2000 godina

 

Nova godina 2000

     Sejmen Sejad T96Z, Jaganjac Amir T95O                                   Jaganjac Amir

 

 

     Vasić Slavoljub T94N,              Baždalić Semir T94ZC,    Alilović Melita T94MA

 

Alilović Melita T94MA, Kuljić Milan, T94KM, Hadžiselimović Jasmin T94KN, Bonić Mario T94BP

 

             Makivić Luka T94C,       Hodžić Mensur T94M,       Vasić Slavoljub T94N

 

 

PRVENSTVO BiH U AMATERSKOJ RADIO-GONIOMETRIJI

 Završeno državno prvenstvo u amaterskoj radiogoniometriji 

PRVO MJESTO KLUBU TUZLA T91AVW

 U Goraždu je od 9. do 11. Juna održano 5. državno prvenstvo u amaterskoj radiogoniometriji i peti susret radio amatera BiH. Generalni pokrovitelj ovog prvenstva bila je Vlada BPK-a Goražde, a organizator je Asocijacija radio-amatera BiH i Radio klub ’’Tehničar’’ iz Goražda. Na ovom prvenstvu učestvovalo je 12 radio klubova, uglavnom sa područja Federacije BiH i to: Radio klub ’’Tuzla’’ (prva i druga ekipa), Zenica, Gračanica, Stjepan polje, Tešanj, Zavidovići, Goražde, Doboj, Breza, Sarajevo – Ilidža i Maoča. Ovo takmičenje bilo je otvorenog tipa i nijedna ekipa van granica BiH nije nastupila, iako je bilo najavljeno učešće radio amatera iz Hrvatske i Slovenije. 

Svečano otvaranje prvenstva, dobrodošlicu i mnogo sreće radio amaterima zaželio je Zijad Deljo, premijer Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde. Nakon toga, takmičari su izašli na teren da pokažu svoje znanje. Prema propozicijama zadatak takmičara je da otkriju skrivene radio stanice pomoću radiogoniometara. 

Nakon završenog takmičenja predsjednik ARA BiH mr. Emin Skopljak izvršio je svečano proglašenje pobjednika u svim kategorijama.

 

Mladi juniori:                                                                Mlade juniorke:

1. Adnan Isajbegović             - Gračanica                     1. Meliha Jahić              - Tuzla

2. Nermin Fazlić                       - Tuzla                          2. Elma Mrkonjić          - Doboj

3. Denis Memić                        - Stjepan polje               3. Adela Zahirović        - Tuzla 

5. Udovičić Mario                   - Zenica

 

Juniori:                                                                          Žene:

1. Amer Hajder                       - Zenica                       1. Maja Vasić             - Zenica

2. Amir Tahmiščija                 - Zenica                       2. Almira Suša              - Gračanica

3. Smail Muminović                  - Tuzla                          3. Zlata Sulejmanović    - Gračanica

                                                                                     4. Ines Karabegović    - Zenica

                        

Seniori:                                                                        Stariji seniori: 

1. Bekir Trnčić             - Goražde                                1. Edber Tahmiščija           - Zenica

2. Behad Hasić             - Stjepan polje                         2. Muhamed Đuzdanović    - Tuzla

3. Muhidin Hasanović   - Tuzla                                     3. Edin Hadžić                     - Tuzla       

6. Nermin Ahmić         - Zenica 

 

Veterani: 

1. Sead Suša                            - Gračanica

2. Mensur Hodžić                   - Zenica

3. Habib Džananović                - Stjepan polje

  

Ekipni pobjednik je Radio klub ’’Tuzla’’ – T91AVW. Drugo mjesto pripalo je Radio klubu ‘’Zenica’’ – T91EZC, a treće mjesto Radio klub ’’Gračanica’’ – T91DNO.

 Nakon završenog takmičenja i druženja dobili smo izjavu najuspješnijih takmičara i nekih službenih lica. 

* Adnan Isajbegovi iz Gračanice najuspješniji mladi junior sav ozaren od sreće izjavio je: Jako sam zadovoljan jer mi je ovo išlo dobro od starta do cilja. Osvojeni pehar na ovom takmičenju dat će mi još više snage da i u narednom periodu pobjeđujem. 

* Maja Vasić iz Zenice najuspješnija u ženskoj konkurenciji : Takmičenje je bilo dobro organizovano. Sve je bilo baš super, ne može se opisati. Ja sam prezadovoljna osvajanjem prvog mjesta u ženskoj konkurenciji iako je konkurencija bila jaka. Bilo nam je dobro u Goraždu, družili smo se, sklapali nova prijateljstva, ama sve je bilo super. 

* Amer Hajder iz Zenice najuspješniji junior : Takmičenje je bilo regularno i po propisima. Istina, teren je bio malo naporan na što je uticala i velika vručina pa zbog toga nismo mogli pokazati mnogo više znanja. Bit će još takmičenja i obečavam još osvajanja prvih mjesta i pehara za moj radio klub i mene. 

* Branko Anđelović veteran iz Sarajeva : Ja sam radio amater od 1945 godine. Pozvan sam na ovo takmičenje kao gost i ne mogu iskazati svoje zadovoljstvo prisustvovanjem ovom takmičenju. Ja sam prosto zadivljen kako sve lijepo funkcioniše i kako je pripremljeno i mogu vam reći da mi je puna duša kada vidim kako spretno rade ovi mladi radio amateri. 

* Muhamed Gutić potpredsjednik RA BiH : Današnje takmičenje u radiogoniometriji je redovna aktivnost Asocijacije Radio Amatera BiH. Unazad četiri godine održavamo redovno ovakve šampionate uz određene napore. Na ovakvim takmičenjima učestvuju izrazito mladi momci i djevojke koji su uključeni u radio amaterski sport. Ovo je vrlo interesantna disciplina jer povezuje sport i tehniku. Goražde nije slučajno izabrano za domaćina ovog takmičenja. Ovo je podrška radio amaterima Goražda da nastave svoju aktivnost.  

