Radioamatéři v Řecku
( doplněný a upravený článek uveřejněný v časopise Radioamatér - červen 2000 )
doplněno a opraveno k 26.8.2002

Řecko je počtem obyvatel stejné jako ČR. Je zemí kam jezdí mnoho turistů za památkami či na dovolenou, ale jak je tomu s radioamatérským vysíláním z této jihoevropské země?

Licence

Začnu pro někoho možná překvapivou informací. Ačkoliv máme CEPT licence nelze je v Řecku použít, čili všechny aktivity OK
( i OM ) stanic z Řecka na základě těchto licencí nebyly platné a neměly by být tedy ani uznávány. Tolik holý fakt a následovně trochu podrobněji.

Řecko jako jeden ze státu EHS uznává povolení CEPT avšak pouze se státy EHS. S ostatními zeměmi požaduje uzavřít mezivládní dohodu o uznávání radioamatérských povolení. Ačkoliv se ČRK ( jmenovitě OK1MP ) pokouší již od roku 1995 !!! tuto věc pro OK stanice prosadit, naráží zde na úřední protahování ” do nekonečna”. Prozatím se sice dohodu nepodařilo uzavřít, nicméně celý proces schvalování se již blíží ke zdárnému konci a dle mého odhadu bychom se již příští rok mohli opravdu dočkat. Podle posledních informací je tato dohoda na řecké straně již ve " finále", ale nezapomínejme na odlišnou mentalitu a chápání tohoto výrazu ( 10.4.2001 ).  Dne 6.4.2001 jsem obdržel pro závody speciální značku J41YM.

Chcete-li také legálně vysílat při svém pobytu v Řecku stáhněte si  tento článek  ( zazipovaný  WORDU )

K tomu bych chtěl ještě dodat, že v listopadu 2000 vyšla v DX bulletinu 425 tato, bohužel mé tvrzení potvrzující , zpráva

>>> LICENSING: GREECE AND CEPT <<<

The Greek National  Society RAAG has  informed the IOTA  Committee that  only nationals of European Community countries (plus Norway) may operate under the terms of  their CEPT  licence in  Greece. This  means that  nationals of  the following CEPT countries may not use  their CEPT licence  in Greece but must obtain a licence from the Greek  Ministry of Transport and Communications  or operate under an existing reciprocal licence arrangement:

Albania, Bosnia &  Herzegovina, Bulgaria, Croatia,  Czech Republic,  Estonia, Hungary, Iceland, Israel,
Latvia,  Liechtenstein, Lithuania, Malta,  Moldova, New Zealand,  Peru, Poland,  Romania,  Russian Federation,  Slovak  Republic, Slovenia,  South  Africa,  Switzerland,  The  Former  Yugoslav  Republic  of Macedonia, Turkey, Ukraine.

The IOTA Committee  will, in the  case of  operations by  nationals of  these countries from Greek islands valid  for IOTA, expect  to see licences  before accepting them for credit.

All questions should be referred to: MINISTRY OF TRANSPORT AND COMMUNICATIONS
Dept.  of  Communication  Control,   Att.  Mrs  Bardaka   (Tel. 01- 6508555),
2 ANASTASEOS & TSIGANTE STR., 11510 HOLARGOS ATHENS, GREECE.

K dnešnímu dni je v Řecku vydáno přibližně 3300 licencí, přičemž aktivních amatérů je snad jen 500. Prvního amatéra kterého jsem zde kontaktoval byl Manos SV1DZB. Spolu s ním jsem navštívil klub místní radioamatérské organizace v domnění, že by mi zde mohl někdo pomoci se získáním povolení, ale bohužel tudy cesta nevedla. Další cestou jak se dostat k licenci byly zkoušky, které se tu konají, je-li dostatek uchazečů, většinou 2x ročně. Bohužel ani touto cestou jsem neuspěl vzhledem k tomu, že nejsem řecké národnosti. Nakonec se mi podařilo získat oficiální povolení k vysílání až po dvou letech usilovného snažení na základě několika výjimek a mého dlouhodobého pobytu v zemi. Pokud bude v dohledné uzavřena dohoda o uznávání licencí mohl bych se objevit na pásmu i pod nějakou značkou začínající na SV0.

