1990 godina

 

RADIO-AMATERIZAM U ZENICI

PRVI U EVROPI

Brojnim uspjesima Radio kluba ''Zenica'' ovih dana dodao je još jedan. 1. Marta iz SAD-a je, na adresu zeničkih radio-amatera, stiglo obavještenje i pobjednička plaketa, da su u prošlogodišnjem međunarodnom takmičenju, koji organizuju radio-amateri iz ove zemlje, zenički radio-amateri najbolji Evropljani, u svojoj kategoriji, inače, u ovom međunarodnom takmičenju sa radio-amaterima iz SAD-a i Kanade učestvuju radio-amateri cijelog svijeta, a zeničanima je ovo drugi put da trijumfuju. Prvi put su titulu najboljih na ''starom kontinentu'' osvojili 1985 godine.

Ovo takmičenje se po značaju smatra drugim u Svijetu, i po jačini i po važnosti. Kada se to zna, uspjeh zeničkih radio-amatera je još značajniji. Inače, takmičenje je održano 18. i 19. februara prošle godine, a zbog velikog broja učesnika oko četiri hiljade stanica, te zbog više desetina hiljada veza, treba dosta vremena da se sve to provjeri. To je jedan od razloga što se na rezultate ovog značajnog takmičenja čeka godinu dana.

Čini nam se da je sam broj učesnika i najmjerodavniji pokazatelj uspjeha zeničkih radio-amatera. Za 48 sati, koliko takmičenje bez prekida traje, zeničani su uspjeli uraditi oko tri hiljade veza. Na ovom takmičenju cijeni se broj i kvalitet uspostavljenih veza. Zenički radio-amateri su između ostalog uspjeli da urade i 1300 veza na frekvencijama od 7 MHz što se u radio-amaterizmu može smatrati podvigom.

Za ovaj veliki uspjeh zaslužni su Vrhovac Čedo – odgovorni operator primopredajne sekcije na ovom takmičenju, Adžijaj Mustafa, Zukić Suad, Petrović Jasenko, Vučković Siniša, Radumilo Miroslav.  

 

Radio-amaterski dom ''SMET'' na planini Smetovi 1020 metara nadmorske visine.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONFERENCIJA SRJ U ZENICI

Redovna konferencija Saveza radio-amatera Jugoslavije održana je 11.03.1990. godine u Zenici. Konferencija je imala višestruki značaj, jer je bilo neophodno sagledati položaj u kome se organizacija nalazi, utvrdi plan rada za 1990. godinu  i, kao najvažnije,  usaglasiti način finansiranja saveznog organa za pokriće zajedničkih troškova.

Sva ova značajna pitanja temeljno su razmotrena i donijeti odgovarajući zaključci, koji garantuju da će Savez ubuduće moći bez teškoća da funkcioniše. Takođe, razmatrana je i izdavačka politika i dalje izlaženje časopisa “Radio-amater”, koji je u ovom periodu zbog objektivnih razloga izuzetno kasnio. U tom smislu date su sugestije, a promjena izdavača doprinijeće da se neke dileme razriješe i stabilišu termini izlaženja.

Na sl.1 je radno predsjedništvo koje je vodilo Konferenciju. Na ovom skupu bile su prisutne delegacije iz svih saveza (sl. 2,3 i 4). Radio-amatere je pozdravio predsjednik SO Zenica Bogdan Kolar (sl. 5).

U predahu rada amateri su posjetili radio-amaterski dom na Smetovima, koji su Zeničani podigli na obližnjem planinskom vrhu.  

 

 

 

RANORANIOCI U PARAĆINU

U organizaciji Radio kluba “Franc Rozin” – YU1GUV iz Paraćina održan je VII susret radio-amatera veterana (“ranoranilaca”) do 25. do 27. Maja u Paraćinu. Tradicija je i ovoga puta na najbolji način nastavljena jer su bili prisutni članovi iz svih naših saveza.

Druženje su ranoranioci započeli sedamdesetih godina, kada su održani prvi jutarnji skedovi. U početku “na vezi” bilo je svega nekoliko amatera. Ali, kako su oni postali redovni, broj učesnika se neprekidno povećavao. Neki su se javljali poslije neprospavane noći i “lova” nekog DX-a, ali najviše ih je – kao što je to slučaj i danas – započinjalo novi radni dan. Vremenom, druženje na radio-talasima dobija novu dimenziju. Pokreće se inicijativa za organizovanje susreta, koji će poslužiti za bolje upoznavanje.

Prvi susret je održan 1978. godine u Crnoj Gori, kod Ivanovih Korita. Drugi je održan 29. i 30.04.1979. godine u izletničkom mjestu Ajdanovac kod Prokuplja, treći na Tari 1986. godine  u okviru 17. zbora  SRJ, četvrti 1987. godine u Velikoj Kladuši, peti od 27. do 29.05.1988. godine u velikom i lijepom izletničkom mjestu kod Slavonske Požege, šesti u istorijskom Bihaću od 19. do 21.05.1989. godine i sedmi u Paraćinu.

Skupovi su postali tradicionalni i oni su puni prijatnih uspomena, novih poznanstava i druženja. Završni susret, hamfest, organizovan zadnjeg dana susreta i na njemu je bilo prisutno 120 radio-amatera iz svih krajeva Jugoslavije.

Navest ćemo neke učesnike ovog skupa:

YU4SN, 4N7EC, YU7AZX, YU4WQ, YU1AA, YU1PW, YU6RJ, YU1KN, YU1LS, YU4CN, YU1RS, YU1WF, YU3LH, YU4ELM, YU1CS YU7LA, YU1AR, YU2XF, YU1SZ, YU5DY, YU4ETC, YU1VU, YU1ZD, YU6NF, YU4AJ, YZ7MH, YU4CMN i drugi. 

Zaista dobra tradicija, prijatni trenutci i želja svih da se i narednih godina nastavi druženje na opsegu ali i susreti, kao što je bio ovaj u Paraćinu.  

 

 Makivić Luka

 

ZBOR NA CREPOLJSKOM

Na planini Crepoljsko, sarajevskom izletištu, 20. Juna održan je 14. zbor radio-amatera sarajevske regije. Na programu su bile uobičajene discipline za ovakve skupove. ARG takmičenje, takmičenje UDES, okrugli sto na temu “radio-amateri u sistemu civilne zaštite”. Prisutni su bili i “old tajmeri” među kojima  Ferid – YU4BG, Nusret – YU4SN, Džemo – YU4LL, Lule – YU4CN i drugi.   

……..

SOUTH AMERICA DX CW CONTEST '90

09.Jul – Subota

Nakon PUNU GODINU I NEŠTO MJESECI ponovo smo došli sa namjerom da radimo takmičenje iz ovog objekta. U pitanju je SOUTH AMERICA DX CW CONTEST. Za početak učestvuju Vučković Siniša, Vrhovac Čedo i Adžijaj Mustafa. Takmičenje počinje u 15.00 UTC. Postavili smo dvoelementni BIM za 7 MHz – žičani usmjeren na jugo-zapad, koji po instrumentu IC 745 ima SWR nešto manji od 2 na telegrafskom dijelu banda. Nije se imalo kad bolje uštimati, a nema ni materijala. Sreća ponijeli smo 30-ak metara žice i nešto kanapa iz Zenice te od toga napravili REFLEKTOR i zateznu užad i sa postojećim dipolom kompletirali kakav-takav BIM.

Od opreme doneseno:

-         Linearno pojačalo KENWOOD TL 922.

-         IC 751, posuđeno od RSUP-a.

-         PS 15 ispravljač, posuđeno od RSUP-a.

-         Elektronski taster ET4C, posuđen od RSUP-a.

-         Elektronski taster i ručica ''CHOPY'', vl. Pajo YU4ZE.

-         Vezne kablove za povezivanje uređaja i lineara.

-         30-ak metara žice.

Takmičenje smo ''organizovali'' po našem dobrom starom običaju – sve u poslednji momenat ! No, praksa je pokazala da je kod nas tako najbolje. Kada god se previše dogovaramo, istrošimo energiju u dogovorima, pa na kontest il' otić' il' ne otić'. A ako se i ode sve ide uglavnom traljavo. O ovome kontestu se razmišljalo, ali ništa ozbiljno. Na sjednici Predsjedništva u ponedeljak (04. jul) ovo takmičenje nije čak ni pomenuto. Onda me u ponedeljak Kulja (YU4KM) malo ''tušio'' kako ništa ne radimo, da bi trebalo raditi neki kontest, evo sada je SA DX, ako se neće raditi, išao bi on da uradi nešto na svoj znak itd. To se proteglo i u utorak, pa u srijedu.

U četvrtak i kum Muki navalio na mene: ''Ajde ba kume da radimo SOUTH AMERICA, znaš otkad nismo radili''. Ja kažem da znam (a tek sada vidim da je abnormalnih 15 mjeseci prošlo!

