APRS Sayfası Dönüş

HAVA RAPORU İSTASYONU KURULUMU -  WX  STATION

Hava Raporu istasyonu kurmayı bende TA2LE Haluk Beyden öğrendim. (tnx TA2LE)

(Bu metni TRAC Forumdan aldım.)

Program, Havaalanlarının internete yolladığı bölgesel hava raporlarını alıyor ve ekranınızda görsel hale getiriyor. Ayrıca UI-View programının istediği formatta wxnow.txt oluşturuyor. Bende bu text dosyasını UI View'in WX SETUP kısmında okutuyorum, hepsi bu. Ben Atatürk Havaalanına ait Hava raporunu kullanıyorum, LTBA.. Siz Ankara'da LTAB Güvercinlik, LTAC Esenboğa, LTAD Etimesgut veya LTAE Mürted havaalanlarına ait raporları kullanabilirsiniz, Esenboğa'yı tercih etmelisiniz bence, daha güncel olur. 

1- Öncelikle www.weather-display.com adresinden programın son versiyonunu indiriyorsunuz. Bu program 30 günlük deneme süresi olan bir program. Bu sebeple indirdikten sonra kurmadan evvel PC'nin tarihini 3-5 yıl ileriye alınız.. ve bu şekilde kurunuz. Programı kapat ve tarih-saati gene normale getiriniz. Bu işin püf noktası. Ayrıca internette CRACK dolu isterseniz.. 

2- Programı çalıştır, SETUP>CONROL PANEL>CONNECTIONS seç,


MAIN internet Switch ON yap
OK de çık,


Tekrar SETUP>CONROL PANEL>FTP METAR.. ı seç.
FTP-METAR Download seç, aşağıda LTAB yi seç., LTAB.txt olarak yaz, 
USE This Metar kutucuğuna getir LTAB.txt yi.. (yeşil yazının yanındaki kutu).. 
(USE Stationless ... SEÇ
METAR ON yap
Yukarıda DOWNLOAD EVERY ten minıutes.. birisini tıkla.. 
TEST düğmesini tıkla, ekranın sağ altında FTP işareti çıkacak
OK de çık.

Ana ekranda Tarih penceresine 1 kere tıkla, iki pencere açılmalıdır, birisi özet hava durumu, diğeri bu hava durumunun internetten alınış saati..

Buraya kadar gelebildiyseniz problem yok demektir. Şimdi bu Hava Raporunu APRS ye aktaralım.
1- SETUP>PRODUCE a APRS FILE seç, YES tıkla bu raporun yazılacağı klasörü seç.

2- UI-View programını çalıştır, SETUP>WX SETUP seç, Hava Raporu için işaretinin SSID 'ini seç, TB2CUD-5 gibi, Beacon Comment e Hangi havaalanından aldığını yaz, İnternet 30 dakika işaretle, WX Data File Browse yaparak yukarıda oluşturduğun wxnow.txt yi bul ve tıkla..


Hepsi bu..

Bunu halettiyseniz, sırada ANKARA için INFOKIOSK var, yani Ankara'ya ait bilgileri (röleler vs gibi) soru-cevap şeklinde APRS ortamına verebileceğiniz program.


Her il'de bu şekilde hava raporu istasyonunu ve INFOKIOSK olmasında bence fayda var. Çünkü yörenize gelen kişiler hangi röle, hangi tonda çalışıyor, bu şekilde bilebilir. İsterseniz bu programı da başka zaman anlatayım.

Kolay gelsin.

Saygılarımla,
Atila TA1DX