* Jole Joleski iz Skoplja bio je gost na ovom takmičenju i on izjavljuje da je prezadovoljan i da se u Skoplje vraća sa još bogatijim znanjem i svim onim što je vidio i doživio na ovom takmičenju. 

Zatvarajući ovo takmičenje Emin Skopljak istakao je da je ovo takmičenje proteklo u vanredno dobroj atmosferi u prijateljstvu i druženju. 

- Organizacija je bila besprijekorna i ja se ponosim time i želim pohvaliti sve organizatore ovog takmičenja posebno Zaima Žugu, a veliko hvala Vladi BPK-a Goražde, Opštini Goražde i našim aktivistima. Zaista smo se lijepo družili – rekao je na kraju Emin Skopljak. 

 

P.S. Za ovaj ARG Radio klub ‘’Zenica’’ – T91EZC obavio je kompletnu tehničku pripremu takmičenja u Goraždu, od predajnika, preko posada na stanicama do tehničke obrada rezultata.

 

POREDAK KLUBOVA 

Mjesto

Radio klub

Pozivni znak

TX

Vrijeme

Br. TX-a

 

 

 

 

 

 

      1.

Tuzla

T91AVW

33

12:14:20

12

      2.

Zenica

T91EZC

29

11:28:56

  8

      3.

Gračanica

T91DNO

21

  8:19:32

  6

      4.

Stjepan polje

T91ESP

14

  5:17:17

  4

  

Organizaciju takmičenja izvela je ARG komisija i članovi radio klubova iz Tuzle, Sarajeva, Zenice i Goražda u sastavu:

 

  1.

Sejmen Sejad

   Predsjednik komisije i cilj na na takmičenju

  2.

Krdžalić Almas

   Zamjenik predsjednika i startno mjesto

  3.

Hadžijaj Mustafa

   Start

  4.

Bahun Rudi

   Cilj

  5.

Vasić Slavoljub

   Cilj

  6.

Hercegovac Muhamed

   TX1

  7.

Okić Osman

   TX2

  8.

Baždalić Semir

   TX3

  9.

Herceg Ibrahim

   TX3

10.

Kondić Jasmin

   TX4

11.

Kršić Rodoljub

   TX5

12.

Pleh Senaid

   Start

13.

Jaganjac Amir

   Automatska obrada podataka

 

 

10th ARDF WORLD CHAMPIONSHIP

NANJING – CHINA              12.10.-18.10.2000. GODINE

 

 

   

 

10thARDF WORLD CHAMPIONSHIPS 

Zahvaljujući svesrdnoj pomoći prije svega Vlade ZE-DO kantona ali i drugih, uspjeli smo otići na 10. Svjetski šampionat u ARG-u. U skladu sa ostvarenim rezultatima ali i obezbjeđenim finansijskim sredstvima odredio sam takmičare koji mogu uzeti učešće u reprezentaciji. Prema dosadašnjim rezultatima iz Radio kluba ’’Zenica’’ u ekipu su ušli Mensur Hodžić, Edber Tahmiščija i Maja Vasić za koje su takmičare i obezbijeđena sredstva za putovanje. Od predstavnika ARA TK tražio sam da pokušaju obezbijediti sredstva za odlazak takmičara sa ovog kantona ali oni nisu uspjeli obezbijediti ista. Neučestvovanje takmičara sa tuzlanskog kantona znatno je umanjilo efekte putovanja jer nismo ni u jednoj kategoriji takmičara imali ekipu. Za vođu puta određen je Sejmen Sejad, predsjednik ARG komisije. Pored četvero nebrojanih sa ekipom je putovao i Džemaludin Ramić, novinar Radio BiH i član ARG komisije. Lična sumnja u mogučnosti CRSA da organizuju ovako veliko takmičenje pokazala se opravdanom već na startu prvog takmičenja jer je startni prostor bio jako skućen, neorganizovana kontrola kretanja u takmičarskom prostoru, nedostatak šatora za presvlačenje, loš smještaj odloženih uređaja i drugi sitniji problemi. Ovo nije zbunilo takmičare jer su došli dobro pripremljeni (većina zemalja) i uložili su maksimum znanja i mogućnosti za što bolji plasman. 

Slični problemi javljali su se i na cilju oba takmičarska dana. Ovo je bilo veliko takmičenje, što se vidi po broju učesnika, ali i postignutim rezultatima. 

Zemlje učesnice: China, Russia, Czech Republic, Ukraine, Slovakia, Hungary, Kazakhstan, Croatia, France, Japan, Mongolia, Germany, Moldavia, Yugoslavia, Poland, Korea, Bulgaria, Australia, USA, Sweden, Norway, Belgium, Slovenia, Bosnia & Herzegovina, Netherlands, Denmark. 

Broj takmičara po kategorijama

Žene:                            43 takmičarke

Juniori:                         42 takmičara

Seniori:                        55 takmičara

Stariji seniori:               54 takmičara

Veterani:                      33 takmičara 

Kineski radio amateri i pored neiskustva u organizaciji velikih takmičenja uložili su mnogo truda u pripremu opreme za takmičenje. Oprema je besprijekorno funkcionisala u toku cijelog takmičenja. Manji problemi javljali su se kod ovjere dolaska na predajnik i cilj. Naime ovjera se vršila chip karticama koje su ponekad zbog prljavštine bivale odbijene od uređaja zaregistraciju ali brisanjem kartice i ponovnim uvlačenjem u uređaj sve je bilo u redu. 

Pored navedenih problema ostali dio organizacije bio je besprijekoran, od dočeka na aerodromu do smještaja, ceremonije otvaranja, transporta do takmičarskih terena i drugo. Zaista kineski radio amateri bili su nam pravi domaćini. 