Taj prijedlog odbijam jer i subotu i nedelju (vrijeme kontesta) radim drugu smjenu – ne može bit' gore. A, iako sam učestvovao bar u 10 kontesta većeg formata, nisam odradio više od stotinjak veza. Osjećam se nekako beznačajno, pored glavnih (a i pomoćnih) operatora koji praktično ''izvuku'' cio kontest u operatorskom smislu. Moj ''angažman'' (a ja mi angažmana) svodi se na organizaciju (po sistemu HO RUUK) postavljanje antena, kuhinjske i pomoćne poslove, kuhanje kafa i čajeva, prepisivanje dnevnika poslije takmičenja i obračun rezultata, a ponekad i na razmatranje prošlogodišnjih plasmana učesnika te odabiranja strategije takmičenja i kategorije. Ni ovo nije totalno beznačajno, ali …, nekako se osjećaš da je pravi doprinos u odrađenim vezama. No, za telegrafiju nisam osobit talent, engleski mi mrsko učiti i nikad od mene vrhunskog operatora – praktičara. No, dosta tirade ! Ufatila me ona neopisiva napetost pred kontest, odlazak, pripreme, očekivanja, nadanja itd., a nema pojma o odlasku. Kum Muki je u ovom slučaju imao nepogrešivu intuiciju i izvršio taktički ''pritisak'' na mene u stilu ''da se pokušam zamijeniti'' itd. Gotovo je, ponijelo me ono ''naše ludo''. Već uzimam propozicije, prošlogodišnje rezultate i kod kuće studiram, brojim stanice, množitelje, pokušavam odabrati najbolju strategiju, ali ne ide. Ima suviše nepoznatih veličina u jednadžbi. Kad saberem sve prijavljene učesnike u prošlom kontestu, uz pretpostavku da ih toliko uradimo i ove godine, broj QSO poena je blizu evropskog prvaka u kategoriji MOP-MB. Ali sa množiteljima ne ide nikako ! Prvak ima tri puta više nego što se može ''izvući'' iz broja plasiranih stanica. Nepoznate su: koliko je stanica učestvovalo u kontestu, koliko nije poslalo dnevnike, kakvi su bili njihovi rezultati, na koliko su bandova pojedine stanice u kategoriji MULTI BAND radile itd. Ostavljam se ćorava posla (ovo se ne može riješiti ni višom matematikom) i idem na prognozu. Zaključujem da bi za SOLIDAN REZULTAT bilo dovoljno raditi u prosjeku 20 veza na čas, odnosno 480 – 500 u toku kontesta. To nije teško odraditi (u operatorskom smislu) ali me plaši da li će biti dovoljno učesnika s obzirom da je svjetsko prvenstvo u fudbalu tek počelo. A južnoamerikanci (Argentina, Brazil, Kolumbija, Urugvaj, Paragvaj itd.) su ludi za fudbalom. I pored svega, odlučujem da ipak idem da se takmičim (ja se ''TAKMIČIM'' S kime ? KO ? SVAŠTA !). U petak pitam šefa za dozvolu da me neko zamijeni za subotu drugu smjenu. Šef kaže ''Može, nađi sebi zamjenu''. Onda pitam kolegu Pecu da li može da me mijenja u subotu drugu smjenu (on je tada slobodan), a on iz prve odgovara ''Ma može buraz, nema problema, samo ti idi''. Dakle, problemi formalno – pravne prirode su riješeni za mene. Pitam Kulju moželi on ići. E, ne mene ! Ufatio ga Rista (potpukovnik veze) za nekakve ''treninge''. Nekad je i mene ganjao za treninge. Niko ne može. Ko će nas (i opremu) prevesti: Sejo ne može, mada je to činio kad god je mogao (svaka čast). Muki iznalazi rješenje da nas preveze Josip, naš radni kolega. Ujutro je obaviješten i Vučko i nas trojica smo u 11.30 (subota) u klubu spremni. Kupujemo hranu i ostale potrepštine. Doduše, u domu ima dosta gotovih jela (ostalo od ARG prvenstva) koja su zaključana u ostavi. Ključ je kod ibre. U klubu smo i nas trojica (Muki i Čedo – članovi predsjedništva, te Vučko = svi takmičari) te Pajo (član predsjedništva) i Sejo (predsjednik), imamo KVORUM! Ali, tu gotovu hranu ne možeš dobiti, nema teorije. Za to su potrebne konsultacije, razmatranja, stavovi, protiv-stavovi, odluke i da dalje ne navodim. Treba poštovati protokol, formu i sl. izgleda da trebamo biti PRESREĆNI što nam je uopšte dozvoljen boravak u domu za ovo takmičenje, jer je odobreno od predsjednika u četvrtak (po statutu), a trebalo je to ići na ''samit sedmorice''. Ne može se baš to tako. Ne poštujemo ranije dogovore, stavove itd. i sl. Šta ako bude ovo, a možda i ono ? A ? Niko nikom ne vjeruje. I ne prašta ! Mašala ! ČOEČE, PRVI SMO U SVIJETU ZAGAZILI U ''VRLI NOVI SVIJET''. No ovo nas i nije obeshrabrilo i zasad nije otjeralo od amaterizma. Bilo je sličnih situacija i ranije.

Možda će se učesnici ranijih takmičenja moći prisjetiti: ''Jebo vas Bog ! Otišli ste gore. Dobro, jeste vi fino uradili takmičenje. Ali razbijena je jedna čaša, a ne zna se ko ju je razbio. Kamin nije najbolje očišćen. Ne može to tako. Ja ću onaj objekat zatvoriti !'' (BANE). Dobro sad, Bane jest ponekad ''picajzla'', ali mi je u svoje vrijeme znao govoriti i ovo: (godina '98) – Čedo, vodi ovu djecu na Smetove. Koristite onaj dom, zbog vas je napravljen, neka djeca vide šta su vrhunski uslovi, neka rade i zavole ovaj ludi hobi, gore su uslovi i za rad i boravak fantastični, bježite što možete više iz Zenice !

Pa onda: ''Drugovi, premalo se radi odavde iz kluba. Samo se ide na Smetove i rade neka svjetska takmičenja a iz kluba se ne radi. Ja mislim da se gore ide više radi JEBAČINE nego rada. Doduše, dolaze neke diplome za visoke plasmane na svjetskom i evropskom nivou, ali ja ipak mislimda će nas onaj dom upropastiti'' (LULE).

Komentar(e) sljedećeg mandatara (VASIĆA) ne mogu navesti jer je u 2 godine mandata došao, MOŽDA, jednom u dom, ali nikada kada je bio neki kontest ! Zašto ? Boga pitaj ! (al' ne pitaj Vasića jer će odgovor biti neodređen)!

Muki je u petak sa našim šefom sredio da nam se posudi oprema za rad i već isto veće donio u klub. I tako to ide. Sve nekako nikako !

Josip dođe desetak minuta iza 12 sati, pokupismo opremu i ostalo i odosmo. Muki je imao muke sa motociklom ali je stigao 3 sata prije početka takmičenja. Još se Josip pokazao ljubazan te nam doveze sve kanistere pune vode.

Kontest je počeo na vrijeme u 15.00 UTC, povukao je Muki i vukao dosta dugo. Siniša gleda sport (tenis i fudbal) a ja malo prošetao da tražim gljiva (nigdje nijedne!). Kasnije sam spremio večeru – piletina sa krompirom i slata tipa paradajz - luk - pavlaka - krastavac. Muki nije prekidao kontest radi večere (imao je mali PILE-UP na 21 MHz) te ga Siniša, kad je večerao, zamijenio da i on okusi moj specijalitet (pečen sa jednim grijačem).

Kontest zasada ide dobro. Oko ponoći bilo je 200 veza, što je znatno više od mojih pretpostavki (7 sati x 20 veza = 140). Negdje oko 01.00 po našem vremenu na stanicu dolazi Siniša, a Muki se odmara, puši cigaretu, popije pola čašice i ide na spavanje. Oko 03.00 Siniša daje broj veze 260, što je ipak iznad mojih očekivanja. Prosjek je zasada 30-ak veza na sat, a ja sam očekivao 20. Ovo je 50% bolje. No, još nije ni polovina kontesta. Šta će biti u drugoj polovini, da li će biti ovakav ritam veza ? Vidjećemo. Ja sam otišao na spavanje u 04.00.

 

Adžijaj Mustafa za vrijeme takmičenja

 

10. Jul – Nedelja

Siniša me budi u 08.00 i ja sam odlegao ''još malo'', a to je ''malo'' potrajalo do 11.20, kada me je Muki pravo probudio. Šteta što moram na posao.

Oko 12.00 imali smo 460 veza, što daje prosjek po satu od 24 veze, dakle još uvijek bolje od mog željenog prosjeka. Međutim nama trojici zavladao je neskriveni optimizam, dosta veza, neznamo broj množitelja, ali se može nadati boljem skoru od prošlogodišnjeg evropskog ''LEADER-a'' u MOP kategoriji. No negdje iza podne ''dotukao nas je YL1WW sa 837 veza. Uz to je iz evrope i direktni konkurent – sigurno radi u kategoriji Multi OP – Multi band. To je vjerovatno ekipa ex UP1BYL koja drži apsolutni rekord u ovom kontestu sa 814.476 poena što je gotovo 2 puta više od drugog svjetskog rezultata. Protiv njega stvarno nemamo šansi.

