APRS Dx Cluster

Aprs dönüş

 

DX-Summit'i Duymayan Radyo Amatörü yoktur herhalde.  Hepimiz belirli zamanlarda buraya girip havada hangi istasyonlar var diye bakmışızdır. Hatta bazı küçük programları bilgisayarımızda çalıştırıp,  bu programlar vasıtasıyla DX Summit'i takip ederiz. Bazı LOG programları da buralardan aldıkları  bu bilgileri bilgisayara bağlanan yeni HF cihazlara aktarıp otomatik frekans değişimi  yapabilmektedir. Burada genel şart sürekli internet bağlantısıdır.

DX-Cluster ise, gene internetten alınan DX Summit bilgilerini lokal Paket veya APRS frekansından havaya vermektir. Yani kullanıcılar, internete ihtiyaç duymadan APRS  sinyali olarak mesela TH-D7 ekranında DX bilgilerini görebilmektedirler. 

Burada kurulumunu açıklayacağım DX Cluster programının adı WinTelnetX. Benzeri programlar Commands, DXTELNET DOWNLOAD , http://www.f5mzn.org/index.html adreslerinde de var.  Programı kapatırken dataları SAVE edin, ikinci açılışta kolaylık olur.

ANCAK, bence dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu sistemin HERKES tarafından  kurulup çalıştırılmamasıdır. Çünkü, bir bölgede tek sistem yeterlidir. Her meraklı bu sistemi çalıştırırsa, frekansın çorbaya döneceğine eminim. Lütfen bölgenizdeki APRS gurupları ile irtibat kurunuz. Ayrıca, gelen DX datalarına da SERVER da filitre komutları vermelisiniz. Yani, Amerikalı Amatörün Japon istasyonunu spot etmesinin bizleri pek ilgilendireceğini sanmıyorum. 

Kurulum:

1- .zip dosyayı açın ve .exe dosyayı çalıştırın. SETUP- Add New- Com Port seçin.  Stream Switch / ID komutlarını karartıp Space Bar ile silin.Ben TH-D7 ye göre yaptım. Connect olun ve CONV yazın. TNC tamamdır..

2- SETUP- Add New - Connect-Network seçin. DX datalarını alacağınız server'ı  doldurun. Connect olun, işaretinizi (istenirse) yazın.

3- TEL den aldıklarınızı COM a aktarmak için (havaya vermek için) SETUP- ROUTE seçin,

4- tamamdır.