K E N N E D Y    S A F A R I S

www.kennedy-safaris.com

Contact        

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Kennedy Adventure Tours & Safaris

Informacje




--- Waluta:

Waluta w Kenii to szyling kenijski KES
1000 KES = około 11 Euro / 17 USD

Waluta w Tanzanii to szyling tanzański TZS
1000 TZS = około 0.6 Euro / 0.9 USD

Wiekszość bankomatów znajduje się głównych miastach tzn. w Mombasie, Nairobi, Dar es Salaam, Zanzibarze, Arushy, Moshy. Stopniowo jednak bankomaty zaczynają pojawiać się również w mniejszych miastach. W większości bankomatów można bez problemu używać kart Visa a Master Card głównie w bankomatach Barkleya. Przyjeżdżając tutaj dobrze mieć przy sobie gotówkę, głównie na napoje, napiwki i pamiątki. Bankomaty czasem zawodzą lub są zepsute.

Ceny safari są all inclusive tzn.w cenie jest wszystko włącznie z wyżywieniem ale z wyjątkiem napoi w hotelach.
W hotelach, obozach i lodges butelka piwa kosztuje około 2 USD a butelka wody trochę mniej. Produkty lokalne są tańsze niż te importowane. Na przykład butelka miejscowej coli może być dwa razy tańsza od tej z importu. Wina południowo afrykańskie można już dostać w cenie od 20 USD. Miejscowe piwa są naprawdę bardzo dobre i nie trzeba wydawać więcej na te droższe z importu.

--- Napiwki

Napiwki są tu zwyczajowe i wypada dać napiwek. Kierowcy/przewodnikowi daje się zazwyczaj 3-5 USD za dzień. Oczywiście może być to równoważnik tej kwoty w Euro lub szylingach. To napiwek, nie opłata. Kierowca/przewodnik który nie wykonuje dobrze swojej pracy lub nie zachowuje się profesjonalnie powienien dostać mniej o ile w ogóle. Kierowcy, który wykonuje swoją pracę doskonale i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, można dać większy napiwek. Napiwki daje się tu też gdy ktoś robi dla nas jakąś dodatkową pracę. Napiwek dla bagażowego w hotelu czy na lotnisku to zazwyczaj 1 USD za torbę lub walizkę. W hotelach, lodges czy obozach daje się 1-2 USD za noc personelowi zajmującemu się porządkami w pokojach. W niektórych hotelach pudełko na napiwki znajduje się w recepcji i wtedy napiwek wrzucamy tylko tutaj. Napiwki z pudełka są dzielone między cały personel, nawet ten, którego goście nie widują.

--- Ogólnie o porach aby cieszyć się udanym safari

Pory na udane safari - Cały rok, z wyjątkiem deszczowego kwietnia i maja, trochę deszczowego listopada i początku grudnia.
Najgoręcej jest od października do marca.
Pory deszczowe - kwiecień - maj tzw.długie deszcze i listopad tzw.krótkie deszcze.
Grudzień - marzec i czerwiec - październik to pory suche, kiedy warunki na safari są najlepsze.
Najpopularniejsze pory na safari to luty, lipiec, sierpień, październik, Boże Narodzenie i Nowy Rok.

--- Gdzie zobaczyć poszczególne zwierzęta.