Něco blíže k licencím. Minimální věk pro získání osvědčení a následně licence radioamatéra je v Řecku podle nových předpisů 12 let. Koncese se obnovuje jen každých 10 let, což je také novinka z poslední doby. Koncesní třídy jsou rozděleny dle následující tabulky:
 
Pásma
třída
max. výkon
všechna KV pásma
A
300 W
B
150 W
C
50 W
144-146 MHz
430-440 MHz
A
15 W
B
10 W
C
5 W

Jak je vidět z tabulky, jsme na tom v ČR s výkony mnohem lépe, ale řecký národ je ve všem pohodový, takže si s používáním lineárů nikdo hlavu moc neláme. Vyšší pásma než 70cm jsou na zvláštní povolení. Pásmo 6m mají Řekové povoleno od minulého roku automaticky, ale cizincům není povoleno toto pásmo využívat. Pro pásmo 136 kHz nebylo zatím vydáno žádné povolení. Pro ty země, které již mají dohodu uzavřenu, nebo jsou členy EU platí limity pro třídu A.


Nová vyhláška upravující radioamatérský provoz z území Řecka na obzoru
doplněno 1.8.2002

    Dostal se mi do rukou NÁVRH !!! nové vyhlášky, která by měla upravovat radioamatérský provoz z území Řecka. V hlavičce je rok 2002 zatím bez konkrétního datumu a jedná se již o osmou úpravu tohoto návrhu. Návrh může veřejnost připomínkovat do 15.9.2002.

Kdy bude vyhláška schválena a vstoupí v platnost mi zatím není známo, ale dá se předpokládat, že do konce roku ( možná již do konce září ). Návrh vyhlášky lze též stáhnout z internetové stránky Ministerstva dopravy a spojů Řecka http://www.yme.gr/
( Jak jsem dnes tj. 26.8.2002 zjistil jsou ve výstavbě i nové stránky Ministerstva dopravy a spojů, které by měly být též v angličtině
a to na adrese  http://www.yme.gov.gr/ )

Zde jsou nejdůležitější body, které se týkají i OK a OM stanic

A)  KONCESE CEPT

Podle návrhu se platnost CEPT licencí nebude již omezovat pouze na státy EHS, ale řecká strana bude akceptovat všechna CEPT povolení bez vyjímky, což by konečně znamenalo, že OK i OM stanice budou moci jezdit bez problému jako např. SV9/OK1XX/P atp.

Stanice nevlastnící CEPT budou moci požádat o zvláštní povolení.

B)  budou existovat pouze 2 operátorské třidy

1. třída všechna pásma, zkouška i z morse ( 25zn/minutu ), značky začínající prefixem SV

2. třída jen VKV pásma ( přesněji od 144MHz vč. výše ) bez morse zkoušky, značky začínající prefixem SW
   Tím by se vyjasnilo CEPT osvědčení pro různé současné třídy i ve vztahu k zahraničí.

Výkonově by to mělo vypadat následovně
 
Pásma v MHz
 I. třída
 II. třída
1.8 - 29.7
500W
-
50  - 52
100W
 -
144-146 
100W
50W
430-440
 100W
50W
1240 a výše
50W
10W

V návrhu zatím nikde není přímo zakázáno používání 6m pásma cizinci jako je tomu doposud.

Z návrhu taktéž vyplývá právo si zřídit anténu pokud to není v rozporu s jinými zákony či místními úpravami.

Podle diskusí, které jsem na dané téma vedl by mohla tato novela přinést větší zájem o práci na VKV ze strany nováčků a tím i rozšíření řad místních radioamatérů.

 Návrh vyhlášky mám k dispozici ve formátu WORD, ale bohužel je celý v řečtině a má 36 stran a není v mých silách ji kompletně celou nechat přeložit. Pokud budu mít k dispozici finální verzi pokusím se udělat podrobnější překlad, alespoň těch nejdůležitějších bodů, které se budou týkat OK a OM stanic pracujicích z SV. Předpokládám, že i náš ČTU následně po vstupu platnosti vyhlášky a informování řeckou stranou bude informovat všechny koncesionáře.


