Spis treści

„Interfejs do emisji cyfrowych”

Wiedziony potrzebą chwili zmuszony zostałem i ja do wykorzystywania w pracy na pasmach również emisji cyfrowych. W tym też celu wykonałem dla swoich potrzeb bardzo prosty interfejs, bazujący całkowicie na karcie dźwiękowej komputera. Obsługuje on emisje cyfrowe PSK, RTTY ...etc, oraz telegrafię CW. Nie wymaga zasilania napięciem stałym, ani też sterowania ze złącz COM komputera w celu przełączania TRx_a na nadawanie. Ten wymóg realizowany jest poprzez funkcję VOX dla emisji cyfrowych, oraz funkcję BK dla emisji CW w TRx_ie. Używane przeze mnie oprogramowanie do emisji cyfrowych to "FlDigi" ver.3.20.21, ogólnodostępne, jest na licencji GNU. Program graficznie efektowny, dobrze działający dekoder emisji CW, obsługuje wszystkie dostępne emisje cyfrowe, oraz CW (ale niestety jako emisję A2A przy nadawaniu), zawiera również wygodną funkcję logowania łączności, w tym logowania contestowego. A dla wymagających obsługuje też bardziej zaawansowane modemy, w tym modemy z funkcją CAT. W moim najprostszym przypadku działa z TRx_em "Yaesu FT-950" i to mnie całkowicie zadowala.

Poniżej schemat interfejsu:

interfejs

Schemat interfejsu jest na tyle prosty, że w zasadzie nie wymaga opisu. Jak wynika ze schematu tor sterowania nadajnika emisjami cyfrowymi jest dla CW przełączany przełącznikiem typu "Isostat". Wtedy to sygnał akustyczny pobierany z karty dźwiękowej jest prostowany i podwajany w podwajaczu napięcia, a następnie kluczuje już napięciem stałym tranzystor pośredniczący kluczowaniem nadajnika. Tak jak robione jest to w kluczach elektronowych. W ten to sposób zrealizowałem nadawanie emisją CW-A1. Pierwowzór tego układu znajduje się w opisie programu "FlDigi", lecz tam opisano go jako przełącznik Rx-Tx tzw.PTT, gdyż program "FlDigi" wystawia na gnieździe "Phones_R" karty dźwiękowej stały poziom napięcia akustycznego. To napięcie wyprostowane i podwojone steruje kluczem PTT nadajnika poprzez tranzystor kluczujący, w układzie, dokładnie jak na schemacie powyżej. Natomiast sterowanie sygnałami z karty komputera dla wszystkich innych emisji cyfrowych odbywa się poprze oddzielne gniazdo RTTY/PKT umieszczone na tylnej ściance TRx_a. W ustawieniach radia należy pamiętać o włączeniu funkcji VOX dla tego gniazda, to jedyne ustawienie. Sam program należy oczywiście również odpowiednio skonfigurować, ale to czynność bajecznie prosta. Interfejs ten jest kompatybilny ze wszystkimi innymi modelami TRx_ów firmy "Yaesu" wyposażonymi w takie gniazdo. Całość układu wykonana, sprawdzona i używana przeze mnie, spisuje się znakomicie.

- oraz rozmieszczenie elementów na płytce montażowej:

płytka montażowa

Wykonany modem zabudowałem w pudełku z laminatu, polutowanym od środka, do którego to przylutowany jest ekran kabla ze złączem typu PS. Natomiast masa GND modemu wyprowadzona jest oddzielnym kabelkiem wewnętrznym na pin nr.2 złącza PS.

 

Do pobrania ... komplet materiałów w pliku.zip

Pozdrawiam i Życzę Wszystkim udanych konstrukcji.

Rysio!

sp6ifn

Wrocław 27.07.2010r