1991 godina

 

Savez radio-amatera Bosne i Hercegovine

        RADIO KLUB ''ZENICA''

 

MATERIJAL ZA GODIŠNJU KONFERENCIJU

-         Izvještaj o radu za 1990. godinu.

-         Izvještaj o finansijsko materijalnom poslovanju u 1990. godini.

-         Plan rada za 1991. godinu.

-         Plan prihoda i rashoda za 1991. godinu.

Zenica, januara 1991. godine  

IZVJEŠTAJ

O RADU RADIO KLUBA ''ZENICA'' ZA 1990. GODINU

Godina koja je za nama karakterisala izuzetno složenom finansijskom situacijom i naporima da se u takvim uslovima opstane. Entuzijazmom i maksimalnim zalaganjem svih članova kluba, ipak su postignuti vrijedni i zapaženi rezultati u svim oblastima djelovanja. Osnovne programske zadatke izvršili smo u potpunosti posebno dio koji se odnosi na obučavanje novih članova. Po oblastima djelovanja kluba, urađeno je sljedeće:

PRIMOPREDAJNA SEKCIJA (PPS)

Rad sekcije u prošloj godini uglavnom se svodi na redovno održavanje veza, rad u nekoliko takmičenja, a posebna pažnja se posvetila obrazovanju kadrova – operatora u sekciji. Broj veza održanih iz PPS-a u klubu je nešto niži od prethodne godine i iznosi cca 3.000 ali je broj veza održanih u takmičenjima znatno veći i iznosi 7.000 veza u toku godine.

Na planu obuke dva operatora položila su ispit za najvišu klasu operatora ''A'' i jedan operator ''B'' klasu i tri operatora ''C'' klasu. U toku je kvalitetan kurs za operatore što je garancija većih aktivnosti u sekciji nakon polaganja ispita za ove polaznike. Dva operatora dobila su dozvole za rad ličnih amaterskih radio stanica.

Kada su u pitanju takmičenja, uzeto je učešće u šest međunarodnih takmičenja i desetak domaćih takmičenja. Pristup takmičenjima bio je znatno ozbiljniji nego ranijih godina, što je rezultiralo rekordnim brojem veza u takmičenju CQ WW DX CONTEST. Takođe, treba istaknuti učešće u dva RTTY takmičenja i održan je rekordan broj veza ovom vrstom rada. Osvajanjem drugog mjesta u Svijetu i prvog mjesta u Evropi u takmičenju ARRL CONTEST potvrdilo je visok kvalitet takmičarske ekipe ove sekcije, a osvajanje drugog mjesta u Jugoslaviji u drugom dijelu ovog takmičenja, svrstalo nas je u drugi po uspješnosti klub iz Jugoslavije, po ovom takmičenju. Veliki broj veza u takmičenjima, rezultirao je i potvrđivanjem novih devet zemalja, tako da je do sada potvrđeno ukupno 214 zemalja po radio-amaterskoj podjeli. Takmičarska ekipa takođe aktivno radi na osvajanju najvrednije svjetske diplome 5BDXCC i za očekivati je da bude osvojena u toku ove godine.

Članovi sekcije uzeli su aktivno učešće i u drugim zajedničkim akcijama kluba, a posebno u organizaciji ARG prvenstva, izgradnji i remontu antena, opravci uređaja i dr.

Na području specijalnih komunikacija postignuti su takođe vrijedni rezultati. Instalirana je oprema za PAKET RADIO komuniciranje i intenzivirana ova aktivnost. Održano je preko 500 veza RTTY načinom rada, a u narednom periodu intenzivirati će se i SSTV rad.

Dobar dio aktivnosti iz plana rada za 1990. godinu, nije realizovan naročito izgradnja antena, učešća u više takmičenja i drugo, jer već pomenuta nestašica finansijskih sredstava upravo u ovoj oblasti se najviše odrazila.

Zahvaljujući razumijevanju Opštinskog sekretarijata za narodnu odbranu Zenica, nabavljen je računar, što će intenzivirati i ovaj vid djelovanja, a obezbjeđenjem trajnijeg finansiranja posebno za antene, zatim intenziviranje kulturnog – zabavnog života i rad ove sekcije, bio još uspješniji.

KONSTRUKTORSKA SEKCIJA

Realizacija programskih zadataka ove sekcije najviše je uslovljena materijalnim mogučnostima, pa se i aktivnosti ove sekcije mogu tako i okarakterisati. Koliko je bilo novca, toliko je i urađeno. Težnja da ova djelatnost postane ključna u klubu, da počne ostvarivati i eventualnu dobit ne može se realizovati, bez ozbiljnijih ulaganja u materijal i opremu za rad. I pored teškoća u ovoj sekciji je urađeno dosta. Posebno treba istaknuti opravke uređaja, izgradnju novih pomagala i druge aktivnosti.

Najvažnije što je urađeno i radi se u ovoj sekciji je obuka novih članova, koja se uspješno odvija. Trenutno kurseve pohađa 16 polaznika i sa istim će se rad nastaviti i u ovoj godini.

SEKCIJA ZA AMATERSKO RADIO-GONIOMETRISANJE

U protekloj godini članovi ove sekcije postigli su značajne rezultate kako u takmičenjima, tako i u organizaciji obuke. Zbog niza razloga prvenstveno materijalne prirode sekcija nije uzela učešća na Republičkom prvenstvu što je rezultiralo neučešćem naših članova na šampionatu Jugoslavije. I pored ovog neučestvovanja, ipak su postignuti vrijedni rezultati na otvorenom prvenstvu Zenice i otvorenom prvenstvu Sarajeva, gdje su naši članovi osvojili prvo mjesto ekipno, kao i više medalja u pojedinačnoj konkurenciji.

Značajni rezultati postignuti su i organizacijom 9. Otvorenog prvenstva Zenice u ARG-u gdje su uzeli učešće najbolji takmičari iz cijele zemlje uključujući i kompletnu reprezentaciju  kojoj se ovo prvenstvo bodovalo za ulazak u sastav ekipe. Na takmičenju je učestvovalo preko 200 takmičara i gostiju.

Obuka novih članova u ovoj sekciji teče kontinuirano, pa je 20-tak novih polaznika garancija daljeg uspjeha ove sekcije.

RAD ORGANA KLUBA

Konferencija radio kluba, kao najviši organ upravljanja u protekloj godini održala je redovnu godišnju sjednicu i razmatrala materijale iz svog domena, kao i izbor predsjednika i članova predsjedništva. U toku godine nije bilo potrebno za sazivanje vanrednih sjednica Konferencije.

Predsjedništvo kluba je održalo preko 50 redovnih sjednica i vršilo sve poslove iz svoje nadležnosti. Posebna pažnja posvećena je koordinaciji aktivnosti sekcija i drugih radnih grupa formiranih za pojedine oblasti. Najčešća i najvažnija problematika svodila se na obezbjeđenje finansijskih sredstava za rad, što je u uslovima društvene krize bilo i najteže.

I pored teškoća obezbjeđeno je finansiranje svih segmenata kluba uz nužne restrikcije aktivnosti koje su iziskivale veća ulaganja. Akcenat  je takođe dat obuci i upisu novih članova, kao nužnog preduslova za opstanak i proširenje aktivnosti. Uspjeh ovakvog nastojanja je evidentan i trenutno su u toku četiri kursa svih obrazovnih profila. Organizacija tradicionalnog prvenstva u ARG-u posvećena je dužna pažnja, uzeto je učešće u pripremi i odlasku reprezentacije Jugoslavije na Svjetski šampionat u Čehoslovačku, pomognut je odlazak tri člana kluba na ovaj šampionat, organizovana drugarska večer u povodu nove godine i niz drugih akcija i aktivnosti.

Finansijsko-materijalni poslovi obavljeni su u skladu sa zakonskim propisima, a administrativni dio obavljao je član kluba bez naknade.

Poslove domaćina kluba sadašnji domaćin, obavio je u skladu sa Statutom i nalozima rukovodnih organa. Za ove poslove domaćinu je dodijeljena finansijska nagrada.

Ostala stalna i povremena tijela konferencije i Predsjedništva radila u skladu sa Statutom kluba.  

IZVJEŠTAJ O FINANSIJSKO MATERIJALNOM

POSLOVANJU U 1990. GODINI

Prihodi :

  1. Prenos sredstava iz prethodne godine ........................       11.107,38         
  2. Prihodi od članarine ..................................................         3.952,00
  3. Prihodi od vršenja sopstvene djelatnosti ....................       23.600,00
  4. Prihodi iz buđeta DPZ ..............................................       13.000,00
  5. Prihodi od kamata ....................................................            564,00
  6. Prihodi od ostalih korisnika sredstava ........................        6.995,00
  7. Ostali prihodi ............................................................      20.017,40

U K U P N O .......................... 79.236,78

Rashodi :

  1. Kancelarijski materijal ..............................................         857,40
  2. Časopisi i stručna literatura .......................................         798,00
  3. Elektronički i elektrotehnički materijal .......................         739,40
  4. Motorni benzin i permant ..........................................         285,00
  5. Plin i ogrev ...............................................................           75,30
  6. Sitni materijal i fotografije .........................................          753,90
  7. Utrošena električna energija .....................................       3.329,55
  8. Troškovi poštarine i telefon ......................................       2.107,90
  9. Usluge SDK ............................................................          105,40
  10. Troškovi održavanja konferencije SRJ ......................      1.119,90
  11. Troškovi učešća u takmičenjima ...............................     12.159,70
  12. Naknade i nagrade članovima kluba ..........................      2.485,30
  13. Ulaganje u opremu ...................................................       2.142,50
  14. Ostali rashodi ...........................................................     10.904,50

U K U P N O ....................    37.863,75

VIŠAK PRIHODA NAD RASHODIMA ............................. 41.372,93

 

PLAN RADA

Radio kluba ''Zenica'' za 1991. godinu

U 1991. godini članovi radio kluba radit će na realizaciji osnovnih programskih sadržaja, a naročito obuka iz domena elektronike i telekomunikacija, omasovljenje organizacije i realizacija aktivnosti predviđenih ovim programom.

PRIMOPREDAJNA SEKCIJA

Najvažnije aktivnosti u sklopu ove sekcije odvijaće se po sljedećem :

-         Završiti sa obukom polaznika kursa za operatore C klase i organizovati ispite za C, E i F klase.

-         Početkom školske godine početi novi kurs za radio operatore uz primjenu novih kriterija za upis (ograničen broj polaznika na 20-30, testiranje pri upisu, plačanje naknade za pohađanje kursa).

-         Organizovati ispite za najviše operatorske klase za članove koji najviše rade u takmičenjima.

-         Izraditi uputstva za rad specijalnim komunikacijama, a posebno RTTY, SSTV, PACKET i dr.

-         Nakon održanih ispita za operatore intenzivirati rad iz radio centra u Zenici uz intenzivnu obuku novih operatora u cilju stvaranja što kvalitetnijih operatora, a time i povečanja broja radio veza.

-         U toku ljetnih mjeseci težište operatorskog rada prebaciti u radio centar na Smetovima.

-         Instalisati računar i modem te omogućiti intenzivniji rad specijalnim tehnikama komuniciranja.

-         Uzeti učešća u internacionalnim takmičenjima (ARRL, WW DX, WAE, WW WPX, ALL ASIAN, SA DX, SARTG, DARC, IVCA, ARRL 10M) i domaćim (UKV, KUP SRJ, TESLA MEMORIJAL, ALPE ADRIA). U toku takmičenja odmah uključivati i početnike radi njihove obuke i pripreme za ispit.

-         Iznači sredstva i izvršiti neophodne opravke uređaja.

-         Izraditi uputstva za rad na svim uređajima kojima klub raspolaže.

-         Izvršiti remont antenskog sistema na Smetovima i izraditi antene za niže opsege kao i nastaviti funkcionalno opremanje radio centra Smetovi.

-         Uzeti učešća u zajedničkim akcijama kluba a naročito : uređenje prostorija i dvorišta, organizacija ARG treninga i takmičenja, organizaciji kulturno zabavnog života u klubu, izdavanju internih informativnih novina, štampanje skripte za polaznike kurseva kao i drugim akcijama.

KONSTRUKTORSKA SEKCIJA

Na planu konstruktorstva u klubu se mora još intenzivnije raditi. Tako će u okviru ove sekcije posebno biti realizovano :

-         Materijalno tehničko opremanje u skladu sa mogućnostima uz akcenat na nabavci savremenih instrumenata, alata i materijala za rad.

-          Nastavak obuke sa sadašnjom generacijom polaznika kurseva i organizacija ispita za konstruktore početne i napredne klase.

-         Upis polaznika u novi kurs sa početkom školske godine uz primjenu kriterija za izbor (testiranje sklonosti, nadoknada polaznika, ograničenje broja kandidata) i izvođenje ovog kursa po programu SRJ.

-         Opravka neispravnih uređaja u klubu i uključenje u akciju remonta i izgradnje antenskog sistema na Smetovima.

-         Izrada neophodnih pomagala za rad ostalih sekcija u skladu sa raspoloživim materijalom i mogućnostima članova sekcije.

-         Dogradnja namještaja u radionici radi racionalnijeg korištenja prostora i efikasnijeg rada u radionici.

-         Pogodnom organizacijom alat načiniti dostupnijim i drugim sekcijama i članovima kluba u vanredno vrijeme domačina.

-         Uzeti aktivnog učešća u zajedničkim akcijama kluba : uređenje prostora, organizacija takmičenja, učešće u takmičenjima i sl.

SEKCIJA AMATERSKIH RADIO-GONIOMETRISTA

Amatersko radio-goniometrisanje treba da nastavi trend uspona posebno na planu obuke i omasovljenja ove sekcije. Postoje dobri preduslovi za ovaj rad jer postoji interes nekoliko organizacija za sponzoriranje ove sekcije, a to je i osnova uspješnosti. U okviru sekcije radit će se posebno na realizaciji sljedećih zadataka :

-         Završetak obuke i pripreme sadašnje generacije goniometrista te njihovo aktivno uključenje u sve aktivnosti kluba.

-         Organizacija novog tečaja početkom školske godine nastojeći da se u sekciju uključi što veči broj članovakoji već imaju položen ispit za operatore.

-         Učešće na svim otvorenim prvenstvima (Zenica, Ilidža i dr.) na Šampionatu Bosne i Hercegovine, a u skladu sa plasmanom i na Šampionat Jugoslavije.

-         Organizacija 10. jubilarnog prvenstva Zenice u ARG-u uz otvaranje ovog takmičenja i za inostrane ekipe.

-         Izvršiti remont opreme potrebne za treninge i takmičenja kao i organizovati redovnije tekuće održavanje opreme.

-         Uzeti učešća u zajedničkim akcijama kluba.

Pored ovih specijalističkih aktivnosti organi kluba će raditi na iznalaženju trajnih vidova finansiranja ove aktivnosti kako bi klub preživio u ovim vremenima. Posebnu pažnju posvetiti iznalaženju načina za ostvarenje sredstava vlastitom djelatnošću i doprinosom članova jer je vjerovatno to jedini način za opstanak. U narednoj godini pokušati riješiti način korištenja objekta Smetovi kako bi postao dostupniji svim članovima kluba i eventualno ostvarenje dobiti od njegovog korištenja u rekreativne svrhe.

