ANARAD
ANADOLU RADYO AMATORLERI DERNEGI GENEL MERKEZI
HEADQUARTER ANATOLIAN RADYO AMATEURS ASSOCIATION


ATATÜRK VE GENÇLİK ETKİNLİĞİ
ANARAD Genel Merkez ve Trabzon Şubesinin organize ettiği etkinlik başarıyla tamamlandı!!

19 Mayıs 2002 Pazar günü Atatürk ve Gençlik kutlamalarına paralel olarak organize edilen etkinlik Telekomünikasyon Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğünün görevlendirdiği gözlemci katılımıyla ve Kuşadası Belediyesinin görevlendirdiği destek biriminin hazır bulunmasıyla sürdürüldü. Sabah saatlerinde TEDAŞ'ın enerji vermesi ve İtfaiye Amirliğinin tahsis ettiği bir merdivenli araç ile yaklaşık 10 metre irtifada konuşlandırılan G5RV Multi-Bander anten kurulması ilgiyle izlendi. 

Genel Merkez ekibinin TA4KG istasyonunu saat 13:00 de Kuşadası Sahil Parkı'nda Trabzon Şubesi ekibinin  de TA7KB istasyonunu Fatih Parkı'nda portabl olarak kurmasıyla tamamlanan etkinlik hazırlığı ilk saatlerde Trabzon Kuşadası propagasyonunun elverişsiz olması nedeniyle saat 14:00 de ertelendi. 

Her iki istasyonda hazır bulunan 12-17 yaş grubu öğrencilerimiz TA4KG istasyonundan operatör TA4A, TA3EB, TA4BS, TA4CS, TA4CNH gözetiminde diğer istasyonlarla haberleşme yaptılar. Telekomünikasyon Bölge Müdürlüğünce görevlendirilen gözlemci Sayın Hakan Evci çalışmaları gözlemlerken etkinlik, görsel basından ADA TV ve FM Radyo (ART) ekibince uzun süre izlendi ve bu konuda program hazırlanırken yazılı basına da haber konusu oldu.

Özellikle Kuşadası Belediyesinin sürekli sponsorluğuyla 19 Mayıs tarihlerinde YOTA (Youth On The Air) adıyla 23 Nisan Tarihlerinde COTA (Children On The Air) adıyla geleneksel hale dönüştürülecek olan etkinlikte gençlerimiz 7.085 frekansında TA3EK ve TA3BV ile QSO yaptılar. Daha sonra 14.250 MHz frekansına geçen  TA4KG istasyonu, TA7KB istasyonu ile ortak çalışma sürdürdü. Ancak yurt içi haberleşme çalışmasının yanı sıra bu haberleşmelerin dünyanın her ülkesi ile yapılabildiğini gençlerimize öğretmek amacıyla 14 MHz bandında yurt dışı haberleşme çalışmasına geçildi.  Gençlerimizin yurt dışından diğer ülke Radyo Amatörlerinin katılımıyla yaptıkları QSO'lar daha da ilgi çekici boyutlara ulaştı. Almanya, Rusya, Çekoslovakya, Yugoslavya, İtalya, Croatia, Romanya, Polonya, İspanya, Slovakya, Norveç, Japonya ülkeleriyle QSO yapan gençlerimiz böyle bir olanak karşısında heyecanlarını dile getirdiler. 

Etkinlik, 19 Mayıs kutlamalarına katılan öğrencilerimizin oldukça yorgun olmaları, günün özelliği nedeniyle protokollerin yoğun olması ve TA4KG operatör ekibinin geri toparlanma çalışmaları da dikkate alınarak saat 16:00 da sona erdirildi. Hazır bulunan İtfaiye Amirliğinin merdivenli aracı ile anten demontajı sonrası TA4KG ekibi portabl istasyonlarını topladılar.

TA4KG ekibi etkinlik boyunca Limanda bulunan Hollanda bandıralı feribot ile gelen turistler arasında Radyo Amatörü olanların kendilerini tanıtmalarına da vesile oldu. TA4KG ekibi Hollandalı ve Belçikalı Radyo Amatörleri ile tanışarak kısa sürede kaynaştılar. Etkinlik sonrası oluşan uluslar arası grubumuz akşam saatlerinde yorgunluklarını Kazım Usta Restaurant'ta yine uluslar arası sohbetlerle gidermeye çalıştı.