Telekomunikační úřad

V roce 1999 došlo k přestěhování ministerstva do nové budovy. Nová adresa Ministerstva dopravy a spojů, které má radioamatérská povolení na starost je Anastaseos 2 & Tsigante 10191 Papagou, Athény, tel. centrála 010 6508000. Za vydávání koncesí je momentálně zodpovědný p. Marinelis tel. 010 6508556. Za řecké licence a speciální značky je zodpovědná sl. Bardaka tel. 010 6508555, FAX 010 6508560. Ministerstvo má svoje internetové stránky http://www.yme.gr, bohužel zatím převážně v řečtině. FAX je 010 6508560.

Od 20.1.2002 došlo k plošnému přečíslování pevných linek, takže každé tlf. číslo je ( voláte-li ) v zemi 10ti místné. Je nutné vytáčet číslo jako by jste volali meziměstsky ( v našem českém systémü ). Tj. např. Athény 010 + 7 čísel. Všechna tlf. čísla uvedená v článku jsou opravena k 28.1.2002.

Rozdělení prefixů

Řecku jsou přiděleny prefixy SV, SW, SX, SY, SZ a J4. Rozdělení prefixů na řeckém území je vidět z přiložené mapy. K té je nutno dodat to, že SV0 je prefix pro cizince pracující kdekoliv z území Řecka, tj. např. i SV5 nebo SV9. Zvláštní mnišský stát Mount Athos má přiděleno SV/A a SY. V používání prefixu SY byla v nedávné době povolena jedna vyjímka, kdy pod značkou SY1D pracovala skupina amatérů SV1DKL, SV1DKR, SV1DNW a SV1DZB a krátkodobě i já. Ačkoliv většina programů řadí SY jako Mt. Athos, platila tato značka bohužel jen jako Řecko.

Jak jsem se dozvěděl  budou prefix SX v budoucnu užívat  již pouze letadla.

Aktivity SV stanic

John SV1DKR, který mi zde velmi pomohl, vždy obdivuje aktivity OK stanic v závodech i v každodenním provozu a to i vzhledem k tomu, že Řecko má podobně jako ČR cca 10 miliónů obyvatel. Sám jako odchovaný VKVista ( OK1KTC, OL7M ) musím trochu litovat, že je zde na VKV velmi omezená aktivita, neboť Řecko by mohlo být pro VKV závody doslova rájem. Kopec kam se člověk podívá a velmi přijatelné klima téměř po celou VKV sezónu. Jen samotné Athény jsou obklopeny třemi kopci kolem 1000m a.s.l. ( bohužel patřičně ověnčenými profi anténami). Moje 4 platné QSO ve VHF contestu 99 od Johna z jeho QTH z Athén za 3 hodiny provozu hovoří snad za vše, co se týče VKV aktivit v Řecku, hi.

Co se týče VKV provozu lze řecké stanice najít především na převaděči SV1A - 145.625/145.025 MHz ( s 88,5 Hz subtónem ). Tento převaděč je dosažitelný ve velkém okruhu. Na SSB, když už je alespoň nějaká aktivita, lze stanice nalézt okolo 144.300. Na VKV pásmech jsou velmi známí především SV1DH, SV1OE, SV1APX, SV8CS a na EME pouze SV1BTR s dobrou výbavou, který občas vyjede i do SV9.

Pásmo 6m zde není ještě moc populární. Jako primární služba je zde armáda a pro amatéry jsou zde povolené pouze zkoušky zařízení a nebo DXing. Zde je nejaktivnější SV1DH se 155 potvrzenými zeměmi DXCC. Jeho QTH je v severní části Athén , používá 6 el. long yagi na vysoké budově s patřičným výkonem. Lze ho snad denně nalézt kolem 50.110 kHz.

Mezi oblíbené KV závody patří samozřejmě ty velké, tj. CQ contesty, ARRL apod. Větší aktivita je samozřejmě v SSB částech.

John sám specifikoval jako vyjímku, že Řekové mají rádi zábavu a pokud se sejdou přátele a je hojnost dobrého jídla i pití není nic neobvyklého, že s vysíláním skončí třeba uprostřed závodu,hi.
 

