Spis treści

Dawno już tu nic nie pisałem

Pora więc na wznowienie opisu moich konstrukcji, a trochę tego przybyło. Do tego  jakieś prototypy, projekty, czasem mniej ważne, również nie udane. Opiszę jedynie te zakończone i działające.

< CaSPeR > dla najmłodszych

Na początek stara, znana z lat ubiegłego wieku konstrukcja opisana w niemieckim (dawne NRD) czasopiśmie Funkamateur z  sierpnia roku 1979, której to konstruktorem był S.H.Stainweg, dawny znak DM4XUJ.

W naszym kraju znana jako BARTEK wg.SP5AHT, oraz KACPER wg. SP4SKV. Moja wersja nosi nazwę CaSPeR , i też zawiera własne modyfikacje. Dodałem wzmacniacz wejściowy do odbiornika na tranzystorach J310, oraz popracowałem nad filtrem kwarcowym, czy skuteczne to zmiany ?, ocenią użytkownicy. Pasmo przenoszenia filtru to 3 kHz, a czułość odbiornika  ~0,3 uV. W paśmie 80m wieczorną porą odbieram czeski beacon OK0E, nadający na częst. 3,600 MHz z mocą 150mW. na poziomei S3. Czy to jest zła czułość odbiornika?  TRx jest dwu_pasmowy, 80 i 40m, tylko SSB, konstrukcyjnie taki sam jak KACPER wg. SP4SKV, a jako VFO zastosowałem DDS "Złomek" opisany na stronie SP-HM, z drobnymi modyfikacjami, w których to bez pomocy Kolegi 3Z6AEF nie mogło się obyć. Ponadto zasilanie zabezpieczone jest przed "kreatywnością dzieci", nie da się włączyć odwrotnie zasilania.

A tak wygląda skończona konstrukcja:


i parę fotek wnętrza:


 

- aktualny schemat TRx_a w pliiku .pdf: tutaj 

- pozostałe pliki spakowane .zip: tutaj

 

Rysio!
         sp6ifn
 
Wrocław 17.01.2023r