Next Previous Contents

6. Организиране на достъпа към дискове под Linux за машини под Windows

Както е показано по-горе във файла smb.conf, организацията на достъпа към дискове с Linux за потребителите на Windows се явява доста лесно нещо. Обаче с помоща на Samba вие можете да контролирате това в голяма степен. Тук ние ще покажем няколко примера:

За да се организира достъп за всеки, създайте копие на раздела [tmp], показан по-горе, добавяйки нещо подобно в smb.conf:


[public]
   comment = Public Stuff
   path = /home/public
   public = yes
   writable = yes
   printable = no

Вие сега ще имате възможност да пуснете Samba и да прегледате достъпните ресурси от Windows PC. Обаче, неотдавна Microsoft направи живота малко по-труден за тези, които използват Samba. Windows 98, Windows NT (service pack 3 или по-голям) и по-късни версии на Windows 95 сега по подразбиране използват шифрирани пароли. А Samba по подразбиране използва нешифрирани пароли. Вие няма да можете да преглеждате съдаржанието на сървърите когато или клиента или сървъра използват шифрирани пароли, защото съединението няма да бъде направено без регистрация.

Ако при вас се получи несъответствие между типовете на паролите между клиента и сървъра и когато вие се опитате да се вържите към ресурса, то вие може да видите диалогов прозорец в които ще бъде написано примерно следното: "You are not authorized to access that account from this machine".

Вие можете или да настроите Samba-сървъра за използване на шифрирани пароли или да настроите машината с Windows, да ползва нешифрирани пароли.

За да накарате Windows да работи с нешифрираните пароли на SMB:

Windows 95/98 =============

Използваики редактора registry (regedit), създайте ключ registry HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\VxD\VNETSUP Добавете значение от тип DWORD: Име на значението: EnablePlainTextPassword Данни: 0x01.

Windows NT ==========

Използваики редактора registry (regedit), създайте ключ registry HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Rdr\Parameters Добавете значение от тип DWORD: Име на значението: EnablePlainTextPassword Значение: 0x01.

След като сте направили тези изменения, рестартираите машината с Windows и се опитайте да вържите мрежовия диск към сървъра Samba. Това трябва да стане, защото сърсъра Samba използва пароли в нешифриран вид

За да настройте Samba за използването на шифрирани пароли:

В раздела [global] на файла /etc/smb.conf, добавете следните редове:


encrypt passwords = yes
smb passwd file = /etc/smbpasswd

Ние горещо ви препоръчваме да прочетете файла ENCRYPTION.txt, Win95.txt и WinNT.txt в документацията за Samba преди да правите това !

Ако вашите и клиент и сървър използват шифрирани пароли то вие няма да можете да прегледате списъците с достъпните ресурси до тогава докато началното съединение не бъде направено с правилни параметри за вход. За да направите първоначално съединение, въведете ръчно името на ресурса в диалоговия прозорец на Windows File Manager или Explorer, името трябва да бъде във формата '\\<hostname>\<sharename>'. Вържете се към сървъра със правилни за дадения сървър име и парола.

Ако подозирате, че вашия сервиз на имената NetBIOS е настроен неправилно (възможно заради това че получавате съобщение за грешка 'host not found (машината не е намерена)' при опита на вържете към нея), тогава се опитайте да използвате IP-адреса на сървъра: '\\<host ip address>\<sharename>'.

За да се изписват правилно имената може би ще се наложи да направите някои настройки в съответния раздел на ресурса. Това работи с клиенти под управлението на 95/98/NT, но може би ще бъде необходимо да измените тези настройки, ако използвате клиенти с Windows 3.X:


    ; Mangle case = yes seems to give the correct filenames 
    ; for Win95/98/NT.
    mangle case = yes

    ; If samba is case sensitive when looking for files
    case sensitive = no

    ; Default case of files that are created
    default case = lower

    ; Preserve case for all filenames
    preserve case = yes

    ; Preserve case for dos (8.3) filenames
    short preserve case = no

Забележка: Значението след знака / това е препратка към мрежовата маска. За мрежи от клас C това значение ще бъде "24". За допълнителна информация за това как да се направят изчисления за подмрежите вие можете да погледнете информацията на този адрес http://www.ziplink.net/~ralphb/IPSubnet/index.html.

Разбира се настройката на Samba е по пълна от колкото ние показахме тук, но това ще ви даде възможност да почнете да работите. Ако искате да направите нещо по-сложо то аз ви препоръчвам да отидете на сървъра на Samba споменат по-горе.

За да направите тази директория достъпна за четене от всички, но да разрешите да пишат в нея не само на хората от групата staff, променете записа както е показано в следващия пример:


[public]
   comment = Public Stuff
   path = /home/public
   public = yes
   writable = yes
   printable = no
   write list = @staff

За описанията на други примери за изменение на достъпа до дисковете, гледайте документацията на Smaba и справочните страници.


Next Previous Contents I