Členský radioklub - SV1SV

Tak jako je u nás ČRK i řečtí amatéři mají svou organizaci. Tou je R.A.A.G. ( Radio amateur association of Greece v řečtině nesoucí označení E.E.P. ). Tato organizace má sídlo na adrese Achilleos 60, 104 35 Athény ( nedaleko náměstí Omonia ) . Poštu lze zasílat na P.O.BOX 3564, GR-10210 Athens. Telefon 010 2526516, fax 010 5226505. Zde sídlí také QSL služba, jejíž agendu bezplatně vyřizují členové klubu. Radioklub používá volací znak SV1SV. Schůzky jsou každou středu od 17.00 do 21.00. Radioklub má cca 500 členů. Členem se může stát každý občan bez ohledu na národnost, vlastnictví či třídu koncese. R.A.A.G. je jedinou organizací svého druhu v Řecku pominu-li různé DX, CW apod. kluby sdružující max. desitky členů.
Existují 2 druhy členství:
- základní zahrnující 6x ročně časopis, QSL službu a pojištění antén před pádem do výše 100.000 Kč. Tímto pojištěním se rozumí pouze újma na majetku či zdraví jiných osob, nikoliv majetku či zdraví vlastním ( platba cca 700 Kč ročně )
- plné členství dtto jako předchozí plus možnost volit a být volen ( platba cca 1000 Kč ročně )
Volby probíhají každé 2 roky a volí se osoba prezidenta klubu plus dalších 6 lidí. Ti se pak na další schůzi dohodnou, kdo bude vykonávat funkci vícepresidenta, pokladníka atd.. Všechny funkce jsou neplacené s kromě proplácení přímých výdaju v souvislosti s výkonem funkce. R.A.A.G. organizuje kursy pro nováčky, vydává diplomy, knihy, organizuje záchranou síť, podporuje výstavbu a údržbu majáků převaděčů a síť PR a nabízí mj. forwardovací adresu ve tvaru např. [email protected]

Pro amatéry je zde vydáván časopis RADIO MAGAZINE, ale vzhledem k tomu, že je v řečtině nebude pro většinu z nás použitelný. Jako zajímavou informaci mohu uvést, že lze v novinových stáncích a i v některých supermarketech v Athénách, na náměstí Omonia, volně zakoupit radioamatérské časopisy typu CQ magazine, CQ VHF, QST apod. Ceny se pohybují kolem 5 - 8 USD a již na začátku měsíce lze zakoupit aktuální číslo.

Mount Athos

Vysílání z Mount Athosu povoluje tamní administrativa. Když jsme toto téma probírali s Johnem SV1DKR sdělil mi, že i pro něho samotného je získání tamní licence neřešitelný problém. Jedinou možností jak vysílat z momentálně 18-té nejžádanější země DXCC ( dle loňského žebříčku ARRL ) je dohodnout se přímo s Monkem Apollo a použít jeho značku. Pro rok 2000 měl přidělenou i speciální značku SY2A. Elektřina je pouze v některých klášterech. Monk Apollo využívá velkoplošné solární články a proto používá většinou menší výkon. Je třeba si však uvědomit, že tu platí byzantský čas ( posun o - 6 hodin ) a je nutné povolení ke vstupu. To lze vyžádat nejlépe přes náš konzulát v Thessaloniki. Vstup je povolován pouze dospělým mužům maximálně na 4 dny. Prosté ubytovaní a strava je zdarma ve vybraných klášterech. Další informace lze najít na http://www.medialab.ntua.gr/Athos.

Zajímavý článek z pera Slávka OK1TN který Mt. Athos navštívil můžete naleznout zde
 

Zajímavé www stránky

Kvalita a využitelnost webových stránek SV stanic mě velmi mile překvapila. Lze tam najít mnoho zajímavých informací, rad či odkazů, ale to jistě posoudíte sami. Zde jich je několik, které dle mého názoru stojí za to navštívit či by mohly být užitečné.

http://www.raag.org - stránky řecké radioamatérské organizace

http://www.radiomagazine.com - časopis, SV callbook

http://www.qsl.net/sv1bgr- linky na SV stránky

http://www.qsl.net/sv1cns - vše možné - asi jedna z nejlepších

http://www.qsl.net/sv1dnw- on-line deníky, software apod.