POSLIJE SVEGA …      - 26. April 1991 godine

Iz brazila stigli su rezultati WW SA '90. U kategoriji MULTI OP ekipa 4N4C zauzela je DRUGO MJESTO U SVIJETU. Nije loše, to sam i pretpostavljao. Prvak svijeta i prvak evrope je odista latvijska ekipa YL1WW sa fantastičnih 898.872 poena čime su ujedno oborili rekord litvanskog tima UP1BYL. Svaka im čast.

Možda bi se sada trebalo radovati. Pa ipak, poslije skoro godinu dana, sjećanje na ovaj kontest, umjesto radosti, budi u meni nekakav osjećaj gorčine.

 

 

ISPITI U BiH

U većem broju klubova održani su uspješni ispiti za amaterske radio operatore, u Fojnici je jedan amater položio za “C” klasu, u Banjaluci četiri za “E”, u Bihaću 27 za “E”, u Jajcu četiri za “E”, u Gradačcu dva za “D”, u Sarajevu (YU4ALM) četiri za “E”, u Sarajevu (YU4AAW) 13 za “E”, u Doboju pet za “C” i 2 za “E”, u Brčkom dva za “E”, u Čapljini jedan za “C”, u Zenici tri za “C”, i u Trebinju šest za “C”.

Najviše operatora “C” klase položilo je u Zavidovićima. Od 26 amatera, koji su započeli tečaj, na ispit je izašlo 13 a šest je dobilo diplomu.  

 

SVJETSKO ARG PRVENSTVO U ČEŠKOSLOVAČKOJ

5. svjetsko prvenstvo amaterskih radio-goniometrista održano je od 10. do 15.09.1990. godine u Štrpske Plesu, ČSFR.

……..

Podaci o finansijskoj konstrukciji učešća na 5. SPARG-u biće dati PK SRJ koji je odvojio planom predviđena sredstva za tu svrhu. Može se, međutim, istaći da je nastavljen višegodišnji trend obilne participacije učesnika u obezbijeđivanju finansijskih sredstava, kao i međusobna ispomoć radio amatera. U ovom slučaju (kao i u ranijim prilikama) to je naročito došlo do izražaja od strane članova Radio kluba “Zenica” – YU4EZC i Radio kluba “Nikola Tesla”, Sombor.

………  

 

JUBILEJ NA ILIDŽI

Članovi Radio kluba “Nikola Tesla” – YU4FRS sa Ilidže, tradicionalno veoma uspješno organizuju, takmičenje amaterskih radio-goniometrista. Ove godine proslavljen je i jubilej: takmičenje je održano deseti put uz učešće takmičara šest klubova iz dvije republike.

Na startu, 23. Septembra, našlo se 36 takmičara na 3,5 MHz. Na dobro odabranom terenu po prijatnom vremenu, vodila se borba za postizanje što boljeg vremena i osvajanje plaketa i diploma. Najviše uspjeha među pionirkama imala je Iva Karačić, a među pionirima Viktor Olujić, YU4EZC sl.4. Bolja od ostalih žena bila je Indira Čeljo, a među juniorima najboljevrijeme je postigao Dženan Goralija, YU4EZC.

Svoje takmičarske kvalitete među seniorima potvrdio je Edber Tahmiščija, YU4EZC sl.6, a iskusni Brano Brajović nije dozvolio iznenađenje među starijim seniorima. Na zajedničkom snimku vidimo sve dobitnike medalja i diploma sl.2.

Takmičenje je, kao i svake godine, pratila grupa amatera od kojih su neki bili organizatori, a neki i roditelji sl.8. Kompletnu organizaciju takmičenja realizovala je posebna grupa amatera iz Ilidže.  

 

 

                                         Olujić Viktor, Tahmiščija Edber

 

 

Olujić Viktor

 

 

Tahmiščija Edber

 

                    Hodžić Mensur                                              

 

 

CQ WW RTTY DX CONTEST '90

28.Septembar – petak

HA, HA. Otkad nisam pisao; a kad počnem …

Oko 19.30 časova dana današnjeg u radio centar došao Čedo sa ekipicom i sa podosta opreme (IC 751, pačunar COMMODORE 64, modem za RTTY COM-in C64, spojne kablove, ispravljač za računar, uputstvo za rad i naravno nešto klope (al nju smo degažirali u kuhinju). Muki nije mogao večeras doći tako da ću do njegovog dolaska biti GLAVNI OPERATOR (E, ba, imal' to iđe, iđe, iđe da Čedo bude operator u takmičenju i to glavni ?!).

Kada smo započeli sa montažom opreme, primijećeno je da je konektor audio ulaza u modem sa radio uređaja odlemljen. Pristupam delikatnom zadatku lemljenja na jako tanki kabel. Nekako to zavarimo, ima tu i instrument, al' ja ga neznam ni uključiti da provjerim spoj. Kad smo priključili na uređaj, fercera i to vrlo dobro. Bog te ! Čedo mehaničar ! Evo ga , nešto dobro krenulo, ne ureklo se. Prije večere (obilne: čaj, hljeb, pašteta i za mene i rakija radi energije) uradismo i jednu vezu na 14 MHz – EA6ZP, Baleare isl.

Kasnije smo uradili još dvije veze i uglavnom slušali, odnosno uvježbavali podešavanje na prijem. Korišten je IC 745 bez lineara i spojni kablovi njemu prilagođeni (priključku koji je Bane izveo). Povremeno dolazilo do prekida prijema signala na monitoru, ali se mrdanjem kabla kod konektora na audio ulazu u modemu prijem uspostavi. Odmah sam posumnjao u svoje sposobnosti lemljenja. No pravo iznenađenje tek nas je čekalo. Pola sata prije početka takmičenja kontesta unosimo još jedan niski sto u radio centar i na dva stola montiramo svu opremu. Ovo radi toga što su niži stolovi pogodniji, naročito za kucanje na računaru, a može se sjediti i u fotelji.

Desetak minuta pred kontest sve je montirano, raspored opreme pregledan i pogodan za rukovanje, samo prijem na monitoru ne ide. Na većoj ploči modema svjetle sve tri diode ! Pregledam modem i onda … desert za sve muke. Otpao ženski konektor na modemu, odlemljen (bolje rečeno odlomljen sa gornje strane, tri nožice pukle načisto !). Ja  ne znam lemiti ni sa strane na kojoj je štampa, a kamo li ovako delikatno. A KURVE OD KUMOVA koji znaju lemiti (Pajo, Kulja, Babić – kandidat za kuma) nisu htjeli doći! Nema ni pogodnog lemila sa tankim vrhom nego pištolj lemilo. E, jebi ga bar pištoljem znam rukovati. Pratim kontakte, spojeve, štampu i onda s gornje strane ploče nakapavam lem na nožicu konektora. Neće da ufati. Probam ponovo, malo obilnije i sada fata. Mašala ! Onda još obilnije na dvije nožice vezane na masu. I to fata. Iskreno rečeno, to ne liči ni na šta kulturno, ali drži konektor za ploču. Kad ga priključismo, radi, fercera, sunce ti nebesko ! Pravo ! Al' već je izgubljeno 20 minuta kontesta. Sat na računaru raštiman, zbog premještanja. Slušajući (prateći) jednu vezu upisujemo tačno vrijeme. PILE UP je stravičan ! Svako svakom smeta. Jači se nekako probiju signalom, ali nama prijem loše ide. Problemi sa polaritetom. Amerikanci rade negativnim, ostali uglavnom pozitivnim. Ludnica ! Doduše, imamo i mi snage. Stavio sam ''MALOG RADOJICU'' – KENWOOD TL 922 i uz njega ''AJKU'' – ICOM 751 da ga uzbuđuje i taj tandem radi perfektno. No, džabe ti je što te ljudi čuju, kada ti njih ne razumiješ.

Oko 02.00 UTC bilo urađeno svega 10 veza. Do 08.00 i nešto (kada su došli Muki i Ivan) bilo urađeno 40-ak veza – otprilike 5 veza na sat, što je još uvijek podnošljivo (ako bi se ovakav ritam zadržao to bi rezultiralo sa oko 240 RTTY veza u kontestu što bi, zasada, bio najveći uspjeh ovog kluba navedenom vrstom rada).

