HOME

závody obrázky linky e-mail kontakt  

Select language:

english
česky

O nás:

OK1VFA
OK1WB
OK1AOV
OK1MCW
OK1JPX

Zařízení:

144 MHz
432 MHz
PC - software
Ostatní
Konstrukce
 

design and created OK1VFA

Polní den - III. subregional 2003

5 - 6. 7. 2003

OK1VFA  - 432 MHz

Toto povídání začínám psát už na konci školního roku. Napadlo mě, že bych mohl přesvědčit svého desetiletého syna Honzu, aby si zkusil udělat pár spojení v Polním dnu mládeže. Jen jsem nevěděl, jak zlákat počítačového maniaka, aby odložil klávesnici a přestal mžourat do monitoru a chopil se mikrofonu. Vzpomněl jsem si na počátek pubertálních let a zkusil léčku s akcí pod širákem pouze pro chlapy, vaření v kotlíku na ohni a nehrozícím mytí rukou a zubů, natož nohou. To zabralo. A když jsem k tomu přidal radioamatérskou hlášku, že postavíme velký antény na louce a pak až na někoho houkne, že s ten "spadne ze židle", tak jsem zaznamenal kapitální úlovek. A nevěřili by jste, jak imaginární představa pádu ze židle dokáže nabrat v hlavě dítěte konkrétních rozměrů. Druhý den jsem se dozvěděl, že o tom přemýšlel a určitě jede. No a od těch chvil začíná plánování co sbalit, jak se bude vařit, stavět stan a antény. A taky tréning spojení "na hubu" doma v obýváku. Jsem zvědav, jak to bude vypadat za týden, až přistaneme s autem na kopci na louce. Správný polňák začíná přece ve čtvrtek. Oheň, buřty, pivo, víno...no myslím, že letos to bude spíš nějaká limča, ale alespoň budeme moct z rána vstávat s rosou a začít stavět monstra...
Je středa večer, téměř sbaleno. Nastala však lehká komplikace v podobě vypadlé plomby a několika bezesných nocí, než jsem -  obdobně jako skoro každý koho znám - dostal odvahu a došel si k zubaři. Teď už je odvrtáno a mám pocit jako bych vyhrál ve sportce - zase mám na nějakou dobu od skřípějící vrtačky pokoj. Původně jsem myslel, že budu hrdina a vydržím to až po závodě, ale když jsem viděl, že se má ochladit, tak to nešlo, to bych nemohl otevřít na kopci ani pusu. Takže nyní už jen drobnosti narovnat do auta a v plné pohodě zítra nastartovat a huráá na kopec.

...pokračování po závodě...

A je po závodě, teda spíš už úterý večer, když píšu naše zážitky. Nebyl jsem jaksi schopen je napsat hned v neděli a to z jednoho klasického důvodu. Tak nějak totiž funguje zákon o zachování energie - když se něco daří je velice pravděpodobné, že něco nebude tak úplně v pořádku. A nebylo. Většinou jsem nastydlý a nemůžu mluvit nebo podobně. Ale tentokrát se z vypadlé plomby, o které jsem psal, vyklubal úplně jiný problém, jež byl příčinou bolesti. Vzbouřily se moudráky na pravé straně a to hned oba najednou. Né že by rostli, spíš jen tak provokovali. Než mi to všechno došlo byl pátek večer a to rozhodně nepoletíte přes víkend někam k neznámému zubaři. Naštěstí to zachránila docela slušná zásoba Ibuprofenu, ale i tak to bylo peklo. No a tím jsem u toho, proč píšu až dnes, sedím tu a proplachuju si zuby vodou. V pondělí ráno s hlavou jako škopek jsem došel k zubaři a ten bez mrknutí říká jestli nechci alespoň jeden rovnou vytáhnout. Zatrnulo mě, ale díky tomu, že nebyl čas na rozmyšlenou, jsem nestačil odporovat a za deset minut jsem už šel k domovu o zub lehčí. Teď cítím, že to bude chtít ven i ten druhý a tak než si půjdu hrát zítra na tvrďáka, musím dopsat jaké to vlastně na těch závodech bylo.

O počasí a podmínkách asi nemá smysl psát, zažili jsme si je všichni stejně na vlastní kůži a myslím, že nikde nebyla vyjímka oproti klasickému počasí během subregionálů za posledních x let.

Veškeré přípravy a stavba proběhly už v pátek, takže v sobotu to už byla pohodička. To šlo podle plánu. Jen stavba trvala poněkud déle. Dávali jsme nové a doufejme lepší kabely, no a aby nic nešlo jednoduše, ještě při testech na zemi kmital předzesilovač. Naprosto záhadně a nedefinovatelně, prostě chvíli jo a chvíli ne. Odborná vysokofrekvenční laborace v polních podmínkách s cejchovaným ladítkem, uchem, pájkou a blokovacími kondenzátory trvala asi tři hoďky. Výsledkem bylo umravnění zesilovače, otázkou zůstalo jak vlastně poslouchá. Podle ucha se zdálo že jo, ale jeden nikdy neví.
A je to tady. Sobota odpoledne. Honza si odjel první závod. Polní den mládeže na 70cm. Celkem udělal 45 spojení, za což dík všem, kteří ho zavolali a dali body. Soutěžících stanic bylo žalostně málo a tak celý závod visel na dobrodincích rozdávajících body. Důležitý bylo taky rozpálené nadšení, které se nesmí nechat vychladnout a tak si myslím, že za čtrnáct dní vyrazíme na nějaký kopeček kolem Hradce na provozní aktiv.

Velký závod začal docela normálně, žádné překvapení se nekonalo. Spíš jsem měl pocit, že na anténě sedí nějaký skřítek a plaší vlny. Ale bylo to nejspíš podmínkama. Večer po zhruba stovce spojení byl průměr na spojení okolo 180km, což mě připadalo neuvěřitelné, tedy neuvěřitelně divný, protože od nás do Krušných hor to je cca 240km. Během noci a neděle se to trochu zlepšilo a na konci závodu jsem byl mile překvapen z celkového počtu bodů. Je to zhruba o čtvrtinu více než dělám obvykle. Rozhodnutí jen bez přestávky se vyplatilo a taky, jak na to teď koukám, jsem měl vlastně spojence v podobě bolavých zubů, které by stejně nedovolily usnout.

No a když to hodnotím celkově, včetně počtu bodů, vypadá to, že ty podmínky zas tak blbý nebyly a člověk si to jen vsugerovává?
 

Výsledek:
Spojení:  195 QSO
Celkem bodů:  45.170 
ODX:  869 km  PA6NL 
Průměr:  231 km/QSO 
Uděláno:  10 zemí DXCC, 38 WW lokátorů

Pár fotek:

1. soustředění před závodem     

2. po Polním dnu mládeže           

3. takhle vypadala obloha v pátek odpoledne  

4. idylka pátečního večera    

5. pravé contestové počasí   

 

Jirka OK1VFA  
 

 

 

(c) 2002   design and created OK1VFA