_________________________________________________________________________

üyelerimiz forum sayfamız bizimle kontak kurun downloadlinkler
 

 

HF  Bantta Dijital Teknik Hakkında Genel Bilgi

 
 

 

İletişim teknolojisinde; canlı HF klavye iletişimi, teoride  başarılmıştır ama pratikte çok kompleks sorunlarla karşılaşılmaktadır. Gelişen radyo yayıncılığı, Internet gibi yeni ve güçlü iletişim araçlarına bütün amatörler kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Kişisel bilgisayarlarda DSP kullanımının yaygınlaşmasıyla “Push the envelope” (tuşa bas mesajın gitsin) anlayışı hakim olmaya başlamıştır.

            PSK 31 modunun kullanımı 1997’de başlamış ve inanılmaz gelişmelerle günümüze kadar gelmiştir. PSK 31 gibi tek modların popülerliği, bu modlar için gerekli yazılımların internetten kolayca elde edilir olması sayesinde artmıştır.  MFSK 16 gibi daha gelişmiş bir modun ileride HF operasyonları için standart olması mümkün görünmektedir.

           Bir sinyalin frekansını değiştirerek iletişim sağlama moduna FSK modu denir, sinyalin fazını değiştirerek iletişim sağlama modu da PSK modudur. FSK  bir taşıyıcı frekans değişimi (F1B) ile çalışabildiği gibi SSB modülasyonu (AFSK) ile de çalışabilir.  PSK gönderildiğinde, kompleks bir audio radyo dalgası formu SSB tarafından dönüştürülür.  Bu işlemin püf noktası stabil bir frekans gerektirmesidir. DSP (Dijital sinyal işleme) teknikleri dijital kodları ve sesleri birbirlerine dönüştüren yüksek hızlı  bir tekniktir. 16 ve 32 bitlik ses kartları bu teknik için yeterlidir. 

          FUZZ MODLARI  insanın duyu organlarını maksimum düzeyde kullanmasını sağlayan iletişim modlarıdır. Bu modlar için, elektronik ve  gelişmiş mantıksal birimler gibi  ileri  teknolojiler gereklidir.  Potansiyel Fuzzy modlarına örnek olarak; Mors kodu, HFFAX, SSTV and Hellschreiber verilebilir. Bir modun Fuzzy modu olabilmesi için gerekli kurallar:

  • Sinyal olduğu gibi kodlanmadan gönderilmesi
  • Alıcı verileri ne olduğuna bakmadan ve geldiği anda alınmasıdır.