1 stycznia 2009

VE3YPL - nasz nowy radiowy przemiennik w Toronto

Dnia 22 grudnia 2008 roku uruchomiliśmy nasz nowy radiowy przemiennik o nowym znaku VE3YPL. Zainstalowaliśmy go na granicy miast Toronto i Mississauga w okolicy szosy 401 i Dixie Rd. Przemiennik VE3YPL pracuje w paśmie dwumetrowym.

Nasz "stary" cross-band przemiennik VE3XPL, ulokowany w centrum Toronto, jest wciąż "na chodzie". Spełnił on swoje zadanie, zasłużył sobie już na odpoczynek i wnet zamilknie.

Nowy przemiennik różni się znacznie od swojego poprzednika. Jest to profesyjny, solidnie zbudowany przemiennik firmy Motorola (model MSF5000) zmodyfikowany przez nas do pracy w służbie radio amatorskiej. Nowością jest sprzężenie przemiennika z Internetem poprzez łącze RadioLink.

A oto kilka danych technicznych nowego przemiennika:

Callsign: VE3YPL
Trustee: Zygmunt, VE3JZS

TX frequency: 145.450 MHz
Output PL tone: 85.4 Hz

RX frequency: 144.850 MHz
Input PL tone: 85.4 Hz

Power: 20 watts
Timeout: 200 seconds

Kilka zdjęć:

Przemiennik w rekonstrukcji. Poszczególne moduły są łatwo dostępne, lecz ich elektronika jest bardzo zaawansowana. Czarny blok z żebrami to radiator nadajnika ważący około 15 kilogramów.
 
Widok z przodu: na górze w głębi jest 500-watowy liniowy zasilacz, poniżej nadajnik z radiatorem, a u dołu odbiornik i kontroler. Obok, po lewej, jest poczwórny filtr wnękowy, którego strojenie jest niełatwym zadaniem.
 
Całe przestrojenie przemiennika, zmodyfikowanie i uzupełnienie w dodatkowe moduły kontrolne oraz wnikliwe testowanie zawdzieczamy Zygmuntowi VE3JZS, którego tu widzimy na zdjęciu.
"Uff, chyba się udalo. To są ostatnie próby" - mówi Zygmunt.
 
To jest kontroler, sterowany mikroprocesorem, i jednocześnie interfejs. Ta płytka z mikroprocesorem kontroluje poszczególne opcje przemiennika dekodując cyfrowe komendy oraz zapewnia właściwe połączenie przemiennika z komputerem.
 
Na górze przemiennika leży mały komputer, który jest odpowiedzialny za pracę EchoLinku.
 
Ten komputer ma twardy disk zbudowany z pamięci "flash". Jedyną ruchomą częścią w nim jest wentylator.
 
Kompletny przemiennik w obudowie zainstalowany w swoim stałym QTH. Sam przemiennik waży około 60 kg. Nad przemiennikiem widoczne są 4 filtry wnękowe.
 
To jest dwupasmowa (2m/70cm), pionowa, dookólna antena firmy Diamond, model X-500. Długość anteny - 5,2 metra; zysk - 8,3 dB. Jest to stara wiekiem antena, używana niegdyś w starym przemienniku, a obecnie zregenerowana przez Romka, ve3pij.
 

(ve3mrm)