Spis treści

 

„ Aquarius” _ tu – schemat !

W dniu 01.03.2004r w wieczornej poczcie internetowej długo oczekiwana wiadomość od kolegi Włodka SP5DDJ: „Twój zestaw nr.018 jest gotów do wysłania”. Ależ się ucieszyłem! Już załatwiłem co do mnie należało, no i czekam na przesyłkę.
W dniu 07.03.2004r na stronie internetowej Klubu „Aquariusa” jest informacja: mój egzemplarz został do mnie wysłany. Dostarczono mi go w poniedziałek w południe. Krótka informacja do konstruktora że zestaw otrzymałem, no i cóż: „do roboty”.

       

Dostarczony zestaw do montażu          Zmontowana płytka bazowa TRx_a. 

 
Całość urządzenia zmontowałem zgodnie z instrukcją montażu dostarczoną przez konstruktora bez najmniejszych problemów, ściśle trzymając się wskazówek montażu.
Odbiornik w zasadzie ruszył od razu, z nadajnikiem walczyłem przez dwa popołudnia. Dopiero po „odkryciu prawd oczywistych”, o których nie było wzmianki w dokumentacji technicznej udało się uporać z problemem. I tu znowu potwierdziła się zasada o której mówiłem wcześniej, nie sugerować się opiniami innych, oczywiście należy je brać pod uwagę.
 
Dysponując sprzętem pomiarowym wykonałem też drobne korekty i tak: 
I to wszystkie drobne zmiany dotyczące tego konkretnie egzemplarza, w niczym nie naruszające praw autora projektu, któremu należą się ogromne słowa uznania za skonstruowanie kolejnej konstrukcji do pracy małą mocą. Serdecznie dziękuję Włodku!

           

Efekt końcowy !

I już podczas normalnej eksploatacji.

Moja opinia nt. „Aquariusa” i jego dotychczasowej eksploatacji!
 
Na zakończenie wypada mi życzyć innym kolegom wytrwałości w montażu i uruchamianiu tej konstrukcji, a zapewniam że satysfakcja z zakończenia przedsięwzięcia jest gwarantowana !  
 

MODYFIKACJE... 

wynikłe z potrzeby chwili, po ponad rocznej eksploatacji:

 
No i stało się to w najmniej oczekiwanym momencie, mój Aquarius odmówił mi posłuszeństwa i to na dzień przed zawodami qrp. Pretensje mogę mieć jedynie do siebie, ponieważ nie zrobiłem tego, o czym wiedziałem od ponad roku. Zamiast więc wziąść udział w zawodach, wziąłem się za naprawę, a przy okazji wprowadziłem poniżej przedstawione modyfikacje:
 

Powyższa modyfikacja eliminuje wpływ wzajemnego oddziaływania na siebie sygnałów m.cz z toru odbiorczego i generatora podsłuchu nadawania, co odczuwane było przy zmniejszaniu wzmocnienia potencjometrem siły głosu. Na taką modyfikację pozwala budowa wewnętrznej struktury wzmacniacza LM386N. Sposób jest prosty i bardzo skuteczny. Wspominałem o nim już na grupie sp_qrp w jednym ze swoich "postów".

Do tej modyfikacji zmusiła mnie awaria o której wspomniałem na wstępie, zmiana anteny i skrzynki dopasowującej w bezlitosny sposób wytknęła mi moje niedbalstwo. O problemie nanoszenia się sygnału w.cz nadajnika na nieaktywne, lecz nadal zasilane wejście mieszacza MC3362P wiedziałem wcześniej, lecz bezproblemowa praca do chwili zmiany dopasowania uśpiła niejako moją czujność.
Zastosowałem więc na wejściu mieszacza n.24 prosty klucz tranzystorowy, zwierający to wejście do masy przez kondensator 100nF. Zasilanie klucza pobierane jest z najbliższej ścieżki z napięciem +13,8V Tx. Najlepiej nadaje się do tego celu tranzystor krzemowy npn w obudowie plastikowej, ponieważ elementy te umieszczone zostały bezpośrednio na płytce od strony druku, w okolicy cewki L5.

Kolejny pomysł nasunął mi się po zrealizowaniu blokady n.24. Obserwowany sygnał wyjściowy nadajnika na analizatorze widma był na tyle czysty, że postanowiłem "skrócić" o jedno ogniwo filtr wyjściowy nadajnika. Wymontowałem więc środkową cewkę filtru, aby wzajemne oddziaływanie na siebie pozostałych było jak najmniejsze i w jej miejsce wstawiłem zworkę, a oba kondensatory 1n5 wymieniłem na 820pF. Można również pozostawić jeden z nich, a drugi usunąć, ważne jest by środkowa wartość pojemności wynosiła ok 1600pF. Efekt przerósł moje oczekiwania!.
Nie uległ pogorszeniu sygnał wyjściowy nadajnika, natomiast jego moc wzrosła z dotychczasowej 2,2 W do 4 W !!!, i to bez usuwania jednego z rezystorów R w bazie tranzystora 2SC1971 (nadal wmontowane są dwa).
W moim odczuciu zmiana ta nie wpłynęła znacząco na parametry sygnału odbieranego, nie zauważyłem by wzrosła siła sygnałów zakłócających, co nie oznacza że tak być nie może. Ale to będę mógł powiedzieć po dłuższym okresie pracy w eterze.
Nie przeprowadzałem też bardziej szczegółowych "badań" tak zmodyfikowanego filtru wyjściowego nadajnika, obejrzałem natomiast jego charakterystykę przenoszenia na analizatorze widma, uznając ją za wystarczającą dla tego urządzenia.
 

* * * * * * * * *  

 
A jeśli chcesz wiedzieć coś więcej o tej konstrukcji to wpadnij do klubu „ ”, albo też zajrzyj na stronę konstruktora     ”