız

Kolaylık olması için, Benim kullandığım UI-VIEW 32.ini klasörünü indirmek ve kendi programınıza yapıştırmak için tıklayınız Not: Bu işlemden sonra SETUP>STATION SETUP datalarınızı TEKRAR KONTROL EDİNİZ.

 

UI View  Programı ve Kullanımı

   APRS sisteminde, sabit veya mobil istasyonların takibi, internet üzerinden, uygun programlar ile yapılmaktadır. UI-view programı bunlardan bir tanesidir. Bu programı  http://www.ui-view.org  adresinden indirebilirsiniz. Bu sayfada 16 ve 32 bitlik olmak üzere iki program var. 16 bitlik olanı (2,39 son versiyonu) ücretsiz. Ancak 32 Bitlik olan programı (2.03 son versiyon) kullanabilmeniz için 10 sterlin ücret ödemeniz gerekli.. Programın yaratıcısı Roger Baker, G4IDE (SK) , öldüğü için, kayıt işlemi uiv32.htm sayfasında yapılıyor.

 Sadece internet datalarına ulaşmanız için (mesela iş yerinizden) bu programı PC nize kurmanız yeterli..  Bu şekilde iş yerinizden, VHF cihaza ve modeme ihtiyaç duymadan APRS sistemine katılabilirsiniz..

Ayrıca, VHF cihazınızı uygun bir modemle, veya TH_D7 ve TM-D700 cihazlarınızı doğrudan bilgisayara bağladığınız taktirde, interneti kullanmadan, havadaki APRS sinyallerini de uygun haritalar üzerinde takip edebilirsiniz.

Burada, UI-view programının hem internette, hemde TH-D7 ile kullanımını anlatacağım.UI-View de kullanabileceğiniz haritalar için tıklayınız  İhtiyacınız olan diğer ülke ve bölge haritaları için beni arayınız.. (tıklayınız)

UI-view ile ilgili eklentiler için::  http://home.kabelfoon.nl/~cvangorp/
 BAYCOM Modem ile (en ucuz şekilde) UI programı ve APRS  
İnternet Kullanımı
 
   Kurulumu müteakip SETUP - Station Setup ayarlarından sonra  yukarıdaki ekran önünüze gelecektir. Avrupa üzerinde gördüğünüz mavi dikdörtgenler, o kısımlara ait haritaların mevcut olduğunu göstermektedir.  Communications Setup önemli değildir.  Map seçeneğinden uygun haritaları yükleyebilirsiniz.

   Action kısmından Connect to APRS Server seçeneğini tıkladığınızda,  harita üzerinde muhtelif şekiller ve işaretler görmeye başlayacaksınız. Bu işaretlerin anlamını (hemen anlıyacaksınız, ama daha detaylısını) programın Help menüsünde bulabilirsiniz. Bu işaretlerin üzerlerine tıkladığınızda, o istasyon ile ilgili bilgileri görebilirsiniz. Messages menüsünden o istasyona mesaj yollayabilirsiniz.

 
TH-D7 ile kullanımı

   UI-view programını TH-D7 ye bağlamak için, PG-4W kablosunu kullanmalısınız. Bu kabloyu Kenwood sayfamdan faydalanarak sizde yapabilirsiniz.(PG-4W için tıklayınız) UI-view in Communications Setup kısmını aşağıdaki şekilde ayarlayınız:

Station Setup kısmını aşağıdaki şekilde doldurunuz:

Allah rızası için BEACON PERİYODUNUZU minimum 20 dakikadan uzun yapınız. 5 dakikada bir beacon yollamak ne anlama geliyor?

 

Status text kısmını benzer şekilde doldurunuz:

 

UI-View programını çalıştırmadan  Cihazınızı kapatıp açınız, Programı çalıştırınız. Program,  açılınca TH-D7 cihazınıza da kumanda ederek  TNC-Packet Radio şeklinde çalıştıracaktır. Artık 144.800 MHz frekansını dinleyerek havadaki istasyonları, harita üzerinde görebilirsiniz. Gördüğünüz istasyonlara sağ tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Kolay Gelsin...

İnternet Server Ayarları

Bu ekran UI-View 1.97 (32 bit registered) APRS Server Ekranı. Buradaki gibi kutucukları işaretleyerek I-GATE olarak da çalışabilirsiniz. Programın Artık 2.03 versiyonu da var..

 

Extra log-on text kısmı, APRS server port: 14580'den alacağınız dataların filitrelenmesi için gerekli. Eğer 14580 port numaralı bir SERVER a bağlanırsanız bu kutucuğu doldurmanız gerekli.. Benim kullandığım:

filter r/34/39/1000

Bunun anlamı, bana internetten sadece merkez koordinatları 34N, 39 E olan ve 1000 Km çaplı alan içerisindeki istasyonları ver..

yada

FILTER r/34/39/1500 p/DF3/TA2IY-9/9W

 

 

TA1DX ilk yapılış: 31-12-2004 (sürekli yenilenmekte)

anasayfa dönüş