Etkinlik yorgunluğunu gideren TA4KG ekibi aileleriyle birlikte uzun bir gezi yaparak yaz ayları boyunca yine Kuşadası Belediyesinin sponsorluğunda gerçekleştirecekleri diğer etkinliklerin gerçekleştirileceği yerlerin inceleme ve etüdlerini yaptılar. 


 
Etkinlik Süresince TA4BS'nin gözlem ve yorumları:
Anadolu Radyo Amatörleri Derneğinin organize ettiği 19 Mayıs Atatürk ve Gençlik Etkinliği süresince yaptığım gözlemlerin ülkemiz Radyo Amatörlüğünün hangi noktada bulunduğunu gösteriyor. Bir kez daha anlıyorum ki bizler, Radyo Amatörleri olarak Kamu Yararına Sivil Savunma Hizmetleri, Afet ve Acil Haberleşme Hizmetleri gibi çalışmalara ağırlık verirken buna paralel olarak Kamuya Yararlı Sivil Toplum çalışmalarına da önemli ağırlık vermeliyiz. Özellikle bu çalışmaların sistemli bir şekilde ve Dernek/Kulüp istasyonlarıyla yapılmasının önemi ortaya çıkıyor. Görülen şu ki; 1983 yılından bu yana Sivil Toplum, Amatör Radyo ile tanışma olanağı bulamamış. Genel olarak gençlerimiz kamu kurum ve kuruluşlarının kullandığı VHF, UHF cihazlara göz aşinalığı edinmiş ama bir HF cihaz ile karşı karşıya kalınca hem ilgiyle bakıyor hem de çekinik kalıyor. Bir Gözlem;

Bir kız öğrencimiz, sırasını beklerken cep telefonu ile konuşuyor. Son derece rahat ve kendinden emin, kelimelerin üzerine basa basa konuşurken diğer taraftan gözleriyle sırasını takip ediyor. Telefon konuşmasını bitirdi. Tam o esnada sıra ona geldi ve HF'nin başına oturdu. Karşı İstasyonumuz TA3EK, sıcak, sevecen, babacan bir ses tonu. Diyebilirim ki bütün heyecanları bir anda bastırabilir. Ama genç kızımız sanki o, telefonla konuşan değil. Birden bir panik ve heyecan "Ne diyecem ben şimdi?" diye soran sesine titreklik veriyor. TA3EK genç kızımızı yönlendiriyor ve ona sorular soruyor. "Nasıl, Radyo Amatörlüğünü sevdin mi?" "İlerde, büyüyünce sen de Radyo Amatörü olmak ister misin?" Benim gözüm ise zamansız mandal basmayı önlemek için genç kızımızın elindeki mikrofonda. Ama o da ne? Avucunun içinde cep telefonunu rahatça tutup konuşan gençimizin mikrofon tutan eli güneş ışığı altında parıldamaya başladı. Avuç içinin terden ıpıslak olduğunu görüyorum. İşte şimdi de el bileğinden itibaren bütün mikrofon tutan parmakları titremeye başladı. Kafamı kaldırıp yüzüne bakıyorum ve yüzünde boncuk boncuk terler görüyorum. İşte QSO tamamlandı. Genç kızımız mikrofonu bıraktı ve ayağa kalktı. Heyecanını yatıştırmaya çalışıyoruz.

...çalışıyoruz ve biz bunu hep yapmak zorundayız. Çünkü çocuklarımıza, gençlerimize Radyo Amatörlüğünü yeteri kadar sergilemiyoruz. Hep anlatmaya çalışıyoruz. 20 yıldır anlatıyoruz ama 3-5 yıl içinde her cebe girmeyi başaran cep telefonları bize fark atıyor. Çünkü cep telefonları görsel olarak yaygınlaşıyor. Radyo Amatörlüğü konusunda görselliği sağlayacak olan birimlerin ise Dernek/Kulüp istasyonlarının olduğuna inanıyorum. Bu iş için niçin sadece JOTA'yı bekliyoruz? Önerim, Dernek/Kulüp istasyonlarının yasal prosedür içersinde daha aktif olmalarıdır. Dernek/Kulüp istasyonları bu tür çalışmalarda organize olmalıdır. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu çalışmaları daha sık görmeli, etkinlik içinde daha sık fırsat bulmalıdır. Dernek/Kulüp İstasyonları çapraz QSO'larla aynı süre içinde daha çok gencin yararlanmasını sağlamalıdır.


webmaster

ANA SAYFAYA DÖNÜŞ