Podczas standardowego safari po Kenii czy Tanzanii najpawdopodobniej zobaczy się wiekszość klasycznych zwierząt safari. Ale nie wszystkie gatunki zwierząt można zobaczyć we wszystkich parkach. Główne parki, Masai Mara i Serengeti są siedliskiem bardzo różnych gatunków ssaków i zobaczymy w nich większość klasycznych zwierząt.
-- Wielka Piątka - Możemy zobaczyć Wielką Piątkę w Masai Mara, Serengeti lub Kraterze Ngorongoro. Rzadko można zobaczyć wszystkie zwierzęta z tej piątki w jednym parku,chociaż...Aby znacznie zwiększyć szanse zobaczenia najlepiej jest zwiedzać przynajmniej dwa parki, na przykład Masai Mara i jezioro Nakuru albo Serengeti i Ngorongoro.
-- Duże koty - Bardzo dobrym parkiem aby zobaczyć duże koty afrykańskie, lwa, geparda i lamparta jest kenijskie Masai Mara a najlepszym Serengeti. Ponadto dobrymi parkami na duże koty są jezioro Nakuru i Samburu w Kenii i Krater Ngorongoro oraz Tarangire w Tanzanii.
-- Hieny - Można je zobaczyć w wielu parkach
Dzikie psy,likaony - Ten rzadki gatunek najlepiej zobaczyć w Selous,Ruaha i Mikumi w Tanzanii. Rzadko lub bardzo sporadycznie w innych parkach.
-- Słonie - Można je zobaczyć w wielu parkach ale nie w Lake Nakuru.Najlepsze parki na słonie to Amboseli i Tsavo w Kenii oraz Tarangire i jezioro Manyara w Tanzanii
-- Nosorożce - Rzadkie, ale można je zobaczyć na jeziorem Nakuru w Kenii i w Kraterze Ngorongoro w Tanzanii.
-- Hipopotamy - Znajdziemy je w wielu parkach. W Tarangire w Tanzanii rzadko.
-- Żyrafy - Można je zoabczyć w wielu parkach,rzadko w Kraterze Ngorongoro.
-- Zebry - Są w wielu parkach.Najwięcej w Masai Mara od kwietnia do września i w Serengeti od grudnia do czerwca.
-- Antylopy gnu - Można je zobaczyć w wielu parkach.Najwięcej w Masai Mara od kwietnia do września i w Serengeti od grudnia do czerwca.
-- Gazele - Masai Mara i Serengeti.
-- Antylopy buszboki, impale, dikdiki, koby śniade można zobaczyć w wielu parkach. Wiele różnych gatunków w Masai Mara i Serengeti. Szablorogie w Shimba Hills, Selous,Mikumi i Ruaha. Bongo w Aberdare i Mount Kenya. Buszboki w Arushy a Oryksy w Samburu.
-- Małpy - Można je zobaczyć w wielu parkach.
-- Szympansy - Ich naturalna populacja jest w Gombe i Mahale w Tanzanii. Można je również zobaczyć na wyspie Rubondo w Tanzanii.
-- Goryle - Nie ma ich ani w Kenii ani w Tanzanii. Górskie goryle możemy zobaczyć w Rwandzie,Ugandzie i Congo.
-- Krokodyle - W Masai Mara i Samburu oraz Serengeti.

--- Safari w Kenii
Większość safari organizujemy wcześnie rano i późnym popołudniem, kiedy temperatury są niższe niż w południe. Przy niższych temperaturach zwierzęta wykazują większą aktywność i możemy je łatwiej zauważyć. To znaczy,że mamy dwa safari dziennie a czas pomiędzy nimi spędzamy w hotelu albo obozie, odpoczywając lub obserwując zwierzęta z punktów obserwacyjnych. W dni kiedy przejeżdżamy z parku do parku również mamy safari enroute, czasem jedyne w ciągu dnia.

--- Safari w Tanzanii
Na terenie Tanzanii robimy również safari w środku dnia. I niczym niezwykłym nie są całodzienne safari z lunchem w buszu. Robi się tak bo tutejsze parki są dużo wieksze niż kenijskie i na pewnych obszarach, przejeżdżajac z parku do parku możemy już robić safari zamiast jechać szybko głównymi drogami przez tereny wiejskie.

