Daniel Daniel Góral

VE3PLO


EMAIL: [email protected]

TELE: 647-233-8881
Luty 2010
 
Córy Córki Nikola i Oliwka

Mój pierwszy kontakt z krótkofalarstwem miałem w roku 1985. Jako dziesięcioletni chłopiec chodziłem wieczorami do kolegi, który rozmawiał z Anglią przez radio. Zafascynowało mnie to i razem zaczęliśmy bawić się radiami, lutowaniem obwodów, itd. Prowadziliśmy łączności w paśmie 27 MHz. W międzyczasie wpadła mi do rąk radiostacja RS-6102 z "Dromadera" (samolotu polskiej konstrukcji), kupiona na bazarze "Różyckiego" w Warszawie. Słuchałem na niej rozmów między samolotami a wieżą kontrolną oraz innych ciekawych transmisji.

Po przyjeździe do Kanady przeważnie słuchałem i nadawałem na CB (AM i SSB). Moją najdalszą łączność miałem z krótkofalowcem na Alasce. Używałem wtedy radia Ranger-2950 i anteny Wilson-whip.

Zawsze marzyłem o licencji krótkofalarskiej i w końcu, po zebraniu się do tego po 20 latach, postanowiłem ją uzyskać. W grudniu 2009 zdałem egzamin (kwalifikacja "basic") i otrzymałem znak VE3PLO.

Bardzo bym chciał podziękować Piotrkowi Rastawickiemu SP5MG, który wprowadził mnie do tego hobby. Mam nadzieję, że kiedyś nawiążę łączność z nim na KF.

Sprzet Mój sprzęt:

Z domu nadaję na 2 metrach z Yaesu FT-1900R, a na falach HF i MF z Yaesu FT-847 (patrz zdjęcie). W moim "shacku" używam trzech anten typu dipole i anteny dookólnej Comet GP-15 na pasma 6M, 2M i 70CM. Koło domu stoi także antenna dookólna na HF. Jest to Hustler 4-BTV, z którego jestem bardzo zadowolony. Mój mobilny sprzęt składa się z Yaesu FT-7800R i anteny Diamond M285S.

[ Back ]