U toku sljedećeg dana 29.09. radili u kontestu Muki i Ivan. Ja pokušao spavati, ali me oko 15.00 probudila rečenica ''mogli su mahat rukama a ne repovima''. Ne znam, onako pospan, na šta se odnosi, ali sam momentalno prepoznao glas. I po frekvenciji i boji i mahinaciji ! Džemo sa radija ! A kad te on probudi pozdravi se sa spavanjem !! Kontest ide predviđenim ritmom (u globalu) mada je bilo i PILE UP-a. Oko 16.00 UT (prije zalaska sunca) pristupismo postavljanju BEAM-a za 7 MHz (2 elementa – usmjerenje zapad) Išlo dosta teško (užad se zapetljaju) i moraće jedan genije tipa Vrhovac dotični problem razmotriti i riješiti sa naučne strane (poželjna Babićeva pomoć u realizaciji zamisli). Muki legao oko 21.15 UT (bolila ga glava), a ja oko 21.40 UT. Dežurni operator Ivan. Oko 00.30 UT Ivo me probudio. Ja ustah 20 minuta kasnije. Kad dole u radio centar, sat na monitoru neradi. Kaže Ivo, zeznuo se u pritiskanju nekih dugmića ! HA, HA ! A garant je na kolorcu gledao film ''Emanuela'' koji je bio na noćnom programu, ali kurva neće da prizna. Nema veze ! Pregledam dnevnik, da zapamtim pozivne znakove rađenih stanica, al to mi je pospanom teško. Povlačim strateški potez i prelazim na 7 MHz (prvi put u kontestu). Onaj se konektor ne da zavrnut. Nakon 10-ak pokušaja pomjeram sto, preskačem 4 kabla, i uz upotrebu sile ućeram konektor đe mu je mjesto. Sa IC 745 mjerim SWR. On je 2 i nešto. Podnošljivo. Naštimam linearac – izlaz oko 500 W, i počnem zvati. Ide prosječno. Al' kad' je krenulo … E to je za dužu priču. Javi se Nijemac! A ja njemu na njemačkom: ''Dobro jutro mladiću. Puno hvala za poziv. Vaš signal je izvrstan itd. i na kraju pored 73 i TNX još i kratku poruku: DIE DEUTCHEN IST GOTTEN (Nijemci su Bogovi)''. U slijedećih desetak minuta nisam mogao potegnuti ni gutljaj sarajevske pive ! Zovu Nijemci, kao ludi.

Oko 05.00 UT Muki preuzima kormilo. Uradio par veza na 7 MHz, a  onda prešao na 28 MHz. Mada je dosta rano jutro, bilo izuzetno fino otvaranje ka istoku na ovom bandu. Za sat vremena ''skinuo'' 15-ak Japanaca. Potom se Muki prošetao petnaeskom (21), vratio se na desetku, opet 21, pa opet 28, uradio 20 veza, a i uz put pokupio HONG KONG i KINU 2 puta. Skočio desetak minuta na 14 MHz, uradio 4 veze, a u 09.40 UT definitivno se odlučio za band 21 MHz. Mada sam tada spavao, gledajući LOG mogu pretpostaviti da mu je bilo super. Prvo mali PILE UP od 10.00 do 12.00 UT (10-ak veza na sat), a od 12.00 do 13.40 pravi PILE UP (20 veza u satu, fantastični uslovi prema zapadu i sjevero – zapadu). Onda prešao na 28, i isto stanje. Ljepota, sve Amerikanac do Amerikanca uz ponekog kanađanina.

Kad sam se probudio i mene boli glava. Prava mala epidemija glavobolje. Ajde što boli Mukija, to je od čistog zraka. Meni čist zrak ne smeta ali nedostatak sna proteklih noći uz sadejstvo sa gemištom od rakije, piva, kafe, čaja i obilnih količina cigareta prosto me je rasturilo. Došao sam sebi tek nakon dva sata, poslije čaja, malo duže šetnje i konzumacije bureka (burek je od Mukijeve punice, prepun mesa, prava punica za zeta napravila, a mi solidno omastili prste i zube). Pola sata prije zalaska sunca skinuli BEAM za 7 MHz. Muki navali da ja radim (jedva sam se oteo da odem pogledati sunčev smiraj), a kad sam sjeo on donio kafu, nježno me otjerao iz fotelje (da popijem kaficu na miru k'o čo'ek) zasjeo za komandni most i nemereš (ovo je nepravilan glagolski oblik) ga odatle oćerati. Ni čakijom, a kamoli puškom. Veze zaista idu dobro. Od 15.40 do 16.10 UT prešli na 21 MHz, ali urađene samo dvije veze, pa se ponovo vratili na 28 MHz. Stvarno rasturačina prema sjevernoj Americi. PILE UP je ponekad (zbog ove vrste rada) čak smetajući. Zovu po trojica istovremeno i nema tog filtera da izdvoji 1 signal. Onda kucaš QRZ ? I tako nekoliko puta dok dvojica odustanu, uradiš najupornijeg, a onda ona dvojica dođu fino jedan po jedan i krene dobro.

U 18.30 UT urađeno 320 veza ! MAŠALA ! Ja sam intimno priželjkivao 300, a nadao se bar da ćemo uraditi 200. Pregledao sam dnevnik sa ranijih RTTY kontesta (SARTG '87, WW DX '88) i u oba takmičenja urađeno po 141 veza (zanimljivo). Doduše, SARTG traje 24 sata i bio nam je prvi. U drugom SARTG-u (1988) prošli smo krajnje neslavno (samo 8 veza) jer je modem bio raštiman (nosili ga Crnogorci da snime šemu, pa ga razjebali). WW DX 1988 počeli raditi sa 12 sati zakašnjenja, a prekinuli 4 sata prije završetka. RTTY se praktično nije radio pune dvije godine ! To mu dođe kao da smo početnici, i zato je ovaj rezultat još vredniji (Da se malo sami pohvalimo, kad neće niko drugi).  

 

Sa UKV takmičenja ''Tesla Memorijal '90''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

Adžijaj Mustafa YU4MA, Kuljić Milan YU4KM

 

Stoje: Hodžić Mensur YU4HM, Hadžić Samir 4N4DXZ, Adžijaj Mustafa YU4MA Kuljić Milan YU4KM, Gajić Dragan YU4ZE

Čuće: Babić Slobodan, Herceg Ibrahim, Filipović Eduard  

 

 

Hodžić Mensur YU4HM,  Babić Slobodan, Herceg Ibrahim  

 

                     Gajić Dragan ''PAJO''  

 

 

Gajić Dragan YU4ZE,    Kuljić Milan YU4KM

 

CQ WW DX SSB CONTEST '90

26.Oktobar

Radi učešća u CQ WW DX – SSB contestu, za početak došli Babić, Vrhovac i Zukić sa opremom. Dovezeno: Dentron MLA 2500B, IC 745 sa PS-15, FT 227R sa ispravljačem, FT 767GX, antena dipol za 3,7 MHz te dipol sa delta lupom za 3,7 i 1,8 MHz i dva stuba (od UKV antena) sa konopima za sidrenje. 

Cijela dva sata postavljali smo delta loop sa dipolom i poslije dosta muke nekako ga postavili (promrzli i pokisli) ali on dije dobro radio (postavljen ukoso i nisko jer se bolje nije moglo). Poslije, krajeve dipola podigli KLARK stubovima i sada antena radi na cijelom telegrafskom opsegu (3,5 do 3,6 MHz) ali na 1,8 MHz ne ide (kada smo skratili krajeve loopa za pola metra, antena je mogla povući nešto više snage na 1870 KHz, ali SWR očajan, na 3,7 MHz takođe SWR preko 1:3). Oko 22.00 postavljen kosi dipol za 7 MHz – SWR izuzetno dobar (1:1) na cijelom opsegu, a za 21 MHz u fone dijelu SWR podnošljiv (1:2 do 1:3).

Startovalo se sa tri predajnika, ali na 3,7 ''ne ide'' i ima međusobnih smetnji, te se nastavilo raditi sa dva predajnika. Oko 02.30 Zukić i Vučko otišli na spavanje. Muki je ostao raditi. Ja (Čedo) otišao na spavanje oko 03.00, a Babić ostao da ih poslužuju. Babić me je probudio oko 06.00, a Suad je ustao oko 07.00 (sada noćna ekipa ide na spavanje). U toku noći Muki imao (a i Suad prije njega) solidan PILE UP na 14 MHz, ali uglavnom prema zapadu (uglavnom SAD, nešto Kanade i Centralne Amerike).

U toku dana radilo se na 21 i 28 MHz, te sporadično na 7 MHz. Popodne postavljen 2 el. BEAM za 7 MHz. SWR takođe vrlo dobar (1:1 za 7 i 1:2 za 21 MHz) loop rastavljen i krajevi zategnuti koso na kućice na sjeveroistočnoj strani objekta. Malo poboljšanje. Između 1830 i 1850 KHz IC 751 može ''povući'' 10-ak ampera mada je SWR nemoguće izmeriti. Na 3,5 MHz SWR podnošljiv i na fone dijelu od 3600 do 3900, a poslije naglo raste preko 1:3 i snaga drastično opada. Stanje veza u 18.00 bilo je oko 1250 a oko 11.45 bilo oko 900 (malo više), što govori da je za 7 sati urađeno samo 350 veza u odnosu na 900 za prvih 11 sati. Procjena op. je da za sada učestvuje relativno malo stanica (pogotovo iz SSSR-a kojih je nekad bilo izuzetno mnogo).