--- Nocne safari
W większości parków nocne safari są zabronione. Jednak z hoteli i obozów położonych poza granicami parków możemy i organizujemy nocne safari. W ciemności nie tylko możemy zobaczyć te same gatunki co za dnia ale również nocne gatunki które za dnia widuje się bardzo rzadko lub wcale. To na przykład galago senegalski, żeneta, mrównik czyli prosię ziemne i ratel, ssak z rodziny łasicowatych.
W nocnym safari niezbędna jest dobra latarka lub szperacz którą omiatamy busz. Większość zwierząt zauważa się dopiero wtedy gdy światło odbije się od ich oczu.


--- Safari drogowe
Podczas drogowych safari używamy minivany Nissan lub terenowe Toyoty 4WD. Poruszamy się po różnych drogach, gruntowych i asfaltowych. Jedne są lepsze, inne gorsze albo bardzo złe. Jeśli to w miarę dobra asfaltowa droga, poruszamy się z prędkością około 80 km/h. Ale regularnie jeździmy z taką prędkością również po bardzo wyboistych i pełnych kolein drogach. A w niektórych rejonach górskich, na naprawdę złych drogach prędkość wynosi tylko 8-10 km/h co w tym terenie wydaje się naprawdę imponujące.
W niektóre obszary możemy wjechać wyłącznie autem terenowym.To zazwyczaj górskie tereny o dużej stromiźnie, tereny bagienne, oddalone tereny z fatalnych drogami lub w ogóle bez dróg i w porze deszczowej.
Minivany i terenowe Toyoty 4 WD są bardzo duże i wygodne. Niemniej w minivanach jest nieco mniej miejsca na nogi i podręczny bagaż niż w jeepie. Jeepy, mając lepsze zawieszenie zapewniają więcej komfortu podczas jazdy po wybojach.



--- Safari lotnicze
Safari lotnicze nie znaczy, że obserwujemy faunę i florę z pokładu samolotu. To szybszy i wygodniejszy transport na teren parku. Oczywiście widoki sawanny z góry są imponujące i niezapomniane. I atrakcja lotu z mistrzami pilotażu tzw. bush pilots którzy potrafią dolecieć i wylądować praktycznie wszędzie. Poza tym w niektóre miejsca można dostać się tylko samolotem. Po wylądowaniu na lądowisku w parku następuje transport do hotelu gdzie możemy odpocząć. Potem ruszamy na safari, jeśli samochodowe to w Masai Mara tylko jeepem. Główną korzyścią safari lotniczego jest szybka podróż i uniknięcie telepania się po czasem wyboistych drogach. Choć nie tak do końca, bo potem po parku i tak jeździ się samochodem. W czasie safari samochodowego po parku jeździ się powoli i jazda nie jest tak męcząca jak długa podróż autem aby się tu dostać. I tak na przykład z Mombasy do Masai Mara lecimy tylko 2 godziny i dalej z lotniska w Arushy do Serengeti w mniej niż jedną godzinę.Minusem safari lotniczego jest to, że nie zobaczymy z bliska wiosek i życia wiejskiej okolicy.
W safari lotniczych do buszu używamy małych jedno lub dwusilnikowych samolotów Cessna Caravan i Beechcraft. To małe samoloty przystosowane do latania w trudnym terenie i buszu. Na pokładzie max. 18-20 pasażerów. Samoloty są pilotowane przez jedno lub dwusobową załogę.
Lądowiska zazwyczaj są skromne ale mające wszystko co niezbędne. Jedne trawiaste, inne żwirowe albo z pasem na drodze gruntowej. Na lądowiskach znajduje się toaleta i parking dla samochodów zabierających pasażerów na safari. Niektóre lądowiska, te częściej odwiedzane mają kawiarnie. Na lądowiskach nie ma urzędu celnego co znaczy, że nie możemy latać bezpośrednio między kenijskimi a tanzańskimi parkami i musimy latać przez lotniska na których znajduje się taki urząd. W safari lotniczym limit bagażu to 15kg.

