_________________________________________________________________________

üyelerimiz forum sayfamız bizimle kontak kurun downloadlinkler
     
 

ULUSLAR ARASI  LIGHTHOUSE/LIGHTSHIP AKTİVİTESİ

17-18 AĞUSTOS TRABZON YOROZ BURNU FENERİ

    17-18 Ağustos tarihlerinde Uluslar arası LIGHTHOUSE/LIGHTSHIP aktivitesine Anadolu Radyo Amatörleri Derneği Trabzon Şubesi olarakTA7KB çağrı işareti  ile katıldık. Bu çalışmayı TA7B Temel YILDIZ, TA7I Özkan ÖZAL,  TA7CVN Hasan GÜVELİ  birlikte yürütmüşlerdir. 

Çalışmaya katılabilmek için bir deniz feneri bahçesine istasyon kurmak gerekiyordu. Bizde Geçen yıl ki LightHouse çalişmasını yaptığımızTrabzon YOROZ BURNU FENERİ'ni tercih ettik.  Bu çalışmayı yapacağımızı önce  http://www.vk2ce.com/illw/2002.htm adresine çalışma yapacağımız yeri  ve diğer bilgileri kaydettirdik.  Aşağıdaki bilgi  bu sayfada mevcuttur. Türkiye'den bu aktiviteye sadece ANARAD Trabzon şubesi ve ANARAD Genel merkez TA4KG Çağrı İşareti ile katılmışlardır.

Turkey TA7KB Yoroz Burnu Feneri/Trabzon, tur-010 Anarad Qsl Bureau, Box 40, Soke 09200, Aydin, Turkey.

Bütün bir yıl büyük bir heyecanla beklediğimiz LightHouse Aktivite zamanı nihayet gelmişti. Bütün hazırlıklarımızı önceden tamamlamıştık. Sivil Savunma Trabzon  Müdürlüğünden 16 m2'lik büyük bir çadır aldık. Mevsim gereği hava şartlarının yağmurlu olacağını tahmin etmiştik. Nitekim de öyle oldu.Sivil Savunma Müdürlüğüne Teşekkür ediyoruz.Kısa dalga telsiz olarak  kenwood 440 ve kenwood 850 telsizlerini kullandık.Her iki cihazda bizi yarı yolda bırakmadı.Mors cihazı olarak da pedallı tip etm5c mors aletini kullandık. 48saat süre ile cihazlarımız açıktı .Devamlı olarak frekans değiştirerek ütün bantlarda QSO  yapmaya çalıştık. Bu aktivitede de TA istayonlarının da olduğunu bütün dünyadaki amatör telsizcilere duyurduk.Kurmuş olduğumuz WINDOM tipi dipol antenimizde çok iyi çalıştı.Bütün bantlarda swr si çok iyi idi.Yerden yaklaşık 10 metre yükseklikte gerdik antenimizi. Çalışma için antenimizi temin eden Trabzonun eski amatör telsizcilerinden TA7T OSMAN YAŞAR KULAÇ 'a teşekkür ediyoruz.

      Daha şimdiden 2003 yılındaki LightHouse aktivitesi için heyecanlanmaya başladık. Tek dileğimiz Ülkemizin diğer Fenerlerinde de istasyonlar kurularak geniş bir katılım kadrosuyla ülkemizi bu çalışmada temsil etmektir. Tabi bunda da diğer illerimizdeki Amatör Telsizci Arkadaşlarımıza büyük görevler düşüyor.

Bizden bu konuda yardım isteyen arkadaşlar olursa [email protected] veya [email protected] adresimize email atabilirler.

Aşşağıda resimler ile LightHouse-2002 aktivitesini ı anlatmaya çalışacağız.

 

      

 

 

16 Ağustos cuma günü saat 3 civarlarında çalışma mevkiine vardık.Kısa bir dinlenmenin ardında ilk önce çadırımızı kurmaya başladık.Üsteki resimde çadır kurulurken ve kurulduktan sonraki hali görülüyor

 

 

 

 

 

Nerdeyse hava karamak üzere idi .Dernek Başkanımız TA7B Temel Yıldız bizimde ilk defa deneyeceğimiz ve TA7T Osman Yaşar Kulaç 'ın bize aktivitede kullanmak için vermiş olduğu WINDOM tipi anteni çantadan çıkardı. Artık anteni kurma zamanı gelmişti. Antenin bir ucuu fenerin en üst noktası olan paratoner cubuğuna diğer kısmınıda yaklaşık 300 metre ileride bir köy evinin damına bağladık.Yaklaşık yerden yüksekliği 10 metre çivarında idi.

                              

 

 

 Tabi ki bu arada tanıtıcı pankartımızı asmayı unutmadık.Bunun bayağı yararı da oldu.Pankartı ve anteni görerek ziyaretimize gelen yöre sakinlerine amatör telsizcilik hakkında bilgi verildi ve derneğimizin çalışmaları  anlatıldı.

 

Çalışma esnasında bizi ziyaret eden ve yalnız bırakmayan  çalışmaya katkıda bulunan TA7T Osman Yaşar Kulaç ve TA7N Ayhan ERDAL QSO yaparken görülüyor.

 

 

 

 

 

TA7CVN Hasan Güveli arkadaşımız sabah kahvaltısını hazırlarken hayli neşeli gözüküyordu.Birazdan TA7KB çağrı işareti ile ilk QSO larını yaparken de yüzündeki mutluluğu inanın görmenizi isterdim.

 

 

 

 

 

Gecenin geç vakitlarinde ziyaretimize gelen ve çalişmalar hakkında bilgi alan Bölgenin tanınmış amatör telsizcilerinden TA7AA Hasan Basri İhtiyar bize destek verdi .Belli bir süre çalışmaya katkıda bulunarak 40 metrede QSQ yaptı.Kendisine teşekkür

 ediyoruz.Resimde en sağ tarafta

 

 Çalışma esnasında belli aralıklarla yorozburnu fenerinin alt tarafındaki kayaların hakim olduğu ve bölgenin en uç noktası olan yorozburnunun kayalık sahilinde  TA7B Temel Yıldız ve TA7CVN Hasan Güveli yüzerek dinlenmeye ve yorgunluk larını atmaya çalışıyorlar.

 

Gece geç vakit olmasına rağmen genç amator adayları halen ayakta.Bir an önce belge alıp qso yapmak için bizi rahat bırakmıyorlar.Bir kaç sene sonra mikrofonu onların elinde görürseniz hiç şaşırmayın.Bizde geleceğin gençlerinden bu ülke için ve amatör telsizciliğin geliştirilmesi için çok şeyler bekliyoruz.

  2003 Yılındaki LightHouse Aktivitesinde Buluşmak Üzere ....73......55  de TA7KB