PLAN PRIHODA I RASHODA ZA 1991. GODINU

Prihodi :

  1. Prenesena sredstva iz prošle godine .........................     41.372,93
  2. Prihodi od članarine ................................................        5.000,00
  3. Prihodi od vršenja sopstvene djelatnosti ...................     35.000,00
  4. Prihodi iz budžeta DPZ ...........................................      20.000,00
  5. Prihodi od kamata ...................................................       1.000,00
  6. Prihodi od ostalih korisnika sredstava ......................       6.000,00
  7. Ostali prihodi ..........................................................     20.000,00

U K U P N O ...................   128.372,93

Rashodi :

  1. Kancelarijski materijal ..............................................      1.000,00
  2. Časopisi i stručna literatura .......................................      1.000,00
  3. Elektronički i drugi materijal .....................................       5.000,00
  4. Motorni benzin i permant .........................................       1.000,00
  5. Plin i ogrev ..............................................................          500,00
  6. Sitni potrošni materijal .............................................          500,00
  7. Električna energija ...................................................       5.000,00
  8. Poštanski troškovi ....................................................      3.000,00
  9. Usluge SDK .............................................................        500,00
  10. Troškovi organizacije i učešća u takmičenjima ..........     50.000,00
  11. Naknade i nagrade članovima kluba .........................       3.000,00
  12. Nabavka opreme .....................................................    50.000,00
  13. Ostali rashodi ..........................................................       7.872,93

U K U P N O ..................... 128.372,93

PLAN RADA 

Radio kluba ''Zenica'' za 1991. godinu

U 1991. godini članovi radio kluba radit će na realizaciji osnovnih programskih sadržaja, a naročito obuka iz domena elektronike i telekomunikacija, omasovljenje organizacije i realizacija aktivnosti predviđenih ovim programom.

PRIMOPREDAJNA SEKCIJA

Najvažnije aktivnosti u sklopu ove sekcije odvijaće se po sljedećem :

-         Završiti sa obukom polaznika kursa za operatore C klase i organizovati ispite za C, E i F klase.

-         Početkom školske godine početi novi kurs za radio operatore uz primjenu novih kriterija za upis (ograničen broj polaznika na 20-30, testiranje pri upisu, plačanje naknade za pohađanje kursa).

-         Organizovati ispite za najviše operatorske klase za članove koji najviše rade u takmičenjima.

-         Izraditi uputstva za rad specijalnim komunikacijama, a posebno RTTY, SSTV, PACKET i dr.

-         Nakon održanih ispita za operatore intenzivirati rad iz radio centra u Zenici uz intenzivnu obuku novih operatora u cilju stvaranja što kvalitetnijih operatora, a time i povečanja broja radio veza.

-         U toku ljetnih mjeseci težište operatorskog rada prebaciti u radio centar na Smetovima.

-         Instalisati računar i modem te omogućiti intenzivniji rad specijalnim tehnikama komuniciranja.

-         Uzeti učešća u internacionalnim takmičenjima (ARRL, WW DX, WAE, WW WPX, ALL ASIAN, SA DX, SARTG, DARC, IVCA, ARRL 10M) i domaćim (UKV, KUP SRJ, TESLA MEMORIJAL, ALPE ADRIA). U toku takmičenja odmah uključivati i početnike radi njihove obuke i pripreme za ispit.

-         Iznači sredstva i izvršiti neophodne opravke uređaja.

-         Izraditi uputstva za rad na svim uređajima kojima klub raspolaže.

-         Izvršiti remont antenskog sistema na Smetovima i izraditi antene za niže opsege kao i nastaviti funkcionalno opremanje radio centra Smetovi.

-         Uzeti učešća u zajedničkim akcijama kluba a naročito : uređenje prostorija i dvorišta, organizacija ARG treninga i takmičenja, organizaciji kulturno zabavnog života u klubu, izdavanju internih informativnih novina, štampanje skripte za polaznike kurseva kao i drugim akcijama.

KONSTRUKTORSKA SEKCIJA

Na planu konstruktorstva u klubu se mora još intenzivnije raditi. Tako će u okviru ove sekcije posebno biti realizovano :

-         Materijalno tehničko opremanje u skladu sa mogućnostima uz akcenat na nabavci savremenih instrumenata, alata i materijala za rad.

-          Nastavak obuke sa sadašnjom generacijom polaznika kurseva i organizacija ispita za konstruktore početne i napredne klase.

-         Upis polaznika u novi kurs sa početkom školske godine uz primjenu kriterija za izbor (testiranje sklonosti, nadoknada polaznika, ograničenje broja kandidata) i izvođenje ovog kursa po programu SRJ.

-         Opravka neispravnih uređaja u klubu i uključenje u akciju remonta i izgradnje antenskog sistema na Smetovima.

-         Izrada neophodnih pomagala za rad ostalih sekcija u skladu sa raspoloživim materijalom i mogućnostima članova sekcije.

-         Dogradnja namještaja u radionici radi racionalnijeg korištenja prostora i efikasnijeg rada u radionici.

-         Pogodnom organizacijom alat načiniti dostupnijim i drugim sekcijama i članovima kluba u vanredno vrijeme domačina.

-         Uzeti aktivnog učešća u zajedničkim akcijama kluba : uređenje prostora, organizacija takmičenja, učešće u takmičenjima i sl.

SEKCIJA AMATERSKIH RADIO-GONIOMETRISTA

Amatersko radio-goniometrisanje treba da nastavi trend uspona posebno na planu obuke i omasovljenja ove sekcije. Postoje dobri preduslovi za ovaj rad jer postoji interes nekoliko organizacija za sponzoriranje ove sekcije, a to je i osnova uspješnosti. U okviru sekcije radit će se posebno na realizaciji sljedećih zadataka :

-         Završetak obuke i pripreme sadašnje generacije goniometrista te njihovo aktivno uključenje u sve aktivnosti kluba.

-         Organizacija novog tečaja početkom školske godine nastojeći da se u sekciju uključi što veči broj članovakoji već imaju položen ispit za operatore.

-         Učešće na svim otvorenim prvenstvima (Zenica, Ilidža i dr.) na Šampionatu Bosne i Hercegovine, a u skladu sa plasmanom i na Šampionat Jugoslavije.

-         Organizacija 10. jubilarnog prvenstva Zenice u ARG-u uz otvaranje ovog takmičenja i za inostrane ekipe.

-         Izvršiti remont opreme potrebne za treninge i takmičenja kao i organizovati redovnije tekuće održavanje opreme.

-         Uzeti učešća u zajedničkim akcijama kluba.

Pored ovih specijalističkih aktivnosti organi kluba će raditi na iznalaženju trajnih vidova finansiranja ove aktivnosti kako bi klub preživio u ovim vremenima. Posebnu pažnju posvetiti iznalaženju načina za ostvarenje sredstava vlastitom djelatnošću i doprinosom članova jer je vjerovatno to jedini način za opstanak. U narednoj godini pokušati riješiti način korištenja objekta Smetovi kako bi postao dostupniji svim članovima kluba i eventualno ostvarenje dobiti od njegovog korištenja u rekreativne svrhe.

PLAN PRIHODA I RASHODA ZA 1991. GODINU

Prihodi :

  1. Prenesena sredstva iz prošle godine ..........................    41.372,93
  2. Prihodi od članarine ..................................................      5.000,00
  3. Prihodi od vršenja sopstvene djelatnosti ....................    35.000,00
  4. Prihodi iz budžeta DPZ .............................................    20.000,00
  5. Prihodi od kamata .....................................................     1.000,00
  6. Prihodi od ostalih korisnika sredstava ........................      6.000,00
  7. Ostali prihodi ............................................................    20.000,00

U K U P N O .....................  128.372,93

Rashodi :

  1. Kancelarijski materijal ..............................................      1.000,00
  2. Časopisi i stručna literatura .......................................      1.000,00
  3. Elektronički i drugi materijal .....................................       5.000,00
  4. Motorni benzin i permant .........................................       1.000,00
  5. Plin i ogrev ..............................................................          500,00
  6. Sitni potrošni materijal .............................................          500,00
  7. Električna energija ...................................................       5.000,00
  8. Poštanski troškovi ....................................................      3.000,00
  9. Usluge SDK .............................................................         500,00
  10. Troškovi organizacije i učešća u takmičenjima ............    50.000,00
  11. Naknade i nagrade članovima kluba ...........................      3.000,00
  12. Nabavka opreme ......................................................    50.000,00
  13. Ostali rashodi ............................................................      7.872,93

U K U P N O ...................... 128.372,93

 

ARRL DX CONTEST – CW '91

15.02. – petak

Radi rada u takmičenju došli Muki – YU4MA i Čedo – jadni organizator i nikakav šef ekipe. Poveli jednog mlađeg operatora – Olujić Viktora i još 6 polaznika kursa operatike (Marić Vanja, Milešić Rada, Filipović Maja, Zeherović Amer, Velić Mirsad i Hasanbegović Feđa) kao članove ekipe da prepisuju dnevnike, da vide kako se radi takmičenja i obavljaju ostale poslove (djevojke – kuhinja, a mladići – voda, drva, postavljanje antene i sl.). O ovom takmičenju sam sanjao od 10.decembra '90, a odluka (konačna) da se ide donesena je tek danas u 13.00 MEZ. Uz to, i ja i Muki morali smo se zamijeniti 3 smjene da bi uopšte došli, a meni je i četvrta (za ponedeljak) u pitanju. Onda juče, oko 19.00 MEZ Zukić Suad javlja de ne može doći ! A on je, uz Mukija, PRIM-BALERINA naše operatike. Poginuo mu prijatelj, zatim baš večeras pozvan na dva rođendana (a pod utiskom gubitka druga) pa sutra odmah u Sarajevo u školu itd. Mika, zaposlen kod privatnika radi sutra – ne može. Vučko u JNA, i da smo ga zvali ne može doći – na terenu ! Jasenko se, prema nekim informacijama, trebao danas vratiti iz JNA, ali se nešto produžilo. Zvao sam i Edina iz Sarajeva – YU4AX da dođe u goste, ali kad je čuo da sam odabrao kategoriju MULTI BAND – 2 TX – MULTI OP, u aluzijama komentarisao da sam sulud i da uvijek odaberem neku lijevu kategoriju. Još kad je čuo da će antene biti nekakvi žičani bimovi i prava paukova mreža – odustao definitivno.

I tako, hrabro i tvrdoglavo, pođemo raditi takmičenje u kategoriji ''2 PREDAJNIKA'' sa dva operatora. Ja sam operator samo za ''NEDAJ BOŽE'', a Mika će doći tek sutra naveče. Viktor je više radi dekora i fizičkih poslova..

Ponijeli smo gomilu opreme (za svaki slučaj):

-         IC-751 bez ispravljača (CSB Zenica).

-         FT-767 GX (OSNO Zenica).

-         FT-401 B sa vanjskim VFO-om (klupski).

-         Taster ET 4 C (klupski).

-         Taster ET 4 C + ručica CHOPY (Pajin).

-         Instrument SWR-PWR meter ZETAGI (klupski).

-         Zatezne užadi - 130 metara (tek kupljeno).

-         Dva teleskopska stuba – CLARK (CSB Zenica).

-         Dnevnici, papiri, kamara olovaka, sitnice i sl.

-         Žičani BEAM 6-el. U dijelovima, ALI BEZ KOAKSA jer me PAJO ZAJEB'O i nije ga izvadio iz radionice.

-         Nešto literature i sl. opreme.

Veliku zahvalnost dugujemo OSNO Zenica (konkretno Seji i Edberu) te CSB Zenica (Staniću, Vasiću i Zahiru) za prevoz NIVOM i LANDROVEROM nas desetoro i sve opreme i solidne količine hrane. Do doma smo stigli oko 16.00 MEZ sa dušom u nosu, nakon gotovo polusatnog probijanja kroz smetove sa hranom i opremom.

Muki sa dosta muke, jer mu se FT-401 (ionako pretežak) umotan u ceradu pet-šest puta odmotavao, ja sa gotovo oduzetom ljevicom jer sam zgrčenog lakta držao IC-751 iznad smetova i promrzlom desnicom kojom sam nekako vukao potežak ranac bez remenja. Dok smo se mi nekako dovukli, oni mlađi su razgrnuli metarski smet na ulaznoj platformida bi se moglo pristupiti vratima. A po ulasku – ljepota – NEMA STRUJE ! Već zamišljam kuhanje na plinu, noći uz svijeće, a od takmičenja nema ništa. Srećom, ta struja nekako dođe nakon 15-ak minuta (pa dobro, klizavo je, smetovi, ni njoj nije lako doći). Poslije desetominutnog unošenja  i otresanja opreme, djevojke su skuhale okrepljujući čaj, a stariji su koristili i ENERGIN tipa ''BRANDY 60''. Pristupamo postavljanju  3-el. BIM-a za 7 MHz (i 21 MHz). Ibro je doista fino složio one antene u sanduk, ali ih je teško raspetljati. Tek negdje oko 19.30 MEZ po mrklom mraku, jezivoj studeni i jakom vjetru nekako ga zakačimo (tri puta sam se penjao na stub). Prvo mjerenje SWR-a nije bilo baš ohrabrujuće – oko 1:2 na CW dijelu. Na SSB dijelu (7,1 MHz) dobar – 1:1,3. Doduše, i dipol (skraćivan) pomjerio se iz ose zbog zatezanja i težine koaksa, stoji dosta nisko, ali će valjda raditi ! Za 21 MHz je očajno loš – SWR oko 2 do 3 na FONE dijelu, na CW praktično neupotrebljiv. Večerali (nas trojica) poslije 21.00 MEZ. Muki malo prilegao, a ja sam sa mladićima postavio kosi dipol za 3,5 MHz koji je takođe skračivan u CQ WW DX takmičenju. Pokušali ga produžiti kapacitivno okačivši jedan kraj pod samu platformu stuba, a drugi blizu zemlji. To je djelimično dalo rezultata na 3515 KHz – SWR 1:1,8 ; 3550 KHz – SWR 1:1,4 ; 3615 KHz SWR 1:1,2  ali na SSB dijelu sada loš 3710 KHz – SWR 1:2,3 (to nam i ne treba).

Viktor malo radio na 7 MHz, potom na 3,5 MHz i povećao broj odrađenih zemalja, a uradio i prvi DX – MAŠALA ! (doduše dugo mu je trebalo). Mlađi dio ekipe u sobama odvrnulo muziku i galamu uz igru karata, pa kako upozorenja nisu dala efekta, odlučio sam da zavedem DIKTATURU (INTELEKTUALNU) koja se sastojala u sljedećim stavovima:

-         U sobama nema boravka, isključivo za spavanje.

-         Nema nikakve muzike i zdravo !

-         Može kartanje u društvenim prostorijama, s tim da nivo galame ne prelazi 10 dB (akustičkih) i da ne čujem ni jednu nepristojnu riječ, čak ni u aluzijama.

-         Kuhinja mora biti u takvom stanju da se u slučaju potrebe, objekat može napustiti u roku pola sata.

Ovo je rezultiralo priličnim redom, pogotovo nakom podjele zaduženja, a sa početkom takmičenja ponašanja su poprimila još veću ozbiljnost (NE UREKLO SE !).

16.02. – subota

Takmičenje je počelo vrlo dobro, što se prilika na bandu tiče. 14 MHz band otvoren – prosječan PILE UP, 7 MHz takođe dobar i antena fercera. No, onaj FT-767 GX ne odgovara ni DENTRONU. Prijemnik se blokira, predajnik u režimu predaje, ali ne emituje. Nešto oko 04.00 MEZ, kada sam otišao na spavanje bilo odrađeno preko 400 veza (na 7 MHz – 100 i na 14 MHz preko 300) što daje prosjek od stotinu na sat, ali ne treba se zanositi, doći će period zatvaranja bandova. Uređaj FT 401 B nisam uspio podesiti na dipol za 3,5 MHz, naime, prilikom emitovanja kroz podton čujem signale kao da predajnik i nije aktivan. Oko 07.45 MEZ nakon doručka, što zbog zatvaranja bandova 7 i 14 MHz (21 i 28 MHz nisu se još otvorili) a naročito zbog umora, Muki otišao na spavanje. Nakon gotovo 8 sati rada bilans je 660 veza, što je, obzirom na uslove, zadovoljavajuće.

Trojicu mladića sam zamolio (malo grubo) da donesu vode, a djevojke (sve tri, jer nema za njih posla) otišle su na spavanje. Oko 08.00 MEZ na UKV se javljao Lule, te sam ga zamolio da prenese Babiću šta nam treba donijeti od hrane jer smo u žurbi neke stvari zaboravili. Lule je to odmah uradio, što sam i pratio preko stanice, na čemu mu srdačno zahvaljujem, a Babiću ću zahvaliti po dolasku istog.