 


Cessna 206G
Ten mały 6 osobowy samolot to wół roboczy afrykańskiego buszu. Używany do transportu pasażerów i towarów między hotelami i obozami. Silnik o mocy 300 KM (206H-One 224kw (300hp) Textron Lycoming IO-540-AC1A. T206H-one 231kw (310hp). TIO-540AJ1A.
Typowa prędkość lotu 120 węzłów czyli 210 km/h. Max pułap 16000 stóp. Zabiera 340 litrów paliwa. Pilotowany zazwyczaj przez jednego pilota. Może wystartować z pasa o długości tyko 800m. Pod kadłubem znajduje się gondola ładunkowa 150kg. Za tylnymi fotelami dodatkowe miejsce na bagaż do 12 kg( miękkie torby)

Cessna 208B Grand Caravan
To "wielki ptak" afrykańskiego buszu. Wszechstronny i solidny jednosilnikowy samolot. Może przewozić od 9 do 12 pasażerów. Caravan to prosta, wytrzymała i niezawodna maszyna produkowana w Wichita, Kansas, USA. Caravany udowodniły, że są najlepszymi samolotami do latania w buszu na dystansach od 20 do 300km, chociaż zdarza się im latać nawet do 1000 km. Caravan, tak jak i prawie wszystkie Cessny są w stanie wystartować ze wszystkich lądowisk w Afryce Wschodniej. Wszystko to dzięki potężnemu silnikowi, profilowi skrzydeł i dużym kołom podwozia. Caravan ma przestronną, szeroką i klimatyzowaną kabinę z dużymi oknami. Wejście do samolotu przez opuszczane schody z tyłu samolotu. Po lewej stronie z tyłu duża gondola ładunkowa. Samolot nie ma kabiny ciśnieniowej więc z pasażerami lata na wysokości max 12000 stóp. Przy krótszych lotach, do 30 minut wysokość zazwyczaj 6500 stóp. Silnik turbinowy One Pratt and Whitney PT6A-114A o mocy 675 KM.
Max prędkość to 184 węzły (341 km/h) na 10000 stóp a typowa to 165 węzłów (265 km/h). Zabiera 1268 litrów paliwa.
Do wystartowania wystarcza pas o długości 507m. Caravany są pilotowane przez jednego, czasem dwóch pilotów.



Beechcraft King Air 200
To również jeden z najlepszych lekkich samolotów. Produkowany przez Beechcraft Company w Wichita, Kansas. Może być używany na większości lądowisk we Wschodniej Afryce. Beechcraft jest dwusilnikowym samolotem z 7 osobową ciśnieniową kabiną. Przy wykorzystaniu opcjonalnych siedzeń w przedziale bagażowym może przewozić 9 pasażerów. Załoga jedno lub dwuosobowa. Prędkość 440 km/h i typowa wysokość 28000 stóp. W typowym dwugodzinnym locie na wysokości około 28000 stóp, prędkość zazwyczaj wynosi 240 węzłów (444 km/h).



Beechcraft 1900D
W tej wersji Beechcraft wprowadził wiele zmian: potężniejsze silniki, przedłużony kadłub, zmodyfikowany ogon i tylna część kadłuba, wyższa kabina. Żaden inny samolot tej klasy nie przewodzi tak dużo, szybko i daleko. Ma dwa potężne silniki turbinowe, każdy o mocy 954 KW. Załoga dwuosobowa. Może przewozić 19 pasażerów a z 10 pasażerami i odpowiednim zapasem paliwa przeleci nawet 1498 mil morskich. 1900D ma ciśnieniową kabinę i lata na wysokościach 25000 stóp. Typowa prędkość 1900D wynosi 330 mph.

  


---Zakwaterowanie

Banda - to cottage lub bungalow. Standard od prymitywnego do wygodnego wraz z obsługą.

