_________________________________________________________________________

üyelerimiz forum sayfamız bizimle kontak kurun downloadlinkler
     
 

 

       TOPRAKLAMA TEKNİĞİ

       Haberleşme ve elektronik cihazların çağdaş bir yöntemle tapraklanmasını ve bunun için neler yapılması gerektiğini bu yazıda kolaylıkla bulabilirsiniz.

       Yüksek frekanslı çihazların çalışma koşulları,iyi bir topraklama yöntemi kurulursa,daha düzenli bir duruma getirilebilir. Özellikle telsiz haberleşme araçlarının bir çok sorunları, tekniğe uygun yapılmış, alçak direnç değerli topraklama ile çözümlenebilir. Örneğin iyi bir topraklama, alçak duyarlılık (kullanılan çihazın yüksek duyarlılığı olduğu düşünülmektedir),harmoniklerin oluşması, çapraz modülasyon ve istenmiyen işaretlerin alınması gibi kötü etkileri ya tümüyle ortadan kaldırır ve yok eder, ya da en az düzeye indirebilir.

       Genel bir yöntem olarak, her hangi bir yerdeki tümü metal olan soğuk su dağıtım borularının sizin bulunduğunuz yerdeki kısımları, topraklama için alçak direnç değerli en iyi giriş yolunu oluşturur.Şehir şebekesine bağlı elektrik tellerinin nötr teli hiç bir zaman etkili bir topraklama yeri olamaz.Gerçi ,nötr teli aslında toprağa bağlıdır ama istediğiniz topraklamayı yapamaz.

       Bu yazımızda iyi bir toprağa giriş yolunun (elektrik yönünden iletimi ve mekanik yönden sağlamlığı en iyi olacak biçimde) nasıl yapılacağını ve var olan yada tarafımızdan yapılan yerine cihaz veya cihazlardan  gelen tellerin nasıl bağlanacağını anlatmaya çalışacağız.

      TOPRAKLAMA BAĞLANTILARI 

       Bir çok topraklama sistemleri, çihazla topraklama yeri arasındaki bağlantı tellerinin ve bizzat bağlantı noktasının düzgün olmayışı nedeniyle tam olarak çalişmazlar.

devam edecek