Muki se odmarao, a ja sam pratio (slušao) band 21 MHz. Band se otvorio tek poslije podne. Pokušali smo malo bolje uštimati dipol BIM-a od 7 MHz, pokušavali smo ga izdići na napojnoj tački, ali se SWR na 21 MHz pogoršao pa sam odustao.

Kasno popodne navratio prezident Sejo i Babić – napokon stigao sa suvim rebrima za pasulj (koja sad ne trebaju) i nešto hrane koja treba. Prezident imao primjedbina čistoću doma (licne na podu sa komadićima izolacije, papiri za pisanje razbacani itd., al' šta se može – radi se) Sejo otišao predveče.

Muki je dosta dobro radio na 28 MHz. Naveče me uhvatila briga jer je hrane ostalo maksimalno za 2 obroka, a Mike nema sa rezervama. Ko zna hoće li doći, snijeg je odista velik. Nervozu su povećali učenici sa zahtjevima tipa''kad će ta večera ?'' i sl. tad sam načisto popizdio, saopštio im jako tiho da idem odspavati i da ne čujem ni jednu riječ, a večeru ĆE MOŽDA DOBITI AKO BUDU DOBRI ! probudio sam se oko 21.00 MEZ a moje kompetencije bio je preuzeo Babić po mojoj molbi. I Mika je stigao sa Preradovićem i dovukli nedostajuću količinu hrane. O, koliko mi je bilo lakše. Hvala Milostivom Gospodu, a hvala i Miki i Preradoviću. Uslijedila je večera, a nakon nje ''ČAS ETIKE'' – prvo zajednički za sve učenike, a potom pojedinačno za mladiće, pa za djevojke. Nije im bilo baš prijatno. Ali prvi plodovi ovih razgovora bili su nikakvi. Od 4 dežurna (2 mladića i 2 djevojke) NI JEDNO NIJE DEŽURALO, NEGO SU SVI SPAVALI. Neka, bar su odspavali. Al' nije baš ni do njih. Naime, Viktor je nevidljivo preuzeo komandu iz mojih ruku, sve dežurne uputio na spavanje i rekao da će raditi sve njihove poslove. A, kako ih je obavljao, sačuvaj nas Bože ! Najbolje zna Mika koji je radio na uređaju tokom noći. Ostali su osjetili pri prepisivanju dnevnika. Pravi mali haos, pomiješani bandovi, predajnici, vremena, stanice, države, datumi – LUDNICA. I ja sam pravo odspavao, jedno 5-6 sati.

17.02. – nedelja

Ujutro Muki preuzeo jedan uređaj, drugi se ''hladio'' jer nije imao šta raditi (7 MHz zatvoren, 21 MHz još nije otvoren), a Mika se odmarao.Poslije doručka Mladići donijeli vode, potom u pauzi rada na FT-401 svi polaznici kursa uvježbavali podešavanje uređaja sa cijevima. Zatim sam donio vode sa 3 djevojčice. Nosio sam doduše više nego njih sve tri, ali nek vide (osjete) da to nije baš lako i da štede vodu pri pranju posuđa. Istina, što se kuhinje tiče, ne može im se staviti značajnijih prigovora. Bile su doista vrijedne. Takmičenje ide polako, uređaj sa linearom radi dobro (28 i 14 MHz), a drugi sporadično i pomalo. Nisam ga više ni pratio detaljno, ali ostajem tvrdoglavo pri zamisli da se radi sa 2 predajnika. Naime i sa 3 operatora isplati se raditi sa 2 predajnika jer se nikako nije dogodilo da 2 BANDA BUDU SOLIDNO OTVORENA, A DA SE 2 OPERATORA ODMARAJU. PILE-UP-ovi nisu propušteni ! Dan je inače bio divan. Otišao sam sa Babićem još jednom po vodu, pa smo se malo (1,5 sat) zadržali i na pivu. A djevojkama sam dao zadatak i instrukcije da za ručak skuhaju rižu sa piletinom i đuvečom. Kad smo se vratili riža je bila zagorila ! Djevojke, pomalo uplašene od sinoćnog ''ČASA ETIKE'' su doslovno izvršavale moje naredbe. E, lijepa pamet ! Ja koji znam skuhati jedino jaje i kafu da njih učim kuhanju ! A lijepo su mi govorile:''Ne radi se to tako''. Srećom, meso i đuveč su bili upotrebljivi. Najžalosnije je što sam se morao pred njima crveniti, a sinoć sam im držao predavanje kako treba slušati pametnijeg, iskusnijeg itd. 

Kasnije je i navratio polaznik kursa operatike Zamboni sa dvojicom kolega. Boravili par sati i pomagali u donošenju vode. Tek popodne osjetio sam šta znači Viktorovo preuzimanje komande. Dnevnici su toliko zapetljani da zaista ne znam ko, kako i kada će ih otpetljati. A moji učenici su fino prepisivali kako im je on donosio i ''savjetovao'' – njima svaka čast. Kako je Babić popodne morao ići nazad zbog noćne smjene, a i večina učenika zbog školskih obaveza, bila je to odlična prilika da im neko ozbiljniji i stariji bude vođa puta. Oko 17.00 MEZ dom su napustili Babić Slobodan, Radumilo Miroslav, Preradović nenad, Olujić Viktor, Velić Mirsad, Milešić Rada, Filipović Maja i Marić Vanja. U domu ostali Vrhovac Čedo, Adžijaj Mustafa, Zeherović Amer i Hasanbegović Feđa. Takmičenje dovršili Muki i Čedo, a Feđa i Amer prepisali preostale odrađene veze. Začudo (a možda BAŠ NIJE ČUDO !), ovdje nije bilo puno grešaka !  

Preliminarni bilans takmičenja je sljedeći:

BAND             BROJ VEZA               

3,5 MHz          67

   7 MHz          163

 14 MHz          962

 21 MHz          453

 28 MHz          592

UKUPNO     2237       

OSVRT ORGANIZATORA: Uspjeh iz 1989 godine kada je osvojeno 1. mjesto u Evropi i drugo u svijetu nije ni blizu dostignut. Tada je urađeno oko 3100 veza. No, sa 2 operatora i trećim nepun dan, zatim jednim uređajem bez lineara, te snijegom od pola metra koji ne omogućava nikakvo ekperimentisanje sa antenama i pored raspoloživog (mada mladog i neiskusnog) ljudstva te CLARC stubova, ovaj bilans smatram IZUZETNO VRIJEDNIM ! kakvu će poziciju na Svjetskom (Evropskom) nivou donijeti, znaćemo za godinu dana. Zasad ona nije bitna. Bitno je da je takmičenje uopšte odrađeno. A, baš sam ja navalio da se odradi, podnio sam dosta muke, kritike itd.

Imao sam 3 motiva:

  1. Da nastavimo ono što smo započeli prošle godine (rad u takmičenjima nakon godinu i tri mjeseca pauze) kako ne bi opet zapali u besperspektivnost.
  2. Iz inata klupskim kolegama koji nastoje zatomiti (ovo je možda prejaka riječ ??) odnosno marginalizovati i spustiti na niske grane operatiku kao radio-amatrsku disciplinu.
  3. Da učenicima uživo pokažem šta je TAKMIČENJE, da ga na neki način rade i budu učesnici mada još nisu ni blizu da postanu operatori, da im pomalo iskušam duh i hrabrost, odnosno sposobnost za samodokazivanje, te bar predstavim smisao kolektivnog života i međuzavisnosti.

Ovaj treći motiv imao je najviše upliva na mene i smatram ga najvrednijim. A, što se djece tiče, ipak su oni POTENCIJALNO JAKO DOBRI. Ako bude sreće, od njih će postati čestiti ljudi (samo za ovaj komentar još ne smiju znati).

18.02. – ponedeljak

Skinuli i složili sve antene. Sredili detaljno prostorije doma kao i kuhinju. Uređaje ostavili u radio-centar, jer ih nismo mogli nositi izuzev instrumenta ZETAGI, te FT 227 R sa ispravljačem. Muki, Feđa, Amer i ja (Čedo) napustili Dom oko 13.00 MEZ i uputili se u Zenicu pješke. Srećom, cesta je bila očišćena.  

Ekipu YU4EZC sačinjavali su:

  1. Adžijaj Mustafa – MUKI, YU4MA            Glavni operator

  2. Vrhovac Čedo                                            Organizator, operator i pomoćni poslići

  3. Radumilo Miroslav                                      Operator

  4. Babić Slobodan                                          Tehniko

  5. Milešić Rada                                              Prepis dnevnika i kuhinja

  6. Marić Vanja                                               Prepis dnevnika i kuhinja

  7. Filipović Maja                                            Prepis dnevnika i kuhinja

  8. Hasanbegović Feđa                                    Prepis dnevnika i pomoćni poslovi

  9. Velić Mirsad                                               Prepis dnevnika i pomoćni poslovi

10. Zeherović Amer                                          Prepis dnevnika i pomoćni poslovi

11. Olujić Viktor                                              Svašta je radio, pa najviše zapetljao

12. Preradović Nenad                                      Prepis dnevnika i pomoćni poslovi

13. Zamboni Igor                                              Navratio i pomogao u donošenju vode

 

X OTVORENO PRVENSTVO ZENICE I XXIV ŠAMPIONAT BOSNE I HERCEGOVINE U AMATERSKOM RADIO GONIOMETRISANJU

U organizaciji XXIV ŠARG-a i X otvorenog prvenstva Zenice u ARG-u uzeli su učešće sljedeči članovi kluba:

 1. Sejmen Sejad,                     YU4ZC rukovodioc priprema i organizacije

 2. Kuljić Milan,                        YU4KM administrativni poslovi i cilj

 3. Babić Laris,                         automatska obrada podataka

 4. Babić Slobodan,                  cilj

 5. Adžijaj Mustafa,                  YU4MA start

 6. Polić Goran,                        start

 7. Preradović Nenad,              posada TX 1

 8. Kondić Jasmin,                    posada TX 2

 9. Radumilo Miroslav, posada TX 3

10. Jurić Ivan,                           posada TX 4

11. Filipović Eduard,                posada TX 5

12. Ramić Džemaludin,             protokol i informisanje

13. Berberović Mustafa,           protokol

14. Herceg Ibrahim,                  operativni poslovi

15. Gasman Valerija,                cilj

16. Gašpar Petar,                     cilj

17. Tahmiščija Edber,               priprema tehnike

18. Duvnjak Haris,                   prevoženje

U organizaciji učestvovalo još više članova kluba bez konkretnih zaduženja i po potrebi.

 

Rezultati:

 

Mlađa juniorka:

 1. Karačić Iva                          - YU4FRS        (3 TX – 2,31,33)

 2. Čurić Šahzija                       - YU4DNO       (3 TX – 2,42,16)

 3. Čajić Mevlida                      - YU4DNO       (3 TX – 2,47,17)

 4. Jonjić Nina                        - YU4EZC         (odustala)

 5. Ramić Nora                       - YU4EZC         (odustala)

 

Pioniri:

 1. Knappmeyer Majk              - YU4DNO        (3 TX – 2,29,27)

 2. Delić Sadmir                       - YU4DNO         (3 TX – 2,34,58)

 3. Ilić Miloš                             - YU4DNO        (odustao)

 4. Olujić Viktor                      - YU4EZC          (odustao)

 

Žene:

 1. Nujkić Maida                      - YU4DNO        (4 TX – 3,15,30)

 2. Čeljo Indira                         - YU4DNO        (3 TX – 2,52,14)

 3. Sejmen Fernala                 - YU4EZC          (odustala)

 

Juniori:

 1. Begić Adnan                       - YU4ELK       (4 TX – 2,11,59)

 2. Ahmić Nermin                   - YU4EZC       (4 TX – 2,17,23)

 3. Krdžalić Jasenko                 - YU4FRS       (4 TX – 2,36,32)

 4. Čajić Almir                          - YU4DNO     (4 TX – 2,37,10)

 5. Boljak Slaviša                      - YU4FRS       (4 TX – 2,41,30)

 6. Kamarić Samir                    - YU4DNO      (4 TX – 2,42,15)

 7. Radunić Samir                     - YU4FRS       (4 TX – 4,01,03)

 8. Batalija Vlado                     - YU4EVZ       (3 TX – 2,59,20)

 9. Hodžić Muris                     - YU4EZC       (2 TX – 2,55,00)

10. Marić Mario                       - YU4EVZ       (odustao)

11. Hidić Damir                        - YU4EVZ       (odustao)

12. Begagić Adnan                 - YU4EZC       (odustao)

 

Seniori:

 1. Krdžalić Amel                     - YU4FRS       (5 TX – 1,11,20)

 2. Čeljo Nedim                        - YU4DNO     (5 TX – 1,22,00)

 3. Đulić Zedin                          - YU4DNO     (5 TX – 1,43,56)

 4. Goralija Dženan                - YU4EZC       (5 TX – 1,54,05)

 5. Prljača Mirza                       - YU4ECJ       (5 TX – 2,00,41)

 6. Petrović Jasenko              - YU4EZC       (5 TX – 2,12,50)

 7. Habibović Senad                 - YU4ECJ       (5 TX – 2,33,40)

 8. Trmčić Bekir                       - YU4ECJ       (5 TX – 2,37,15)

 9. Gajić Dragan                     - YU4EZC      (3 TX – 1,54,40)

10. Hasić Behad                       - YU4DNO    (odustao)

 

Stariji seniori:

 1. Karačić Josip                      - YU4FRS       (4 TX – 1,28,00)

 2. Tahmiščija Edber             - YU4EZC        (4 TX – 1,57,40)

 3. Hodžić Mensur                 - YU4EZC       (4 TX – 2,00,41)

 4. Suša Sead                          - YU4DNO      (4 TX – 3,20,56)

 5. Mujić Mustafa                    - YU4DNO      (3 TX – 3,31,02)

 

 

Poredak klubova:

 

Mjesto   Radio klub            TX         Vrijeme         Predstavnik 

    1.       YU4DNO             44            13:46:45            14

    2.       YU4EZC              24            13:17:39            12       

    3.       YU4FRS               20            10:28:55              6

    4.       YU4ECJ               10              4:34:21               3

    5.       YU4ELK                4               2:11:59              1

    6.       YU4EVZ                3               2:59:20               3

   

CQ WW WPX – CW '91

24.05. – petak

U 12.00 MEZ u Dom došli Vrhovac Čedo, Radumilo Miroslav i Petrović Jasenko. Do parkinga nas dovezao Jurić Ivan. Po dolasku na parking padao nekakav ledeni snijeg. Postavljali Inverted V za 3,5 MHz sa napojnom tačkom pod samom kapom stuba, ali kako taj položaj nikako nije valjao, spustili napojnu tačku tik iznad anker sajli na stubu. Antena rezonuje negdje na 3850 KHz. Zatim je u dva maha produžavali (ukupno po 1,7 metara na svakom kraku) te smo uspjeli da je podesimo dosta dobro (3530 KHz – SWR 1:1,6, a u cijelom telegrafskom opsegu manji od 1:2). Zatim smo postavili 3 el. BEAM žičani za 7 MHz. Mada uz dosta muke (dok sam bio na stubu padao je opet onaj led pri dosta jakom vjetru) uštimali smo je odlično. Na 7020 KHz SWR je 1:1,3, a u cijelom telegrafskom opsegu manji od 1:1,8. I direktor i reflektor primakao sam oko 80 cm ka dipolu u odnosu na ranije proračune. Poslije smo pokušali (prvi put) postaviti 6 el. Žičani BEAM za 28 MHz. Mada smo ga nekako okačili u kosoj konfiguraciji pomoću CLARC stubova, sistem se ne može dovoljno zategnuti, elementi su opušteni i izlaze iz ose tako da je zasada taj sistem neupotrebljiv. U 18.20 MEZ Čedo napustio dom i otišao na parking gdje ga je sačekao Ivo koji je dovezao Velić Mirsada i Hasanbegović Feđu. Dakle u domu boravi 4 mlađa člana, a Čedo je otišao u ''proizvodnju''. Do početka takmičenja momci radili obične i DX veze.