Lodge - w skrócie to hotel w buszu. Można mieszkać w pokoju lub bungalowie, który zazwyczaj ma prywatną łazienkę z WC i prysznic albo wannę. Lodges mają resturacje, często bary, sklepy z pamiątkami, punkty obserwacyjne a czasami baseny. Są lodges różnego rodzaju, od domków z kilkoma tylko pokojami po wyglądające na duże hotele z ponad 150 miejscami noclegowymi. Turyści przebywają w pokojach lub bungalowach, zwykle dwuosobowych. Zazwyczaj można dostawić łóżko dla dziecko ale niektóre lodges mają pokoje rodzinne. A niektóre i apartamenty. Są także albo moskitiery nad łózkami albo siatki na oknach.
Posiłki są serwowane w restauracji. Większość lodges ma też salon, sejfy, usługi pralnicze, telefon, internet i opiekunki do dzieci. W większości jest coś w rodzaju ogrodu gdzie można obserwować ptaki i niektóre mniejsze ssaki(np.żenety czy mangusty).

Tree lodge - to pewien rodzaj hotelu często nazywany tree lodge. Nie jest on zbudowany na drzewie chociaż są i takie lodges. Tree lodge jest zbudowany wśród drzew aby wtopił się i harmonizował z otaczającą go przyrodą. Budynki są głównie drewniane, z widokiem na wodopój który jest nocą oświetlony. Zwierzęta można oglądać bezpośrednio z hotelu. Takie dwa dobrze znane hotele to Treetops Lodge i The Ark w Aberdare.

Safari tent - namiot dwuosobowy, wystarczająco duży na normalne łóżka i zwykle dodatkowe meble. Namioty w stałych obozach mają prywatną łazienkę z toaletą i prysznicem.

Tented camp - podobny do lodge ale to obóz z umeblowanymi namiotami, zazwyczaj dla dwóch osób. Zwykle z tyłu namiotu znajduje się prywatna łazienka z WC i prysznicem z wejściem z namiotu. Posiłki są serwowane albo w restauracji albo w kantynie. W większych obozach znajdują się nawet bary, sklepy z pamiątkami i baseny.

--- Największe plemiona Kenii:
- Kikuyo - Central Highlands, Luhya - na północ od Lake Victoria, Luo - nad jeziorem Victoria,Kalenjin - w Wielkim Rowie Afrykańskim, Kamba - na wschód od Nairobi, Gusili - nad jeziorem Victoria
--- Największe plemiona w Tanzanii:
Sukuma - między Wielkim Rowem a jeziorem Victoria, Swahili - wzdłuż wybrzeża, Nyamwezi - centralna Tanzania, Chagga - wokół Kilimanjaro, Haya - na południe od jeziora Victoria, Makonde - południowa Tanzania

--- Masajowie - plemię Masajów nie jest dominującą populacją. Są mniejszością narodową i stanowią 1% ludności. Mieszkają w popularnych rejonach safari południowej Kenii i północnej Tanzanii, gdzie na rozległych sawannach i trawiastych terenach pasie się ich bydło i stada dzikich zwierząt.



--- Rodzaje parków
- National parks - są zwykle dobrze chronione i mają bardziej rygorystyczne przepisy. Wiele z nich można zwiedzać tylko za dnia i samochodem, tzn.safari piesze i nocne są zabronione. Do parku mają wstęp jedynie turyści, badacze i personel. Nie wolno tu uprawiać rolnictwa, wypasać bydła, zbierać drewna etc. Parki narodowe są zarządzane państwo za pomocą krajowych władz.

- National reserves - rezerwaty są zarządzane przez lokalne władze i mają mniej rygorystyczne przepisy niż parki narodowe. Takim rezerwatem jest na przykład Masai Mara.

- Private reserves i santuaries - prywatne rezerwaty to niektóre prywatne rancza które zostały ustanowione rezerwatami. Te rezerwaty mogą być ogrodzone i zwykle mają zdrową faunę i florę dzięki dekadom ochrony wykonanej przez ich właścicieli.