Možda je potrebno još reći da su naši takmičari hendikepirani nedostatkom priprema, lošim kvalitetom uređaja i dr., ipak su postigli zavidne rezultate. Šesnaesto mjesto Tahmiščije od 54 takmičara i osamnaesto mjesto Hodžića, su rezultati koje nismo ni sanjali prije polaska. Njihov rezultat je znak da bi uz malo više treninga i  bolje opreme mogli ravnopravno nastupati na ovakvim takmičenjima. 

Sljedeće godine je šampionat 1. regiona u Francuskoj. Možda je već sada vrijeme da pripremamo sredstva, opremu i da počnemo sa treninzima.

 

           

                                                      Tahmiščija Edber u cilju

 

 REZULTATI 3,5 MHz

 Stariji seniori - pojedinačno

  1. Konstantin Zelensky                        RUS                 54:38               4

  2. Tchermen Gouliev                           RUS                 62:17               4

  3. Elexander Kulikov                          RUS                  65:33               4

16. Edber Tahmiščija                          BiH                  88:07               4

 

Veterani - pojedinačno 

  1. Josef Tuttman                                 GER                   67:37             4

  2. Vladimir Kirgetov                           RUS                   74:00             4

  3. Nikolay Semenov                           RUS                   75:08             4         

18. Mensur Hodžić                             BiH                 117:47             3

 

REZULTATI 144 MHz

Žene – pojedinačno 

  1. Omova Michaela                            CZE                 62:16               4

  2. Luo Chunyan                                  CHN                62:17               4

  3. Oksana Shutkowskaia                    RUS                 63:46               4

36. Maja Vasić                                   BiH                 Van vremena

 

Stariji seniori – pojedinačno 

  1. Janos Orosi                                    HUN                  57:43             4

  2. Konstantin Zelensky                       RUS                   61:36             4

  3. Fursa Oleg                                     UKR                  61:50             4

48. Edber Tahmiščija                          BiH                 124:41             2

 

Veterani – pojedinačno 

  1. Jozsef Cserhati                               HUN                  74:48             4

  2. Nikolay Semenov                           RUS                   82:39             4

  3. Christensen Arne                            NOR                  90:13             4

21. Mensur Hodžić                             BiH                 118:14             2

  

 

T9 U ZEMLJI IZNENAĐENJA

(zapis iz Kine) 

Putovati u Kinu !  Koliko izvjesno toliko u momentu kada smo bili na aerodromu u Sarajevu bilo i nevjerovatno zbog traume preživljenih u danima prije tog trenutka kada smo u kontaktima sa mogućim sponzorima tražili mogućnost da obezbijedimo petočlanu ekspediciju da poleti na daleki istok, u zemlju koju smo poznavali samo po onome što smo pročitali, vidjeli na filmovima, televiziji … 

Ipak, polijećemo. Stigli smo na sarajevski aerodrom u poslednji trenutak, pred čekiranje karata, poslije munjevite jurnjave sa Elmom Dupovac (izvanredne i uz sve to lijepe službenice sarajevske ''Lufthanze'') između njene agencije i njemačke ambasade. Tamo, u zračnoj luci našeg glavnog grada – ispraćaj: Almas Krdžalić (koji se nadao da ćemo stići u njegov UNILAB na doručak), Kuljić Milan (koji je tražio slobodno iz Armije da bi došao), markov Anton – Tončo (koji je dovezao dio ekipe na aerodrom ostavljajući direktorske poslove), Mugdim Pljevljak (vlasnik kafića ''Fiesta'' iz Zenice koji je takođe bio vozač u toj situaciji), te Vasić Slavoljub (Majin tata, koji nije mogao propustiti zasigurno veliki dan u životu njegove kćerke). Došli su da nas isprate, da nam požele sretan put, da nam budu podrška … 

Let tačno na vrijeme. 

Više zbunjeni nego oduševljeni krećemo u neizvjesnost letenja opterećeni vlastitim strahovima zbog odvajanja od majke Zemlje. Minhen je naš cilj, a tek u krajičku mozga shvatamo da letimo mnogo, mnogo dalje – u Kinu ! 

Dolazak u Minhen, boravak na fenomenalnom aerodromu tog njemačkog grada je svakako posebna priča jer je to događanje potpuno različito od našeg svakolikog okruženja. Sa njemačkom vizom upisanom u pasoš, u kišnom Minhenu, vagamo da li otići u grad ili ne. Preovladava NE! Razlog vrlo jednostavan – skupo. Drugi razlog – treba sačuvati snagu za dugo putovanjeu Beč, a potom u Šangaj. Ostajemo da razaberemo svoje utiske od prvog leta i da pretpostavimo šta nas čeka. 

Usput, učimo kineske riječi: hvala se kaže še-še, zdravo, dobar dan, dobro veče ili bilo što kao pozdrav kaže se ''nji hao''. 

NJI HAO 

Minhen – Beč. Savladavamo veoma brzo. Avionski. Sa malo čekanja sjedamo u veliki avion Austria – Airlinesa za Šangaj. Dan je pred nama i noć. Cijelih 13 sati leta u avionu u kojem smo od 334 putnika samo nas petoro rijetki Evropejci. Svi ostali su Kinezi. Ljudi koji neprestano pričaju, jedu, traže od stjuardesa nešto što je teško razumjeti, kupuju satove i nakit za nas nepojmnjivih vrijednosti, ne spavaju, putuju u svoju domovinu … 

Mi smo samo posmatrači. Mi smo putnici u nepoznato. Mi smo samo mala, jedva isfinansirana reprezentacija koja će tamo negdje predstavljati T9 – Bosnu i Hercegovinu.  