25.05. – subota

Takmičenje počeli raditi sa tri predajnika – na 3,5, 7 i 14 MHz. Ja (Čedo) došao iz Zenice u 08.25 MEZ. Pregledom dnevnika i iz komentara vidio sam da je band 14 MHz vanredno ''slab'' (bar za ovakav tip takmičenja – WW) ali zato ''donji bandovi'' idu izuzetno dobro. U 09.00 MEZ (07.00 UTC – sedam sati rada sa tri predajnika) bilans je bio sljedeći:

·        BAND 3,5 MHz – 133 veze (više nego u cijelom WW DX SSB C '90)

·        BAND    7 MHz – 180 veza (pola od cijelog WW DX SSB C '91)

·        BAND  14 MHz – 203 veze (dosta slabo u odnosu na bilans ovog banda u ranijim takmičenjima – nema dovoljno stanica niti čak ni polovičnog PILE-UP-a karakterističnog za ovaj band.

Pa ipak, sa 516 veza za prvih sedam sati može se biti zadovoljan i pored toga što radimo u kategoriji multi-multi. Inače, koristi se pozivni znak YU4EZC, jer je negdje nešto zapelo (pravni formalizam) sa odobrenjem za korištenje takmičarskog znaka 4N4C. Uz sve probleme koji nas prate , u takmičenju ne rade ''prve violine'' (Suad i Muki), a i Vučko je u JNA, tako da takmičenje praktično radi POLOVINA TIMA. Time je svaki rezultat, za učesnike, dvostruko vredniji. I nije u pitanju INAT (on obično dobra ne podnosi). Ali, PRINCIP JE PRINCIP. Radi se sa SRCEM i o VLASTITOM TROŠKU. Neka. Što se tiče vremena, ono je grozno. Prosto nevjerovatno. Oko 09.00 MEZ počeo je padati prvi snijeg – pahulje. Onda se počeo hvatati na staklima, a oko 11.00 MEZ čak i po travi u dvorištu. Duva vjetar i abnormalno je hladno za 25.Maj. Stavio sam pasulj da se kuha, a nadam se da će se vrijeme koliko-toliko poboljšati da bar stigne Babić sa hljebom, salatom i ENERGINOM. Od podešavanja BIMA za 28 MHz po ovakvom vremenu nema ništa.

Oko 12.10 MEZ oblaci se malo raščistili. Sljedećih petnaest minuta sunce povremeno prosijavalo promjenljivim untenzitetom, a onda se ponovo smračilo, zapuhao vjetar i udario snijeg. Oko 12.35 MEZ sa koaksa Inverted V antene (koji je bio otkačen sa uređaja) skočila iskra na masu (oklop FT 767, taster itd.). Jasenko dodirnuo, pa ga malo zadrmalo. Isprobao i ja. Stvarno treska. Mjerili napon (istosmjerni) između vrućeg i hladnog kraja koaksa i u pikovima (kada izbaci iskru) iznosio preko 400 V. Vjetar je vitlao snijeg da je ''padao'' paralelno sa zemljom, pa ipak se solidno uhvatio po travi. U 13.00 MEZ počeo prokišnjavati krov tik iznad desnog prozora u društvenom prostoru do kuhinje i to trajalo desetak minuta (kap po kap). Ponovo malo prosijalo sunce ali vjetar i dalje urla i nosi snijeg u svim mogućim pravcima i krivuljama. Onda se oko 13.15 MEZ razvedrilo pola nebeskog svoda nad Smetovima, usijalo sunce, mada još uvijek ima vjetra.

Mika još ranije, oko 12.00 MEZ, otišao na spavanje. Jasenko sa IC-745 i TL-922 uzeo raditi na bandu 21 MHz sa antenom TH6DXX čekajući da se otvori 28 MHz. Odradio 100 veza na 21 MHz. Kasnije je Jasenko prešao na 28 MHz. Gotovo da nije bilo stanica (odrađeno samo 6 stanica) pa se Jasenko vratio na 14 MHz.

O vremenu ne vrijedi ni pisati. Sve u svemu, do 17.00 MEZ tri puta se hvatao snijeg i tri puta topio – LUDNICA. Oko 17.15 MEZ otišao sam na vodu sa Feđom i Mirsom. Nešto prije 18.00 MEZ došao Babić, ali nije donio hljeb. Do 19.30 MEZ popili kafu i posmatrali sa zastakljene terase sunčev smiraj. Potom, dok je Jasenko radio na 21 MHz ostali otišli i dovukli drva. Zbog ''NICOTIN SINDROMA''zabolila me glava pa sam otišao spavati. Ostali naložili vatru, te pored rada u takmičenju roštiljali ćevape i junetinu. Svi legli dosta rano u nedelju ujutro.

26.05. – nedelja

Ustao sam malo prije 07.00 MEZ. Poslije jednog piva koje me je dosta povratilo, djelimično sam pospremio društvene prostorije. Sudeći po ostavljenom stanju raji je bilo dosta fino, pa mi je pomalo žao što zbog glavobolje propustih tulum. U 08.00 MEZ bilans veza bio je sljedeći:  

* BAND 3,5 MHz       173 veze

* BAND    7 MHz       406 veza          - vrlo dobro

* BAND  14 MHz       463 veze

* BAND  21 MHz       300 veza

* BAND  28 MHz       006 veza          - nevjerovatno loše

 

U K U P N O:           1348 veza  

Oko 09.10 MEZ budim Jasenka i počeo raditi na 21 MHz koji je bio solidno otvoren, sa IC-745, TL-922 i TH6DXX. Petnaestak minuta kasnije ustali i Feđa i Mirso. Popili čaj, malo pratili rad. Poslije sam im dao ''partijski zadatak'' da operu posuđe i doručkuju, a ja sam sa Babićem otišao po vodu i pivo. Negdje oko podne navraćao Mikin stric sa dvojicom mladića i djetetom i zadržali se malo više od sata. Oko 14.00 MEZ bio gotov ručak pa smo jeli. Niko nije imao prigovora na kvalitet hrane (piletina sa rižom). Takmičenje se radilo pomalo, onako da se radi, sa jednim uređajem (Jasenko na 21 i 14 MHz), a Feđa i Mirso uradili par klasičnih veza na 7 MHz.

Očekivao sam dolazak komisije koja će kontrolisati naše ponašanje u Domu. Spremio sam bio dostojan doček (imali smo još dva tanjira solidno zabiberene supe) i pogledao Kulju sa specijalnom komisijskom karticom na reveru u plastičnom omotu sa color fotografijom. Poslije nekakve buke motora pogledao sam kroz prozor i vidio metalik plavi RENO 4 kakav ima i prezident. Pomislih, evo ih (komisije) i potrčah ka vratima da zahvalim prezidentu (i komisiji !) na ukazanoj časti. A pred vratima Ivo (Jurić) sa djevojkom (MAŠALA !) i polovkom izvrsne domaće rakije (PUNO, PUNO HVALA !). Jasenko i dalje lagano radio takmičenje. Mika sa Feđom i Mirsom donio vode (ukupno oko 20 litara).

Oko 17.40 MEZ Ivo sa djevojkom napustio Dom, te odvezao Feđu i Mirsu. Možda izgleda pomalo paradoksalno, ali Ivo i Muki su ključni ljudi ovog takmičenja, mada u njemu direktno nisu učestvovali. Bez njihove pomoći u prevozu pitanje je da li bi uopšte otišli na ovo takmičenje.

A sada par riječi (stranica ?) o operaciji ''ROĐENDANI''. Ista je promovisana na sastanku mene (Čede), Mike i Jasenka u Gradskoj kafani neposredno poslije Desetog otvorenog prvenstva Zenice u ARG-u. Naime, početkom godine, prezident je obznanio da neće odobriti troškove (odnosno, staviće VETO) ni jednom operatorskom takmičenju koje nije planirano i u DETALJE NA VRIJEME ORGANIZOVANO ! U predsjedništvu se za operatorska takmičenja interesujemo jedino ja i Muki, dok ostale za to boli neki organ. A kako nas dvojica radimo u istoj smjeni i kako Muki ima porodičnih obaveza, onda ispada da sve propada. Zato, da bi uopšte otišli na takmičenje (inače PLANIRANO za ovu godinu) koristimo sticaj okolnosti da je tu negdje Jasenkov i Mikin rođendan, pa tražimo odobrenje za korištenje Doma radi proslave rođendana, a usput ćemo kao raditi i takmičenje. SVE TROŠKOVE (SEM STRUJE) SNOSIMO SAMI, ČAK I SPAVANJE i još obećavamo da ćemo odraditi oko 1.000 veza. To nekako prolazi na Sjednici Predsjedništva (uz par žučnih diskusija).

U petak ujutro (24.05.) pri zaduživanju ključeva Doma postavljeno mi je pitanje u obliku konstatacije:'' Ti ćeš znači stalno s njima biti gore ?''. Odgovorih da ću se naveče vratiti u Zenicu jer moram u noćnu smjenu, a ujutru (25.05.) odmah poslije noćne idem na Smetove. Tada sam upitan ''DA LI JA ZNAM DA ONI (MIKA I JASENKO) PO PRAVILNIKU, NE SMIJU U DOMU BORAVITI SAMI ? (Bez prisustva člana predsjedništva ili domaćina). Rekoh ''DA ZNAM'' i to je nekako prošlo, doduše bez komentara, ali sa šutnjom punom prikrivenog značenja. Dakle, ja preuzimam odgovornost ; pa šta bude. A znam momke, svi su odslužili vojsku, u klubu su već godinama, dokazali su se u operatici i u svim akcijama. Uz sve navedeno SMATRAM IH PRIJATELJIMA i spreman sam snositi PUNU ODGOVORNOST za svaku grešku koju bi eventualno NENAMJERNO učinili kada ja nisam sa njima. NAMJERNO UČINJENE GREŠKE APSOLUTNO ISKLJUČUJEM, jer su ti momci toliko plemeniti da su jednostavno NESPOSOBNI ZA TAKVE GADOSTI !

Odlučio sam da povedem i trojicu ''poletaraca'' na ovo takmičenje i to Amera, Mirsu i Feđu jer imaju predispozicije što se tiče telegrafije kao i uopšte radio-amaterskog znanja. A onda se Amerova majka došla žaliti da joj je sin zbog kluba popustio u školi, ima nekoliko jedinica i pita da li se na takmičenje baš mora ići. Prezident koji se tu zatekao rekao je da ne mora, zabranio mladiću dolazak u klub bar desetak dana dok ne sanira stanje u školi, a meni preporučio da nikog od učenika ne vodim na takmičenje makar do završetka školske godine. Bio sam zatečen ovakvim razvojem događaja, te sam pitao Feđu i Mirsu kakvo je stanje u školi. Rekoše da je sve u redu i da će ''proći'' bar sa četvorkom. Ipak sam, za svaki slučaj, telefonom kontaktirao sa njihovim porodicama i kada sam dobio uvjeravanja da im je dozvoljen odlazak na takmičenje poveo sam i njih.

Ponijeli smo svoju hranu, a koristili smo i dio hrane iz kuhinje, ostao od ranijih boravaka. Procjena je da je takmičenje, što se hrane tiče koštao oko 800,- dinara. Takođe smo iskoristili poslednje rezerve dnevnika za vođenje veza u takmičenju. Ideja da iz Zagreba nabavimo (kupimo) takmičarske dnevnike za kojih 50.000 veza je ''zamrznuta'' dok se provjeri mogu li se isti u Zenici odštampati jeftinije. Uz svo poštovanje ekonomičnosti moram zapaziti da ova ''provjera'' malo puno sporo ide.

O, da ! Platićemo korištenje posteljine i istu donijeti u Zenicu. Pa ti dođe skoro isto kao da nosiš svoju posteljinu pa je vratiš, stim što u ovom slučaju moraš i da platiš. Ali to su Kuljine mega-zamisli iz jurisdikcije i očuvanja čovjekove okoline. A kako imaju značajan doprinos ekonomskom jačanju kluba, nesumnjivo su genijalne (mogle bi konkurisati za Nobelovu nagradu iz bar tri oblasti).

Poslije odlaska Mirse i Feđe i još nekih operatora, takmičenje je praktično prekinuto mada je Jasenko i kasnije sporadično radio. Podešavali smo BEAM za 28 MHz i nismo zbog nadolazećeg mraka isti uspjeli podesiti (potrebno skratiti dipol, te prilagoditi ostale elemente). Babić skinuo pumpe sa CLARC stubova radi odnošenja u Zenicu da se podmažu i oprave. Potom smo iscijepali (izlomili) solidnu količinu drva i granja, te raspalili kamin. Rad u takmičenju je prekinut nekih 7 sati prije završetka istog, ali smo ipak zadovoljni postignutim uzimajući u obzir sve okolnosti, kao i nevjerovatno loše propagacije na bandu 28 MHz. Konačni bilans je sljedeći:  

* BAND 3,5 MHz       173 veze          - dobro

* BAND    7 MHz       415 veza          - vrlo dobro

* BAND  14 MHz       499 veze          - zadovoljavajuće

* BAND  21 MHz       400 veza          - zadovoljavajuće

* BAND  28 MHz       037 veza          - očajno


U K U P N O:           1524 veza           - ispod prosjeka za ovakav tip takmičenja i MMM kategoriju  

No, ne može se i ''slaviti'' i dobro raditi. Važno je da takmičenje nije propušteno. Uz plamen elementarne vatre iz kamina, u romantičnoj atmosferi bez svjetla, počeli smo rištiljati nekakvu ribu koja u zamrzivaču stoji već 3 mjeseca. Imala je puno kostiju pa smo morali biti oprezni. Od ENERGINA imali smo na raspolaganje Brandy JUBILARNI, rakiju i pivo.

27.05. – ponedeljak

Uz kamin, roštilj, zezanciju i muziku ostali smo do kasno u jutro i pospali između 03.00 i 04.00 MEZ. Buđenje oko 09.00 MEZ. Popili smo kaficu i malo se popravili ostacima ENERGINA. Potom sređujemo Dom. Jasenko kuhinju komplet. Babić ostale prostorije i kamin. Ja (Čedo) i Mika skidamo antene i motamo žice i užad. Pada kiša, malo leda, šiba vjetar. U 10.30 MEZ javljamo se Mukiju (YU4MA) koji je u radio centru YU4EZS na zakazani sked na 29.100 KHz. Veza se odmah uspostavlja i dogovaramo se da nas čeka sa autom na parkingu malo prije 12.30 MEZ. Objekat smo sredili detaljno izuzev dvorišta gdje iverje od pocijepanih drva nije odstranjeno. Na kraju smo i ručali (ja, Babić i Mika) ono piletine i riže što je ostalo. Mika kupi posteljinu koju smo koristili (6 kompleta) i pakujemo je, a Jasenko opra posuđe koje smo koristili za ručak. U Domu ostavljamo jedan kanister vode, a Dom napuštamo u 12.15 MEZ. Pri zaključavanju vrata vidimo napolju ljestve. Ponovo otključavanje, ubacivanje ljestava u predsoblje sa obućom i trkom ka parkingu. Muki već čeka. U nedostatku kontejnera ono smeće zavitlam niz strminu (nismo ga stigli spaliti jer je padala kiša). Potrpamo se sa opremom u auto, a u ''Panorami'' popijemo piće. Mika i Jasenko izađu u Crkvicama, ja i Babić sa opremom kod kluba. Muki ode odraditi smjenu, a ja ga za sat mijenjam. Od opreme smo vratili FT-480 R sa mikrofonom, napojnim kablovima, ispravljač FP-4, elektronski i mehanički taster i instrument ''ZETAGI''. Sve antene spakovane i obilježena zatezna užad. Od interesantnijih stvari možda vrijedi pomenuti sljedeće: raspirivanje vatre ventilatorom jer je dimnjak bio hladan pa nije ''vukao'' a i pritisak je bio dosta visok; presipanje piva iz pivskih flaša u plastične boce od litar i po, koje je dosta pjenilo pa se pjena morala potiskivati i ''srkati'' da bi sve stalu unutra; Mikin ''bilans'' na 7 MHz – nije uopšte radio na tom bandu i nije znao šta je rađeno, pa kad je zasjeo, od 15 veza odradio 12 duplih i to 9 zaredom. Pomenuću i pričicu o ''noćnom BIMU'' kojom smo se zezali. Naime, u ARRL DX CW takmičenju pored ostalih uče(s)nika učestvovao je i Mirso (Velić). BIM antenu za 7 Mhzsmo štimali predveče, a obzirom na zimski period i rano smrkavanje, istu smo okačili po mrklom mraku, oko 20.00 MEZ (februar). Mirso je odnekud zaključio da se BIM antene moraju postavljati noću, pa je to nekom i rekao. A neke uši sve čuju i priča se širi. Malo smo se zezali na njegov račun (on nije bio prisutan) okačili isti BIM po danu (i radio je više nego dobro) ali kako je padao led možda bi sada pogodniji izraz bio ''LEDENI BIM''.

