Marek Marek Chodak

VE3MHO


EMAIL: [email protected]

TELE: (c) 416-817-0351
grudzień 2009


* * * * *

Urodziłem się i wychowałem w Polsce na południu kraju w malowniczych Bieszczadach. Mogę powiedzieć, że urodziłem się z radiem przy uchu, jako że do dzisiaj pamiętam "kołchoźnik", który propagował ówczesny ustrój i muzykę ludową. Bardziej na poważnie, to wiadomości z dziedziny elektroniki czerpałem z książek "Nowoczesne Zabawki " i "Elektronika Dla Wszystkich". Do dzisiaj pamietam, że jedna książka była z żółta a druga z zieloną okładką. Właśnie na podstawie tych książek budowałem radia kryształkowe i bardziej zaawansowane praktyczne układy elektroniczne.

Moim pierwszym nadajnikiem uprzykrzałem życie sąsiadowi zza płotu. Zagłuszałem mu "Lato z Radiem" nadając na częstotliwości Warszawy-1. Szczytem marzeń okazały się dwa radia CB z USA, których jednak nie wolno było w Polsce używać bez zezwolenia.

Jakieś 7 lat temu poznałem Zygmunta VE3ZIG, który obudził we mnie drzemiącego virusa krótkofalarskiego. Przy pomocy i wskazówkach Zygmunta zacząłem bywać na Hamfestach, gdzie 3 lata temu poddałem się - nieudanej zresztą próbie - "zrobienia" licencji krótkofalarskiej. Zabrakło mi dosłownie trzech punktów. Wirus się z lekka uśpił na dwa lata, ale już w 2009 roku pomyślnie zaliczyłem egzamin na BASIC+. Wybrałem sobie znak VE3MHO nieprzypadkowo; są to moje inicjały imienia i nazwiska.

Transceivery:
- YAESU FT-8900R to wielo-pasmowy (all band) transceiver, którym podsłuchiwałem kolegów naszej grupy.
- YAESU FT-100 to (compact mobile HF-VHF-UHF all mode) transceiver, z którego jestem bardzo zadowolony.
- YAESU VX-6 Jako typowy "gadżeciarz" zakupiłem ostatnio to ręczne radio ze swoją malutką antenką, które nie do końca spełnia swoją funkcję, jako że dość opornie łączy się z naszym lokalnym przemiennikiem z mojej lokacji w Etobiocoke.

Anteny:
Z pomocą kolegów Jurka VE3AHN, Janusza VE3OKZ i innych, na dachu apartamentowca, na wysokości czwartej podłogi założyłem dwie inverted dipole anteny na 80 i 20 metrów.
Do łączności na 2M i 70CM używam jednej anteny zrobionej z 400-omowego symetrycznego kabla.
Wreszcie mam Wilson W1000 antenę na 10M, która wymaga pewnego zestrojenia.

Tyle o mnie i mojej stacji. Na zakończenie pragnę podziękować kolegom, dzieki pomocy i zaangażowaniu których zaistniałem jako amator krótkofalowiec.

Marek Chodak

[ Back ]