TH-D7 ile Paket İstasyonların Beacon (tanıtım) sinyallerinin okunması

anasayfa

APRS sayfası

    TH-D7 cihazların en büyük özelliği, içinde TNC modem bulundurmasıdır. Yani, PC ile modemsiz olarak haberleşebilmektedir. Ayrıca, ekranından da bazı mesajlar takip edilebilmektedir. Bu işlemleri yapabilmek için PC veya modeme ihtiyacınız yok..
 
1- Cihazınızı açın.
2- Paket Radyo frekansına geçin. (144,650 veya 144,675 ve hatta 145,800 MHz)
3- Data Bandınızı Menüden seçin. A veya B
4- Eğer siz havaya BEACON veya APRS sinyali yollayacaksanız APRS Menüsüne koordinatlarınızı ve Beacon Text inizi girmelisiniz. Ayrıca Beacon Periyodunuzu da belirleyin.
5- TNC düğmesine 1 kere basın.
6- BEEP seçeneğiniz ALL ise, cihazınız, her yani data duyduğunda ötecektir. Ekranda duyduğu istasyonun işaretini görebilirsiniz.
7- LIST düğmesine basarsanız, o zamana kadar duyduğu istasyonları ve varsa koordinat bilgilerini ekranda görebilirsiniz. Bu bilgiler Locator, Enlem ve boylam bilgileri ve  hareketli ise yönü ve o anki hızıdır.
8- 145,800 MHz de ISS Zarya Uydusunu duyabilirsiniz( eğer uydu üzerinizde ise..) Bu istasyonla paket radyo çalışabilmek için, TX frekansınızın 145,990 MHz olması  ve  NOCALL diye çağrı yapmanız gerekmektedir. Aşağıda, Kenwood TM-D700 cihaz ekranında duyulan istasyona ait bilgileri görmektesiniz.. 
 
     
TH-D7 Kullanıcılarının APRS için Yapacağı Ayarlar:
1- Frekans 144.800 MHz Simplexdir.
2- Menüden APRS seçeneğine girin.
3- Sırayla Çağrı işaretinizi, GPS kullanıp kullanmadığınızı, GPS kullanmıyorsanız el ile pozisyonunuzu, o anki yaptığınız işi (mobil, evde sabit vs.) ve bu işe ait işareti, beacon mesajınızı, Beacon periyodunuzu, Packet Path: Relay,Wide7-7 datasını, Beacon yollanım şeklini, Unprotocol: APK101, ne kadar uzaklıktan gelebilecek dataları istediğinizi (POS LIMIT) ve birim olarak mil-Km  seçeneklerini doldurun.
4-  TNC düğmesine 1 kez ve BCON düğmesine 1 kez basın. Cihaz otomatik TX yapacak ve  belirlediğiniz periyotlarda yapmaya devam edecektir.
5- Zaman zaman LIST düğmesine basarak duyduğunuz istasyonları kontrol edebilirsiniz.
6- Duyduğunuz istasyona mesaj yollamak isterseniz LIST den o istasyonu seçip, MSG tuşuna basın ve cep telefonundaki gibi tuşların üzerlerindeki harfler ile mesajınızı yazın. BOşluk vermek için = tuşunu kullanın, işaret basmak için ENT tuşunu kullanın. Jog ile OK yapınca mesaj menüden çıkarsınız ve mesajınız anında yollanır. Karşı istasyona ulaştığı anda da size tekrar yerine ulaştı mesajı gelir.