Do 22.00 radilo se glavnom na 28 i 21 MHz, te sporadično na 7 MHz. Od 22.00 prešli na 14 MHz. Muki radio do 00.30. Za dva sata uradio 120-ak veza (prosjek 1 na minut) tako da o nekom PILE UP-u ne može biti govora. Kada je Muki otišao na spavanje 14 MHz band se gotovo zatvorio, čuje se poneka već rađena jača stanica, tako da nisam ni budio Suada. Vučko polagano radio na 7 MHz KROS BAND tipom rada. Od 02.00 do 08.00 uradio 110 veza uglavnom ''Amera''. Ja pokušao raditi na 1,8 MHz. Šumovi stravični, feding jako izražen. Anetna loša i radio bez lineara (ne volim ga priključiti na jako lošu antenu) uradio svega 3 veze (3 nove zemlje) i čuo desetak nerađenih stanica ali ih nisam mogao dozvati. Na 3,5 MHz urađena 1 veza (takođe bez lineara i lošom antenom, mada je stanica vrlo malo, ne čuju nas).

Oko 08.00 Suad preuzeo band 21 MHz i vukao negdje do 15.00, a Muki vukao 28 MHz od 09.30 do 10.15. Ponovo od 17.00 do 18.00 Suad preuzeo 21 MHz i odradio 150-ak veza. Kaže da je vjerovatno oborio lični rekord, a u PEAK-u PILE UP-a uradio za tri minute 16 veza. Otvaranje ka zapadu fantastično – sami amerikanci. Poslije preuzeo Muki o od 18.00 do 19.20 uradio 200 QSO-a. Na drugom uređaju se nije radilo zbog smetnji bandu 21 MHz ali radilo se sporadično na 3,5 MHz bez lineara jer ne stvara smetnje. Ponešto se moglo i uraditi jer smo popodne skratili antenu i sada je odlična na 3740 (SWR 1:1) i podnošljiva u cijelom opsegu FONE. Rad na 21 MHz završen u 20.30, a do 19.00 Vučko pratio 7 MHz, ponešto i uradio i kako nije bilo gotovo nijedne nerađene stanice, linear sa ''sedmice'' prebacili za 3,5 i 1,8 MHz. Za 1,5 sat na 1,8 MHz urađeno 15-ak veza, a na 3,5 MHz od 19.10 do 00.00 odrađeno 35 veza. U 22.40 Muki ponovo uzeo 7 MHz (možda se otvorio) i u preostalih sat i dvadeset minuta kontesta ''skinuo'' još 25 stanica.

Konačni bilans odrađenih veza (ima tu i podosta duplih) po bandovima je sljedeći:

Band                1,8 MHz                      -     36 veza

Band                3,5 MHz                      -   132 veze

Band                   7 MHz                      -   362 veze

Band                 14 MHz                      - 1188 veza

Band                21 MHz                      -   920 veza

Band                28 MHz                      -   504 veze

 

                        Svi bandovi                  - 3142 veze

Što se tiče broja veza, želja je ostvarena (vidjećemo još kada odbijemo duple) i ovo je najvjerovatnije najveći uspjeh kluba u takmičenju po broju rađenih veza.

KOMENTARI I ZAPAŽANJA

  1. Oprema: Zukić tvrdi (a mora mu se vjerovati) da IC 745 i IC 751 nisu naročito dobri za vrhunska takmičenja. FT 767GX jako dobar, ali kad mu ''dosadi'' da radi sam sebi isključi predajnik i moraš čekati da se ohladi. Takođe FT767 ne odgovara pojačalu TL 922 (živa misterija), čim se priključi relej linear pređe u režim predaje mada predajnik nije utastovan. Na kraju smo ulaz releja na linearu spojili na taster (mehanički) i linear ''okidali'' (prebacivali u režim pojačanja i predaje) nogom, što je vjerovatno jedinstven slučaj u takmičenjima. FT 901 je nažalost neispravan (prijemnik prekida). Oba lineara dobro radila.
  2. Antene: TH6DXX prilično dobra kao i uvijek, ali za M-M kategoriju trebala bi bar još jedna antena za više bandova (za 14 ili 28 jer za 21 može da se koristi BEAM od 7 MHz). Beam (2 el.) za 7 MHz izuzetno dobar mada se mora mijenjati dužina elemenata za FONE i CW dio banda. Takođe dobar i na 21 MHz FONE (SWR 1:2). Dipol za 3,7 MHz takođe dobro uštiman kao kosi dipol za FONE dio banda (sudeći po SWR), a dipol iz kombinacije sa loop-om odličan za CW dio 3,5 MHz banda. Inače, ova kombinacija ne zadovoljava za 3,7 i 1,8 MHz ne može se izdići na dovoljnu visinu, kako zbog kratkog koaksa, tako i zbog niskih sidrenih tačaka na zemlji. Za sada je problem antene za 1,8 MHz nerješiv.
  3. Organizacija: Mogla je biti znatno bolja mada su neke stvari nepredvidive (otvaranje bandova, prioriteti i sl.). Na tome treba još ozbiljno raditi. Za ovakav kontest i kategoriju bilo bi potrebno 6 operatora u toku cijelog takmičenja, 1 kuhar – intendant i još dvojica (organizacija, sitne opravke, antene, snadbjevanje vodom i sl.). Inače, ekipi je neophodan dobar tehniko (električar) i ovoga puta Babić je u potpunosti ispunio sve zadatke koji su se u toku takmičenja postavljali.
  4. Ostalo: Potrebno je da u domu ima više raznorazne žice i zateznih užadi za različite kombinacije postavljanja antena, kao i kočiće za sidrenje.
  5. Upošte o kontestu: Slab odziv japanskih i sovjetskih stanica, kao i južnoameričkih i prosto nevjerovatno da su u ova dva dana sva tri gornja banda bili baš toliko ''zatvoreni'' za navedene strane svijeta. Izuzetno velik odziv amerikanaca i dobra otvaranja prema sjevero-zapadu. I još nešto. Ćevapi iz prodavnica (pakovani) su očajno loši.

Zahvaljujemo CZO za FT 767 i prevoz opreme do Smetova, RSUP-u za 2 klark suba i 3 zatezna užeta, te radnim kolegama iz RSUP-a za posjetu i litra konjaka.

4N4C CONTEST TEAM

1. Adžijaj Mustaga – MUKI      - YU4MA

2. Kuljić Milan                          - YU4KM

3. Zukić Suad

4. Vučković Siniša

5. Babić Slobodan                    - Tehnico

6. Vrhovac Čedo                            - Captain

   

WAE RTTY CONTEST '90

10. Novembar – subota

Radi rada u WAE RTTY Contestu došli Vučković Siniša i Vrhovac Čedo. Postavili 2 el. žični BEAM za 7 MHz i kosi dipol za 3,7 MHz (on je inače skraćivan i nije imao baš najbolje perfomanse, ali se uradilo 6 veza i 6 množitelja). Postavljanje antena posmatrali i mali pomoć pružili polaznici kursa za operatore ''C'' klase koji su došli sa nama.

Krenulo relativno fino (10 veza na sat), a kasnije se poremetilo, teško podešavanje na tačnu frekvenciju, još uvijek neriješeni problemi sa polaritetom  i šiftom i sl. Do ponoći ipak urađeno 56 veza, mahom na 14 MHz. Kursisti posmatrali rad, a poneki i logirali. Poslije 01.00 prešli na 3,5 i 7 MHz i tada je urađeno onih 6 veza na 3,5 i samo 1 na 7 MHz (žali Bože vremena za postavljanje antene). Uglavnom je radio Vučko, a ja sam bio zauzet drugim poslovima – nastavom i radom sa kursistima, obezbjeđenje drva, vode i sl.

11. Novembar - nedelja

Negdje od 02.00 do 07.00 bilo je odrađeno 90 veza a i ja sam se u slobodno vrijeme ubacivao. Do 12.00 bilo je urađeno već 120 veza, a poslije toga do 18.30 urađeno samo 8 veza. Radilo se sporadično a i tada ide slabo, uglavnom se čuju rađene stanice sa dosta jakim signalima, a ako se i pojavi neka koja nije rađena, onda ti je onaj ''jači'' otme. Uz to, ne znam da li se na brzinu može ustanoviti da li korespodent emituje pozitivnim ili negativnim polaritetom i još nikada nisi siguran da li prima na istom polaritetu na kome emituje. I dok ga nađeš njemu ili dosadi pa ode ili primiš tek ono PSE KKK, a ni znaka mu ne znaš. U zadnji sat rada, mada su urađene samo 4 veze, predato 30 telegrama što vrijedi kao 30 veza.

Šteta što se prije nismo posvetili telegramima, bar prijemu, jer sa predajom ide dosta teško ručno, a postojeće BUFFER-e na COMMODOR-u, ne znamo koristiti, a i kapacitet im je dosta mali za predaju.

