Güncel

Geri

Bilgisayarın babası 100 yaşında... 04.12.2003

________________________________________________________________________________________

 

Bilgisayarı ilk icat eden kişi olarak kabul edilen Bulgar bilim adamı John Atanasov’un 100’üncü doğum yıldönümü, Bulgaristan’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yapılan ilk bilgisayarın adı ABC idi.

Başkent Sofya’da Bulgaristan Telekomünikasyon Kurumu (BTK) merkez binasının önüne, Bulgar heykeltıraş Stavri Kalinov’un yaptığı Atanasov heykeli dikildi.

Bilgisayarın mucidi John Atanasov, 1903 yılında Amerika’da dünyaya geldi. Babası ABD’ye göç etmiş bir Bulgar, annesiyse Amerikalı olan Atanasov, Iowa State College’dan sonra Wisconsin Madison Üniversitesi’nden teorik fizik alanında doktorasını aldıktan sonra tekrar eski okuluna dönerek burda öğretim üyeleğine başladı. 1939-1940 yılları arasında Amerikalı elektrik mühendisi Clifford Berry ile birlikte ilk elektronik hesap makinesini yaptı. Bu buluş sayesinde, Atanasov 1971 yılında Mineapolis bölge mahkemesi tarafından bilgisayarın kaşifi olarak ilan edildi.

BULGAR AMERİKALI BİLİMADAMI Bilgisayarın yanı sıra, deniz hidrodinamik mayınları, elektronik saatler, sismik aletler, mermi güzergah hatalarını hesaplayan makineler ve roket güdüm aletleri dahil olmak üzere 30 kadar buluşa imza atan Atanasov, 1990 yılında, ABD Başkanı George Bush tarafından onur madalyasıyla ödüllendirildi. Hayatında Bulgaristan’ı sadece iki kez ziyaret eden Atanasov, 1995’te ABD’deki evinde öldü.

Kaynak : NTV-Web