Picture of Ludomir Ludomir Mączka

VA3CVD

and

VE0ACP/MM

Pływając po oceanach świata używał też innych znaków krótkofalarskich:

SP1CVO, SP1CVO/MM, SP1CVO/OA4, VK2BVF, VK8LM

July 1996

Picture of VA3CVD
Fot. Włodzimierz Piątek/Agencja Gazeta
Dnia 30 stycznia 2006 r.
w wieku 78 lat zmarł w Szczecinie legendarny żeglarz, kapitan Ludomir Mączka. Ponad 30 lat spędził na jachtach, pokonując około 170 tysiecy mil morskich. Kapitan Mączka był członkiem honorowym Polsko-Kandyjskiego Jacht Klubu "Bialy Żagiel". Wiele osób z naszego klubu znało Ludka osobiście. Słuchaliśmy często jego barwnych opowieści, podziwialiśmy jego żeglarskie dokonania, szanowaliśmy jego poglądy i filozofię życia. Na zawsze zostanie w naszej pamięci. WM [Wacław Matuszewski]

Krótka żeglarska biografia:

Ludomir Mączka ukończył Uniwersytet Wrocławski (geologię). Zasłynął przede wszystkim z rejsów jachtem "Maria". Za całokształt żeglarskich dokonań otrzymał w 2002 r. Super Kolosa (najbardziej prestiżowa polska nagroda wyróżniająca podrózników i odkrywców). 10 lat wcześniej uhonorowany został przez redakcję miesięcznika "Żagle" nagrodą im. Leonida Teligi za wieloletnią wedrówkę po świecie.

W 1965 r. Ludomir Mączka, pseudonim "Ludojad", brał udział w badawczym rejsie jachtu "Śmiały" wzdłuż brzegów Ameryki Południowej. W latach 1973-1984 opłynął na "Marii" kule ziemską. Niebawem (1985-1988) wraz z Wojciechem Jacobsonem i Januszem Kurbielem, na jachcie "Vagabond" okrążył - jako pierwszy na świecie - północny biegun z zachodu na wschód. Drugą wokółziemską podróz "Szlakiem Magellana" Mączka rozpoczął w 1999 roku. Musiał ją jednak przerwać po czterech latach ze wzgledu na stan zdrowia. Jego "Marię" przejął w Auckland (Nowa Zelandia) kapitan Maciej Krzeptowski.

[ Back ]