http://www.qsl.net/sv1cod - linky na SV stránky

http://w4u.eexi.gr/~sv1xv - množství informací o světě dlouhých vln

http://www.qsl.net/sv5rds - stanice z Dodecanose

http://www.qsl.net/sv2tx- stanice z Thessaloniky

http://www.geocities.com/sv8cs- antény a výkon rozhodují....

http://www.qsl.net/sv5byp- linky na SV stránky

Převaděče, síť PR a majáky

Vzhledem k rozsáhlosti uvádím jen základní seznam převaděčů. Podrobněji ho lze v současnosti nalézt na stránkách SV1DNW -http://www.qsl.net/sv1dnw
 
 
Přehled FM převaděčů
značka kanál příjem vysílání Stanoviště
SV1A R1 145.025 145.625 Athény
SV1B R7 145.175 145.775 Athény
SV1C RU1 434.625 433.025 Athény
SV1D RU5 433.125 434.725 Athény
SV1E R2 145.050 145.650 Hetoloakarnania
SV1F R6 145.150 145.750 Nauraktia
SV1SV 431.000 438.600
SV2A R6 145.150 145.750 Thessaloniki
SV2D R3 145.075 145.675 Thessaloniki
SV2G RU6 433.150 434.750 Thessaloniki
SV2H RU3 433.075 434.675 Thessaloniki
SV2I R1 145.025 145.625 Serres
SV2L R4 145.100 145.700 Edessa
SV3A R0 145.000 145.600 Sparta
SV3B R2 145.050 145.650 Arkadia
SV4A R5 145.125 145.725 Volos
SV7A R7 145.175 145.775 ostrov Thassos
SV8A R4 145.100 145.700 ostrov Kefalonia
SV8B R4 145.100 145.700 ostrov Mitilini
SV9A R3 145.075 145.675 Kréta – Iraklio
SV9B R0 145.000 145.600 Kréta – Iraklio
SV9C R5 145.125 145.725 Kréta – Neapoli
SV9D R6 145.150 145.750 Kréta – Klapes

K níže uvedené tabulce sítě PR je nutno dodat, že neobsahuje celou síť PR v Řecku. Nejvyužívanější je SV1AAW-8 s možností vstupu z internetu a linkami na DX clustery do EA atd.
 
Přehled sítě packet rádia (Athény )
SV1AAW-8 144.600  1200 Bd
SV1BYN-8  144.650  1200 Bd
SV1AAW 
Jen DX cluster
144.900  1200 Bd
SV1SV-12 144.650  1200 Bd
SV1SV-12 438.150  9600 Bd
SV1IW-9 144.700  1200 Bd

 
Přehled radioamatérských majáků
Značka přidělený kmitočet v MHz QTH
SV1EEP 144.900 - 432.900 -1296.900 Athény 
SV1SIX 50.040 Athény 
SV3AQR 28.182,5 Amalias
SV8AWL 144.875 Ostrov Tinos
SV9SIX 50.010 Kréta 

Radioamatérské obchody

Obchod SV1GE - Voulagmeni Av. 133, Athény, tel. 010 898 36 24

PAPA-LIMA DX electronics SV1PL - Kondopoleos 12, Marusi 151 24 Athény, tel 010 80.26.884

DR. Electronics - DRELE SV0DR - Vathesos 17, Athény 115 22 tel. 010 6400100
( http://www.drele.com )

Wireless communications SV1BPD - Agathoupoleos st. 70, Athény 104 46, tel 010 8640321
( http://www.vardis.gr )

House of Radio - 7 Diovounioti Street, Kato Halandri 15231 Athény, tel.010 6710190, 010 6778927,
mobil 0944288745, FAX 010 6710190, email [email protected]

Kostas Michos - Chalandriu 5, Athény 153 42, tel. 6011632 - obchod s elektronikou

POP 2 WATT - Ermou 107, Athény - elektronky, součástky apod.

