APRS Sayfasına geri dönüş

Bilgisayar ile APRS çalışmanın en büyük özelliği görsel olmasıdır. UI View programı bu iş için biçilmiş kaftandır. APRS istasyonlarını, özel ikonları ancak harita üzerinde değerlendirebilirsiniz. Sadece koordinatını bilmek açıkçası fazla zevk vermemektedir.

Hal böyleyken, size lazım olan bölgenin haritası yoksa ne yapmalısınız?  Bu sayfamda, istediğiniz bölgeye ait haritayı nasıl APRS ve UI-View uyumlu olarak yapabileceğinizi anlatmak istiyorum.

1- HARİTA PROGRAMI: İstediğim bölgeyi  Microsoft Auto Route programını kullanarak seçiyorum, EDIT  menüsünden COPY MAP seçeneği ile haritayı kopyalayıp,   bir resim programına (ben PHOTO SHOP Kullanıyorum) yapıştırıyorum. Resime X.jpeg adını verip FILE menüdünden SAVE AS COPY seçeneği ile UI-View programında MAPS klasöründe saklıyorum. Bu işlemler 1. aşamaydı.  Şimdi 2. aşamaya, yani koordinat bilgilerine geçelim.

2- Koordinat Belirleme:  Auto Route programına geri dönüp, haritayı ekranda  hiç kımıldatmadan.( ki bu çok önemlidir harita ekranda kımıldarsa 1.maddeyi yeniden yapmanız gerekir,) TOOLS menüsünden LOCATION SENSOR seçeneğini açıyorum. Şimdi ekranda, farenin gittiği yerlerdeki koordinatı görebiliyorum. Sırasıyla  sol üst enlem ve boylamını, daha sonra sağ alt köşenin enlem-boylamını okuyup not alıyorum. Dikkat ederseniz buradaki değerler, 41,12345 şeklindedir. Bize lazım olan format ise 41 34 52 biçiminde derece dakika saniye formatıdır.  Ben bu dönüşümü http://www.freeflight.com/wrotniak/kalkul.html adresinden indirdiğim hesap makinası programı ile yapıyorum. Ama işlem basit olarak şu: virgülden sonrasını 60 a böleceksiniz ve dakika saniye basamaklarına gelen rakamları bulacaksınız.

3- İnfo Dosyası hazırlama: UI-View MAPS klasörünü incelerseniz, aynı isimde bir resim dosyesı birde info dosyası görürsünüz. İnfo dosyası, resim dosyasının (haritanın) koordinatlarını taşımaktadır.

 

Yukarıdaki örnekte, Not Defteri ile açılmış info dosyasının adı 000world.inf dir, ama dosyanın içindeki isim World (prefix map) ismi, UI-View in LOAD MAP seçeneğini  tıkladığınızda  karşınıza çıkan harita listesinde karşınıza çıkacak isimdir. Tabiki 000world isimli bir gif, bmp veya jpeg dosyasının olması da şarttır.

Bu dosyanın içindeki 180.00.00W, 90.00.00N koordinatları sol üst köşe, alttakide sağ alt köşe koordinatlarıdır.

Text dosyasına bunları yazıp, farklı kaydet seçeneğinde .inf olarak kaydedin.. İyi seyirler...

ta1dx 02- Ekim- 2001