ARDF - ROB prijímač 3500 - 3800kHz

RX ROB 80m OM3CUG



Prijímač pre hon na líšku - ROB / ARDF - sa dá veľmi dobre použiť aj na zameranie a vyhľadanie rušenia v pásmach krátkych vĺn. Tento prijímač som skonštruoval podľa návrhu Jozefa OM3YDX, je malý, veľmi dobre prenosný a je napájaný jednou batériou 9V typ 6F22. Najvhodnejšie je použiť nabíjaciu batériu 6F22 NiMH alebo dnes už dostupný a lacný LiPO 9V článok s integrovaným meničom a nabíjacím obvodom. Článok LiPO (alebo LiION) má v tele nabíjací mikro USB konektor takže sa pohodlne nabije akoukoľvek nabíjačkou 5V s mikro USB výstupom k smartfónu. Prijímač je napriek jednoduchému obvodovému zapojeniu mimoriadne citlivý, blízke stanice v pásme 80m je možné zachytiť už aj v priebehu dňa na vstavanú feritovú anténu.


Schéma zapojenia:

Schéma ROB RX 80m OM3CUG

Príjímač je malý, kompaktný, vonkajšie rozmery hotového prijímača sú 122 x 66 x 30mm. RX som postavil na kúsku univerzálky, rozmer plošného spoja je 47 x 65mm. Pre jeden kus a pár súčiastok sa mi nozaj nechcelo tvoriť PCB. Aj som predpokladal nejaké laborovanie a na to je univerzálka najlepšia. Kliknutím na fotografie ich zväčšíte.



ROB RX 80m OM3CUG - pohľad zvrchu



Feritová anténa má dĺžku 100mm a je mierne oválna - 10 x 11mm - s reliéfom ako vidno na fotografii, čelo je označené zelenou farbou. Vytiahol som ju zo starého rozbitého tranzistorového prijímača pre pásmo stredných vĺn, naštastie bola neporušená. Staré vinutie som odstránil a zvyšky vosku ktorým bolo zaliate pôvodné vinutie som odstránil teplovzdušnou pištoľou a handričkou. Nové vinutia som navinul smaltovaným Cu drôtom a zafixoval pečatným voskom. Feritovú anténu držia v bočniciach prijímača gumenné priechodky. POZOR - pri montáži krabičky prijímača je nutné spájkovať bočnice na spodnú časť krytu prijímača s už vloženou feritovou anténou!! Ak by ste vkladali anténu s vinutiami do hotovej krabičky tak by to šlo asi veľmi ťažko, anténa v gumenných priechodkách drží dosť silno, je to tuhé uloženie. Batéria je vložená do krabičky cez obdĺžnikový kus mirelonu pod plávajúce podlahy aby bola uložená natesno a nelietala v krabičke pri pohybe. Konektor na batériu je zo starej vybitej rozobranej batérie.

ROB RX 80m OM3CUG - pohľad zboku



Na výrobu krabičky som použil jednostranne plátovaný cuprextit o hrúbke 1.5mm. Rozmery krabičky sú na výkrese a aj rozmery jednotlivých častí skrinky. Výkres je len od ruky, pracovná verzia - ale zmeny počas výroby som do výkresu prekreslil. Na upevnenie krytu som použil mosadzné vrubované inserty som závitom M3 z ebay - za pár desiatok centov som kúpil 20ks. Veľmi dobre sa do rohov krabičky spájkujú a vrch som pritiahol antikorovými skrutkami M3 so zapustenou hlavou. Pri založení krytu sa posunie frekvencia oscilátora o cca 20 až 30kHz takže pred definitívnym zakrytovaním prijímača je potrebné korigovať ladiaci rozsah oscilátora ferokartovým jadrom. Kryt sa uzemní pri montáži o Ms inserty takže nie je potrebné prezemňovať horný kryt káblikom na kostru prijímača. Do krytu na záver vymeriame otvor pre LED diódu a vyvŕtame ho. Pri montáži prijímača necháme vývody červenej LED diódy tak dlhé aby dióda pekne zapadla do vrchného krytu.