Rádio KATOUMA - Praxitelous 15-19, Athény, tel. 010 3250412 - součástky
 

Moje vlastní aktivity

Jak jsem již uvedl na začátku, nebylo to s povolením k vysílání nijak jednoduché. John SV1DKR, na něhož mi dal kontakt Slávek OK1TN, mi v tomto směru pomohl asi nejvíce. John je duší závodník a tak jsme společně již pár závodů odjeli a jelikož moc telegrafem nejezdí umožnil mi dokonce používat po jistou dobu na CW jeho značku

( naposledy v OK OM DX contestu 99 ). Z amatérů které jsem osobně poznal nemohu opomenout Stathise SV1DKL, který je velmi aktivní a to i pod různými jinými příležitostnými značkami ( J41DKL, J41Y, SW1OF, SY1D apod. ) a Eliase SV1DNW jehož značku jistě znají zejména příznivci digi módů. Z poslední doby též Tolyho SV1EDY, který vyřizuje příchozí QSL lístky pro bureau.

Používám zařízení Kenwood TS 850S + PA 300W, anténa je 16 el. logperiodická fixně směrovaná na Prahu. Pro RTTY používám modem firmy HALCOMM - DXP-38  s WF1B pro contesty a MMTTY pro běžný provoz. Vzhledem k omezeným možnostem natáhnout zde trvale jinou anténu jsem QRV převážně od 40 - 10m. Pro 80m používám né moc vhodně mumístěný dipól a pouze 100W. Díky Slávkovi OK1TN jsem od léta 2001 vybaven i trapovaným dipólem na 14, 21 a 28 MHz, který je fixně otočen do směru JA / Jižní Amerika.

Preferuji CW i když si velmi rád popovídám v rodném jazyce na SSB a v poslední době se věnuji více i RTTY a zkouším také PSK.

QSL lístky mi vyřizuje OK DX nadace ale vzhledem k rozsáhlosti QSL agendy která je nyní vyřizovány OKDXF je nutno o QSL požádat zasláním vlastního lístku. Bohužel tedy neplatí původní systém, kdy byly QSL pro OK a OM zasílány automaticky. Pokud tomu tak nebude, dejte mi prosím vědět, určitě se bude jednat pouze o nějakou náhodnou administrativní chybu. Ten kdo má přístup na internet si může případně zkontrolovat zda má se mnou spojení v mém logu na stránkách OK DX nadace http://www.okdxf.cz/

nebo na mých stránkách

http://www.qsl.net/ok1ym/g4zfe_search.html

Tomu kdo byl s rádiem trochu více na jihu je situace jasná. Chodí to tu o poznání lépe než z OK a samozřejmě poloha na jihu kontinentu, kdy do střední Evropy je to akorát na jeden skok radiových vln je ideální z hlediska spojení na vyšších pásmech. Nejlépe chodícími pásmy jsou 30 a 17m a zájem stanic je zde největší. Mohu také bohužel potvrdit, že neukázněnost některých převážně evropských stanic je opravdu šokující. Poznal jsem však, že jde-li o QSO se vzácnou zemí pak se ani US stanice nechovají o mnoho lépe. Jednoho víkendu jsem mohl osobně používat na WARCech příležitostnou značku SY1D, kterou označovala většina elektronických logů jako Mount Athos ( ač tomu tak ve skutečnosti nebylo) a to, co se dělo před svítáním na 30m pásmu lze jen těžko slušně popsat.

Závěrem bych chtěl říci, že Řekové jsou velmi pohodoví, přátelští a nápomocní , ale zároveň i velmi temperamentní lidé. Stanovený čas schůzky zde nehraje nijak velkou roli stejně tak jako to, že pozvete-li si někoho na návštěvu může se Vám klidně stát, že si přivede ještě pár svých přátel.

Nakonec zde mám ještě jedno poděkování a to Honzovi OK1PFH, který v době krátce po zemětřesení v Řecku na podzim r. 1999 pomohl prostřednictvím rádia předat důležité informace.

                                                                                    Těším se nsl na pásmech -  Olda Linhart SV/OK1YM

( Čerpáno z internetu, materiálů R.A.A.G. a z vlastních zkušeností. Všechny telefony jsou uváděny při místním volání v případě volání ze zahraničí je nutno přidat předvolbu 00 30 )

( červen 2000 )


Zpět na hlavní stránku