Spis treści
 
" MAS_MA12"
 

Przedstawiam Wam moje wykonanie jednej z konstrukcji znanego z bogatej oferty konstrukcyjnej, niemieckiego konstruktora DK1HE . Prezentowany TRx należy do rodziny "Minimal Art Session" o nazwie "MA12". Projekt zaczerpnięty został ze strony http://www.qrpforum.de/ , a instrukcję montażu można pobrać z: http://www.qrpforum.de/index.php?page=Thread&threadID=8523 . "MA12" pracuje w części telegraficznej pasma 40-to metrowego.

Konstrukcja nie sprawia trudności w montażu, pod warunkiem ścisłego przestrzegania instrukcji montażowej. Instrukcja opisana jest bardzo szczegółowo, należy jednak po zakończeniu każdego z etapów montażowych dokonać uruchomienia zmontowanej części TRx_a, co gwarantuje ostateczny sukces. Ja w swoim wykonaniu zabezpieczyłem bardzo dokładnie wszystkie cewki przyklejając je do podłoża kroplą kleju "Distal" szybkoschnący, który produkowany jest na bazie żywicy epoksydowej, "Epoxy Glue" - klej epoxydowy. Żywica epoksydowa nie powoduje przestrajania się obwodów rezonansowych. Nie wolno używać tu popularnej szybkoschnącej "Kropelki". Natomiast cewkę obwodu VFO dodatkowo w całości zalałem tzw. "Cerezyną", używaną m. innymi jako środek wypełniający transformatory w zabudowie metalowej, podobna jest ona do stearyny świec, popularnie zwanych "parafinowymi". Myślę że można użyć też i tego środka do zabezpieczenia cewki. Uczyniłem tak, ponieważ konstruktor nawinął cewkę VFO moim zdaniem zbyt cienkim drutem nawojowym, z drugiej jednak strony, znakomicie ułatwia to ostateczne strojenie obwodu VFO poprzez przesuwanie zwojów cewki po obwodzie rdzenia na którym jest nawinięta. Tę czynność wykonywać trzeba jednak śrubokręcikiem z materiału niemagnetycznego, co w moim przypadku pozwoliło na ustawienie bardzo dokładnego przestrajania w paśmie odbieranym 7.000 - 7.035 MHz. Tak zabezpieczona cewka obwodu VFO zapewnia bardzo stabilną pracę generatora przemiany, co przy precyzyjnie dobranym zakresie przestrajania i dziesięcioobrotowym potencjometrze strojenia, jest aż nadto wystarczające.

Zmontowany przeze mnie TRx odznacza się wyjątkową czułościa, co przy tak małej ilości elementów wzmacniających sygnał RXa jest dla mnie niespodzianką. Słyszę sygnały o poziomie 1 uV, jednak moc akustyczna w słuchawkach jest niewielka i trzeba się skupić przy odbiorze. Natomiast odbiór sygnałów od poziomiu S3 nie stanowi już żadnego problemu. Moc nadajnika przekracza 5W/50oHm, a sygnał jest czysty i bez zniekształceń. Poglądowe foto jest poniżej. Poniżej przedstawiam też fotki z montażu.

           

Radiator wykonany jest z blachy aluminiowej o grubości 1,5 mm, obudowa wykonana jest z laminatu, całość pomalowana lakierem w aerozolu. Górną pokrywkę w części stanowi plexi przeźroczyste, aby "uatrakcyjnić" wygląd całości.

 

Ostatecznie mój "MA12" wygląda tak:

         

 

Schemat MA12 do pobrania: _ tutaj:

Pomiary nadajnika: - pomiar_Nr1

                                  - pomiar Nr2  

 
Rysio!
         sp6ifn
 
Wrocław 13.11.2013r