ROB RX 80m OM3CUG - púzdro výkres



V hornej časti prijímača je na troch stranách priestoru pre feritovú anténu vyfrézovaná drážka aby Cu fólia netvorila závit nakrátko. Pohodlne sa to dá vybrúsiť plochým pilníkom a pevnou rukou. V hornej časti kde sa pripája do zdierky prútová anténa 230mm je vyfrézovaný okrúhly ostrovček ktorý izoluje prútovú anténu od zemných častí krabičky. Na to som si vyrobil na brúske na nástroje frézovací nástroj ktorým vo vŕtačke na pomalých otáčkach vyfrézujem drážku do cuprextitu. Na výrobu frézy som použil starý už nepoužiteľný vrták 10mm - takto to vyzerá:

Fréza na ostrovčeky cuprextitu



Detaily krabičky s výrezmi - prerušením medenej fólie - v hornej časti púzdra prijímača v priestore feritovej antény:

ROB RX 80m OM3CUG - výrez v hornej časti krabičky




ROB RX 80m OM3CUG - výrez v hornej časti krabičky




ROB RX 80m OM3CUG - výrez v hornej časti krabičky



Ladenie prijímača je hrubé, priamo potenciometrom bez prevodu. Má to výhodu veľmi rýchlej preladiteľnosti prijímača ale ladenie je veľmi citlivé a keďže potenciometer TP160 má mŕtvy chod tak naladiť presne stanicu hlavne na SSB je dosť obtiažne. Vyriešil som to odstránením mŕtveho chodu ktorý je spôsobený veľkou vôľou v uložení hriadele potenciometra a bežca po odporovej dráhe potenciometra. Potenciometer som rozobral odohnutím plechových jazýčkov krytu a na plochý koniec osky potenciometra ktorý je zasunutý v bežci som nalepil pásik elektroizolačnej pásky a potenciometer som opatrne zložil. Oceľový koniec osky ide teraz dobre natuho do plastového bežca a kompletne vymedzí vôľu uloženia. Ešte doporučujem pred zložením potenciometra kvapnúť do ložiska osky kvapku motorového oleja pre dobrý chod. Teraz sa dajú naladiť aj SSB stanice pri troche trpezlivosti aj keď sa prelaďuje rozsah 300kHz na necelej jednej otáčke gombíka. Bolo by užitočné pod gombík ladenia nakresliť stupnicu po ociachovaní hotového prijímača.

Na nastavenie smerovosti prijímača - osmička/srdcovka som použil malý TX 1mW v pásme 80m a vzďaľoval som sa od vysielača aby prijímač nebol zahltený ale vysielač dobre počuteľný. Minimum nasmerovania len samotnou feritovou anténou je výrazné, ostré. Pri zatlačení mikrospínača pripneme prútovú anténu a postupne kombináciou zmeny dĺžky prútovej antény a nastavenia odporového trimra 6k8 v anténnom obvode som nastavil podľa ucha najlepší predozadný pomer. Ak treba tak prehodíme konce väzbového vinutia na feritovej anténe tak aby sme mali maximum srdcovky keď je vysielač pred nami a prijímač máme otočený LED diódou k sebe. Prútovú anténu je vhodné pred nastavovaním urobiť dlhšiu a postupne zahýbať alebo strihať. Definitívnu anténu som vyrobil z pružinového oceľového čierneného drôtu. Konektor antény a zdierka je modelársky na pripojenie batérií. Nastavenie prijímača je najlepšie robiť niekedy cez obed keď je útlm ionosféry v pásme 80m najvyšší, prijímač je naozaj veľmi citlivý a podvečer by nás rušili signály z pásma.


Pekný prijímač pre pásmo 80m pre ROB skonštruoval OL6BFQ a test čínskej stavebnice ROB prijímača PJ80 má na stránkach OK1IF aj s popisom. Moderný prijímač pre pásmo 80m pre ROB navrhol a zrealizoval v bakalárskej práci Návrh, realizace a ověření činnosti přijímače pro rádiový orientační běh Jakub Lněnička. Sumárny popis športovej disciplíny ROB spracoval OK2PPK Rádiový orientační běh a v tomto článku je veľmi dobre rozobraná teória antén v ARDF - ROB: Antenna systems, sensitivity and accurately of 3.5MHz direction finding antennas for ARDF.


73 Igor OM3CUG G QRP club 5976