Sa radom u kontestu prekinuto 5 časova prije završetka jer smo  moraliranije kući. U svakom slučaju, jako zanimljivo takmičenje, pogotovo što se tiče QTC-a, ali treba teleprinter sa bušenom trakom ili računar veće memorije za slanje telegrama, te ispitati sve mugućnosti računara i modema.

Mislim da sa 129 odrađenih veza, 40 predatih i 7 primljenih telegrama možemo biti zadovoljni, jer smo i zamislili da ga radimo čisto probe radi i u slobodno vrijeme, a i kao demonstraciju teleprinterskog rada za polaznike kursa operatike.

Sa jednom ozbiljnom pripremom, boljom opremom i poznavanjem svih mogućnosti dotične opreme, sa kontinuiranim radom u toku cijelog vremena trajanja kontesta (od prve do zadnje minute) kao i preciznom razrađenom strategijom, cijenim da bi se u ovom kontestu moglo odraditi 250 – 300 RTTY veza te razmijeniti isto toliko telgrama. To, za budućnost, ako bude interesa, prilike i podrške.

Inače, Muki – YU4MA je u toku jednog sata sa polaznicima kursa operatike demonstrirao SSTV rad i kroz te demonstracije održao 2 SSTV veze.

PROBNU EKIPU YU4EZC SAČINJAVALI:

1. Vrhovac Čedo

2. Vučković Siniša

DEMONSTRATOR SSTV RADA:

1. Adžijaj Mustafa – YU4MA  

 

CQ WW - CW CONTEST '90

24.11. – subota

Došli raditi CQ WW DX – CW Conetst. Vučko i Samir. Tek tako, da se radi, da se ne propusti, a i usput jer sam ja (Čedo) u domu sa 7 polaznika kursa za operatore ''C'' klase. Bez cilja, bez motiva, bez priprema, bez strategije, bez ičega. Kakav motiv, kad nemaš LOG-ovada prepišeš ni SSB WW TEST rađen prošlog mjeseca (za mjesec dana ne mogu se nabaviti dnevnici za odlično odrađen kontest), a kamoli da ih imaš za ovaj. Ako uz sve to dolaziš u brzini jer si ograničen prevozom i stoga nema ni minimuma koordinacije, nije mnogo čudno da dođeš raditi CW contest bez elektronskog tastera ! Naime, tek u petak naveče oko 21.00 dogovorio sam se sa Vučkom da ipak radimo, ali obzirom na uslove, sa pozivnim znakom YU4CYL, da ne ''sramotimo'' pozivne znakove 4N4C i YU4EZC (inače, danas Vučko je trebao ići u Sarajevo na Bentbašu na HAMFEST i da primi nagradu osvojenu na nekakvom ''Salkinom'' kontestu, ali je ipak odustao). U toku noći do ujutro Vučko iz kluba uradio gotovo stotinjak veza, uglavnom na 7 MHz, a nešto i na 14 i na 3,5 MHz.

Sa Smetova počeli raditi oko 11.00. Vučko ''vukao'' negdje do 18.00 i išlo je dosta sporo i naporno, jer i postojeći mehanički taster nije baš dobar, zamori se ruka. Nove slušalice imaju prejaku oprugu i nažuljaju uši, a stereo džek ne smije se uvući do kraja jer isključuje zvučnik, a u slušalicama se ne čuje ništa. Da bi odmorio ruku i uši, Vučko je priključio računar i radio RTTY veze, što je bila i izuzetno zanimljiva demonstracija ove tehnike za polaznike kursa. Između 18.00 i 20.00 dok su kursisti imali nastavu Vučko i Samir postavili dipol za 3,5 MHz u kosoj konfiguraciji. Gornji krak pod samom korpom stuba, a donji stopu od zemlje uspjeli su električki ''nategnuti'' dipol, tako da je na 3,5 MHz  bio gotovo bolji nego na 3,7 MHz SWR, mjereno instrumentom ZETAGI, ne prelazi 1,6 na cijelom 80-metarskom bandu. Potom Vučko radio par sati FONE. Oko 20.00, Samir napravio provalu decenije; naime, dok sam učenicima objašnjavao orijentaciju pomoću zvijezde Sjevernjače, zvjezdana skupina ''Mala kola'' vidjela se dosta loše i da bi riješio taj problem, Samir se latio baterijske lampe, uperio snop svjetla ka ''Malim kolima'' i rekao da ćemo ih bolje vidjeti kad ih osvijetli !! Ma, smiješan je za njega Kopernik, a zajeb'o je i Keplera sa njegovim zakonima nebeske mehanike.

Ja sam negdje od 20.00 do 21.30 sa učenicima radio praktičan rad iz specijalne nastavne jedinice pod nazivom ROŠTILJANJE. Da ne bih omalovažio značaj narodne poslovice ''KO SE DIMA NE NADIMI, TAJ SE ĆEVAPA NE NAJEDE'', dima je bilo u impozantnim količinama, a i ćevapa sasvim dovoljno.

Pošto je Vučku dojadilo raditi noć i dan, povukao se sa stanice. Samir nije pokazao ni apsolutni minimum da ga zamijeni, a na Vučkove primjedbe da bi trebao nastaviti malo po malo raditi, Samir se pravdao da je umoran, da je pospan, a da mu pogotovo ne ide u glavu kako raditi najveći svjetski CW contest mehaničkim tasterom. Uočivši ovoliku indolentnost, nismo ga više nagovarali, nego smo se predali čarima kartaške igre zvane REMI. A, jebiga, ionako je krenulo naopako, čemu se sada previše truditi ? (A možda je ipak trebalo ?!).

25.11. – nedelja

Zanijeti kartanjem , u dan odmora ušli smo premoreni i tek kada smo primijetili da je gotovo 04.00, otišli smo sva trojica na spavanje. Probudili se oko 07.40. Vučko oko 08.00 počeo raditi na 28 MHz, a poslije pola sata Samir se napokon smilovao i zamijenio ga (pa prvo skinuo ''ČIFUTA'') i radio do 10.30. Obzirom da je došao Muki – YU4MA zamijenio ga i radio do 12.30 – sva trojica radila na 28 MHz. U 12.50 ponovo uzeo Samir, i vukao negdje do 13.30. U 14.00 sjeo Muki odradio 3-4 veze a u 14.20 nastavio Vučko i radio na 28 MHz sve do 15.00. Dakle band 10-metarski bio otvoren praktično cio dan i samo se na njemu ''radilo'', ali urađeno svega 122 veze (7sati).

Muki i Samir otišli desetak minuta poslije 15.00. Pošto je Vučko izrazio želju da DX-ira poslije kontesta na 7 MHz, postavili smo kosi dipol za 7 MHz – SWR 1,3~1,6, a poslije toga radio lagano na 14 i 21 MHz skupljajući isključivo množitelje (ZONE i DXCC zemlje). Oko 20.00 prešao na 3,5 MHz da odradi još koji množitelj. Antena za 3,5 MHz radila solidno dok je vjetar nije počeo vitlati stravično da je zbilja čudo kako je nije otkinuo. Naime pri jakim i dužim naletima vjetra antena povuče jaku struju, ali se gotovo sva snaga reflektuje, kazaljke instrumenta ne mogu izmjeriti vrijednost FOR i REF snage na položaju 1 KW, a njihovo ukrštanje implicira SWR blizu položaja ¥. U intervalu kada snaga vjetra opadne antena i instrumenti ponovo se ''ponašaju'' normalno. Ovo je vjrovatno zbog promjene položaja antene u odnosu na sajlu, kao i promjene položaja napojnog koaxa i ugla ugiba. Ove anomalije nisu primjećene kod antene za 7 MHz. Napomena: Dipol za 7 MHz bio zategnut sa stuba na jugozapadnu stranu simetrično između zapadne i južne anker sajle, a dipol za 3,5 MHz sa stuba ka jugu sa relativno malim uglom u odnosu na južnu anker sajlu, mada poviše i podalje od nje. Poslednjih 40-ak minuta rađeno na 7 MHz. Odrađeno 22 veze i 6 novih DXCC zemalja.

ZAVRŠNI BILANS

3,5       MHz                  39      veza     -           27 DXCC        -   6 ZONA

   7       MHz                104      veza     -           34 DXCC        - 11 ZONA

 14       MHz                117      veza     -           45 DXCC        - 16 ZONA

 21       MHz                150      veza     -           35 DXCC        - 14 ZONA

 28       MHz                112      veza     -           51 DXCC        - 27 ZONA

 

U K U P N O :             522      veze               192 DXCC           74 ZONE  

 

WW ARRL 10-m Contest – Mixed mode (CW i SSB) '90

07.12. – petak.

