Roman Czarnik

VE3PIJ

QTH: Toronto, Ontario
QTH2: Perkinsfield, Ontario (na brzegu Georgian Bay)

EMAIL: [email protected]
TELE: 416-654-9705

Picture of VE3PIJ at the shack Picture of VE3PIJ at the shack
April 1997 February 2005

Historia
Z obsługą radiostacji i pracą radiotelegrafisty zapoznałem się w latach, kiedy odbywałem służbę w jednostce wojskowej w Gdańsku-Oliwie. Po zakończeniu służby w 1968 przez dość dlugi okres czasu nie uczestniczyłem w ruchu radioamatorskim. Dopiero po 20 latach w Toronto wstąpiłem do Skywide radio klubu, który umożliwił mi uzyskanie licencji radiooperatora i uruchomienia własnej radiostacji pod znakiem VE3PIJ. Moją pierwszą łączność (QSO) miałem z operatorem W8HNG w dniu 1 grudnia 1985.

Z początkiem lat 90-tych uzyskałem licencję VE3XPL stając się sponsorem polskiego przemiennika w Toronto. Przemiennik ten przeszedł na oficjalną "emeryturę" pod koniec 2008 roku, kiedy to Zygmunt VE3JZS uruchomił 2-metrowy przemiennik firmy Motorola i uzyskał dla niego znak VE3YPL. Zygmuntowi VE3JZS, który stał się następnym sponsorem i operatorem naszego polskiego przemiennika w Toronto, życzę wiele zadowolenia i sukcesów. Ja, nieoficjalnie, czekam na stanowisko emeryta, aby kontynuować swoją działalność jako operator VE3PIJ. Od roku 2004 pomaga mi w tym moja XYL Teresa uzyskując uprawnienia radiooperatora i znak VA3PIJ.

Poza sprawami radiowymi nadal operuję maleńki warsztacik mechaniczny w piwnicy i garażu. Kontynuuję swoje zaintersowania mechaniką i budowaniem wszelkiego rodzaju urządzeń codziennego użytku.

Anteny

Picture of his antenna Wieża, na której umocowane są anteny, jest produkcji amerykańskiej firmy ALUMA Tower Company, Inc. w Vero Beach na Florydzie. Jest to solidna, w pełni aluminiowa, spawana konstrukcja składająca się z trzech 20-stopowych sekcji, teleskopowo rozsuwanych do wysokości 48 stóp z pomocą układu stalowych linek i wyciągarki ślimakowej. Wieżę również można położyć na boku po zainstalowaniu dodatkowego systemu. Cała wieża waży około 190 kilogramów. W szczytowej sekcji jest mechanizm (rotor), który obraca 10-stopowy maszt a z nim anteny. Zdjęcie pokazuje cztero-elementowy cubical quad na cztery pasma: 20, 18, 15 i 10 metrów.
October 2004

Picture of the present antenna Obecny quad jest dwuelementowy, to jest ma tylko ramki radiatora i refektora.
Na zdjęciu widoczna jest rowniez antena inverted-V z trapami.
February 2005

Dokonaliśmy kilku zmian w wyposażeniu naszej (VA3PIJ i VE3PIJ) radiostacji:



Zdjęcie z instalacji na naszej wieży 3-elementowej yagi firmy Steppir.
sierpień 2010

Zdjęcie pokazuje jak można wykorzystać wieżę telewizyjną, by zaistalować na niej 2-elementowy cubical quad. Instalacja ta pozwala na obracanie anteny rotorem Ham 4 i daje możliwość montażu anteny z ziemi. Rotor i antena są zainstalowane na wózku z możliwością podniesienia ich na szczyt wieży.
sierpień 2010

Antena w dolnej pozycji.
sierpień 2010

Antena wyniesiona jest na wysokość 45 stóp.
Widoczna jest antena "Skypole" robiona w klubie Skywide.
sierpień 2010

Ze względu na bardzo duże lokalne zakłócenia na pasmach 160 i 80 metrów często do odbioru używam anteny typu army loop obracanej w pionie i dostrajanej do rezonansu kondensatorem zmiennym. Pętla ma średnicę około 1,5 metra.
sierpień 2010

Transceiver FT-1000D, który służył nam przez prawie 10 lat, zastąpiony jest transceiverem FT-5000D. Ma lepszą obróbkę zakłóceń na odbieranym sygnale.
sierpień 2010
[ Back ]