Šangajsko jutro poslije noći u kojoj smo iz čelične ptice gledali Minsk, Moskvu, Novgorod, Ulan Bator dočekuje nas svojom pretoplom klimom u kojoj vlaga preovladava u zraku. Zračna luka Šangaj je nešto što treba vidjeti ! To je zdanje u kojem čovjek može svatiti koliko je mali, sitan, koliko je prolazan … kima vas tu dočekuje sjajem, veličinom, čistoćom, ljepotom, uređenošću koje se jednostavno prepadnete. Avion koji nas je donio u Šangaj jednostavno je igračka za ogromnu građevinu ovog aerodroma. 

Na izlazu nas dočekuje djevojka za koju ćemo tek kasnije shvatiti da je tipična za ovo područje – malena, simpatična i nadasve srdačna. Nosila je papir sa znakom T9. Prišli smo joj i na lijepom kineskom kazali: NJI HAO ! To je bila naša vizit – karta i naš srdačni ulazak u Kinu. Tog trenutka bili smo prihvaćeni ne samo kao T9, ne samo kao Bosna i Hercegovina nego i kao ljudi koji su se potrudili da nekom sasvim nepoznatom i sasvim dalekom na njegovom jeziku kažemo pozdrav, kažemo riječ srdačnosti. 

Na dosta nerazumljivom, ili bolje reči – engleskom sa izraženim kineskim naglaskom obratila nam se naša domaćica pokazujući mjesto gdje ćemo sačekati reprezentaciju Češke i Norveške kako bismo zajedno krenuli prema 350 kilometara udaljenom Nankingu, gradu u kojem nas čeka 10. svjetsko prvenstvo u radiogoniometriji. 

ŽUTA ZEMLJA 

Putovanje od Šangaja do Nankinga je 350 kilometara našeg iznenađenja. Putovanje na kojem se smjenjuju slike fantastičnih puteva, saobračajnica sa četiri trake u jednom i drugom smjeru, ogromnih cvijetnjaka na kojima rade radnici pod šeširima od trske, zakrabuljeni maramama, zaneseni u svoj vjerovatno uobičajeni posao održavanja bilja koje do tada nismo vidjeli. Sve su to sadnice, sve je to rastinje uređenog hibiskusa, palmi, mladog bambusa, šećerne trske … A iza, samo stotinjak metara iza pojasa cvijeća su nepregledna polja riže i stambena naselja u kojima ne možete vidjeti dvije kuće građene po istom načinu. Sve su kuće različite. Sva su dvorišta drugačija. Sve ograde oko okućnica su pravljene od drugačijeg materijala. Sve je arhitektonski šareno. Iz Šangaja koji ima nevjerovatnih 19,5 miliona stanovnika izlazimo punih 90 minuta. Ne izlazimo. Putujemo kroz Šangaj. Potom dva sata autobusom nas pod punim gasom nosi ka Nankingu za kojeg smo čuli da ima 6,5 miliona ljudi. Sitnica ! 

Opisati Kinu iz ugla putnika koji je u ovoj zemlji došao radi ograničenog i namjenskog boravka od sedam dana čini se nevjerovatnim koliko i shvatiti mravinjak u kojem svi nešto rade, svi nekud žure, nikad se ne sudaraju, a svako svoju brigu ili radost nosi. 

Tek smo se na ulazu u Nanking smjestili u četverozvjezdični ''hotel novog vijeka'' i kroz prozor sobe na 15-tom spratu posmatramo maglicom zasjenčene obrise grada koji se proteže tek tamo negdje iza jezera. Neobičnost zbog daljine koja nam je poremetila smjenu dana i noći očekujemo smiraj zaista napornog dana u kojem smo napravili oko 8,5 hiljada kilometara puta. Biće to naša prva kineska noć. Više se radujemo jutru i upoznavanju sa gradom nego noći u kojoj treba da se odmorimo. 

Mensur Hodžić, oldtajmer je prvi obukao pidžamu. Edber Tahmiščija se borio još koji minut, a Sejad Sejmen je stojički izdržao sve do otkrivanja pokrivača na krevetu. Tu mu je bio kraj. Naša Maja Vasić je smještena u sobu sa ruskom takmičarkom i davno je napustila poprište prepričavanje dugog zamornog dana. Ja sam ostao posljednji jer valja mi sve zapisati o žutoj zemlji u kojoj ćemo biti tek milijarditi dio jedne cjeline. 

NEPOZNANICE POZNATOG 

Misliti da nešto znate o Kini, vrijedi i traje sve do onog momenta dok dođete u tu zemlju. Pročitano, viđeno, pa čak i naučeno prestaje sa svojom vrijednošću od samog stupanja na kineski asfalt. Sve je tu, od samog starta neobično, nesvakidašnje, izvan poimanja onog što smo mislili da nas očekuje. Ljudi, prije svega. 

Mi smo čudna pojava na ovom prostoru. Nesvakidašnji putnici u ovaj kraj. Koliko se čude nama, toliko smo i mi zbunjeni njima. Prvenstveno srdačnošću kojom nas okružuju i s kojom žele da nam pokažu da smo dobrodošli. Pokazuju to na ulici, kada pantomimom jedino nastojimo objasniti gdje želimo otići i šta želimo vidjeti. Na ulici su svi jezici svijeta beskorisni – vrijedi samo kineski. 

Ako želite ući u restoran, samo na trafici ispred tog objekta možete poručiti piće koje će vam ljubazno donijeti, ali ćete ostati neobični ako ne naručite nešto za jelo. U Kini nema kafana u kojima ćete samo popiti nešto. Sve su to samo mali restorani, manje ili više uređeni, manje ili više čisti. Jede se sve ! Podsjeća na jednom pročitanu rečenicu da Kinezi jedu sve iz vode osim brodova i podmornica, sve iz zraka osim aviona i sve sa zemlje osim ljudi … Sve to sa jakim mirisima neobičnih začina i bijelog luka, vrlo često ljuto do suza, nerijetko slatko kada se tome najmanje nadate. 