Namjerili smo raditi ARRL 10-m Contest. Dista fino takmičenje, radi se i telegrafijom i fone po WW sistemu – svako sa svakim, a inače je posljednje takmičenje vrijedno pažnje u ovoj godini. Ja i Vučko smo bili sigurni da idemo, Kulja (sa štampačem) nešto vrdao, pa odustao, Muki radi o obećao ako mogne doći u nedelju, a na moju molbu došao prije 17 časova u klub da odveze mene i Vučka sa opremom dokle mogne jer su mu na autu ljetne gume i to izlizane. U zenici paducka snijeg, ima ga, i ulice su mokre, ali može se voziti bez problema I moglo je do Panorame, a kad je tu proklizalo jedva se okrenuo sa autom. Izlazimo s opremom, a jadni kum pri polasku nazad zamalo da ode u endek. Nekako se zaustavi ali sada ne može krenuti. Poguramo ga, a onda se zanese lijeva prema ivičnjaku. Auto kliže po svom ćeifu i tu ne vrijede nikakve teorije kretanja. Na sreću nekako ga ispravi i krene sasvim lagano. Pratio sam ga do prve krivine, a kad je istu savladao smatrao sam da će dalje moći bez problema i ispratio ga pogledom sa zahvalnošću u srcu na pokušaju da nam pomogne.

A nas dvojica tovarimo opremu. Vučko torbu i kesu, a ja ranac i poveću torbicu na ramena i generator Morzeovih znakova u ruke (ponio sam ga da predajem telegrafiju kursistima operatike jer ih je 7-8 obećalo doći sutra do podne i ostati u nedelju do 15.00, ali ako dođu to će biti 13-o svjetsko čudo). I tako krenemo pješke ! Nismo mi razni Samiri da se plašimo snijega, nošenja i pješačenja. Mi smo momčine, heroji ! … E, lijepa pamet ! … Samir izvjesno nije heroj, ali nije ni lud.

''Imaš pravo luda glavo

Da ostaneš luda

Al' kad radiš nešto blentavo

Trebaš imat' muda !''

Mi smo ih imali i zamalo pogubili. Krenemo od Panorame oko 17.20 i ludačkim tempom uz najgoru uzbrdicu stignemo do prodavnice. Kad, ona ne radi. A mislili smo se snadbjeti energinom. Ovo postaje pravi fenomen: uvijek zaboravimo ponijeti najvažnije ! Tu odmorimo 5-6 minuta, pa opet. Snijega ima 15-ak centi i na cesti idemo tragom točkova auta što je dosta teško, jer je trag uzak, kliže se, a i noge su već umorne. No, nije hladno, a ja se solidno znojim. Nekako izguramo do kućice bivšeg autobuskog stajališta i rasteretimo se opreme. Ali kućica puna snijega i klupa takođe, ne možeš sjesti. Jedva dočekah da čučnem i pripalim cigaretu. Otkad nisam ! Odmorimo desetak minuta i idemo dalje. Još imamo snage, ali kako je tu raskršće, dalje vodi uži trag – samo jedno vozilo otišlo i vratilo se i imaju čak 4 kanala i sada već 20-ak cm dubokom snijegu ali su sva četiri preuska. Malo usporavamo brzinu, umor čini svoje. Uspon je konstantan, krivina bezbroj. Kad smo došli do zadnje velike i ugledali svjetla na parkingu, kao da nas je sunce ogrijalo. Odmaramo i tu 10-ak minuta, prikupljamo snagu stojeći rasterećeni opreme, popušim cigaru i smažemo jedan ČIPS. Ova dionica izgledala je najduža, nikada stići do ravnog dijela puta. Snijeg je dubok gotovo 40 cm i znatno prelazi saru čizme. Poslednjih 50-ak metara puta neobični. Put je gotovo čist, malo zaleđen. Vjetar duva i dosta je hladno. Odmaramo u kućici na parkingu i posmatramo, sa prisustvom jeze poslednji dio uz brdo ka domu. Nikakvog traga, vjetar duva nemilice. Krećemo polako i pokušaćemo desnom stranom da izbjegnemo vjetar. Negdje na kraju parkinga Vučko pronađe jedini kanal, zaglavi nogom, a potom se prostre koliko je dug i širok. Kesa sa COMMODORE-om napuni se snijegom. Malo se otrese i djelimično otpraši računar, solidno smokri ruke. Nije dugo trebalo da i ja zapadnem do pola visine u nekakav smet i izvučem se tek u petom pokušaju. GMZ sav bijel, ne možeš ga otresti. Ne brinem mnogo, kažu da je otporan na prskajuće vode. Čizmice su mi pune snijega i to pod pritiskom. Poslednjih 100-tinjak metara prelazimo sleđenih i ukočenih ruku i nekako se prevaljujemo preko ograde. Nema sile koja bi sada ugurala ključ u katanac, ali još bolje, ja ga (katanac) ionako izgubim. Presrećni prilazimo ulazu ali učićemo malo kasnije. Ulazni plato potpuno zatrpan, a pri vratima snijeg je preko metra i znatno prelazi visinu brave. Uz puno muke razgrćemo ga nogama i poslije 5 minuta nekako ulazimo. Otresamo snijeg sa sebe i opreme, ubacujemo je unutra i presvlačimo hlače. Pristavljam čaj i kompot od suvih šljiva i potpaljujem kamin. Zahvaljujemo se Ibri do iznemoglosti što je pripremio sve u kaminu, jer ko bi ovako zaleđen još cijepao odlagu.

Kada su se ''heroji'' otkravili i došli sebi popiše čaj. (Druga sreća što je od prošli put ostalo vode i drva.) Prebrisasmo računar, a zatim ga rasklopismo i prebrisasmo detaljno tastaturu i ivice. Malo ga i osušismo kraj kamina, (šta mislite o specijalitetu ''dimljeni COMMODORE C-64'' ?) i priključismo za RTTY rad. Ako zafercera biće dobro. Kad on(o) odmah proradi. Odrađene 2 RTTY veze - EA8HZ i KB2VO. Čulo se još par stanica ali dosta slabo za RTTY prijem. Zatim za mene slijedi stravično iskustvo – obavljanje određenih fizioloških radnji potaknutih probavnim problemima, u snijegu na ''minus preko nekoliko'', pri orkanskom vjetru! ''Divno'' i nezaboravno, a posebno nezaboravno! Potom su odrađene dvije FONE veze na 14 MHz – YV5ENI i HC6CR, ali sa relativno lošim primljenim raportima. Band se zatvara. Čuli su se još i 5R8 i TJ u NET-u DL stanice, ali ni poslije desetak pokušaja nisam se uspio ubaciti na listu. Pošto sam oko 22 MEZ stavio pasulj da se krčka, večerali smo pljeskavice sa roštilja, a potom gledali TV program čekajući početak kontesta.

08.12. – subota

Prilokom podešavanja opreme i mjerenja SWR-a zamalo da spalimo linear. Naime, mjereno na TL-922 uređaj je bio odlično podešen. Davao oko 700 W uz Ig~120 mA i Ia~400 mA, ali smo to htjeli provjeriti i instrumentom. Tu pobrkamo sive koakse u spojimo instrument ali ne prikopčamo antenu. Prvo mjerenje užasno, da očima ne povjeruješ. Reflektovana snaga maksimalna, izlazne snage uopšte nema, SWR se ne može izmjeriti ? Pregledamo da li su konektori dobro zavrnuti i u emisiji od 2 sekunde ponovo dobijamo isti rezultat. Pregledamo sve kablove, otkrijemo grešku, prikopčamo sve ispravno i ponovo počnemo podešavanje. E sada već ide. TL-922 pobuđivan sa IC-745, a mjereno ZETAGI instrumentom daje oko 850 W u izlazu, reflektovano oko 120 W uz SWR~2,3.

Već dva minuta nakon početka kontesta urađena je jedna veza i to ko ? YU4GYZ sa očajnim signalom, a poslije toga ni jednog signala na bandu, ni CW ni SSB. Band je za nas potpuno zatvoren. Legnemo da odspavamo, ionako moramo obavezno pauzirati 12 sati kontesta pa neka bude odmah na početku.

Rad u takmičenju nastavljen oko 06.00 UTC. Otvaranje prema očekivanju ka istoku. Nema veće gužve niti pravog PILE-UP-a. Prosjek: 30 veza na sat. Do 09.00 UTC urađeno 92 veze, uglavnom japanske i sovjetske stanice, te nešto evropskih. Od interesantnijih zemalja odrađeni: HL, VS6 i 3W. Od 09.00 do 12.00 UTC rađena uglavnom Evropa te poneki DX – YB, UI8, UJ, EA6, LU koji su ujedno novi množitelji od DX-ova. Do 12.00 odrađeno 145 veza uz pauzu za ručak od 20-ak minuta, Tako da je prosjek još uvijek oko 24 veze na sat.

U 12.00 UT ''okrenuli'' se zapadu i za sat odrađeno 28 veza (SAD i Kanada) koje su donijele i 22 nova množitelja (19 K/VE država i 3 zemlje). Nastavljen rad prema zapadu uglavnom CW. SSB ide očajno loše, obično tek nakon petog poziva korespodent uspije primiti pozivni znak, odnosno ostale podatke. U 16.00 UT bilo odrađeno 286 veza što daje prosjekod 28,5 QSO/SAT. ''Najplodniji'' periodi bili su od 13.00 do 14.00 i od 15.00 do 16.00 UT kada je rađeno po 42 veze u satu. No što vrijeme odmiče sve je manje novih množitelja.

