ve3mrm anteny Andrew M. Kukla

VE3MRM

ex SP9GR

------------------------------

Transceivers:
ICOM-751, MaxTrac-100,
MaxTrac-300, TR-7730

Antennas:
HF 3-el. Yagi, Inverted-V,
VHF 11-el. Yagi, VHF Ringo Ranger,
VHF/UHF Diamond X-50A

April 2006 Anteny

Radio i elektronika fascynowały mnie od wczesnych lat szkolnych. Moje pierwsze "projekty" to budowa odbiorników kryształkowych (!), później już lampowych reakcyjnych i małych pirackich nadajników. W krakowskim klubie krótkofalowców (PZK), jako nasłuchowiec SP9-133, intensywnie uczyłem się kodu Morse'a i cieszyłem się z każdej otrzymanej karty QSL. Licencję nadawcy o znaku SP9GR otrzymałem w 1956 roku. Odbiorniki i nadajniki trzeba było sobie samemu budować, co było nie lada zadaniem przy braku potrzebnych części, materiałów i instrumentów pomiarowych na rynku. Jakże inna od tych czasów pionierskich jest obecna sytuacja, w której krótkofalowiec może sobie prawie wszystko kupić.

Wyjechałem na Zachód. W Kanadzie kontynuuję swoje hobby pod znakien VE3MRM. Mój polski znak SP9GR został przydzielony innemu krótkofalowcowi w Częstochowie. Trochę to zabolało.

Toronto, w którym mieszkam, skupia stosunkowo dużą grupę polskich krótkofalowców. Od już kilkunastu lat prowadzę witrynę dla naszej grupy. Staram się umieszczać w niej ważniejsze wydarzenia może bardziej o charakterze towarzyskim, niż "czysto" radiowym. Jest w niej jednak dużo zdjęć, opisów i historii. Zapraszam do tej prymitywnej witryny. Niestety, coraz rzadziej dopisuję tam coś nowego. Liczba aktywnych członków znacznie zmalała.

Mamy własny polski przemiennik w Toronto. Co środa spotykamy się o 21:00 na tzw. "Cobra Night". To ja wymysliłem taką nazwę. Przypominały mi się spotkania przy rzadkich jeszcze wtedy w Polsce telewizorach, aby ogladać sensacyjny serial "Kobra". Czy to były środowe czy czwartkowe programy - nieważne. Ot, takie moje skojarzenie.

[ Back ]