KOMENTAR ORGANIZATORA:

Za pravu borbu nimalo viteški odrađen kontest. Manje, više prava zezancija kako je i bilo zamišljeno. Bilans je bolji od obećanja. Motivacije nije bilo, za ovu kategoriju ljudi je takođe premalo (ali u kategoriji ''MULTI OP – 1 TX'' tek nemamo nikakvih šansi i kada bi bilo i motivacije i operatora). Operatori dosta dobri. Jasenko, što se tiče telegrafskih takmičenja, momak za prvu ligu. Mika je u usponu, još nije ''prva liga'', ali malo mu fali. Još pet-šesta takmičenja i steći će i iskustvo i osjećaj za rad u velikim takmičenjima, pogotovo u prvim – udarnim satima. Feđa i Mirso, sav posao koji im je postavljen uradili dobro, mogli su i više ali nije bilo potrebe. U nedostatku zadataka radili obične veze.Neka, tako i treba. Babić, po običaju dobar. Poželjan na svakom takmičenju, što god zatražiš to i uradi i često i više od toga. Jedino mu ne treba dopustiti da se baš takmiči, a nijednog posla se ne odriče kao ni ja (ovom prilikom se istakao u roštiljanju). Ja (Čedo) ? Pa, kako se niko od učesnika nije direktno bunio , dopuštam sebi ocjenu ''zadovoljavajuće''. Od svih troškova pomalo žalim one NEMATERIJALNE – ŽIVCE !

I dok ispisujem ove redove (obično u nočnoj smjeni, nakon takmičenja) kroz glavu mi se vrti, po ko zna koji put, film jednog nedoživljanog sna. Jedno veliko takmičenje ! I pravo ga radimo !) u mislima je to obično ARRL CW – 2 predajnika. Skupila se raja. Operatori: Muki, Suad, Vučko, Jasenko, Mika. Odnekud se tu našao i stari vuk Amir. Dva uređaja rade non-stop. Stari Pajo kuhar. Tri-četiri mlađa operatora pomažu u svemu. Kulja vodi automatsku obradu dnevnika. Babić – TEHNICO – stoji za sve na raspolaganju. Čika Bane sredio sve uređaje i lineare, ima i viška na rasoplaganju, za najgori slučaj. A, ''čovjek iz sjenke'' – Sejo, na samo njemu poznati način, savršeno rukovodi cijelom akcijom. I ja među njima. Da im služim svima. Služiti ovakvom timu je čast, sastaviti isti uspjeh ! Prvo mjesto u svijetu se podrazumijeva – to je rezultat. Da, prvo mjesto. Ne iz inata, ne iz principa. Nego kao dokaz moći sloge, snage ljubavi.

Ej, pusti snovi !  

Ekipu YU4EZC sačinjavali:

1. Jurić Ivan                                           - vozač

2. Adžijaj Mustafa (YU4MA)                - vozač

3. Petrović Jasenko (YT4MW)              - operator

4. Radumilo Miroslav                             - operator

5. Vrhovac Čedo                                   - organizator

6. Babić Slobodan                                 - tehnico (piroman)

7. Hasanbegović Feđa                           - pomoćni poslovi

8. Velić Mirsad                                      - pomoćni poslovi        

 

 

SARTG WW RTTY - '91

16.08. – petak

Oko 17.30 MEZ u Dom Smet došli Babić, Čedo i Mika sa opremom i hranom radi rada u SARTG RTTY takmičenju. Pojeli po sendvić i odmah prišli postavljanju antena. Za 3,5 MHz postavili Inverted V, nismo ga puno štimali, ali na 3,550 KHz SWR relativno dobar 1:1,7. Za 7 MHz postavili žičani BIM, uštimali ga dosta dobro, SWR 1:1,4. Postavljanju BIMA pomagali Jasenko i Feđa koji su stigli oko 19.00 MEZ. Poslije desetak minuta odmora krenuli smo u drva, a ja malo zalutao u gljive. Kako sam našao dvije pozamašne sunčanice i nešto mliječnica, raja se zapalila za traženje te su ostavili i drva i sjekiru i svi krenuli u traženje. Bogme, našli još 5-6 malo većih, a kada se mrak ozbiljno spustio tek onda nastavili sijeći drva. U Dom došli oko 21.00 MEZ. Popili kaficu, malo odmorili, a oko 22.00 MEZ počeli ložiti vatru za roštiljanje. Mika u međuvremenu uradio RTTY vezu, a dok smo pili kaficu, Feđa radio telegrafijom na 21 MHz i uradio čak i Brazil. Ćevapi od Salčinovića bili su zbilja odlični, a gljive, mada su ih neki od prisutnih prvi put probali, dobile su gotovo najviše pohvale. Kamin je doduše malo dimio jer drva nisu baš najbolje suva. E, Feđa se proslavio. Prešao na 7 MHz, te pored ostalog odradio Irsku, sjevernu Irsku, Maltu i San Marino.

Od opreme donijeli:

·        IC-745 sa ispravljačem PS15.

·        Računar COMMODORE C64 sa ispravljačem.

·        Modem COM-IN za RTTY rad.

·        Spojne kablove i mehanički taster (za svaki slučaj).

·        Instrument SWR-PWR ''ZETAGI''.

·        Papir i uputstva bez dnevnika (Kulja zaključao, mi zaboravili).

17.08. – subota

Do početka takmičenja roštiljali ćevape i one razno-razne gljive, malo pili i zezali se. U prvom periodu odrađeno 50 veza. Na početku već uobičajene smetnje zbog velikog broja signala, a izgleda da ni modem nije baš savršen za rad pri većim smetnjama. U 10.00 MEZ period završen i tada smo ja, Mika i Babić ponovo išli u potragu za gljivama koja je bila dosta uspješna. Po povratku (oko 12.00 MEZ) popili smo kafu, a onda sam ja morao nazad u proizvodnju. U pauzi od 10.00 do 18.00 MEZ raja donijela vode i drva za roštiljanje sljedeće večeri. Drugi period radio se sporadično sa jako lošim uslovima i u prosjeku 3 veze na sat i završen sa rednim brojem 85.

18.08. – nedelja

Ja sam inače došao u subotu ponovo oko 21.10 MEZ. Nastavili roštiljati, ali uglavnom gljive koje smo kasnije spremili i u tavi na čorbast način. Junetina sa roštilja nije ni zašta jer se praktično osuši, tu ne vrijedi nikakav pajc. Oko 03.30 MEZ svi sem Feđe otišli na spavanje. On je tek tada ustao i DX-irao na 21 i 7 MHz. Uradio dosta finih stvari. Svi ustali dosta kasno, oko 10.00 MEZ. Jasenko odmah počeo raditi III period takmičenja. Ja, Babić i Mika otišli po vodu i usput popili pivo i kafu. Feđa pomagao Jasenku u radu – odnosno logirao. Treći period počeo i nastavio se relativno dobro, naročito u odnosu na drugi. Već u 13.00 MEZ bilo odrađeno 111 veza, tj 26 veza za 3 sata sa prosjekom 8 veza na čas sčim možemo biti zadovoljni. Skinuli smo Inverted V za 3,5 MHz, a kako smo se kasnije dogovorili da noćimo i narednu noć, BIM za 7 MHz ostavili radi DX-iranja. Ja sam otišao poslom za Zenicu u 13.40 MEZ. Prethodno smo napravili ručak, i ovaj puta gljive.

U popodnevnom periodu sređen objekat djelimično, a takmičenje išlo izuzetno dobro na gornjim bandovima. Konačni bilans je 178 veza, odnosno najbolje odrađen SARTG. Mada je možda moglo i bolje, ja lično sam zadovoljan (iako nisam uradio ni jednu vezu). Radili su Mika i Jasenko i to im je predstavljalo ''vatreno krštenje'' za RTTY takmičenje (dobro je to, za malo više od mjesec dana je CQ WW DX RTTY takmičenje). Oko 21.30 MEZ došao sam ponovo u Dom sa hranom (hljeb, kafa, al' konjak nisam stigao zbaviti). Dovezao me Muki kome dugujemo neizmjernu zahvalnost za pomoć u prevozu. Muki i naš radni kolega Gane popili kafu i vratili se u Zenicu.babić mi je digao podpritisak jer je snimao neku šemu, a nije spremio večeru, već je raju (i sebe) držao na režimu lagane gladi. To se sve prelomilo preko mene, jer sam onako umoran (uz malu pomoć Jasenka) morao spremati večeru u 22.00 časa. Kada sam im servirao gladna raja je navalila na onu tavu sa satarašem (''Hljeba, hljeba gospodaru ...'' I. Mažuranić) i dok sam uspio potpaliti kamin, u tavi je ostalo još možda jedna kašika kada su me upitali hoću li i ja jasti ? Srećom, ostavio sam jedan tanjir današnje čorbe od gljiva. Poslije večere zaposlio sam Miku i Jasenka da trijebe pasulj, a ja sam pripremio meso. Feđa radio na stanici, a Babić još uvijek snimao nekakvu šemu (jeb'o takvog snimatelja).

19.08. – ponedeljak

Desetak sekundi iza ponoći Mika, Jasenko i Feđa otišli po vodu. Ja sam pazio na pasulj koji je bio u prvoj fazi kuhanja. Babić obećao da će završiti snimanje za sat vremena (ali se prevario, zajeb'o je Anštajna sa teorijom relativiteta i dilatacijom vremena, završio napokon u 01.42 MEZ). Skuhali smo čaj jer smo sok još juče ispili. A onda je, u 02.09 MEZ neki leptir Kamikaza pikirao u moju, tek zaslađenu šalicu čaja. Sa žalošću sam gledao zlatkastu tekućinu koju sam morao proliti. U 02.25 napokon je i Feđa istrčao iz PPS-a jer je u iste prostorije utrčao slijepi miš ! I to narkoman, kaže Feđa da stalno lupa glavom o zid.

Za vrijeme kuhanja pasulja, neki izuzetno krupni grašci su se dugo opirali, ali su na kraju, u skladu sa Bojl-Mariotovim i Gej-Lisakovim zakonom, ipak predali. Na generalnoj probi u 03.40 MEZ zaključili smo da ih dotučemo do kraja pa smo sadržinu lonca izložili polusatnom dokuhavanju (Babićeva primjedba – ima ga dovoljno za bataljon, al' znam ja da će sve to, gladni stvorovi izloženi iritiranju planinskog zraka, ipak pojesti). Feđa i Jasenko spavaju. Nas trojica gledamo u žar vatre i slušamo noćni program Sarajeva. Napolju pod naletima vjetra osjete se sitnije kapi kiše koje će nam izgleda pokvariti planirani izlet na Kraljevine. Magla dosta gusta, stvara osjećaj odsječenosti od svijeta, razlika u odnosu na prethodna 2 sunčana dana je i uočljiva i osjetljiva.

Ustali smo oko 10.30 MEZ, čuli loše vijesti, pao Gorbačov itd. Dok smo pilo kaficu, uključili smo RTTY komplet na frekvenciju TANJUG-a (5111,4 – USB - +) ali ni oni ne znaju ništa pouzdano. Poslije ručka (svi kažu da je pasulj odličan ili su pregladnili) malo smo se opuštali. Navraćao i Mikin otac i zadržao se nešto više od pola časa. I pored dosta magle i vjetra, ali bez padavina Čedo i Jasenko ipak su odlučili da odu na Kraljevine. Do tamo smo stigli za sat i po, a vratili se za sat i petnaest minuta. Tempo je bio bar olimpijski što se brzog hodanja tiče. Kada smo se vratili (15.45 MEZ) bili smo totalno mokri od znoja, a noge do koljena od rose koje je bilo u izobilju. Odmorili pola sata, potom večerali, a ostatak pasulj-čorbe (jedna nepuna šerpa) zaledili. Donijeli još jednom vode (Čedo, Babić, Feđa i Jasenko) uz neizbježno piće u Planinarskom domu, dok je Mika dobio partijski zadatak da sredi kuhinju. Korištene antene smo već ranije spakovali. Očistili kamin, izbacili pepeo i smeće, te dopunski sredili dom (usisali prašinu i pepeo ispred kamina ručnim aspiratorom jer je usisivač pokvaren). Dom smo napustili nešto prije 18.00 MEZ i krenuli pješke ka Zenici. Uz put sam držao ritam sa Kraljevina koji su pratili Feđa i Jasenko, dok su se Babić i Mika sporali. U ''Panorami'' popili po pićence da se priviknemo na gradski ritam. U grad stigli oko 20.00 MEZ.

P.S. Na ovom takmičenju (mojom krivicom) ''spaljen'' je instrument ZETAGI M-700 prilikom rada RTTY vrstom emisije. ''Izgorio'' je jedan otpornik na KT izlazu. Zbog toga će Pajo dići toliku frku da će Babić odustati od svih odlazaka na Smetove (nadajmo se, do daljneg, a ne zauvijek).

Ekipu YU4EZC sačinjavali:

1. Vrhovac Čedo                                   - organizator (zapisivač).

2. Petrović Jasenko YU4MW               - operator.

3. Radumilo Miroslav                            - operator.

4. Hasanbegović Feđa                          - operator, pomoćnik, zezator itd.

5. Babić Slobodan                                - TEHNICO, a kako nije uspio da se uključi u ''spaljivanje na lomači'' instrumenta ZETAGI M-700 (''jeretika'') bio je samo ROŠTILJATOR (jebi ga, ne zna OKRENUTI gljivu, on je PREVRNE!).

 

 

CQ WW DX RTTY Contest  '91

E, ovo takmičenje nije odrađeno i pored sve naše želje. A razlog ! Vjerovatno taština. Ili, kako je to savršeno divno definisao starozavjetni Biblijski pjesnik –''TAŠTINA NAD TAŠTINAMA''.

