27 czerwca 2009 - Zainstalowanie stacji-linku VE3YPL-L

Zygmunt VE3JZS donosi (informacja lokalna):

W srode 24 czerwca, z pomoca Andrzeja VE3AWF, zainstalowalem stacje VE3YPL-L w okolicach szos 7 i 400. Spelnia ona role linku (w systemie EchoLink). Stacja pracuje na czestotliwosci 146,595 MHz z tonem CTCSS 91,5 Hz. Uzywalismy tej czestotliwosci bardzo dlugo, wiec ja znamy. Zmienilem ton na 91,5 Hz, aby uniknac kolizji z pracujacym jeszcze starym przemiennikiem. Czytaj, juz nie.... Celem tej instalacji jest sprawdzenie i ewentualne poszerzenie zasiegu na polnoc. Stacja lezy na wysokosci 208 metrow npm (50 metrow powyzej przemiennika VE3YPL-R) i nalezy ja traktowac jako experymentalna.

Zasada dzialania stacji VE3YPL-L jest podobna do VE3YPL-R z tym, ze nie jest to przemiennik. Dwie lokalne stacje nie moga sie komunikowac ze soba droga radiowa uzywajac stacji (linku) VE3YPL-L. Moga jednak przez radio laczyc sie z dowolna stacja podlaczona do EchoLinku, na przyklad do VE3YPL-R. Kod szybkiego polaczenia do VE3YPL-R jest "*11". Pozostale kody sa takie same; przykladowo, pytanie o status polaczenia jest kod "08".

Aby ulatwic zycie kolegom, majacym radia w samochodzie i chcacym sprawdzic czy „wchodza na" i odbieraja VE3YPL-L bez potrzeby wysylania DTMF kodow, dodalem prosta funkcje. Wyslanie fali nosnej na czestotliwosci 146,595 MHz z tonem CTCSS 100 Hz przez co najmniej 0,5 sekundy spowoduje odpowiedz stacji tylko nosna przez 1,5 sekundy. Zatem jest to operacja z uzyciem jednej reki - proste nacisniecie PTT. Mozna te parametry zaprogramowac w swoim radiu jako oddzielny kanal.

Zycze powodzenia i prosze o raporty z pokrycia terenu tego urzadzenia.

Jednoczesnie prosze, aby korzystajac z przemiennika VE3YPL-R poczekac, az przemiennik przestanie nadawac i dopiero wtedy nacisnac PTT. Jest to czas dwoch sekund. W przeciwnym wypadku inne podlaczone stacje nie maja mozliwosci sie zglosic, jak rowniez lokalne stacje uzywajace przemiennika, nie moga wysluchac zadnych jego komunikatow.

73, Zygmunt


(ve3jzs)