_________________________________________________________________________

üyelerimiz forum sayfamız bizimle kontak kurun downloadlinkler
     
 

 Ses Kartı Ara Ünitesi ile PSK-31, MFSK16, MT63, SSTV & Diğerlerini  Kullan

Amatör telsizcilik gelişimini sürdürmeye devam ediyor.Bu gün gelinen noktada artık bilgisayarlar amatör telsizcinin evine girmiş bulunmaktadır.Bilindiği gibi Dijital çalişmaya amatörler hiçde yabancı değiller.Daha önceden modem vasıtasıyla  pek çok modda dijital çalişma yapmak mümkün idi,bugün ise artık özel olarak yazılmış ses kartı destekli yazılımlar mevcuttur.Bu yazılımlar da bize yeni farklı moddlar meydana getirmiştir.Bir kolaylıkta modem vasıtasıyla çalişılan değişik modlar, artık bilgisayarımızın ses kartını Kullanarak da çalişmayı mümkün kılmiştır.Bu konuda haylide yazılım mevcuttur.Bu sayfamızda gerek modem ile gerekse ses kartı ile dijital modlarda nasıl haberleşme yapacağımızı anlatacağız.İlk önce telsiz ile bilgisayarımız arasında kullanılan ara üniteden bahsedelim.Bu konuda her telsiz için hazırlanan blok şemalar mevcuttur.İlk önce yapmamız gereken PTT Port Devresidir.

 
 

Bu devre sayesinde Bilgisayarınızdan yazılım vasıtasıyla com port sayesinde telsizimizin ptt ucu tetiklenerek radyomuz otomatik TX yapacaktır.

       Ayrıyetten ikince bir devre de yapmamız gerekecek. Yapmamız gereken telsizimizin External hoparlör çıkışı ile  ses kartımızın 'LINE IN' giriş kısmı arasındaki bağlantıyı sağlamaktır.Bu sayede çok rahat RX yapabiliriz.Aşşağıda bu bağlantı verilmiştir.Her iki devreyide uygulayabiliriz.Bizim tavsiyemiz arada trafo olan bağlantı şeklini tercih etmenizdir.Bu trafo burda  izolasyon görevi görmekte ve telsizimizin hoparlor çıkışı ile ses kartımızın line in girişi arasında uyumu , sağlamakta  meydana gelecek uyumsuzlukları dengelemekte, kayıpları en aza indirgemektedir.

1000 (1k) ohm to 8 ohm, audio transformer.
Used in PSK31 transceiver to sound-card interfaces to isolate the sound card and HF transceiver from RF feedback. This 1K to 8 ohm transformer is used when external speaker audio is coupled to the sound card LINE IN.
Primary (1000 ohm) and secondary (8 ohm) are identified on transformer. Transformer measures approximately one half inch by one half inch. Leads are 1/2 inch long.

 

 

600 ohm to 600 ohm, 1:1 turns ratio audio coupling transformer.
Used in most PSK31 transceiver to sound-card interfaces to isolate the sound card and HF transceiver from RF feedback.
Use two of these to isolate both the sound card LINE IN and LINE OUT from the transceiver accessory or data port. Primary is identified on transformer. Transformer measures approximately one half inch by one half inch. Leads are 1/2 inch long.

Aşşagıdaki devrede (alttaki ikinci şekil) telisizimizin tx yapması için gerekli olan düzenektir.Burada da giriş ve çıkış 600 ohm olacak şekilde bir trafo kullanılmıştır.Bir ucu ses kartımızın 'LINE OUT' kısmına takılacaktır.Bu aşamada şunu hatırlatmakta yarar var,line out çıkışı genelde eski seskartlarında mevcut.Yeni ses kartlarında microfon girişini bu iş için kullana bilirsiniz.Ben her iki sekilde de denedim her hangi bir problem çıkarmadan sistem çaliştı.

        Trafonun diğer ucunu ise telsizimizin microfon ucuna(tx-audio ) kısmına  bağlayınız.Tabiki şase bağlantılarını yapmayı unutmayınız.

 Bütün bu düzenekleri ufak bir kutu içine monte edebilirsiniz.Kutunun mümkünse diş kısmı topraklama yapmak için metal olsa iyi olur.Bu sistem sayesinde hemen hemen bütün modlarda çok rahat çalişa bilirsiniz(psk31-rtty-sstv-mfsk16-throb-helschreiber-pacet-pactor v.d)Artık yapmanız gereken gerekli yazılımları internetten makinenize yüklemek.Bu yazılımlar için de Sitemizde gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Bilgi almak için veya Soru içinn [email protected] mail atabilirsiniz.z.Değerli arkadaşlar Bu bağlantı şekli anlaşıldığı gibi telsizimizin speaker ve microfon kısmı için açıklanmıştır.Telsizimizin arka kısmında bulunan dijital soketindende çok rahat bağlantı yapmak mümkün.Elimizde bütün çihazlar için gerekli şemalar mevcuttur.en kısa zamanda bu sayfaya ilave edeceğiz.İstediğiniz döküman varsa lütfen e-mail atınız.