Next Previous Contents

5. Основни настройки (/etc/smb.conf)

Настройките на Samba в Linux (или други UNIX-машини) се контролира единствено от файла , /etc/smb.conf. Този файл определя към какви системни ресурси вие искате да дадете достъп за външния свят и какви ограничения искате да определите при използването на тези ресурси.

Тъй като следващия раздел е посветен на организацията на достъп до дисковете и принтерите на Linux за Windows-машини, то файла smb.conf, показан в този раздел се явява пример, изключително за целите на увод.

Не се притеснявайте сега за детайлите. Следващите раздели ще въведат основните концепции.

Всеки раздел на файла започва със заглавие на раздела, токова като [global], [homes], [printers], и т.н..

Секцията [global] определя някой променливи, които Samba ще използва за определяне на достъпа до всички ресурси.

Раздела [homes] позволява на отдалечените потребители да имат достъп до своите (и само до тях) домашни директории на локалната Linux-машина. Така че, ако потребителите на Windows се пробват да се включат към този раздел от свойте Windows-машини, то те ще бъдат включени към свойте персонални домашни директории. Ще отбележим, че за да могат да направят това те трябва да са регистрирани на Linux-машината.

Простия файл smb.conf, който е даден по-долу, позволява на отдалечените потребители да имат достъп към тяхните домашни директории на локалната машина и да пишат във временна директория. За да могат потребителите с Windows да видят тези ресурси машината с Linux трябва да бъде в локалната мрежа. След това потребителите просто включват мрежовите дискове с помоща на Windows File Manager или Windows Explorer.

Ще отбележим, че в следващите раздели ще бъдат дадени допълнителни записи за този файл, за да се даде достъп към по-голямо количество ресурси.


; /etc/smb.conf
;
; Убедете се и рестартирайте сървъра след внасяне на изменения в
; този файл, например:
; /etc/rc.d/init.d/smb stop
; /etc/rc.d/init.d/smb start

[global]
; Разкоментирайте този ред , ако вие искате да дадетедостъп на потребителя "гост"
; guest account = nobody
   log file = /var/log/samba-log.%m
   lock directory = /var/lock/samba
   share modes = yes

[homes]
   comment = Home Directories
   browseable = no
   read only = no
   create mode = 0750

[tmp]
   comment = Temporary file space
   path = /tmp
   read only = no
   public = yes

След като се напише нов файл smb.conf е полезно да се провери дали е правилен. Вие можете да проверите дали е правилен използвайки пособието 'testparm' (справочната страница: testparm); ако testparm съобщава за отсъствие на грешки то smbd, ще зареди правилно файла с настройки.

Полезен трик: Ако вашият сървър Samba има повече от един ethernet интерфейс, то smbd може да се включи към грешния. Ако това е така то вие можете явно да го накарате да се включи към правилния като добавите ред в раздела [global] файла /etc/smb.conf:


interfaces = 192.168.1.1/24

тук сменете дадения адрес на адреса на вшия ethernet интерфейс. Значението "24" се явява правилна за мрежа от клас C, но може би ще ви се наложи да пресметнете това значение, ако сте я разделили на помрежи. Това число се отнася към мрежовата маска. Числата за други класове мрежи са приведени в IP-Masquerade mini-HOWTO.

Така също съществува GUI-пособие за настрйка на Samba: GtkSamba. Вижте страницата на този адрес http://www.open-systems.com/gtksamba.html.


Next Previous Contents