 

 

PORUKE OD SRCA – SRCU

U nevolji stečen prijatelj je najdragocjeniji, onaj pravi. A takvih prijatelja radio-amatera zeničkog radio kluba imaju diljem ove naše zemlje. Sticali su ih od kada postoje, a bili su, putem svojih amaterskih radio stanica i prijatelja radio-amatera, od pomoći bolesnima, obavještavali o nesrećama na drumovima, o ...  Imali su i imaju svoja svakodnevna druženja, ona jutarnja, kako kažu, za one starije koji ne mogu da spavaju, ona večernja drugačija, dodjeljivane su i nagrade, upučivane čestitke ...  Danas njihov telefon 21-371, gotovo neprekidno zvoni. Radio-amateri su opet tu na okupu da pomognu kada sve druge veze komunikacija zataje. Na žalost, sada veze i ljude ometa rat, nema telefonskih poziva i veza, nema pisama i poštara koji bi ih odnijeli do zbjegova, do zgarišta. Ima zato telefon zeničkog radio kluba i postoje, na svu sreću, neki ljudi koji ne žale ni truda ni vremena da pomognu. Još jednom su, zapravo, u službi humanosti. Svako jutro i poslijepodne primaju pozive svih onih koji žele nešto saznati o svojim najbližim i najdražim u Dubrovniku, ili na nekom drugom ratom uzdrmanom području Jugoslavije. Ubilježe adresu, telefon ako postoji u mjestu u kojem traže ljude, potom putem radio stanice traže, poručuju, dobijaju odgovore. Samo od četvrtka prošle do ponedeljka ove sedmice uputili su ka Dubrovniku oko pedeset poziva, dobili oko trideset odgovora. U rubrici poruke, srećom, uglavnom stoji kratko – sve je uredu.

Dogovorili smo se  da pomognemo svima onima koji nemaju nikakve mogućnosti da stupe u kontakt sa svojima na ratom ugroženom području. Sada je najviše poziva i poruka upućenih ka Dubrovniku, ali javljaju se ljudi i traže svoje u Vukovaru, Borovu, Daruvaru, Novoj Gradiški ...  Za prenošenje poruka do naših prijatelja radio-amatera treba i vremena i strpljenja. Sa savezom radio-amatera naše republike i Hrvatske sporazumjeli smo se o sistemu rada i uspostavili punktove u Mostaru, Sarajevu, Zagrebu, Splitu. Tako usmjeravamo upite građana i lakše dolazimo do potrebnih podataka. Poruke su vrlo kratke u jednom i drugom pravcu, želimo da ih što više ostvarimo, imamo puno razumijevanje ljudi koji traže. Oni, zapravo, samo mole da saznamo je li onaj koga traže živ i zdrav. I dalje upučujemo službene poruke kada se traže lijekovi, služimo humanosti, ne zanimaju nas ni stranke i vojska, želimo pomoći čovjeku u nevolji, kaže Sejad Sejmen, predsjednik Radio kluba ''Zenica''.

 Dodajmo, poruke za Dubrovnik za one koji tamo imaju telefon važe samo za petocifrene brojeve, valja imati i strpljenja, jer rat je. Uz stanicu momci i djevojke iz radio kluba, uvjerili smo se da se čak i ne žele fotografisati za novine. Ne treba im afirmacija, njihov cilj je humanost. Ne žale se, ali, eto, saznajemo da tamo neki dokoličari i mangupi neumjesnim šalama i pjesmicama ometaju njihove veze, da ima i pravog profesionalnog ometanja. Ako. Oni idu dalje, njih krasi i upornost. Saznajemo još ponešto, da nemaju dinara da plate nagomilane telefonske impulse, da su im ljudi kojima su pomogli nudili novac, a oni nisu htjeli ni da čuju. Tu su da nevoljniku pomognu, da pošalju poruku od srca – srcu.

Saznali smo još ponešto, ali o tome drugi put. Reći ćemo još samo to da je prava sreća kad tamu rata i zla probije takav tračak svjetlosti, dobro je da takvi ljudi postoje, dok ima takvih i njima sličnih, ima nade.  

 

 

              Spajanje pokidanih veza

 

 

1992 godina

 

ARRL DX Contest – CW  '92

Četvrtak

Naveče, oko 20.00 časova, ja (Čedo), Babić i Kulja, pijući pivo u piceriji ''AZURA'' i  ozbiljno smo razmišljali da odustanemo od rada u ovom takmičenju. Naročito zbog malverzacije u vezi sa benzinom za prevoz. Odobreno je 5 litara, a kako smo planirali da bi trebalo ići 2 puta za prevoz opreme i hrane do Smetova, ili ako mogne na jednom, onda da nas čovjek (Mikin otac) u ponedeljak vrati (bar opremu), tražili smo da mi platimo još 5 litara NORMAL-a koga ima u klubu, da budemo bar za prevoz obezbijeđeni. Pojavile su se i neusklađenosti u izjavama na relaciji Sejo – Ibro. Ibro kaže da ima samo 5 litara. Sejo kaže Babiću da ima još 5 litara, ali se čuva za kosilicu. Pa, Sunce mu Nebesko, ko je još (na sjevernoj hemisferi) kosio travu u februaru !? No, kako nam je odobreno (i isplaćeno) 4.000 dinara (za deset ljudi u vremenu od 3 dana, a porcija ćevapa npr. košta 150 din.) i kako je veći dio hrane već kupljen, odustati nema smisla. Babić je u jednom trenutku revolta predložio da tu hranu uzmemo sebi, da klubu vratimo pare, i što se takmičenja tiče, do daljnjeg kažemo ADIO ! Procjenivši da je ova zezancija sa benzinom (pored ostalih) jedna od, već uobičajenih, provokacija operatora, ipak se odlučujemo da odemo, pa šta bude. Nešto kasnije (21 čas) sa Jasenkom i Mikom dogovaramo se detaljnije oko posla.

Petak

Oko 08.00 Babić, Kulja, Vučko i Jasenko krenuli su pješke na Smetove sa minimumom tereta (uglavnom lični prtljag). U 08.40 stižem u klub, pitam Ibru za gorivo. O, da, ima onih 5 litara. Kažem da nam treba još pet. Ne zna on ništa, zovi Seju. Sejo veli da oni u službi nemaju ni kap goriva i ne mogu pomoći u prevozu, teška srca odobrava da se uzme onih 5 litara za kosilicu, no da ćemo ih mi kupiti, a ne da on i Ibro stoje u redu za gorivo. Još napominje da je upravo stigao SUPER na benzinsku na stanici pa da Mikin otac ode naliti SUPER-a, a klub će platiti račun. Zovem Miku i prenesem mu mišljenje predsjednika. No dok su Đorđe (Mikin otac) i Mika stigli u grad, već se uhvatio red od benzinske do stadiona. Čekanje je bespredmetno, te u klub nasipamo u STOJADINA 10 litara NORMAL-a. Insistiram da se stvari prevezu na dva puta. Đorđe misli da može na jednom, a isto i Ibro (možda da bi opravdao tezu o nepotrebnom toršenju još 5 litara goriva). U redu. Trpamo opremu, posuđe, hranu i posteljinu u STOJADINA. Onda ja i Mika idemo u grad da još kupimo neke stvari. Ćevape i mlijeko smo našli ali VEGETU nismo. Srećom pronalazimo Olujić Viktora, dajemo mu pare da kupi VEGETU, 5 jaja i 3 hljeba. Onda žurimo u klub i krećemo. Ne volim žurbu, uvijek se nešto zaboravi. Prevoz u dva maha bio bi znatno bolji. Provjeriti je li šta zaboravljeno, pa pored ostatka opreme i to ponijeti. Ali, (kad) su me ubijedili da je ovako bolje. Elem, bolje nije bilo ! Oko 11.00 časova stižemo na prevoj, zovemo (i jedva dozovemo) dio ekipe u Domu da prenesemo opremu. Babić, Mika, Jasenko i Vučko (poslednja dva vukli linear TL-922) jedan put a ja i Kulja 2 puta. Kad smo sve prenijeli sinu mi misao o dnevnicima za kontest. Pregledamo donesenu opremu no nema ih. Zaboravljeni (pored niza sitnica koje kontest znače: karta, lista množitelja, CALL BOOK itd.). No ima i drugih loših vijesti. Prvi dio ekipe zatekao provaljen Dom (ko zna kad) oboja ulazna vrata širom otvorena, kao i odvaljena vrata od kuhinjske ostave. Na prvi pogled ništa nije odneseno. Alarm nije reagovao (ili provalnik nije ulazio u zonu pokrivanja alarma). No kada smo htjeli objedovati ustanovljeno da nedostaju tanjiri (5 dubokih i dva plitka velika). A kada htjedosmo sijeći drva, ne nađosmo pile ni sjekire (sjekira nova, pokovana, na pijaci kupljena, da Bog da mu najrodniju šljivu posjekla pa rakije ne vidio bar 5 godina !).

Problem do problema. No pravi tek nastaje. Kulja se gadno razbolio, sinusi ga rasturaju, kašlje, slini, boli glava, osjeća slabost. Mora kući (ako ostane ovdje, a stanje se pogorša, kuda sa njim iz ove pustare). A auto otišlo, a drugi put neće doći. Mašala. Mada je po dolasku bilo relativno oblačno, sada nakon sat i po pada kiša po dosta jakom vjetru. Kulja kreće kući pješke. Nudim se da mu pravim društvo, a ionako treba otići po dnevnike i neke sitnice. Kulja odbija, kaže da može otići sam, a glupo bi bilo da idem pješke 20 km. Kasnije se ispostavilo Kulja se u putu još gore razbolio, jedva stigao kući, cijelu noć očajavao uz čajeve i aspirine. Kako radio-telefon može da radi samo u vrijeme boravka pseudo-elite (možda opravdano !?) pokušavam preko UKV-a stupiti u telefonsku vezu sa klubom. Javlja se Ljupko iz Kupresa, zove klub i prenosi molbu. Ibro se javlja na telefon, pogleda u radio-centar i kaže Ljupku da je sve što je trebalo ići na Smetove već odneseno. Ovdje treba svatiti Ibru. Bijeli dnevnici spram bijelog ormarića za prvu pomoć, činili su jak kontrast u odnosu na crnu opremu na koju smo ja i Mika usmjerili svu pozornost, pa su nam prosto bili van vidnog polja. Pa kako će tek upasti u Ibrino vidno polje, kad je i ovako sve poslove oko kontesta radio preko volje. No, i da ih je vidio, sve ti džaba, Muki je već bio otišao i nemaš ih po kome poslati.

Dok postavljamo žičani BIM za 7 MHz (već je mrak) oko 18 sati stižu Muki, Feđa i Viktor. Dovezao ih Feđin ujak. Tada doznajemo da ni Muki nije donio dnevnike. Direktor za BIM je Babić nalemio iz 4 komada raznih žica koje smo našli (raniji direktor nestao, vjerovatno pri provali). Pri postavljanju BIM-a angažovali se Čedo, Jasenko, Feđa i Viktor. U poslednjoj fazi vješanja i štimanja pomagao i Babić. Srećom, okačili smo ga iz prve ruke. Dipol je svojim centrom bio malo pomjeren iz ose jer ga je Babić nastrano zavezao. No pokazao se dobar. Na telegrafskom dijelu 7 MHz banda SWR 1:1,3. No za 21 MHz rezonantan na fone dijelu (ovo se ne može izbjeći), a na CW dijelu opsega može povući 50-ak W. Jasenko navalio da odmah postavimo i dipol za 3,5 MHz, ali sam odustao jer su mi prsti i uši bili gadno promrzli. Odmorimo, popijemo čaj i onda po mrkloj noći postavljamo dipol. Jasenko na stubu, a Čedo, Feđa i Viktor na zemlji. Vjetar je leden i dosta jak, upekao minus. Palimo sva svjetla u domu da bar od difuzne svjetlosti kroz maglu imamo neku orijentaciju. Jasenko vezuje jedan kraj dipola za korpu stuba, kaže ''zateži'' i počinje se spuštati (mogu misliti kako je njemu, pri ovom vjetru, gore na stubu). Zatežem dipol i taman kad htjedoh da zavežem drugi kraj za kočić zabijen u promrzlu zemlju, nešto popušta. Sve se svali, žica dipola lupi po krovu i klizne na snijeg. Uže vezano za korpu (staro 5 godina i preživjelo10-ak kontesta u gadnim meteorološkim uslovima) je puklo. Dok ja (Čedo), Feđa i Viktor sleđenim prstima nastojimo razvezati čvor i zavezati novo uže (joj, što bi sad bilo dobro da imam zdrave prednje zube za razvezivanje čvorova !). Jasenko se spustio u podnožje stuba i sav sleđen (i sluđen) grije ruke na dimnjaku kamina. Istovremeno proklinje vatru (jer ga dim pri udaru vjetra zagušuje) i blagosilja je (jer mu taj isti dim grije promrzle prste). Divno i nezaboravno. A posebno nezaboravno. Nekako zavežemo to uže, Oluja ga nosi Jasenku, opet pazi da se ne zapetlja u ostale antene. Veže ga opet za korpu. Zatežem junački. Sada drži. Ulazimo u Dom kao bića s onog svijeta. Lica drastično crvena; po kosi se bijeli snijeg. Kamin je odavno potpaljen, oko njega se okupila raja, suše se čarape, sve čizme su propustile u ovom snijegu, pa se i one suše. Vučko leži uvijen u dva ćebeta i njega uhvatila neka boleština. Pristavljam večeru – čorba na bazi krompira, džuveča i gulaša, a kako je ostalo svega 5 litara pitke vode, kažem da što prije po vodu odu Vučko i Viktor (danas su već donosili vodu Mika i Jasenko). Osjećam bunt koji se ne iskazuje baš riječima (doduše nikom nije prijatno ići na vodu oko 21 čas naveče u februaru, pri ovakvom vremenu) nego pogledom (naročito Vučkovom:''kud ćeš mene bolesnog ?'' ne zna momak šta je Božanstvena medicina). Ovi pogledi bili su mi drugi udarac iznutra. Vode su ipak donijeli. No osjećala se nekakva razdešenost u ekipi. Nije bilo one napetosti karakteristične za kontest. Ni uzbuđenja. Ni je sam nisam pripremio strategiju rada, nego pokušao, onako po sjećanju, da kopiram prošlogodišnju. NEŠTO je uslovilo da se onaj pravi takmičarski duh među učesnicima kontesta znatno umanji.

Jedan bitan detalj:

U provaljenoj kuhinjskoj ostavi (''Ibrina ostava'') koja je uvijek bila zaključana (inače ne bi bila provaljena) pronašli smo pola kile dalmatinske loze. To smo popili isto popodne (ja najviše) i hvala Gospodu da nije bilo još pića, jer bi se bar dvojica solidno napili. Naime, u ostavi bijahu i ključevi razni koji se, od nekih od nas, kriju već više od godinu i pol. Najinteresantniji bijaše ključ od cisterne. Ja i Babić otvaramo cisternu i očekujemo čudo. I gle, čudo se stvarno zbi. U cisterni nešto više od polovine zapremine popunjeno bistrom vodom. A već se 14 (četrnaest) mjeseci tvrdi da na Smetovima nema ni kapi vode (od WAE RTTY test – 1990.). I kad ovaj problem pomenuh u februaru prošle godine (jer sam rapolagao informacijom od pouzdanog izvora da vode u cisterni ima jer je skoro dovezena – oktobar '90) naš predsjednik se ozbiljno naljuti, javno, na sjednici Predsjedništva, opsovao mater onom ko mi je tu informaciju dao (jer je ''lažna'') i upita me da li više vjerujem tom čovjeku ili njemu (predsjedniku). Tada, po osvjedočenoj naivi, postupih kao što bi i svaki lojalan član kluba i povjerovah predsjedniku (logično je, poznavah ga kao čestita čovjeka preko 10 godina, ali, eto, jedanaesta, dvanaesta nauči me mudrosti da treba vjerovati i ''izvoru informacije'' te da čestitost kod čovjeka nije baš suviše trajna osobina). Ova spoznaja me načisto rasturila (vjerujem i Babića) i poljuljala, gotovo bezuslovnu, vjeru u ''prijatelje''. A zašto lagati nas koji pokušavamo održati aktivnost (konkretno: mene (Čedo), Babića, Jasenka, Miku, Sinišu, Kulju i mlađu raju) ZAŠTO ??? Ne vidim nikakav drugi razlog osim konformističkog egoizma (nadam se da je samo to u pitanju; PSEUDO-ELITA je željela da uživa u punom konforu pri boravku u Domu i da bi tu privilegiju sačuvala za sebe, ''blagodeti'' kontra su smišljeno sakrivene od ''niščih''. Nažalost, njihova kratkovida optika nije u stanju da sagleda činjenicu da VJERODOSTOJNA-ELITA uživa u RADU IZ DOMA (aktivnost), a ne BORAVKU (pasivnost) te da je za taj čin uvijek spremna podnijeti žrtvu u vidu umora (donijeti drva, vode, ići pješke itd.). No, vjerodostojnu ELITU, po definiciji, BOLI LAŽ ! ODISTA BOLI !