Neizbježno je da kada ste gost u Nankingu domaćini naprave autobuski izlet do mosta revolucije koji preskače Jang Ce Kjang u luku dugom 2,5 kilometara na visini od stotinjak metara. U Žutoj rijeci prekookeanski brodovi djeluju kao orahove ljuske gledane sa ovog mosta. Kinezi bi se osječali neprijatno da vas ne povedu u mauzolej mislioca i filozofa Sun Jat Sena. Ovo zdanje je građeno između 1926 i 1929 godine i njegova impozantnost kao i mnogo toga u kini upozori vas na to koliko je čovjek mali, ali kolika čuda može napraviti. Vode vas i na Nankinški zid koji je nekad opasavao stari grad, a sada je samo jedan rajon koji predstavlja turističku atrakciju. Svaka cigla ovog zida, visokog 12, u osnovici širokog 12, a na vrhu 6 metara, dugog ukupno 40 kilometara ima pečat donatora. Broj koliko je miliona cigli ugrađeno u taj zid – ostao nam je nepoznat. I to je Kina.

Mala bosanskohercegovačka ekspedicija – nas petero – svoja je čuđenja međusobno prepričavala u satima predaha kada smo sve pretvarali u šalu. Zapamčenim ostaje iznenađenje Kineza Mensurovom visinom, Majinom korpulentnošću, Edberovom komunikativnošću i pokušajima da sa njima normalno razgovara mada niko nikoga nije razumio. Kina je sa svojim štapićima, biciklima, hranom i ljudima ostala za nas samo pokušaj upoznavanja nepoznatog. Ostala je sjećanje na zemlju za koju smo mislili da nešto o njoj znamo. Znali smo jedino da smo tek zrno pijeska sa ogromne plaže uspjeli dotači i izbliza ga pogledati. Bili smo, naime, ti sretnici kojima se, ipak, nasmješio put u Kinu i postao stvaran, postao dio našeg života u kojem će, zasigurno, ostati upamćeno da šuma u Kini nije isto što i šuma kod nas, da sela, ulice ili grad žive neki sasvim drugačiji život od ovog našeg, da su Kinezi daleko prije ostalog svijeta izmislili ''fast food'', da Kinezima ne možete pročitati godine ako imaju između 20 i 40 godina … Međutim nećemo zaboraviti ni činjenicu da ste Kinezima mili gosti bez obzira odakle dolazili. Oni, ukupno, nisu bogati ljudi, ali bogatstvo osmjeha s kojim vas obasipaju ovi ljudi vrlo lako uklanjaju pogled sa njihove skromne garderobe u kojoj ćete vidjeti i Maove uniforme i posljednje ''levisice''. 

Ostavili smo široke puteve, ogromna zdanja, svu kinesku mnogoljudnost i mnogostrukost iznenađenja noseći svako svoju priču iz ove zemlje. I ova, netom napisana samo je dio utiska što ga nosim sa obala Žutog mora iz Žute zemlje ne tako žutih ljudi. Prebogata ponuda suvenira sigurno će nam pomoći da dodatno zapamtimo ono što smo vidjeli i nadasve doživjeli u Kini. Doživjeli nedoživljeno, neproputovano, odsanjano. 

 

 

ZAŠTO SU RADIOAMATERI, NAKON 50 GODINA POSTOJANJA, PRISILJENI DA PREKINU RAD

 IZGUBILI KROV NAD GLAVOM

 

Nakon svega što im se događalo i događa, deložirani zenički radioamateri, odgovorilimukom u eteru

Iz Radio kluba ''Zenica'' već mjesec dana u eter nije odaslana nijedna poruka radioamaterima u BiH i svijetu. Tišinu na talasima najprije je uzrokovala deložacija iz objekta koji je radio klub koristio godinama, a potom i preseljenje u prostor iz kojeg svakog trenutka ponovo mogu letjeti van. 

Pedesetak aktivnih članova kluba od prije mjesec dana koristilo je dvjestotinjak kvadrata prostora, koji su činile učionice za organizovanje besplatnih kurseva za djecu uzrasta od 13 do 17 godina te radionica i prostorija u kojoj je bila smještena oprema. Prostorije su se nalazile u trošnom objektu smještenom u dvorištu KŠC ''Sveti Pavao'', koji je taj prostor namjeravao iskoristiti za vlastito proširivanje. 

Zbog toga smo po nalogu općine iseljeni iz tog objekta, a kao alternativni smještaj ponuđene su nam prostorije koje se nalaze u dvorištu nekadašnje ''Sokolane'' i Pravoslavne crkve. Uselili smo u prostor od nekih 60 kvadrata za koje nismo dobili nikakvo rješenje od Općine, a uz sve to napomenuto nam je da ćemo te prostorije morati dijeliti sa Aero-klubom, kaže Melita Alilović, sekretar radio kluba ''Zenica''. 

Nove komšije se očigledno nisu svidjele starosjediocima, pa je uprava Pravoslavne crkve nedavno uputila dopise i Visokom predstavniku u kojima protestvuju zbog useljenja radio kluba. U klubu strahuju da bi zbog ovih dopisa uskoro ponovo mogli biti deložirani. 

Obzirom da nemaju rješenje za korištenje novih prostorija, te da je neizvjesno da li će u njima i ostati duže vrijeme, radioamateri se još uvijek nisu usudili da na novu lokaciju izmjeste antenski sistem, neophodan za ''izlazak'' u svijet. Zbog svega i ne čudi što su u radio klubu praktično privremeno ''zamrzli'' svoj rad. 

