_________________________________________________________________________

üyelerimiz forum sayfamız bizimle kontak kurun downloadlinkler
     
 

PSK31

       PSK31 uzun yıllardır HF bandlarında popülerliğini koruyan  yeni bir dijital moddur. PSK ve DSP teknikleri bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Bu mod klavye kullanarak, iletişim kurma amacına yönelik geliştirilmiştir ve genel amatör kullanıcılarının hızına uygun olması amacı ile 31 baud oranında oluşturulmuştur. HF bandlarında PSK31 kullanımı çok eğlencelidir ve standart klavye kullanımı sayesinde çok da basittir. ASCII karakterlerinin büyük bir kısmı desteklenir. Sinyaldeki ses oranı azaltılarak önceden hata denetimi yapmak sureti ile PSK31’in ikinci bir versiyonu olan QPSK  elde edilebilir

PSK31 ÇALİŞMA FREKANSLARI

1838.150 3580.150 7035.150  10140.150 14070.150  18100.150  21080.150 24920.150   28120.150

       Psk31  modu ses kartını desteklemektedir. Bu haberleşmenin önemli özelliklerinden biri çok dar band kullanması ve aynı anda tek frekansta birden fazla amatör telsizcinin haberleşmesidir.Darbant oluşu (31 baud) sinyal kaybını minumuma  indirmiştir ve maksimun 40 watt ile çok rahat haberleşme yapılmaktadır.Bu nedenle bu haberleşme şekli tüm dünyada amatör telsizciler arasında çok beğenilmiştir ve en fazla kullanılan haberleşme şekillerinden biri olmuştur.

PSK31 için oldukca fazla yazılım vardır.  En fazla kullanılan programlar dan biride DIGIPAN  yazılımıdır.Bu yazılım ses kartını desteklemektedir. Programın instalı oldukca basittir.DigiPan exe yi tıklayın. CONTINUE -İLERİ

Alttaki menu Programın Yükleneceği Dizini gösterir.Burayı NEXT ile geçin.

Alttaki menu geldiginde işlem tamamdır.Lütfen CLOSE yi tıklatarak programın sonlandırın.İnstall sonunda bilgisayarınızın programlar kısmına digipan kısa yolu gelecektir.configirasyonlar için programı çaliştırın.

Buradan CONFIGURE seçeneginden SERIAL PORT'u tıklayınız.Çıkan ekranda bilgisayarınızın bağlantısını, hangi comporta yapmışsanız onu işaretleyin.Bu sayede PTT ucu kullanılarak programdan otomatik TX çaliştırılır.Bu işlemden sonra  Tekrar CONFIGUREDEN   PERSONAL DATA kısmını tıklatın.

Aşşagıdaki ekran gelecektir.Gerekli bilgilerinizi giriniz.

Programın Ana menüsu aşşagıdaki gibidir.Gelen sinyaller alttaki spectromda aşşagıya doğru kayan dikine cizgilerdir.Sizin yapmanız maus ile cizginin üzerine gelerek tıklamaktır.Gelen sinyaldeki  yazılar üstteki ekrana çıkacaktır.Programın kullanımı oldukca basittir.Gönderme ve Dinlemeyi T/R den başlatabilirssiniz.Otomatik macroları Ekranın Üzerinde bulunan ,örneğin CQ kısmına mausu sağ tusu ile tıklayın .çıkacak pencereye yazınızı yazabilirsiniz. Zaten programı kullandıkca diğer özelliklerini rahatca öğrenebilirsiniz.