Nisam ljubutelj roka, ali mi na um padoše stihovi:

''Gdje će ti duša ? – U pakao, zna se !

Gdje će ti duša ? – Ko će da te spase ?''

Zaista, gdje će ? Da li smo, imalo, svjesni šta je čovjek ?  Da li je samo grudva materijala ? Ili ima i duh ? Šta je JA ? Kada ćemo shvatiti da od jedne zle pomisli drhte temelji vaseljene ?! Možda nas kosmički Sudija previše često opominje. Stavlja gorak lijek na gorku ranu, a mi, umjesto da zahvalimo ljekaru Nebeskom, prečesto po inatu, sprovodimo volju svoju. ''Možeš kako hoćeš, ali ne možeš dokle hoćeš'', davno je rečeno. Komentar na ovo neka bude isječak iz pjesme doista neprevaziđenog Đoleta Balaševića:

Stevu Čenejca je ubio grom,

Nežno, k'o rukom ...

I niko se nije pitao,

Kud se to noću skitao,

I svi su žalili,

I sveće palili, već,

Sa njegovim stricem sa proveo dan,

Bio je očajan.

Ali, taj matori momak je imao stomak,

Za sve. KAŽE:

TUĐEG SE LATIO ! ZATO JE GLAVOM PLATIO !

A, vidiš,

Neko to, OD GORE, vidi sve,

Povlači te konce, igra se,

Postavi na svoje mesto, SVAKO DOBRO,

A ZLO JOŠ PRE !

SVE VIDE OČI SUDBINE !  

 

Adžijaj Mustafa YU4MA, za vrijeme kontesta.  

 

1993 godina

T 9

Od 16.05.1993. godine Bosna i Hercegovina koristi radio-amaterski pozivni znak T9.

 

 

1995 godina

 

CQ VHF PLUS                        Septembar 1995                         by   Joe Lunch, N6CL

Radio-amateri u ratom zahvačenoj Bosni

Prije skoro mjesec dana bio sam izvan zemlje na putu sa UMCOR-om. Ovaj poziv je poslan preko E-maila u CQ magazinu malo prije ovog izdanja magazina. Operativno pod znakom UNHCR-a, UMCOR je jedna od mnogih nevladinih organizacija s ciljem pružanja humanitarne pomoći ratom zahvaćene Bosne i Hercegovine. U timu nas je bilo 15 i bili smo smješteni u Zenici – Bosna. Bilo nas je iz različitih krajeva Sjedinjenih Američkih Država. Bili smo tamo sa zadatkom podučavanje djece u kolektivnom centru za pomoć. Za vrijeme mog boravka radio sam u UMCOR-u u domu mladih asistirajući kompjuterskim instruktorima. Dom mladih je mjesto predviđeno za mlade ljude radi uzimanja časova iz kompjutera, engleskog jezika, plesa, videa, umjetnosti kao i nogih drugih kurseva. Takođe, to je mjesto za mlade ljude da se izdvoje u zaštićenu i njegovanu okolinu. Moju duboku i iskrenu zahvalnost upučujem Samiru Lemešu jednom od kompjutorskih instruktora u domu mladih koji je obezbijedio da imam uspjeha na Internetu. Samir je mladi metalurški inžinjer koji sada radi u domu mladih. Zbog rata on kao i ostali 19.000 Zeničana nisu imali posla u Željezari. Mada nije radio-amater Samir je posebno bio zainteresovan za hobi i bio je ključna osoba upučujući me u dodir sa i stvarao mi preduvjete za posjete raznim radio-amaterima širom grada. Bez njegove pomoći bilo bi nezamislivo za meine da kompletiram ovaj izvještaj i da ga završim kako god ga mogu. Donedavno nije bilo poteškoća da se rade YU4 stanice i dobiju QSL kartice od operatora, onda je došao rat u BiH kao i u još nekoliko drugih zemalja bivše Jugoslavije. Sada nije više YU4 prefiks. Sada je promijenjen u T9. Ako ste sposobni da uradite nekog odavde vaše šanse za dobijanje QSL kartice u bliskoj budučnosti su u najboljem slučaju veoma teške. Ovdje su veoma male aktivnosti i u biti nema poštanske službe ni izvana zemlje niti unutar zemlje. Ovdje u Zenici je dobro poznata klubska stanica sa bivšim znakom YU4EZC (i kontest znakom 4N4C), a sadašnjim T91EZC. Ukratko, nakon što je rat započeo radio klub je bio opljačkan za cijelu opremu i kompjuter. Jedini postojeći uređaj je jedan ICOM IC-745 i antena. Takmičarske aktivnosti su rađene iz planinarskog doma. Taj dom se sada koristi za druge svrhe kao što to oni kažu. Među drugim pojedinostima korišten je za druge svrhe najviše radio-amaterske svrhe lično od članova kluba. Kada je počeo rat u Bosni u biti nije imala armije. Jedini ljudi sa iskustvom i komunikacijama bili su radio-amateri operatori. Kao što se nama dogodilo u 2. svjetskom ratu radio operatori osnivali su centre za obuku operatora za armiju koji bi brzo nalazili sebe i bili korišteni za druge svrhe. Zenica je industrijski grad sa predratnom populacijom od 80.000 stanovnika. Kako je rat doživio progresiju populacija je prvo nestajala u vidu odlazaka iz grada. Nakon toga populacija se popunjava sa izbjeglicama koji obasipaju Zenicu. Sada populacija kotira sa oko 120.000 stanovnika od čega je 40% izbjeglica. Ovdje u Zenici je sada oko 50 radio-amatera. Lokalni radio amateri mi objašnjavaju da nepostoji način da se zadrži putanja radio-amaterizma koji je ovdje prije postojao, tako što su neki pobjegli, a neki otkomandovani. Od ovih što su bili otkomandovani nijedan od njih nezna ko je među njima sada neaktivan. Amaterski radio je imao vitalan značaj kroz period rata . Za vrijeme prvih nekoliko godina radio-amateri su ostvarili stotine humanitarnih poruka za žrtve rata, tačnije novinski izvještaji u ratu često su realizovani preko radio-amaterskih stanica. Nakon što je bosanska vlada ograničila ovaj saobračaj iz sigurnosnih razloga radio-amateri su bili ograničeni na kontakte gdje su bili isključeni svi razgovori u vezi rata. Ipak, amaterski radio još uvijek uspješno obavlja te spojeve. Tri grada, Bihać na sjevero-zapadu, Goražde i Srebrenica na jugo-istoku su bili okruženi Srbima (kada je ovo bilo pripremano stigla je vijest da je Srebrenica pala pod kontrolu Srba). Telefonske komunikacije u ovim gradovima su bile prekinute, zbog toga jedina komunikacija u i van tih gradova bila je preko radio-amaterskih stanica (važno je napomenuti da je ovo bilo pisano dok su dva pomenuta grada bila pod kontrolom bosanske vlade). Moguće je, s obzirom na vrijeme publikacije, da jedan ili drugi od ovih gradova padne u ruke Srba za vrijeme čitanja ovog ili da Srebrenica bude vračena pod kontrolu bosanske vlade. Tačnije kroz ovu zemlju normalna komunikacija nepostoji. Ponovo, amaterski radio određuje kakvo mjesto zauzimaju male komunikacije. Zbog postojanja ovog vitalnog kontakta amaterski radio kontakti su još uvijek veoma nesigurni iz ove ratom obuhvaćene zemlje. Oni koji još uvijek imaju radio-amaterski komplet (kako napominju, mnogi su bili samostalni, a sada su korišteni za druge svrhe) su ponekad protiv volje da ih se koristi zbog toga što su stari i što su zamijenjeni dijelovi nemogući za dobiti. Ipak sličnosti postoje. Amaterska radio struktura je čisto definisana kao 5 licenciranih klasa od A do E. Klase se raspoznaju po pozivnom znaku. Prva klasa, klasa A ima jedno slovo poslije prefiksa, B klasa dva slova, a C, D i E klase 3 slova. D i E klasa su ograničene na VHF opseg i iznad. Pozivni znakovi koji počinju sa T91 su rezervisani za radio klubove. Pozivni znakovi koji počinju sa T92-T90 su za sve ostale radio amatere.

Nešto o aktivnostima VHF-a i iznad. Kao što sam ranije napomenuo klubski repetitori nisu bili duže vremena korišteni u radio-amaterske svrhe. Razgovarao sam o mogučnostima da neki od radio-amatera u gradu posjeduje 2m ručnu stanicu. Za predstojeću budućnost niko nije na VHF-u, ipak zainteresovani postoje. Uz nadu gledajući dalje u budućnost poslije rata ovi radio-amateri žele svijet VHF-a preko zemaljskih kontakata i preko satelita. O planovima se razgovaralo kao o nastavku amaterskih radio klasa. Čak sa novim licenciranim radio-amaterima kao i obično dolaze problemi ako nemaju opreme. Bez opreme, čudimo se kako će zainteresovani za ovaj hobi nestati. Jedina nada je ta da će mir u ovaj dio svijeta uskoro doći. Možda amaterska radio diplomatija može još jednom odigrati odnosno izvršiti ovaj cilj. Svaka amaterska radio diplomatija radi normalno dan po dan održavajući veze sa radio-amaterima. U Zenici sreo sam bosanske radio amatere, Luku – T94C, Mensura – T94M, Mikija – T94N. Vjerujem da je Luka Hrvat, Mensur Musliman, a Miki bosanski Srbin. Svaki od njih je član zeničkog amaterskog radio kluba i ne razmišljaju o postojanju nekog konflikta između njih učestvujući u ratu svako na svoj način. Tačnije, Mensur mi je pričao da će komunicirati sa mnogim od srpskim radio-amaterima. Normalno, rekao je da će izbjegavati one koji su politički fanatici. Zvuči kao radio-amaterski, u svakom slučaju! Luka je najstariji licencirani radio-amater u Zenici. Licenciran je od 1949 godine i tada je radio za policiju. Mensur je advokat. Miki je odličan tehničar i prezirući svoje neznanje engleskog jezika več je čitao mnoge moje knjige, VHF How To Book. Bio sam u dodiru sa njim nakon prijema julskog izdanja CQ magazina, zastupajući klub rekao je da je ovo prvi put u 5 godina kako drži jedan radio-amaterski časopis u svojim rukama. Slučajno sam donio 6m uređaj i tražio sam dozvolu za rad za vrijeme CQ WW VHF kontesta. Kao i obično uljudno sam odbijen zbog rata, ali sam bio počašćen ograničenom dozvolom za rad na KT-u sa klubske stanice. Zbog moje misije u Bosni imao sam malo slobodnog vremena. Zbog toga radio-amaterizam zauzima drugo mjesto u mom popisu.  

 

 

1996 godina

1. ŠAMPIONAT U AMATERSKOM RADIO-GONIOMETRISANJU

Spisak radio klubova učesnika prvog Šampionata u Amaterskom Radio-Goniometrisanju – Zenica,15.06.1996.godine -

  1. Radio klub “Mladost”                     – Bihać

  2. Radio klub “Mladost”                     – Sarajevo

  3. Radio klub “Tuzla”                         – Tuzla

  4. Radio klub “Zavidovići”                 – Zavidovići

  5. Radio klub “Gračanica”                 – Gračanica

  6. Radio klub “Donji Vakuf”              – Donji Vakuf

  7. Radio klub “Lipnica”                      – Lipnica

  8. Radio klub “Leptirica”                    – Sarajevo

  9. Radio klub “Stjepan Polje”             – Stjepan Polje

10. Radio klub “Doboj”                        – Doboj

11. Radio klub ”Zenica”                    – Zenica

12. Radio klub “Kakanj”                       – Kakanj

13. Radio klub “Goražde”                     – Goražde

14. Radio klub “Jajce”                           – Jajce

15. Radio klub “Bugojno”                     – Bugojno

 

Mladi junior:                                                                            

1. Edin Maglić                        – T91EZC       (1 TX - 01,20,50)

2. Taib Mujić                            – T91DNO      (1 TX - 01,21,25)

3. Đulić Miralem                       – T91DNO      (1 TX - 01,22,08)

 

Juniori:

1. Pekić Adnan                         – T91AAW      (3 TX - 01,23,08)

2. Komarica Emin                     – T91AAW      (3 TX - 01,28,10)

3. Tabaković Nudžeim           – T91EZC        (izvan vremena)

 

Seniori:

1. Ahmić Nermin                    - T91EZC         (5 TX - 01,06,35)

2. Turkić Farid                          - T91DNO       (5 TX - 01,17,15)

3. Delić Sadmir                         - T91DNO       (5 TX - 01,23,14)

4. Hasić Behad                         - T91ESP         (5 TX - 01,26,50)

5. Beganović Adnan              - T91EZC        (4 TX - 01,19,50)

6. Goralija Dženan                 - T91EZC        (3 TX - 01,19,15)

7. Čeljo Nedim                         - T91DNO       (3 TX - 01,22,40)

8. Vučković Siniša                  - T91EZC        (2 TX - 01,26,55)

 

Stariji seniori:

1. Tahmiščija Edber               – T91EZC       (3 TX - 00,57,03)

2. Hodžić Mensur                   – T91EZC       (3 TX - 01,03,55)

3. Šuša Sead                            – T91DNO       (izvan vremena)

 

Žene:

1. Sejmen Fernala                  – T91EZC       (3 TX - 01,13,45)

2. Mujkić Maida                       – T91DNO      (3 TX - 01,17,35)

3. Savatić Sanja                      – T91EZC       (3 TX - 01,18,05)

 

Klubovi:

1. T91EZC                  - Zenica                       22 TX - 08,20,03

2. T91DNO                 - Gračanica                  19 TX - 09,20,43

3. T91AAW                 - Sarajevo                      6 TX - 02,51,18

4. T91ESP                   - Stjepan polje                5 TX - 01,26,50

5. T91AVW                 - Tuzla                            2 TX - 02,46,35  

 

 

1997 godina

 

UNUTARNJA ORGANIZACIJA ARA BiH

Predsjedništvo ARA BiH

1. Dr. Tarik Kupusović, T94AK – predsjednik

2. Muhamed Gutić, T92A – podpredsjednik

……..

7. Sejman Sead, T96Z – ispred Inicijativnog odbora za formiranje zeničko-dobojskog  kantona  

 

SUSRET RADIO AMATERA “ZAVIDOVIĆI – MAOČA `97”

U dane 17. i 18.05.1997. godine u opštini Zavidovići skupila se družina ljudi koji se godinama čuju preko radio talasa, ljudi koji su u proteklom ratu spajali hiljade pokidanih veza, javljali i tužne i radosne vijesti, ljudi koji su širili istinu o Bosni. To su ljudi koji se svako jutro od 06.30 – 07.30 javljaju na jutarnjem a vrlo često i nočnom skedu (ranoranioci) i prenose razne informacije, pa i dogovor o ovom druženju napravljen je baš na ovim skedovima.

…………

U 14 sati održan je radni sastanak učesnika sa gostima i prijateljima.

Sastanku su prisustvovali: T95MHL, T95LBV, T95MHW, T94QE, T92A, T94AT, T94C, T94TE, DL3MHC, T94HA, T94DB, T95MNO, T95LGN, T91EVC, T91EVA, T94FD, T91ASK, T95LSC, T95LSA, YU6GAK.

………

AMATERI SVJETSKOG FORMATA

 

Radio klub sa znakom T91EZC daleko poznatiji u evropi, sprema se za svjetsko prvenstvo koje će se održati u septembru u Njemačkoj. Problem – nedostatak sredstava.