Klub je pokušavao u nekoliko navrata za ovih mjesec dana da sa općinom razriješi svoj status, ali zbog ''prezauzetosti'' nisu uspjeli sjesti za sto ni sa jednim radnikom općinske uprave. Radio klub postoji već trideset godina, tokom kojih je dobio brojna priznanja, a na brojnim internacionalnim takmičenjima bio je uvijek visoko plasiran. Ne treba zaboraviti da su zenički radioamateri tokom rata prenijeli hiljade humanitarnih poruka, te ako ni po čemu drugom, a ono zbog toga, nisu zaslužili ovakav tretman.

 

17.07.2000. godina  -  Rušenje Radio kluba ''Zenica''

 

 

 

 

 

 

 

Diplome u dnevnom boravku

 

 

QSL box

 

Pehari i medalje ARG-eaca

 

Dnevni boravak

 

PPS

 

 

 

 

Radionica

 

Radioamaterska zbilja

ISPOD KRIŽA POD KRST

 Kao i svi radioamateri i zenički su nekad davno bili od posebnog društvenog interesa. A opet, ne tako davno, u vrijeme rata, kada su sve veze bile pokidane, bili su ne samo od posebnog društvenog nego i od posebnog ljudskog, porodičnog, ovozemaljskog interesa jer niko osim njih nije bio u stanju spojiti raseljene sa svojim krajem, izbjegle sa onima koji su ostali, prijatelje sa onima o kojima odavno ništa nisu čuli … To su mogli samo radio amateri koji su bili uzdanica, vjerovanje da amaterizam nema granica, vrijednost bez cijene, potreba koja se čini drugim nije mogla nadoknaditi. 

AliKao što to obično u životu biva, učinjeno je prošlost, dođu neka nova vremena, ukažu se nekakve nove potrebe, pojave se mobiteli, proradile pošte, osvojilo nas je vjerovanje da se zlo nikad ne može ponoviti, da je ovo novo neuništivo iZaboravljeno je ono dobro koje je učinjeno, ne samo od strane radio amatera nego i svih onih drugih koji nemaju ništa protiv progresa i napretka tehnologije u sferi komunikacija, ali su povrijeđeni istinom da se u pojedinim situacijama prema njima ponašaju kao da nikada nisu postojali niti su ikada nešto vrijedno uradili. 

Da je to tako potvrđuje primjer Radio kluba ''Zenica'' koji je eto poslije 53 godine postojanja, poslije pola vijeka vrijednih rezultata, trijumfa, zajedništva i impresivnih ostvarenja doživio da bude iseljen ! Upravo tako – iseljen. 

 

  

Razlog je prije svega imovinskopravne prirode: Ovaj klub je posljednjih dvadesetak godina djelovao u prostorijama stare i dobro oronule osnovne škole koja se nalazila u krugu (a samim tim i vlasništvu) Katoličke vjerske zajednice u Zenici. Kakve takve, ali po kvadraturi zadovoljavajuće prostore čuvali su i održavali zenički radio amateri uredno plačajući struju, vodu, telefonImali su svoj kutak, mnogima dobro poznat, u kojem su se svakodnevno okupljali čuvajući tako klub, organizaciju i radio amaterizam aktivnim i postojećim. 

I trajalo je to, smjenjivale su se godine, rastao je orah u dvorištu Radio kluba ''Zenica'' kojeg je kao mladicu prije 22 godine posadio Sejmen Sejad, današnji predsjednik i deda Bajić tadašnji domaćin. Mirisale su u istoj bašći ruže što ih je ljubomorno gajio domar kluba Herceg Ibrahim. Prepuna je bila smijeha klupska prostorija u koju su redovno dolazili i Hamo i Mario i Mensur i Tončo i Amir i Melita i Kulja i Mugdo i Lule i … Koliko ih nabrojati da bude dovoljno, a da nikoga ne preskočim ? 

No desi se ono što mnogi nisu očekivali, ali i ono što je u postdejtonskoj BiH očekivani efekat stabilizacijskih procesa koji će se slomiti na onima koji ni krivi ni dužni najveću štetu preživljavaju. Zenička opština je ustanovila (po pravu i zakonima) da je dvadesetogodišnji stanovnik prostorija stare škole bespravan i da objekat treba biti vraćen katoličkom obrazovnom centru radi izgradnje nove škole na istom mjestu. Nevjerovanje se pretvorilo u realnost i ardio amateri Zenice krenuli su od vrata do vrata tražiti novo utočište, novi krov nad glavom. 

Nađena je nova kuća ! 

Opštinari istančanog sluha za zahvalnost i priznavanje onoga što su učinili radio amateri, kao alternativni smještaj radio amaterima su ponudili jednu prostoriju kod starog pozorišta u Zenici – danas Sokolskog doma Srpskog pravoslavnog društva ''Prosvjeta'' u dvorištu pravoslavne crkve. Dobili tridesetak kvadrata u koje se jedva oprema može smjestiti, a o premještaju antena – nema ni govora. 

Međutim, Tu se priča o novim raseljenicima ne završava. Naime, samo što su uredili novi smještaj, priključili telefon i okrečili zidove, stiglo im je pismo od prvih komšija, predstavnika Srpske pravoslane crkve da oni ''smatraju ovo rješenje privremenim, da je to vlasništvo SPC i da će se sa svoje strane zalagati za adekvatno i trajno rješenje prostorija radio kluba''. Elem, selidba je urađena, prostorija urađena, a problem prostora radio kluba nije riješen. Klub je danas pod krovom bez rješenja, bez antena, bez izgleda da dobije svoje mjesto pod suncem. 