--- Zwierzęta w parkach

Zwierzęta w parkach są dzikie. Żyją swoim życiem bez ludzkiej ingerencji. Zwierzęta nie są karmione nawet gdy przymierają głodem a chorym czy rannym osobnikom nie udziela się pomocy weterynaryjnej. Jest jednak kilka wyjątków kiedy władze ingerują w przyrodę. Na przykład gdy w niektórych parkach populacja słoni zwiekszyła się za bardzo, część słoni została przeniesiona do innego parku. Gdyby na jakimś obszarze było zbyt dużo słoni, przyroda nie dałaby rady ich wyżywić i mogłaby zostać poważnie zubożona lub nawet zniszczona. Innym wyjątkiem jest ponowne zasiedlanie zagrożonych gatunków, takich jak nosorożce lub dzikie psy,likaony.
W parkach do których przyjeżdża duża turystów, zwierzęta są przyzwyczajone do samochodów safari i zazwyczaj je ignorują. Natomiast nie są przyzwyczajone do ludzi. Gdyby zdarzyło się, że ktoś wysiądzie z samochodu, większość zwierząt się spłoszy i prawdopodobnie ucieknie. Powinniście być świadomi, że nie jest możliwe przewidzieć dokładnie gdzie znaleźć zwierzęta w parku, gdyż cały czas są w ruchu w poszukiwaniu wody i pożywienia. Parki są bardzo duże a zwierzęta czasem nawet opuszczają teren parków.

--- Parę rad:

-- Wskazane szczepienia:
- Malaria - P. falciparum 85%, P. vivax 10%, P. ovale 5%. Chemioprofilaktyka: atovaquone/ proguanil, doxycyclinum lub mefloquine.
- Poliomyelitis - w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi.
- Błonica
- Tężec
- Żółta febra
- Wirusowe zapalenie wątroby A - w przypadku spożycia zakażonej wody lub żywności.
- Dur brzuszny - w przypadku spożycia zakażonej wody lub żywności
- Choroba meningokokowa

- Podczas safari nosimy zwykłe ubranie, najlepiej bawełna i kolory safari. W dzień idealne są szorty, wieczorem długie spodnie. Na poranne safari i chłodne wieczory przyda się sweter lub kurtka. Wskazane są wygodne buty. Paniom polecamy dobry biustonosz bo na niektórych drogach trochę trzęsie. Ponieważ prawie każdy hotel ma basen nie zapomnijmy zabrać stroju kąpielowego. Jesteśmy blisko równika i słońce jest ostre. Więc wskazane są kulary przeciwsłoneczne, ochronny krem z filtrem i kapelusz lub czapka.
- Zawsze myć ręce mydłem przed posiłkami i po wizycie w toalecie.
- Nie pić wody z kranu i uważać na kostki lodu.
- Pić wyłącznie wodę wodę butelkowaną lub przegotowaną.
- Dużo pić będąc w suchym i gorącym terenie.
- Nie zawsze jest bezpieczne jedzenie wcześniej obranych owoców, nie przegotowanego mleka i serów.
- Spożywane ryby i mięso muszą być dobrze ugotowane lub upieczone.
- Na safari spotkamy różne kultury i ludzi. Okazujmy im szacunek. Zawsze pytać czy możemy zrobić zdjęcia! Najlepiej poprosić przewodnika o pomoc.
- Napięcie elektryczne tutaj to 220-240V. Potrzebna będzie wtyczka typu G lub adapter. W niektórych lodges zasilanie może być tylko w godzinach 18.00-22.00.
- Nie dawać gadżetów żebrzącym dzieciom. Tylko w ten sposób zaczną myśleć o edukacji i jak zadbać o swoją przyszłość. Najlepiej nie reagować.
- Ponadto zabrać na safari paszport, książeczkę szczepień, ubrania przeciwdeszczowe, repelent na insekty, lek przeciwbiegunkowy i przeciwbólowy, środki opatrunkowe, latarkę, lornetkę, budzik i plastikową torbę na pranie.