Članovi Radio kluba ''Zenica'', u godini kada obilježavaju pedesetu godišnjicu postojanja, postigli su još jedan od velikih uspjeha. Na drugom državnom prvenstvu održanom u Gračanici, Zeničani su u konkurenciji 14 klubova sa prostora Federacije osvojili prvo mjesto u disciplini amatersko radio-goniometrisanje, čime su potvrdili primat najboljeg u BiH, ostvaren prošle godine u Zenici.

Osim nemjerljivog doprinosa u odbrani, karakterišu ih i stručnost i uspjeh na  takmičenjima. Kod starijih seniora, Tahmiščija Edber, je osvojio prvo mjesto, Hodžić Mensur je drugoplasirani u istoj kategoriji, a trećeplasirani u kategoriji seniora je Ahmić Nermin. Kod mlađih juniorki prvoplasirana je Hercegovac Hana, a drugoplasirana Vasić Maja. Uspjeh su upotpunile u konkurenciji žena Sejmen Fernala i Alilović Melita koje su zauzele visoko treće, odnosno četvrto mjesto.

Radio klub ''Zenica'' trenutno okuplja pedesetdva aktivna člana (sa plačenim članarinama)  i  još oko stotinu pedeset simpatizera i prijatelja, spremnih da u svakom trenutku pomognu. Predjednik kluba Sejmen Sejad sa zadovoljstvom ističe sve veće interesovanje mladih za radio telegrafiju, radio goniometrisanje i ostale discipline. O aktivnostima u narednom periodu kaže :

Prije svega, preokupacija nam je odlazak na svjetsko prvenstvo u njemački Boden, početkom septembra, gdje bi smo se trebali pojaviti nakon sedam godina odsustva sa međunarodnih takmičenja. Otežavajuću okolnost predstavlja nedostatak finansijskih sredstava, tako da ćemo od maksimalnih dvanaest, vjerovatno u Njemačku povesti svega šest takmičara.

Uporedo sa aktivnostima prikupljanja sredstava za svjetsko prvenstvo, članovi Radio kluba ''Zenica'' sa znakom T91EZC, koji je daleko poznatiji i priznatiji kod radio amatera širom Evrope, pripremaju izdavanje monografije o svom klubu, koji je svoj rad počeo kao drugi radio klub u našoj zemlji i čije su prostorije prepune priznanja sa takmičenja.  

 

IZVJEŠTAJ PO KANTONIMA O STANJU I BROJU OPERATORA PO KLASAMA I RADIO UREĐAJIMA NA PODRUČJU BiH

……….

Kanton 4 – Zeničko – Dobojski

Ukupno radio amatera:   473

Ukupno radio klubova:     11

Pregled po klasama:       A – 4,   B – 154,   C – 198,   D – 14,   E  - 49

Istekle dozvole ili nisu platili kotizaciju (ne važe): 257

Amateri koji borave i rade u inostranstvu: 21                                          

 

 

DIPLOMA ''ZLATNI JUBILEJ''

Poštovani prijatelju,

Radio klub "Zenica" ove godine proslavlja 50 godina postojanja radio-amaterizma u Zenici.

Davne 1947 godine par entuzijasta počeli su se baviti radio amaterizmom i osnovali su jedan od prvih radio klubova u Bosni i Hercegovini pod nazivom Radio klub "Zmajevac" YU4BAB. Svojim dugogodišnjim, plodonosnim radom Radio klub "Zmajevac" obučio je mnoge članove kluba za zvanje radio-amatera operatora i konstruktora. Kasnijom transformacijom Radio klub "Zmajevac" se spaja sa Radio klubom "Remzija Rebac", YU4EZC koji naknadno dobija ime Radio klub "Zenica" YU4EZC i koji od 1980 godine postiže vrhunske rezultate u obučavanju članova za zvanje radio-amatera te osposobljavanju za rad u takmičenjima i koji osvaja zavidne rezultate u svjetskim i domaćim takmičenjima. Uporedo sa ovim rezultatima Radio klub osposobljava i radio goniometriste koji uvijek osvajaju jedno od prvih mjesta u ARG takmičenjima u ex YU i stiču naziv jedne od najjačih ARG ekipa u ex YU.

U sklopu svog pograma razvijaju se i konstruktorska i računarska sekcija. Radio klub "Zenica" prvi se počeo baviti digitalnom tehnikom u Bosni i Hercegovini; naime prvi je postavio digipiter za PACKET RADIO i prvi počeo uspostavljati veze packet radiom. 1985 godine članovi Radio kluba "Zenica" dobili su jedan izuzetno vrijedan objekat na obližnjoj planini Smetovi. Iz tog objekta radio amateri Zenice postizali su vrlo vrijedne rezultate u takmičenjima. 1986 i 1987 godine članovi kluba su među prvima u ex YU a prvi u Bosni i Hercegovini emitovali su svoj vlastiti TV program putem AMATERSKE TELEVIZIJE ( ATV ).

Od 11.05.1993 godine Radio klub "Zenica" radi pod novim pozivnim znakom T91EZC i od tog datuma članovi kluba ispisuju nove stranice radio amaterizma u Zenici i u Bosni i Hercegovini.

U ovih 4 godine nesretnog rata članovi kluba prenijeli su na desetine hiljada poruka i spojili su mnogobrojne izgubljene porodice.

U ovom poslu članovima kluba pomagali su mnogobrojni radio-amateri iz Bosne i Hercegovine pa i šire. Poslije rata klub intezivno radi na polju radio-amaterizma i aktivno se uključuje u svjetska i domaća takmičenja gdje ostvaruje zapažene rezultate. Takođe i u ARG-u osvajaju prva mjesta i već su dobili naziv najjače ARG ekipe u Bosni i Hercegovini.

Hvala Vam što ste svojim učešćem u takmičenju uveličali ovaj jubilej

                                                  Članovi Radio kluba "Zenica", T91EZC  

 

 

Propozicije za diplomu "ZLATNI JUBILEJ"

1. Povodom proslave svog zlatnog jubileja – 50 GODINA RADIO AMATERIZMA U ZENICI, Radio klub “Zenica”, izdaje specijalnu diplomu svim LICENCIRANIM radio amaterskim stanicama i SWL amaterima koji ispune sljedeće uslove:

2. Potrebno je ostvariti 40 poena sa LICENCIRANIM amaterskim stanicama iz Zenice. Dozvoljene su veze na bilo kom opsegu, bilo kojom vrstom emisije. Ista stanica može se računati za diplomu ako je rađena na više opsega, bez obzira na vrstu emisije (jednu stanicu možete odraditi CW i SSB na jednom opsegu) . Veze preko repetitora se ne računaju za diplomu.

Stanice koje donose određeni broj poena su:

T9Z                                                                             - (specijalni pozivni znak)      - 15 poena    

T91BAB, T91EZC                                                         - Radio klub                         - 10 poena

T92M, T94C, T94M, T94N, T94Z, T96Z                      - A klasa                              -   8 poena

T94BP, T94JS, T94KM, T94KN, T94KP, T94KW      - B klasa                               -   6 poena

T95MNR, T95MXH                                                      - C klasa                               -   4 poena

 

3. Za osvajanje diplome priznaju se veze održane u periodu od 14.06. do 30.06.1997. godine. Krajnji rok za slanje dnevnika je 31.07.1997. godine.

4. Uz zahtjev potrebno je poslati izvod iz dnevnika rada koji treba da sadrži sljedeće rubrike: datum održane veze, vrijeme po UTC-u, pozivni znak rađene stanice, frekvenciju, vrsta rada, RST primljen i predat, QTH i ime operatora.

Zahtjev za diplomu, izvod iz dnevnika rada, ovjeren od strane operatora ili odgovornog lica Radio kluba sa 3 IRC kupona ili 3 DM za poštanske troškove, potrebno je poslati na adresu:

Radio klub “Zenica” T91EZC

(za diplomu “Zlatni jubilej”)

Aska Borića 16

72000 Zenica

Bosna i Hercegovina

Nepotpuni zahtjevi neće se uzimati u obzir za diplomu. Pošto će se diploma slati poštom potrebno je čitko napisati: prezime i ime,  pozivni znak, adresu i mjesto stanovanja.

5. Prijemni amateri mogu pod istim uslovima da osvoje diplomu (računaju se slušane veze sa odgovarajućim LICENCIRANIM Zeničkim stanicama i ostalih).

6. Sve informacije u vezi osvajanja diplome i rezultate možete dobiti na telefon **387 72 21371, ili na bandu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                           Diplom menadžer

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           T94KM

 

 

 

 

Stanice koje su osvojile diplomu "ZLATNI JUBILEJ"

Redni broj     Pozivni znak      Prezime i ime operatora,          Mjesto       

                                               ime radio kluba

        1.             T94C               Makivić Luka                        Zenica

        2.             T91EVC          Radio klub "Vareš"                Vareš

        3.             T95LGN          Imamović Zale                       Donji Vakuf

        4.             T94VS             Subaša Samir                        Visoko

        5.             T94KM           Kuljić Milan                           Zenica

        6.             T94BP             Bonić Mario                          Zenica

        7.             T94KW           Hadžić Samir                         Zenica

        8.             DL3MHC        Bičo Ismet                             Njemačka

        9.             T95MHW        Ruvić Salim                            Maglaj

      10.             T94KT             Grbešić Stipo                         Zenica

      11.             T95MHL         Bičo Huso                               Zavidovići

      12.             T94YK            Kadrić Sejad                          G. Maoča

      13.             T94M              Hodžić Mensur                        Zenica

      14.             T95MNR         Kondić Jasmin                         Zenica

      15.             T95LBV          Boban Viktor                           Zavidovići

      16.             T94QE             Memić Mevludin                     Stjepan polje

      17.             T92M              Hadžijaj Mustafa                      Zenica

      18.             T94ZI              Ismić Zijad                               Hadžići

      19.             T94KP             Hodžić Emir                             Zenica

      20.             T94YT             Kesić Maksim                          Kreševo

      21.             9A3DR            Brizić Drago                             Sisak - Hrvatska

      22.             T95R               Bahun Rudi                               Tuzla

      23.             T91AVW         Radio klub "Tuzla"                    Tuzla

      24.             T91CMN         Radio klub "Zavidovići"            Zavidovići

      25.             T94NR            Osmanović Nešad                    Zavidovići

      26.             T94CN            Alimanović Aljo                        Zavidovići

      27.             T91EBS           Radio klub "Srebrenik"             Srebrenik

      28.             T91ETC           Radio klub "Bihać"                   Bihać

      29.             T94ZT             Terzić Zoran                             Bihać

      30.             T95MTH         Terzić Hajrija                            Bihać

      31.             T91BMN         Radio klub "Kreka"                  Kreka

      32.             T91EGV          Radio klub "G. Vakuf"              Gornji Vakuf

      33.             S57EOG          Vlado Poberžnik                      G. Radgona - Slovenija

      34.             9A2JJ              Vinko Mrduljaš                        Split - Hrvatska                    

 

 

IZVOD IZ ZAPISNIKA SA 3. SJEDNICE PREDSJEDNIŠTVA ARA BiH

……….

2. U drugoj tačci dnevnog reda glavni akcenat je na formiranju kantonalnih organizacija u onim kantonima gdje to nije završeno. Gospodin Hodžić Mensur T94M i Sejad Sejmen T96Z su dali pregled neophodnih predradnji za formiranje kantona vezano za Zeničko Dobojski kanton. Prihvačen je prijedlog da se prvo registruju radio klubovi od ukupnog broja najmanje 60 % pri nadležnom ministarstvu pravde a nakon toga slijedi formiranje ZDK ARA.

……….

 

BOSNA I HERCEGOVINA PRIHVAĆENA U CEPT ( 08.11.1997. GODINE )

Za mnoge amatere pojam CEPT nije jasan, pa ću pokušati u veoma pojednostavljenom i skraćenom obliku da pokušam to pojasniti. i ako u svakoj državi postoji neka mala razlika u tumačenjima i pristupu ovoj temi rad radio amaterskih stanica definisani su propisima svake države, koji su nivou država članice UNITU-IARU međusobno usklađeni a sve u težnji unapređenja komunikacija, sa osnovnom namjenom da se olakša neometan legalan rad radio amaterskih stanica sa teritorije unutar i izvan državnih granica svake članice. Posebnim međudržavnim ugovorima između administarcije raznih zemalja ili udruženih grupa zemalja kao što je CEPT u Evropi, sklapaju se ugovori o prihvatanju dogovorenih normi za rad i izvan granica – CEPT T/R 61-01, ustvari radi se o standardizaciji normi, kriterija I uvjeta za dobijanje dozvola za učešće u međunarodnom radiosaobračaju i CEPT T7R 61-02 (HAREC), ustvari, minimum potrebnog znanja telegrafije učesnika u radio saobračaju na kratkovalnim područjima itd. Sve klase se svode u stvari na 2, itd.

Svima je veoma poznato i davno prihvačeno ponašanje učesnika u cestovnom saobračaju, obaveza poznavanja saobračajnih propisa, što se dokazuje polaganjem ispita i posjedovanje vozačke dozvole, u brodskom saobračaju, dozvolom za upravljanje brodom, u aviosaobračaju, letačkom dozvolom itd., a sve u cilju stvaranja uslova za bolje, lakše i sa što manje kolizija I na korist svih učesnika taj saobračaj odvijao.

U ratnim uvjetima života rad radio amatera sveden je bio pretežno na humanitarnu i odbrambenu djelatnost.

Obzirom da su javne komunikacije osposobljene za to više ne postoji potreba za takvom aktivnošću te se i aktivnosti mijenjaju i radio amateri rado putuju van granica, a rad se ulaskom u CEPT u mnogome olakšava.

Prvi ugovor je o reciprotitetu sklopljen sa USA. Dok pojedinačne ugovore sa Evropskim državama, koje su i prije toga veoma kooperativno te blagonaklono izdavale dozvole državljanima BiH na privremenom boravku, nisu sklapane pojedinačno, obzirom da je IARU region i apelirao na sve članice da tako postupaju.

U proteklom periodu svaki gost koji je posjedovao ispravan pasoš ili lični dokumenat za identifikaciju i važeću radio amatersku dozvolu ma koje države, dobijao je na podnijeti zahtjev kod Direkcije za telekomunikaciju BiH LICENCU veoma ekspeditivno. Često na licu mjesta ili za dva sata faxom.

Konačnim Prihvatanjem BiH kao punopravnog člana CEPT-a, što znači da svaki radio amater član ARA BiH koji posjeduje važeću CEPT dozvolu može koristiti u roku od 3 mjeseca radio amatersku stanicu sa teritorije države članice CEPT-a i to bez traženja posebne dozvole, UZ POŠTOVANJE PROPISA zemlje iz koje stupaju u radio amaterski saobračaj. Jasno da to važi i za radio amatere iz CEPT članica ako posjete BiH.

Tu se podrazumijeva kao prvo da koriste pozivni znak iz zemlje koje rade pa onda “kroz” svoj pozivni znak.

Evo nekoliko primjera: EA/T94KM, kada je u posjeti i radi iz Španije; G/T94KM u posjeti Engleskoj itd.

Za duži rad od 3 mjeseca ili permanentni rad radio amaterskih stanica sve države svijeta pa i BiH propisuju posjedovanje važeće dozvole kao i pridržavanje normi tog saobračaja koje su usklađene sa većinom zemalja svih kontinenata.  

 

STRANI RADIO AMATERI

koji su posjetili Radio klub “Zenica” za vrijeme rata `92-`96  

T9/OH6XY                  Ikaheimo Carl Heinc                Finska

T9/F2CW                   Calvo Jacques                           Francuska

T9/LA4MQ                 Strand Stefan                            Norveska

T9/SV1COD              Hatyikostas Emmanouil              Grčka

T9/YO6DBL               Seresan Ionel                            Rumunija

T9/N6CL                     Joe Lunch                                 SAD