Klub postoji, radi i radiće i to onom snagom i načinom kako su samo zenički radio amateri znali, ali ovaj slučaj otvara vrlo bitno pitanje radio amaterizma danas, društvene vrijednosti njegovog postojanja i ukupnog odnosa prema onome što se nekada zvalo poseban društveni interes. Očigledno je da smo u vremenu sa poremećenim kriterijima vrednovanja onoga što je bitno, a šta ne. Okupljanje mladih, njihovo dodatno obrazovanje, njihova na kraju krajeva socijalizacija kroz okupljanje u klubovima ovakve vrste svakako su marginalizirani u vremenu kada je materijalno postalo važnije od svega onog što je nekakve druge vrijednosti. 

Ovo je, uz sve, i događaj koji upozorava na potrebu razbijanja vjerovanja da postoje lovorike na kojima se može spavati i da će vam bilo ko za uspjeh koje ste u prošlosti postizali odati priznanje. Radio amaterizam je uvijek ovisio od ljudi koji su u njemu radili i koji su ga održali. Klubova, to je sigurno, nikad ne bi bilo da nije njih. No, danas se govori nekim drugim jezikom, danas je kvadrat društvenog prostora vrijednost koja se izražava isključivo markama, a toga u radio amaterizmu ponajmanje ima. Zato su i zenički radio amateri primjer koji je posljedica vremena. 

Ko je sljedeći ? 

 

2001 godina

 

PRVO MEMORIJALNO TAKMIČENJE U ARG-u ''NEDŽIB ČELJO'' - RADIO KLUB – T91DNO

Gračanica,31.03.2001.godine  

Tuzlaci najbolji radio-amateri

Učestvovalo sedam klubova iz Tuzle, Gračanice, Zenice, Doboja, Stjepan Polja, Maoče i Kreke

U znak sjećanja na osnivača Radio kluba ''Gračanica'', rahmetli Nedžiba Čelju, koji je u ovom klubu radio više od 40 godina, proteklog vikenda organizirano je Prvo ARG (lov na lisicu) takmičenje ''Nedžib Čeljo''.

Nakon pozdravne riječi, predsjednika Radio kluba ''Gračanica'', Sulejmana Šake, Takmičenje je otvorila unuka rahmetli Nedžiba Čelje, Azra. Učestvovalo je sedam Radio klubova iz Tuzle, Gračanice, Zenice, Doboja, Stjepan Polja, Maoče i Kreke. Sa trideset osvojenih stanica najbolji su bili radio-amateri Radio kluba ''Tuzla'', drugo mjesto pripalo je Radio klubu ''Gračanica'', treće Radio klubu ''Zenica'', a slijede Radio klubovi Doboj, Stjepan Polje, Maoča i Kreka.

Od mladih juniora prvo mjesto pripalo je Damiru Hercegovcu iz Zenice, drugo Zijadu Spahiću iz Tuzle, a treće Mirzi Derviševiću iz Maoče.

Kod mlađih juniorki najbolja je bila Meliha Jahić iz Tuzle, druga je Zijada Sinanović, tekođe iz Tuzle, a treća Maida Muharemović iz Gračanice.

Amir Tahmiščija iz Zenice, najbolji je u kategoriji juniora, Semir Hasanović iz Tuzle je drugi, a treći je Mehmed Kunić također iz Tuzle.

U kategoriji žena prva na ovom takmičenju je Zlata Sulejmanović iz Gračanice, druga Maja Vasić iz Zenice, treća Emina Delić iz Tuzle.

Behad Hasić iz Stjepan Polja najbolji je u kategoriji seniora, drugi je Amir Mandžuka iz Tuzle, treći Sadmir Delić iz Gračanice.

U konkurenciji starijih seniora prvi je Nedim Čeljo iz Gračanice, drugi je Mehmed Džuzdanović iz Tuzle.

Mensur Hodžić iz Zenice osvojio je prvo mjesto ujedno je i jedini veteran učesnik ovog takmičenja.

 

Rezultati zeničkih ARG-aca

 Mjesto          Prezime i ime                        TX          Kategorija        Vrijeme

       1.              Hercegovac Damir                3             Ml. Junior         00:37:00

       5.              Kesić Mirza                          3             Ml. Junior         00:51:30

       7.              Udovičić Mario                     3             Ml. Junior         01:11:45  

       1.              Tahmiščija Amir                     4             Junior               00:42:50

       5.              Hajder Amer                         4             Junior               01:12:05  

       2.              Vasić Maja                            4             Žene                 00:45:40

       5.              Ahmić Nermin                       5             Seniori              01:04:10

       1.              Hodžić Mensur                      4             Veterani           01:10:30  

 

Generalni poredak klupskih ekipa:

1.         RK ''Tuzla''                    – T91AVW      40 TX              11:05:33

2.         RK ''Gračanica''             – T91DNO      31 TX              09:34:15

3.         RK ''Zenica''                – T91EZC       30 TX              06:44:00

itd...  

 

Svečano otvaranje

 

 

 

 

Zajednički snimak zeničke ekipe

Stoje:  Herceg Ibrahim T92SHI, Ahmić Nermin, Vasić Maja T95LLI, Baždalić Semir T94ZC, Sejmen Sejad T96Z, Hodžić Mensur T94M, Kesić Senad,  Hercegovac Muhamed

Čuče:  Kesić Mirza, Udovičić Mario, Hercegovac Damir, Hajder Amer T95NER, Tahmiščija Amir

 

 

Stoje:  Hodžić Mensur T94M, Sejmen Sejad T96Z, Makivić Luka T94C, Udovičić Mario, Hercegovac Muhamed, Ahmić Nermin, Baždalić Semir T94ZC, Kesić Senad

Čuče: Kesić Mirza, Vasić Maja T95LLI, Tahmiščija Amir, Hajder Amer T95NER, Hercegovac Damir  

 

Pred start

 

 

Start jedne takmičerske grupe  

 

 

 

Na cilju

 

 

Damir Hercegovac – osvojeno 1. mjesto u kategoriji mlađi - juniori  

 

