Bledé hory Dolomity

Dolomity jsou pro svou krásu a jedinečnost rok co rok znovu objevovány stovkami turistů více,
než kterékoliv jiné hory v Evropě. Dolomity jsou největším rájem zajištěných cest v Alpách
s hustou a propracovanou sítí Via ferrat.

Za vznik tohoto překrásného koutu světa vděčíme miliardám drobných mořských živočichů, jejichž tělesné schránky se po věky ukládaly na dno dávného Téthyského moře. Před miliony let bylo toto mořské dno vlivem působení geologických sil vyzdviženo nad hladinu a o jeho další vzhled se postaralo slunce, vítr, voda a mráz. Žádné jiné pohoří se nevyznačuje takovou smělostí ve stavbě vrcholů. Nikde jinde nelze spatřit tak nepřeberné množství věží, jehel a cimbuří. Neobvyklou podívanou propůjčuje krajině východ a západ slunce, kdy se na bělostných štítech hor odráží paprsky slunce a barví je do růžova.

Je zajímavé, že před více než sto lety byste název Dolomity na kartografických mapách těžko hledali. Horská oblast, kterou pod tímto názvem známe dnes, dříve nesla označení Jižní vápencové Alpy ( Jižní Tyrolské Alpy ). Za své půvabné jméno vděčí panu Déodatovi Guy Sylvain Trancré de Gratet de Dolomieu ( 1750 - 1801 ), který v osmdesátých letech 18. století putoval touto skalní krajinou. V létě roku 1789 - tehdy devětatřicetiletý francouzský přírodní badatel a alpinista, posbíral několik úlomků bílé vápencové horniny. Později při domácím zkoumání horniny zjistil, že tento vápenec při styku s kyselinou solnou téměř nezpěnil, což se doposud stávalo u jinak běžně známého vápence. A protože byl pan Dolomieu geologem amatérem rozjel se do Ženevy za profesorem a odborníkem v oblasti mineralogie a petrografie, panem Nicolasem Theodorem Saussurem, jehož požádal o pomoc. Tento syn neméně slavného otce, učence a prvního přemožitele Mont Blancu, provedl rozbor a zjistil, že hornina nemá stavbu doposud známého vápence - CaMg (CO3 )2. Pan Dolomieu dal návrh, aby nově objevený minerál, který tvoří horninu převážné části této oblasti dostal název "saussurit". K našemu štěstí pan Saussure představil nerost vědecké obci pod libozvučnějším názvem - dolomit.
Název Dolomity vznikl a dostal se do povědomí lidí až roku l864, kdy dva angličtí gentlemani pan Gilbert a Curchil vydali knihu "The Dolomieus Mountains".

Pohoří má však mnohem pestřejší a pohnutější minulost. Na mnohých místech se setkáváme se stopami po dávných bojích. Zbytky kasáren a přístřešků, zpola zasypané zákopy, pobořené střílny - vše ještě nestačil zahladit čas. Nejtěžší dobu, v miliony let staré existenci těchto hor, představují pouhé tři roky války v letech 1915 - 1917. Stovky zmařených životů. Utrpení a zbytečně prolitá krev. To je bilance první světové války, jejíž snad nejkrutější část se odehrála na frontě v Dolomitech. Paradoxně právě toto místo, jedno z nejkrásnějších na světě, které by beze studu mohlo nosit přízvisko "ráj na zemi", nás stále upomíná na nesmyslnost války, když procházíme kolem bělostných štítu těchto hor.

Na závěr dlužím vysvětlení proč právě "Bledé hory". Staré pověsti praví jak za zářných nocí trpaslíci z měsíčního světla předou a tkají pro hory světlý třpytivý závoj...


Hlavní strana | | Evropské zrcadlo www-dl.qsl.net/ok1tuo | Email [email protected]