O ostalih zanimljivosti mogu reći da je pasulj sa suvim rebrima, dobro zabiberen i zapapričen bio natprosječno dobar. Ići po vodu je krajnje zamorno i neprijatno, ali ako već možeš donijeti i pivo, onda se vrijedi žrtvovati. Suva drva odlično gore, ali ih je malo, dok sirova previše dime. Da smo ostali 5 dana, pored COMMODORE-a C64 postojala bi još dva dimljena artikla.

Rad u Takmičenju završen u 19.00 UT sa predatim rednim brojem veze 359 što je zadovoljavajuće. Poslije večere pokušali obrađivati gradivo za ''B'' klasu za Vučka, ali je TV program bio privlačniji. Poslije smo roštiljali svinjske odreske, a potom pokušali raditi RTTY na 14 MHz. Odrađen Brazil (PT2CCR), a onda više od sata ništa. Par stanica rade, slab prijem. Doduše, vremenska razlika je 5-6 sati i tamo ljudi tek dolaze s posla, objeduju i sl., biće ih kasnije. Počelo je sa W8CNL i za sat odrađene 4 veze (još W2JGR, N4LIH, KV4JC). Ala smo se ispričali. Poslije 23.45 UT pozivali smo još pola sata, na dva poziva bilo je više pokušaja javljanja, ali su signali bili enormno slabi i nije bilo teorije primiti ni pozivni znak. Tada smo prekinuli rad.

09.12. – nedelja

Gledali još malo TV, a u 01.00 UT legli spavati. Zaspao sam tek oko 05.00 UT jer sam se u prethodnom periodu nadimio dima i oči su mi suzile, a naročito je smetala jaka ''noćna'' muzika koju je Vučko pustio da me ''uspava''. No beše mi mrsko ustati da ga smanjim. Vučko ustao dosta rano i počeo raditi kontest oko 06.15 UT. Mene je u 10.30 UT iz polusna probudila lupa na vratima i povici: ''E ba, imali koga tamo ?'' Skačem odmah, ne uzimam ni hladno naoružanje jer sam raspoznao dječiji glas. Na vratima – Faris i Kemo. Ipak se 13-o svjetsko čudo bar djelimično dogodilo ! Njih dvojica, po konstituciji skoro najslabiji u ovoj generaciji, došli su pješke. Ima još hrabih (ili ludaka ?) osim mene i Vučka. Njih dvojica samoinicijativno vježbali prijem Morzeovih znakova, izučili i dva preostala slova (K,Z) zatim primali razne kombinacije slova, malo kucali. Poslije ručka napravili snješka, slikali se kraj svoj djela, a po polasku (oko 14.00 UT) srušili ga ''BRUCE LEE'' letećim udarcima. Doduše i snješko je njih oborio po 2 puta. Navraćao i Mensur, popio čaj, vježbao QRQ i otišao oko 14.00 UT

Kontest tekao ovako: Do 09.00 UT ''išao'' istok kao i juče – Japanci i sovjetske stanice. Od 09.00 do 12.00 UT mahom Evropa i poneki DX. Stanje veza u 12.00 UT je 516, dakle koliko u cijelom CW CQ WW TEST-u na svim bandovima. Od 12.00 UT antena okrenuta na zapad – sjeverozapad, rađeni uglavnom Amerikanci uz poneki DX i skupljani množitelji. Veza redni broj 600 odrađena u 14.33 UT. Tada je Vučko ručao i nastavio rad u takmičenju tražeći množitelje. Takmičenje završeno u 18.00 UT sa 688 veza, a band uglavnom zatvoren (poneka jača rađena stanica). Poslije odrađena i jedna RTTY veza.

Dok je Vučko privodio takmičenje kraju ja sam mu pisao odgovore na pitanja za ''B'' klasu.

Inače, juče naveče (sinoć) Vučko napravio provalu takmičenja. Naime, sa slušalicama na ušima, razgovara sa mnom kako ćemo raditi RTTY. Onda neko upita ''QRZ THIS IS ...'' Vučko momentalno prekide razgovor sa mnom i dreknu u mikrofon ''OVDJE ČETIRI EVROPA ...'', a kad mozak shvati da je pitanje upućeno na engleskom, pusti mikrofon i začuđeno izvali ''Oooo NOOoo''. Smijali smo se lapsusu punih 37 sekundi.  

KONAČNI PRELIMINARNI BILANS TAKMIČENJA:

Ukupno veza:               688      Od toga            CW:469           SSB:219

Ukupno množitelja:       163      Od toga            DXCC:85        K/VE Country:78

Kratak komentar: Dosta zanimljivo takmičenje. Trebala bi bar dva dobra operatora za bolji rezultat i eventualno monobander za 28 MHz. Takođe bolji bazni uređaj jer prijemnik IC-745 nije izvrstan. Linear KENWOOD TL-922 radio izvrsno. Drugi dan FONE rad išao super. Prvi dan je MIC GAIN bio previše odvrnut i signal bio premodulisan.. Smanjenjem MIC GAIN na četvrtinu kruga signal odličan, snaga jedva primjetno opadne. Inače, na 28 MHz linear može dati 500 W sa minimalnom pobudom sa IC-745.

POSEBNO PAZITI NA PRIKLJUČENJE LINEARA I ANTENE. PROVJERITI SVE DETALJNO BAR 3 PUTA !!

Poslije dnevnika potpalili vatricu za roštilja, gledali serijal ''Bolji život'' kafenisali i prebrojili množitelje. Potom večerali ćevape, a onda gledali noćni program, igrali remija i mezili višak ćevapa. Interesantno je da od kamina nije bilo ni traga dima u prostoriji mada su gorjela isključivo sirova drva (jer suvih nismo imali). Grijao je odlično, gorio bolje nego u filmovima i perfektno pekao ćevape. Da li je to zbog pada atmosferskog pritiska, vrag će ga znati, ali razlika u odnosu na sinoćnu dimnu komoru je pravo drastično.

10.12. – ponedeljak

Gledali smo noćni program do kraja. Negdje oko 01.30 UT počeli smo sa pripremama za spavanje. Naložio sam još jednu vatricu radi romantike dok završim ovu STORY, a Vučku dao partijski zadatak da pronađe laganu noćnu muziku, a ne nazovi muziku koja ozbiljno konkuriše buci po broju decibela (dB). Napolju je vjetar rasturao proizvodeći zvukove koji podsjećaju na februar. Meteorolozi najavljuju kišu. Od same pomisli na fiziološke radnje osječam se ružno. Poneka kap kiše udari o prozorsko okno. Kakav li će nam biti povratak ? Snijeg bi bio podnošljiv, ako ne bude baš prevelik. Ali kiša, eventualno jača bila bi neprijatna. Vidjećemo ujutro.

Zaspao sam negdje oko 04.30 UT. Vjetar je još uvijek zavijao. 10.18 UT buđenje neprijatno. Ustaje i Vučko i ide odmah za stanicu. Pogledam kroz prozor – prizor iz donjih krugova pakla. Zavlačim se u ćebad i kunjam još pola sata, ali mora se ustajati. Izlazim napolje. Od onolikog snijega samo tragovi i to na mjestima gdje su bili najveći nanosi. Kiša lije, vjetar urla. Na ovom platou svaka rupa je malo jezerce – liči na Finsku. Popijemo kafu i pristupamo sređivanju objekta.  

 

ZE - CALLBOOK 1990

 

YU4BAB         Radio klub "Zenica"                  P.O. Box 2                               Zenica

YU4CYL         Radio klub "Zenica"                  P.O. Box 2                               Zenica

YU4EZC         Radio klub "Zenica"                   P.O. Box 2                               Zenica

YU4EZS          Radio klub "Zenica"                  P.O. Box 2                               Zenica

4N4C              Radio klub "Zenica"                   P.O. Box 2                               Zenica

 

YU4BE           Savić Branislav             Zije Dizdarevića 9                     Zenica

YU4CN          Makivić Luka               Stjepana Radića 6                    Zenica

YU4HM          Hodžić Mensur             JNA 4/13                                Zenica

YU4KM          Kuljić Milan                 Lace Zahirovića 7                     Zenica

YU4MA          Adžijaj Mustafa           S. Vojvodića 9                          Zenica

YU4MX          Lazović Dragan           Dr. Mujbegovića 19 a               Zenica

YU4OR          Jaganjac Amir              Veselina Masleše 7                   Zenica

YU4VS           Vasić Slavoljub            BBJ 30 b                                  Zenica

YU4XZ           Čurić Zlatan                 Prvomajska 57                         Zenica

YU4ZC           Sejmen Sejad              Kulina Bana 34 b                       Zenica

YU4ZE           Gajić Dragan                Prvomajska 25 a                       Zenica

YT4DMZ        Miljak Zorislav             Velika Broda 54                       Zenica

YT4MW      Petrović Jasenko          Prvomajska 9                           Zenica                                    

Sljedeća stranica >>>