Vasić Maja - osvojeno 2. mjesto u kategoriji - žene  

 

Tahmiščija Amir - osvojeno 1. mjesto u kategoriji - juniori  

 

Udovičić Mario prima nagradu za osvojeno 3. mjesto u kategoriji  - klubovi  

 

Hodžić Mensur - osvojeno 1. mjesto u kategoriji - veterani  

 

Tahmiščija Amir, Hercegovac Damir, Udovičić Mario, Vasić Maja – T95LLI, Hajder Amer – T95NER, Hodžić Mensur – T94M

 

 

 

ODRŽANA JE GODIŠNJA SKUPŠTINA ARA BiH

03.06.2001 godine održana je godišnja skupština ARA Bih u Zenici. Uz prisustvo velikog broja predstavnika pojedinih kantonalnih socijacija i gostiju, skupština je počela sa radom oko 11 sati. Po usvajanju skupštinskih dokumenata, predsjednik ARA BiH je podnio izvještaj o radu u proteklom periodu, koji je obuhvatio cjelokupne uspjehe, ali i promašaje u radu ARA BiH. U diskusiji koja je nekad prelazila i u neukusnu, mnogi su oštro kritikovali rad predsjedništva, dok su drugi argumentovano dokazali da je rad u proteklom periodu bio veoma uspješan, podsjećajući prisutne da je prava aktivnost krenula tek u periodu '98-'99 godine.

Velika rasprava je vođena i o novom statutu ARA BiH, koji je svim kantonima dostavljen još ranije na razmatranje. Poslije nekih malih izmjena i dopuna usvojen je novi statut ARA BiH. Prema novom statutu tajnim glasanjem izabran je novi (stari) predsjednik ARA BiH gospodin Skopljak Emin T91E, dok su novi članovi predsjedništva Okić Ahmet T94AJ, Dervišbegović Ibrahim T94ID, Sejmen Sejad T96Z, Žuga Zaim T99Z, Kesić Maksim T94YT, Hadrović Adis T94AB, Tafro Emil T99W, Krdžalić Almas T91W, Abadžić Nusret T93N, Terzić Abdulrahman T94VT.

U nadzorni odbor su izabarani, predsjednik - Hodžić Mensur T94M, zatim Kršić Rodoljub i Karavdić Amir. Novom nadzornom odboru je pridodat još i Kolar Jasmin T94AA kako bi novi članovi nadzornog odbora još jednom pregledali materijalno finansijsko poslovanje ARA BiH, te o tome podnijeli dopunjeni izvještaj novom predsjedništvu.

Osim velike polemike oko pojedinih tačaka dnevnog reda, skupština je imala i jedan svećani dio, u kome su proglašeni počasni članovi ARA BiH. Čestitamo dobitnicima ovog priznanja za uloženi dugogodišnji rad u razvoj radioamaterstva BiH. To su: Ferid Kulić T94BG, Nusret Hadžiahmetović T94SN, Čedomir Tutorić T91M, Rudi Bahun T95R i Ibrahim Abidinović – Paša T91P.

Imenovanje sekretara ARA BiH je dogovoren na sjednici predsjedništva u Bihaću, gdje su se članovi predsjedništva trebali pismeno izjasniti poslije konsultacija sa svojom bazom. Na osnovu deset glasova članova predsjedništva, za novog sekretara je imenovan Medžid Dautović – Kićo T95C.

Sa širim izvještajem sa skupštine, i novim statutom koji će biti pridodat sljedećem broju časopisa ''Radio T9'', mislimo da će svi naši članovi imati pravu informaciju.  

 

 

 

ODRŽAN SASTANAK  ARG KOMISIJE

U Zenici  je održan sastanak ARG komisije na kojem su razmatrana sljedeća pitanja:

  1. Izvještaj o radu za proteklu godinu.
  2. Organizacija 6. ŠARG-a BiH.
  3. Plan aktivnosti komisije za naredni period.

U sklopu izvještaja razgovaralo se o aktivnostima u kojima su učestvovali članovi komisije od proteklog ŠARG-a u Goraždu do danas. Poseban osvrt je bio na odlazak naše ekipe u NR Kinu kao i Memorijalno takmičenje ''Nedžib Čeljo'' u Gračanici. Zaključeno je da se svi izvještaji o aktivnostima objavljuju u časopisu ''Radio T9'' kako bi materijali bili dostupni svim članovima ARA BiH.

Za sprovođenje 6. ŠARG-a u Bihaću određen je državni žiri u sastavu:

  1. Predsjednik žirija:                       Almas Krdžalić.

  2. Startno mjesto:                           Sejmen Sejad, Bahun Rudi i predstavnici domaćina.

  3. Ciljno mjesto:                             Hadžijaj Mustafa, Krdžalić Almas i predstavnici domaćina.

  4. TX 1:                                         Predstavnik iz Tuzle i Bihaća.

  5. TX 2:                                         Predstavnik Gračanice i Bihaća.

  6. TX 3:                                         Predstavnik Zenice i Bihaća.

  7. TX 4:                                         Predstavnik Sarajeva i Bihaća.

  8. TX 5:                                         Predstavnik Goražda ili Tešnja i Bihaća.

  9. Automatska obrada podataka:    Amir Jaganjac.

10. Tehnika:                                     Slavoljub Vasić.

Tehniku za takmičenje obezbjeđuju radio klubovi iz Tuzle i Zenice.

Pored aktivnosti na realizaciji ŠARG-a dogovoreno je da se zahvali na pozivima za ARG takmičenje radio-amaterima: Poljske, SAD i Mongolije, a da se za Šampionat I Regiona IARU pošalje preliminarna prijava za učešće te da se na istom učestvuje u skladu sa finansijskim mogućnostima.

Sljedeća stranica >>>